Temat: Alfa Romeo Tonale

  1. #1211
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Trochę przejaskrawiasz.
    Włożenie wtyczki to 10 sekund? Zgadza się, ale jak sam zaznaczyłeś ładujesz w domu.
    Mieszkam w Gdyni i nie mam możliwości póki co ładowania pod domem. Najbliższa ładowarka jest jakieś 5km ode mnie, ale z tego co wiem to maksymalnie 22kW, więc pełne ładowanie to kilka godzin.
    Szukając w PlugShare ładowarki w Gdyni, nie znalazłem takiej z mocą w okolicach 200kW. Czas spędzany na stacji paliw to 5 min maksymalnie 2 razy w miesiącu, a tu musiałbym zostawiać samochód kilka godzin pod CH. Oczywiście ładowarka nie darmowa tylko 1.4zł/kWh i 0.4zł za czas powyżej 300min.
    Także czy to na pewno tylko argument teoretyka, czy widzisz jakieś rozwiązanie?

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Kupiłeś EV przy takich warunkach?

  2. #1212
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,553

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Kupiłeś EV przy takich warunkach?
    Nie, zastanawiałem się nad 500e dla żony.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 19-06-2022 o 10:24

  3. #1213
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Nie, zastanawiałem się nad 500e dla żony.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Więc jesteś teoretykiem EV. Jeśli masz wątpliwości i odstraszają Cię opisane przez Ciebie warunki - nie kupuj. Ale jeśli masz garaż lub możliwość dostępu do gniazdka 220V (co daje ładowanie ok. 3kW) - to przy przebiegach około 100-200 km i po mieście - warto rozważyć. W ustawie o ekeltromobilności jest obowiązek Zarządcy/Spółdzielni/Wspólnoty do umożliwienia ładowania - stworzenia takich warunków. Oczywiście pokrywasz koszty przyłącza - nie wiem jakie one są. Nawet jeżeli płacisz za prąd, to ładując na nocnej taryfie jeździsz dużo taniej niż na PB/ON, nie odziwdzasz stacji ani legendarnych ASO Fiata/FCA/Stellentis=Polmozbyt. Poza tym fiat 500, czy 500a, to naprawdę ładne auto, żona na pewno będzie zadowolona. Jeśli potrzebujesz jakiś informacji - służę pomocą/priv. Sam byłem sceptykiem EV, jeżdzę różnymi ICE od ponad 15 lat, rodzina odsądzałą mnie od czci i wiary. Teraz doceniam jego zalety (ale daleko mi do jakiegoś Mesjasza elektromobilności ) Na 500e masz dopłatę 27 tysięcy zł na działalność (zakup gotówką lub leasing) - warunek przebieg 30 tys w 2 lata i naklejka z logo NFOŚ 40 cm na auto, więc to żadne warunki. Nie jest to offtop, ponieważ Tonale reklamuje się jako pierwsza zelektryfikowana Alfa, naprawdę liczyłem na większy wybór.
    Ostatnio edytowane przez Interstellar ; 19-06-2022 o 10:59

  4. #1214
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Chyba się nie zrozumieliśmy, albo nie chcesz zrozumieć o co mi chodzi.

    Chodzi mi o tę wartość. Nie widać różnicy? Tankowanie z dystrybutora to jakieś max. 5 min? Czy reasumując na dobrą sprawę na takim osiedlu, zakładając że ludzie różnie jeżdżą i przeciętnie powiedzmy będą ładować co dwa dni, to jakby nie liczyć ilość stacji ładowania (tak jak sam napisałeś ładujesz nocą) to ok. połowy aut. Ja wiem, że to będzie działo się stopniowo, ale moim zdaniem jest to ogrom inwestycji o energii potrzebnej do ich wyprodukowania, materiałów itp nie wspominając. Chyba, że tak jak pisałem, ten problem nie będzie miał miejsca bo ludzie ze względów różnych przesiądą się na autobus. Moim zdaniem elektryfikacja w takiej ilości jak obecnie auta spalinowe, to utopia. Może dość offtopu bo to wątek o Tonale, zatem można przenieść dyskusję do odpowiedniego działu
    Mnie to nie interesuje czy bateria od 0% do 100% naładuje mi się w domu w 5 czy 6 h, śpię a auto się ładuje. Nie tracę tych 5 min na stacji paliw, nie interesuje mnie na której stacji Pb98 nie kosztuje już 9 zł, a jeszcze 8,90. Na Superchargerach czy innych szybkich ładowarkach ładowanie do pełna trwa około pół h. Nie mam nic do osób, które jeżdżą SUVami V8 po mieście solo. Ja znalazłem swoją drogę, szkoda że Alfa Tonale nie dała użytkownikom wyboru, a mamy trochę inne realia w 2022. Nigdy nie byłem fanem przerabiania wydechów aby były inne, dodawania sportowych akcentów, ale Alfa mnie urzekła urodą aut i świetnym prowadzeniem - jednocześnie po zakupie odrzuciła zerowymi (poza przestawianiem widżetów) możliwościami konfigurowania auta z poziomu zwykłego użytkownika, dużym zużyciem paliwa (MA 2.0 280 KM) zwłaszcza w mieście, i niestety awaryjnością. Żaden ICE przed Alfą nie odwalał mi takich numerów jak rozładowanie akumulatora ni z gruszki ni z pietruszki (z tego jeden raz przed ważnym wyjazdem służbowym). Z tego co wiem reakcja na ten problem (jakiś beznadziejny algorytm ładowania) jest zerowa. Brak jest aktualizacji OTA (poza dość ubogim gadżetem w postaci Alfa Connect). Quo vadis alfo?
    Ostatnio edytowane przez Interstellar ; 19-06-2022 o 11:43

  5. #1215
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    [MENTION=88545]Interstellar[/MENTION], zadałem Ci proste pytanie o kwestię czasu ładowania, ilości stacji w przypadku, jak ktoś nie ma domu i instalacji PV, a uzyskałem odpowiedź w stylu Morawiecki odpowiada ile kosztuje chleb. Cieszę się, że u Ciebie się to sprawdza, ale jeżeli mają być tylko elektryki, a stwierdziłeś, że obawy o ładowanie aut elektrycznych w blokach Cię śmieszą bo przecież tak samo nie ma nikt dystrybutora w domu. Ile stacji ładowania będzie potrzeba na takiej Chomiczówce?

  6. #1216
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    [MENTION=88545]Interstellar[/MENTION], zadałem Ci proste pytanie o kwestię czasu ładowania, ilości stacji w przypadku, jak ktoś nie ma domu i instalacji PV, a uzyskałem odpowiedź w stylu Morawiecki odpowiada ile kosztuje chleb. Cieszę się, że u Ciebie się to sprawdza, ale jeżeli mają być tylko elektryki, a stwierdziłeś, że obawy o ładowanie aut elektrycznych w blokach Cię śmieszą bo przecież tak samo nie ma nikt dystrybutora w domu. Ile stacji ładowania będzie potrzeba na takiej Chomiczówce?
    1. Na supercharger i DC - koło pół h, pisałem. 2. Ile stacji (na trasie lub w sytuacji gdy nie możesz ładować w domu) - w PL nadal za mało. 3. Mieszkańcy bloków ładują na publicznych stacjach - tak jak każdy właściciel ICE tankuje na publicznych stacjach paliw (nie posiada własnej stacji). Nie śmieszą mnie obawy mieszkańców bloków o ładowanie (sam mieszkałem większość życia w bloku i przyznaję 10 lat temu miałbym podobne obawy), ale śmieszy mnie waleczność wrogów EV (ja tam ICE lubię, ale znalazłem coś lepszego) i teoretyków, którzy porównują coś nieporównywalnego. Pisałem, że właściciele ICE też swoich dystrybutorów nie posiadają (pod blokiem czy we własnym domku), nigdy nie będą mieć i nie jest to dramat. A przecież przy EV wystarczy garaż lub wymuszenie na zarządcy w bloku instalacji stacji ładowania i masz swój własny "intrybutor", bez oglądania Obajtka (kumpla wywołanego tu polityka ) i czekania na zasilenie parówkami osób przed tobą w kolejce. Naprawdę niezależność od stacji paliw daje mi ogromną satysfakcję. 4. Chomiczówka - potrzeba będzie tyle stacji ładowania, by zasilić EV, uwzględniając, że część właścicieli będzie miało swoje gniazdka (garaże, stacje ładowania przy blokach), zaś dla pozostałych potrzeba będzie zbudować DC. Podobnie było na całym świecie (USA i zachodnia Europa - zbudowali tyle DC, że wystarcza) i podobnie było przy ICE - stacji paliw nie było od razu tyle, ile jest obecnie. Jeśli chcesz usłyszeć że ładowanie EV trwa dłużej niż tankowanie - tak, trwa dłużej. Ale mnie i wielu osób to nie dotyczy (nie odwiedzany publicznych DC), a jeśli już - EV wymaga innego podejścia, trochę jak nieodłączny w pracy/rozrywce smartfon - na codzień nie przejmujesz się, ładujesz w domu i wystarcza na cały dzień. Przy dalszych wyjazdach (raz do roku lub częściej gdy mamy czas np. na częste wakacje)- musisz brać pod uwagę to, czy i gdzie możesz się naładować, więc sprawdzasz czy możesz się podłączyć i bierzesz kabel. EV nie jest dla osoby robiącej ponad 500 km dziennie. EV nie jest także dla osoby jeżdżącej co weekend w miejsca pozbawione prądu oddalonych o 500 km w jedną stronę.

  7. #1217
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    EV nie jest także dla osoby jeżdżącej co weekend w miejsca pozbawione prądu oddalonych o 500 km w jedną stronę
    Ok, to co napisałeś mnie przekonuje, pożyjemy zobaczymy. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja mam może alergie na elektryki bo drażni mnie sposób w jaki mają być wybierane. Nie w sposób jest lepszy, tańszy, fajniejszy to się na niego zdecyduje. Tylko zakaz spalinowych, wyższe podatki, do elektryków dopłaty. Moim zdaniem to nie jest fair

  8. #1218
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Ok, to co napisałeś mnie przekonuje, pożyjemy zobaczymy. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja mam może alergie na elektryki bo drażni mnie sposób w jaki mają być wybierane. Nie w sposób jest lepszy, tańszy, fajniejszy to się na niego zdecyduje. Tylko zakaz spalinowych, wyższe podatki, do elektryków dopłaty. Moim zdaniem to nie jest fair
    Uważam - zabrzmi górnolotnie - że wolności obywateli (w tym prawo do jeżdżenia ICE) powinny być ograniczane tylko gdy jest to niezbędne i gdy prawa te krzywdzą innych (ale nie gdy krzywdzą jedynie przekonania ekologów). Czy jest taka konieczność? Nie wiem. O polityce UE i ekologii trudno mi się wypowiadać, nie mam dostatecznych danych.
    Mnie denerwuje obecny agresywny i - co tu ukrywać - oszukańczy "marketing". Elektryki (czy w ogóle samochody i towary jako takie) tak są reklamowane, jakby to było antidotum na głód i inne problemy tego świata. "Kupisz i jesteś cool. Nie kupisz - jesteś frajer". Np. Tonale, jak wiemy, reklamuje się mocno i np. jako "zelektryfikowane" i "pierwsze na świecie z NFT". Wolałem już marketing pierwszych Giulii i Stelvio (prawie żaden - a jeśli już to "karbonowy wał napędowy" ). Większość europejskich EV kosztuje nadal więcej niż ICE (powoli się to wyrównuje) a te europejskie dostępne cenowo mają słabe zasięgi i osiągi. Tesla mnie przekonała także tym, że nie reklamuje się w ogóle, marka generalnie nie wywołuje negatywnych emocji. To jak Alfa, która wywołuje zdecydowanie pozytywny odbiór. Chciałbym, by Tonale (to tak tytułem powrotu do tematu) dorównało Stelvio - liczyłem że to będzie tylko gabarytowo mniejsze ale tak samo fajne silnikowo i napędowo.
    Ostatnio edytowane przez Interstellar ; 19-06-2022 o 14:39

  9. #1219
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    To może w ramach podsumowania do czego zmierza UE: https://spidersweb.pl/autoblog/audi-...uzyte-baterie/
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  10. #1220
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Budowanie wizerunku premium to też takie rzeczy, nowy butki w Mediolanie i Tonale
    https://carbuzz.com/news/alfa-romeo-...ntity-in-milan

Podobne wątki

  1. [Zapowiedź] 30-lecie Alfa Romeo 164 w Museo Storico Alfa Romeo w Arese, 24.06.2017
    Utworzone przez AlfaWhiz w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-06-2017, 14:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory