Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44

Temat: Regulacja temperatury z nawiewu

  1. #21
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    To jest bardziej skomplikowane. Generalnie SPRAWNY układ ma dążyć do uzyskania żądanej temperatury w jak najkrótszym czasie. Zakładając normalne warunki, czyli silnik w temperaturze roboczej, 10 stopni na zewnątrz na termometrze w samochodzie, tyle samo według czujnika temperatury w kabinie i ustawienie pokrętła na max zimno, niezależnie od pozycji pokrętła siły nawiewu powietrze nie powinno przelatywać przez nagrzewnicę. Jak ustawimy je ząbek wyżej, czyli 18 stopni (w aucie mamy 10) powinno zacząć lecieć gorące, żeby dogrzać wnętrze do określonej temperatury. Im bliżej niej, tym chłodniejsze powietrze powinno lecieć.

    Podbną analogię można sotosować do każdego innego przypadku. Zmieniają się tylko temperatury. Nie wiem nic natomiast o histerezie stosowanej przez sterownik, nie wiem też czy jest w układzie czujnik temperatury powietrza za nagrzewnicą (zmienia się ona w zależności od nagrzania silnika i temperatury zewnętrznej).

    Jeśli jest taka sytuacja, że mimo ustawionego pokrętła na max zimno leci z nawiewu ciepłe powietrze to znaczy, że albo zacina się silniczek albo się rozkalibrował. Pomaga odłączenie akumulatora i jego ponowne podłączenie za kilkanaście minut. Bez uruchamiania zapłonu poczekajmy kilka minut, żeby sterownik ustalił sobie stany poszczególnych rozdzielaczy powietrza itp.

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    Tu masz całkowicie racje, ale jesli taka sytuacja jest poza trybem auto świadczy o jakiejś awarii, bądz czujnika temp. wewnętrznej lub samego silowniczka sterowania temp, czy tak?
    W trybie manualnym to Ty sam sobie sterujesz jaką chcesz temp. i komp(sterownik) nie powinien mieć nic do tego

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta Avatar johny
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    156-V6-24V-192hp-Q-System-
    Postów
    83

    Domyślnie

    Witam, podpowiem ze jak termostat jest walnięty to też ciężko ustawić odpowiednią temperature.

  4. #24
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maro1500 Zobacz post
    Tu masz całkowicie racje, ale jesli taka sytuacja jest poza trybem auto świadczy o jakiejś awarii, bądz czujnika temp. wewnętrznej lub samego silowniczka sterowania temp, czy tak?
    W trybie manualnym to Ty sam sobie sterujesz jaką chcesz temp. i komp(sterownik) nie powinien mieć nic do tego
    Masz rację - chociaż też nie do końca. Auta z "normalnym" klimatronic (wyświetlacze, etc etc) mają też tryb manualny. Manualnie ustawiasz wtedy kierunek i siłę nawiewu - temperatura jednak dalej jest pokazywana na wyświetlaczu i auto po jej osiągnięciu na zadanym przez Ciebie kierunku i sile nawiewu tylko ją utrzymuje.

    Słowem - pokrętłem temperatury ustawiasz temperaturę wnętrza, a nie temperaturę powietrza, jakie leci z nawiewu. To byłoby bez sensu, bo do nagrzania wnętrza powiedzmy od 0 do 23 stopni potrzebowałbyś kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kilometrów.

  5. #25
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    Tak, dokładnie masz racje.
    Ja jednak uważam nadal że coś jednak mam nie tak z grzaniem, bo grzeje za mocno

  6. #26
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    Nie zakładam tematu bo potrzebuję tylko odpowiedzi tak lub nie, więc:
    Czy panel sterowania ogrzewaniem w wersji europejskiej jest taki sam co w angliku?
    Czy silniczek sterowanie temperaturą(ten z boku nagrzewnicy w nogach pasażera) jest wersji europejskiej jest taki sam co w angliku? Pytam bo mam problem z owym silniczkiem mianowicie gdy mam ustawione max ciepło silniczek ustawia się na max ciepło, przestawię na np. 21' to silniczek albo ruszy albo nie gdy ruszy to powiedzmy przekręci się o ok 80-90% po czym wykonuje ruch trochę do przodu trochę do tyłu, gdy ustawię max zimno przekręci się do końca na zimne i wykonuje ruchy troche do przodu, trochę do tyłu, gdy przestawię zpowrotem na np. 21 nie ruszy już z miejsca. Zęby przeszedł na grzanie trzeba ustawić max ciepło i silniczek bez problemu kręci na max cieple i tam zostaje

  7. #27
    marcinc
    Gość

    Domyślnie

    No to masz dokładnie tak samo jak ja.

    Daj znać proszę jak już coś wymienisz i uzyskać poprawę

  8. #28
    Tiestosclublife
    Gość

    Domyślnie

    Dołączę się....

    Gdy rozkręcę u siebie zobaczę w jakim położeniu jest silniczek...

    Wcześniej miałem tylko gorące , teraz mam tylko zimne , jak silnik się nagrzeje do prawie 90 stopni to w autku jest lekko ciepło....

    Muszę znalezć czas i chęci ...,poobserwuję tymczasem Wasz wątek bo mój problem chyba jest identyczny tylko w drugą stronę - zamraża mnie

  9. #29
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    Ciekaw jest że wiele osób ma takie problemy i nikt nie pisze co dalej po zapytaniu...

  10. #30
    Tiestosclublife
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maro1500 Zobacz post
    Ciekaw jest że wiele osób ma takie problemy i nikt nie pisze co dalej po zapytaniu...

    Zapewne oczekują odpowiedzi , dostają ją , następnie naprawiają i mają to już głęboko....w........ciesząc się że nawiewy funkcjonują odpowiednio.

    Gdy ogarnę się z problemem na pewno zdam relację z naprawy i jej skutków tak , by pomogło to innym...

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez Raiden w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-09-2022, 21:08
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-08-2021, 19:19
  3. Padła regulacja nawiewu
    Utworzone przez kos w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2016, 22:29
  4. Regulacja temperatury
    Utworzone przez norbert007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-07-2014, 21:01
  5. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez zenek2562 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 10:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory