Temat: Alfa Romeo Tonale

  1. #1201
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,800

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Optymista, powiedz mi jak wyobrażasz sobie dostosowanie infrastruktury w takich miejscach? To taki i tak lajtowy przykład osiedla bloków w Lublinie. Myślę, że są bardziej zaludnione obszary i osiedla bloków. Pomijając już koszty z tym związane i skąd ten prąd będziemy mieli?
    W moim mieście część miejsc parkingowych przy blokach przerobili na miejsca do ładowania elektryków, prosty temat.
    Prąd będziemy mieli z energii odnawialnej, już niedługo np. zmieniają się przepisy które ułatwią stawianie nowych farm wiatrowych. Putin skutecznie przyśpieszy proces przejścia na "czystą energię".
    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Może i się doczekasz, ale dlatego, że wiele osób przesiądzie się po prostu na rower lub autobus i tyle w temacie.
    Jak dla mnie luz. Zawsze byłem zdania, że jak kogoś nie stać na utrzymanie samochody w dobrym stanie technicznym to powinien jeździć autobusem.

  2. #1202
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Jak dla mnie luz. Zawsze byłem zdania, że jak kogoś nie stać na utrzymanie samochody w dobrym stanie technicznym to powinien jeździć autobusem.
    Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym, a zakup drogiego elektryka to jednak zupełnie inny pułap finansowy.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  3. #1203
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym, a zakup drogiego elektryka to jednak zupełnie inny pułap finansowy.
    Dokładnie o to mi chodziło. Znam wiele przypadków aut powiedzmy rynkowo wartych nie więcej jak 15 tys. zł, a w naprawdę dobrym stanie technicznym, z niewielkim przebiegiem. Nie sądzę jednak, że będzie ich właścicieli wydać min. 100 tys. zł na elektryka. [MENTION=9316]Żuczek[/MENTION], nie widzisz nic w tym złego, że część ludzi po prostu będzie musiała zrezygnować z posiadania samochodu, bo wszystko na to wskazuje

  4. #1204
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    T Obecnie elektryki stają się już realną alternatywą dla spalinówek a nie wymysłem dla nawiedzonych.
    Nie są realną alternatywą. Jeszcze długo nie będą. Są opcją dla niewielu.
    Nie są też wymysłem dla nawiedzonych. Są po prostu nową gałęzią biznesu, który wchodzi na rynek. A jako nowa gałąź ma nadal masę słabych stron, braków i elementów, wymagających poprawy i zmian. Udział w rynku rośnie, pytanie do jakiego poziomu będzie ten wzrost. Nie nadeszła jeszcze fala używanych elektryków, rynek wtórny jest śladowy.
    Obecnie pełne elektryki to ok. 10 procent rocznej sprzedaży nowych aut w Europie. Kolega Interstellar nie kupił Tonale, bo go rozczarował. Gdyby był elektrykiem, to kolega by kupił?
    No i to auto zastępcze, w razie jakby się kolega rozładował. No tak, to daje poczucie bezpieczeństwa i pewności. W pół godzinki dowiozą zastępczaka w szczere pole i kolega spokojnie zdąży na listopadową kolację do domu. Żona tylko na chwilę wstrzyma wesoło buzujący piekarnik.

  5. #1205
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Dokładnie o to mi chodziło. Znam wiele przypadków aut powiedzmy rynkowo wartych nie więcej jak 15 tys. zł, a w naprawdę dobrym stanie technicznym, z niewielkim przebiegiem. Nie sądzę jednak, że będzie ich właścicieli wydać min. 100 tys. zł na elektryka. [MENTION=9316]Żuczek[/MENTION], nie widzisz nic w tym złego, że część ludzi po prostu będzie musiała zrezygnować z posiadania samochodu, bo wszystko na to wskazuje
    Dokładnie tak.
    Ostatnio na fb zapisałem się z ciekawości do grupy Posiadaczy EV w Polsce. Moje spostrzeżenia:
    - generalnie mając dostęp do ładowania w domu to jest całkiem ciekawa alternatywa, ale ceny nowych jeszcze zabijają. Infrastruktura wygląda jeszcze licho, ale planując wcześniej dalszą podróż da się wyjechać na drugi koniec Polski bez większych problemów,
    - połowa na tej grupie to niestety straszne oszołomy.
    Jeden z nich stwierdził, że do 30k można spokojnie kupić używanego, sprawnego elektryka, więc z ciekawości sprawdziłem i się zgadza, o ile to będzie 30k EUR, a nie PLN. Do 30k PLN na polskich portalach znalazłem może 5 ofert, teoretycznie sprawnych elektryków. Do 60k niewiele więcej, ale są to głównie stare Leafy albo Zoe, czyli małe samochody o mizernym zasięgu. Nawet podbicie pułapu do 90k nadal niewiele zmienia, więc statystyczny Kowalski, który ma samochód za 30k i utrzymuje go w dobrym stanie, nie ma szans się przesiąść nawet na używanego elektryka.
    A nie oszukujemy się, nie kupi np. nowego Renault Zoe, bo jako jedyny samochód dla rodziny 4-ro osobowej to pomyłka.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 18-06-2022 o 23:49

  6. #1206
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Porównywanie rynku wtórnego EV i ICE w PL obecnie nie ma sensu, ponieważ sensowne EV dopiero zaczynają się sprzedawać jako nowe więc używane dą jeszcze drogie. Np. salon Tesli w PL działa dopiero od 1 roku. Tesla 3 to najlepiej sprzedające się auto w Europie, nie sądzę że wszyscy nabywcy mieszkają w domach z PV. Zastanawianie się teoretyków nad losem posiadaczy EV co do ładowania w bloku mnie śmieszy, bo przecież właściciele ICE też nie mają własnych dystrybutorów na parkingu, nawet właściciel domku nigdy nie postawi dystrybutora u siebie na posesji Powstanie zadowalającej liczby publicznych stacji szybkiego ładowania w PL to tylko kwestia czasu, ponieważ to będzie dobry interes. O opłacalności zakupu (auto z osiągami QV za mniej niż połowę ceny QV) już pisałem, więc nie jest tak źle z EV. Szkoda że Tonale, reklamujące się jako zelektryfikowane, jest taką parodią elektryfikacji (profanacją Alfy moim zdaniem także) i nie wykorzystała tych 4 lat opóźnienia by dać nabywcom wybór (nie między przeszyciami i alcantarą, ale porządnymi silnikami spalinowymi i elektrycznymi).

  7. #1207
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Zastanawianie się teoretyków nad losem posiadaczy EV co do ładowania w bloku mnie śmieszy, bo przecież właściciele ICE też nie mają własnych dystrybutorów na parkingu
    Śmiech to zdrowie, więc ok. Uważasz, że można to porównać jeden do jednego? Ile czasu spędza samochód tankując pod dystrybutorem, a ile zajmuje stację ev?

  8. #1208
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Śmiech to zdrowie, więc ok. Uważasz, że można to porównać jeden do jednego? Ile czasu spędza samochód tankując pod dystrybutorem, a ile zajmuje stację ev?
    Ładuję w domu (mam swoją "stację ev") na 400V i 11kW, po pracy/odwożeniu żony do pracy/dzieci do szkół/po treningach, zaczynam około północy po ogarnięciu wszystkich obowiązków, rano mam naładowany. Jeżdżę dziennie 200-400 km. Czas? 10 sekund włożenie wtyczki do gniazda, ja nocą w dni "robocze" nie jeżdżę, wydaje mi się że właściciele ICE też po północy nie jeżdżą. Poza tym jestem niezależny, nie odwiedzam stacji, jeżdżę za darmo (PV), nie mam przeglądów. Ja wiem, że największy argument teoretyków to mityczne ładowanie (sam przez to byłem sceptycznie nastawiony do EV) ale pytanie ilu z Was jeździ powyżej 500 km dziennie (tyle wynosi realny zasięg mojego auta, a nie oszczędzam silników ). Czy raczej jest to średnio 50-100 km i większość zapewne po mieście? Więc z takimi przebiegami nawet zwykłe gniazdko 3kWh wystarczyłoby Wam. Jeśli jeździłbym powyżej tych 500 km dziennie to rozglądałbym się za publicznymi stacjami szybkiego ładowania. Problem mnie nie dotyczy, jeśli jest na forum ktoś kto tam się ładuje na publicznych stacjach - może się wypowiedzieć. Nie sądzę, by był tam dramat - coraz więcej stacji o realnej prędkości powyżej 200 kW.

  9. #1209
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Czas? 10 sekund włożenie wtyczki do gniazda
    Chyba się nie zrozumieliśmy, albo nie chcesz zrozumieć o co mi chodzi.
    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    zaczynam około północy po ogarnięciu wszystkich obowiązków, rano mam naładowany.
    Chodzi mi o tę wartość. Nie widać różnicy? Tankowanie z dystrybutora to jakieś max. 5 min? Czy reasumując na dobrą sprawę na takim osiedlu, zakładając że ludzie różnie jeżdżą i przeciętnie powiedzmy będą ładować co dwa dni, to jakby nie liczyć ilość stacji ładowania (tak jak sam napisałeś ładujesz nocą) to ok. połowy aut. Ja wiem, że to będzie działo się stopniowo, ale moim zdaniem jest to ogrom inwestycji o energii potrzebnej do ich wyprodukowania, materiałów itp nie wspominając. Chyba, że tak jak pisałem, ten problem nie będzie miał miejsca bo ludzie ze względów różnych przesiądą się na autobus. Moim zdaniem elektryfikacja w takiej ilości jak obecnie auta spalinowe, to utopia. Może dość offtopu bo to wątek o Tonale, zatem można przenieść dyskusję do odpowiedniego działu

  10. #1210
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Ładuję w domu (mam swoją "stację ev") na 400V i 11kW, po pracy/odwożeniu żony do pracy/dzieci do szkół/po treningach, zaczynam około północy po ogarnięciu wszystkich obowiązków, rano mam naładowany. Jeżdżę dziennie 200-400 km. Czas? 10 sekund włożenie wtyczki do gniazda, ja nocą w dni "robocze" nie jeżdżę, wydaje mi się że właściciele ICE też po północy nie jeżdżą. Poza tym jestem niezależny, nie odwiedzam stacji, jeżdżę za darmo (PV), nie mam przeglądów. Ja wiem, że największy argument teoretyków to mityczne ładowanie (sam przez to byłem sceptycznie nastawiony do EV) ale pytanie ilu z Was jeździ powyżej 500 km dziennie (tyle wynosi realny zasięg mojego auta, a nie oszczędzam silników ). Czy raczej jest to średnio 50-100 km i większość zapewne po mieście? Więc z takimi przebiegami nawet zwykłe gniazdko 3kWh wystarczyłoby Wam. Jeśli jeździłbym powyżej tych 500 km dziennie to rozglądałbym się za publicznymi stacjami szybkiego ładowania. Problem mnie nie dotyczy, jeśli jest na forum ktoś kto tam się ładuje na publicznych stacjach - może się wypowiedzieć. Nie sądzę, by był tam dramat - coraz więcej stacji o realnej prędkości powyżej 200 kW.
    Trochę przejaskrawiasz.
    Włożenie wtyczki to 10 sekund? Zgadza się, ale jak sam zaznaczyłeś ładujesz w domu.
    Mieszkam w Gdyni i nie mam możliwości póki co ładowania pod domem. Najbliższa ładowarka jest jakieś 5km ode mnie, ale z tego co wiem to maksymalnie 22kW, więc pełne ładowanie to kilka godzin.
    Szukając w PlugShare ładowarki w Gdyni, nie znalazłem takiej z mocą w okolicach 200kW. Czas spędzany na stacji paliw to 5 min maksymalnie 2 razy w miesiącu, a tu musiałbym zostawiać samochód kilka godzin pod CH. Oczywiście ładowarka nie darmowa tylko 1.4zł/kWh i 0.4zł za czas powyżej 300min.
    Także czy to na pewno tylko argument teoretyka, czy widzisz jakieś rozwiązanie?

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [Zapowiedź] 30-lecie Alfa Romeo 164 w Museo Storico Alfa Romeo w Arese, 24.06.2017
    Utworzone przez AlfaWhiz w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-06-2017, 14:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory