Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Turbina / nieszczelny dolot

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    Alfa Romeo Gulietta
    Postów
    8

    Domyślnie Turbina / nieszczelny dolot

    Dobry wieczór,

    Moja Giulietta jest zamulona i turbina nie ładuje tak jak powinna. (1.4 MA 170 KM)
    Słychać delikatny świst, ciężko mi rozeznać czy to z powietrza czy z samej turbiny. Wydaje mi się że dochodzi z centrum/strony kierowcy.
    W trybie dynamic na wyświetlaczu pomiar sprężenia nie przekracza 2/3 pomimo gazu w podłogę.
    Poniżej wrzucam dane z wykresu (niestety dane krótkie i tylko na 2-gim biegu). Na razie nie miałem okazji pojechać gdzieś dalej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Giulietta_Boost_Short.png
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	28.1 KB
ID:	288660

    Teraz trochę historii żeby zobrazować całą sytuację, cofamy się półtora mieśiaca wstecz.

    Auto zaczyna gwizdać tylko przy gazie w podłogę, w innych przypadkach nic się nie dzieje. Moc taka sama, ogólnie nie wiadomo co - jeździć, obserwować
    Dwa tygodnie później auto staje na autostradzie - zarysowany blok w jednym cylindrze i wyrwany kawał metalu z głowicy.
    Wymieniony zostaje cały używany silnik, przy okazji rozrząd, uszczelki, dwumasa itp itd.
    Auto nie ma żadnych błędów i działa, tylko że nie idzie jak dawniej, i tym razem świst pojawia się równo z turbem a nie jak wcześniej tylko przy gazie w podłogę.

    Biorąc pod uwagę zakres prac stawiam na turbo / elektryke / niesczelność. Silnik sam w sobie raczej ze sprawdzonego źródła.
    Zrobiłem kompletny reset parametrów adaptacyjnych przez metodę z akumulatorem. Obecnie brak błędów na komputerze.

    Podczas tego krótkiego testu zacząłem się zastanawiać dlaczego parametr "Boost pressure signal [V]" jest cały czas na 0. To jest normalne? Czy to idzie od jakiegoś czujnika?
    Czy może być turbo walnięte i ta poprzednia sytuacja mogła być spowodowana jakimś odłamkiem z turbo? Auto po remoncie zrobiło już z 2000 km więc raczej wątpię. Wcześniej nie sprawdzałem jak przyśpiesza, wolałem żeby się wszystko ułożyło.
    Jakie parametry wrzucić na wykres oprócz tych powyżej, do testu na wyższych prędkościach. (opóźnienia w ciśnieniu powinny być bardziej widoczne).
    Jeśli będą różnice w wartości żądanej i rzeczywistej to zawsze wina niesczelności?

    Pozdrawiam,
    Krzysztof

    EDIT: Jakiś mechanik w okolicach Bochni/Brzeska, ewentualnie Kraków?
    Ostatnio edytowane przez Dzyniu23 ; 29-11-2023 o 23:28

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Gumę sprawdź, gumowe kolanko dużej średnicy - wlot powietrza do klapy gaszącej (mylonej przez niektórych z przepustnica), ona jest właśnie na poziomie kierowcy, lewa strona, z czasem lubi sobie popękać albo jakiś zwierz degustował. Najlepiej w dwie osoby diagnozować bo świst słychać dopiero jak turbawka pompuje, tam jest jeszcze plecionka na zewnątrz więc może maskować pęknięcia
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 30-11-2023 o 09:10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    2006 ML500, 2011 KIA Sedona
    Postów
    89

    Domyślnie

    Gumy sprawdź, u mnie pękła łącząca turbo z intercoolerem - kolanko na dole - zero błędów tylko muliła i doładowanie szło do ok 2/3.
    PS. W MA jest przepustnica, używana przy małych obciążeniach, przy większych rolę przepustnicy przejmuje multiair

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    Alfa Romeo Gulietta
    Postów
    8

    Domyślnie

    Problem z za małym ciśnieniem rozwiązany. Problemem było gumowe kolanko. Dzięki tx555!
    Numer części kolanka: 166126 NRF

    Nie da się także tego zdiagnozować na postoju ponieważ w moim przypadku turbina nie pompuje ani nie wymaga większego ciśnienia (według parametrów z MESa).


    Kolejny problem jaki się pojawił to odcinanie turba ze względu na zbyt wysokie ciśnienie w układzie.
    Mianowicie gdy wcisnam gaz do końca auto ładnie przyśpiesza po czym zaczyna lekko szarpać, przez odjęcie mocy - słychać upust ciśnienia z układu. Dzwięk dochodzi ze strony pasażera.
    Częstotliwość spuszczania powietrza co 1-2 sekundy. Wydaje mi się że w trybie dynamic jest to bardziej odczuwalne.

    Czy musze podjechać do specjalistów od turbo żeby coś wyregulować?
    Czy może być to spowodowane resetm komputera pokładowego i jeździe bez turba. Sterownik teraz próbuje zadać więcej niż trzeba?
    Czy mogę coś skalibrować z poziomu MESa lub mechanicznie aby wykluczyć inne możliwości?

    Z wykresów wynika, że turbo ładuje więcej niż oczekiwana wartość.
    Dodatkowo zastanawiająca jest wartość wciśnięcia pedału gazu wyrażana w [%] - 255. Chyba, że jest to po prostu wartość maksymalna jednego bajtu a MES jest źle przetłumaczony??


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Alfa_Turbo_Przeladowanie.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	171.1 KB
ID:	288727

    P.S. Brak błędów w MES.

    Pozdrawiam!

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    2006 ML500, 2011 KIA Sedona
    Postów
    89

    Domyślnie

    Sprawdź zaworek sterujący wastegate i wężyki od ciśnienia, prawdopodobnie usterka/dziura w jednym z nich powoduje przeładowywanie i spuszczanie ciśnienia zaworkiem po stronie zimnej.
    Tak apropos, te dane z mes to jakieś dziwne są, chyba że masz turbinę z śmigłowca pod maską, obroty 30 tys i ciśnienie 20 tys?
    Ostatnio edytowane przez glowa666 ; 15-12-2023 o 06:35

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2023
    Auto
    Giulietta 2.0 JTD 170KM
    Postów
    7

    Domyślnie

    Sory, że podpinam się pod temat ale dzisiaj wyjeżdżając z pracy kolega zwrócił mi uwagę na świszczący dźwięk kiedy dodawałem gazu, tylko mam Giuliette 2.0 JTD 170KM, czy w przypadku tego diesla też występuje to kolanko? Rzadko coś naprawiam w samochodach ale ze względu na świąteczny wyjazd wolałbym to spróbować choć doraźnie uszczelnić, gdzie mniej więcej będzie się znajdować względem silnika (niestety nie znam wszystkich elementów a raczej żaden mechanik mi tego już nie zrobi)?

Podobne wątki

  1. JTD - Szum przy dodawaniu gazu/ Nieszczelny dolot?
    Utworzone przez Bauer w dziale GT
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-07-2021, 22:00
  2. Nieszczelny dolot?
    Utworzone przez maxrolex w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-09-2017, 20:44
  3. Turbina i dolot pytania
    Utworzone przez dexster w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 26-10-2014, 14:47
  4. [155] Nieszczelny korek (?)
    Utworzone przez Vinc w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-04-2011, 20:31
  5. [155] nieszczelny bagnet
    Utworzone przez NERO2287 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-09-2010, 10:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory