Temat: Alfa Romeo Tonale

  1. #1271
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT było, Giulietta 170 MA TCT_była, Stelvio 200KM, Ducato 3,0 160 AT był, Corsa 130
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Z Corsą się nie popisałeś - jak już celowałeś w mocny automat trzeba było brać wersje elektryczną. Po dopłacie różnica w cenie zwróciła by Ci się po 2-3 latach jazdy bez tankowania paliwa


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Półtora roku temu była inna sytuacja, nikt nie myślał o rosyjskich zbrodniarzach rozwalających system gospodarki światowej.

    Na tamten czas podjąłbym taką samą decyzję.

  2. #1272
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Stelvio
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę, że Stelvio to kawał wozu ale łudziłem się że mając 8 biegowy automat przy spokojnej trasie można uzyskać przyzwoite spalanie. 10 litrów w trasie przy spokojnej jeździe to już psycha siada i odechciewa się dalszych wyjazdów...
    Zakładam, że Tonale w takich warunkach spali około 7 litrów ale może też podchodzę zbyt optymistycznie.
    Zdaję sobie sprawę że to nie wątek o spalaniu ale,

    Muszę sprostowąć mijanie się z prawdą
    co pośrednio zniechęca do zakupu TONALE.

    Przejechane 30 tys km Stelvio multiair 200 kM

    droga krajowa w trybie D 8l/100km normalna jazda 90-110 km/h okazjonalne wyprzedzanie
    droga krajowa w trybie D jazda 50-70-90 km/h 7,9l/100km (można zejść niżej przy ecodrivingu)

    Pozdrawiam i przepraszam za OT.

  3. #1273
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    fiat linea 1,4 T-jet, Alfa Romeo Giulietta Sprint
    Postów
    102

    Domyślnie

    Mój znajomy szukał samochodu dla żony , oglądał Tonale i niestety ocenił że przy tej cenie znacząco odstaje od LEXUSA UX .
    Jego żona wybrała LEXUSA i uważa że jest ładniejszy , wykonany z lepszych materiałów i posiada sprawdzony napęd a i cenna w promocji bardzo korzystna.
    Zapytałem jak widzi sprzedaż Tonale oceniła że nie wróży wysokiej sprzedaży bo konkurencjia jest duża.

  4. #1274
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159
    Postów
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksh Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę że to nie wątek o spalaniu ale,

    Muszę sprostowąć mijanie się z prawdą
    co pośrednio zniechęca do zakupu TONALE.

    Przejechane 30 tys km Stelvio multiair 200 kM

    droga krajowa w trybie D 8l/100km normalna jazda 90-110 km/h okazjonalne wyprzedzanie
    droga krajowa w trybie D jazda 50-70-90 km/h 7,9l/100km (można zejść niżej przy ecodrivingu)

    Pozdrawiam i przepraszam za OT.
    Ja też początkowo jarałem się że nie jest tak źle ze spalaniem. Ale liczy się jaka jest średnia na 30kkm a nie jakiś tam odcinek testowo-laboratoryjny. Np. trasa 95 km, cieszę się bo mam 8 l/100 km, a jechałem normalnie, z wyprzedzaniem. Wystarczy że wjechałem do miasta, 10 km lekkie korki, kilka dynamicznych startów spod świateł, i już pod 10l/100km. Pojeździsz miesiąc po mieście, z klimą na maxa, albo zimą krótkie odcinki - i dodajesz 50% do tego wyniku. Moja Giulia 200KM, MY2020 - miała średnie spalanie 9,5l/100 km po pierwszych 20 tys. Miałem raz coś koło 5,5 l/100 km przez 50 km na drodze krajowej, ale co to za jazda? Gdy jadę sobie nie licząc się ze spalaniem, dynamicznie ale w zgodzie z przepisami - musi być 10 l/100 km, to w końcu rwd i automat. W Tonale nie ma nic z osiągów, to może chociaż będzie spalanie 5l/100 km?

  5. #1275
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Stelvio
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Co-driver Zobacz post
    W Tonale nie ma nic z osiągów, to może chociaż będzie spalanie 5l/100 km?
    Piękna i sexowna, ale oszczędna - za dużo wymagasz

    Spalanie to nie temat dla ludzi którzy rozważają Alfę,
    ale tak btw:
    Spalanie średnie ok 4-5l wychodziło mi w:
    Renegade Plugin Hybrid 4xe 180KM - testowałem 3 miesiące - ale trzeba ładować z gniazdka.
    Jeśli nie ładujesz to w hybrydzie wypije średnio ok 8l/100.
    Ten akurat osiągi miał całkiem całkiem.

  6. #1276
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksh Zobacz post

    Spalanie to nie temat dla ludzi którzy rozważają Alfę,
    .
    Akurat Tonale nie ma takich osiągów,żeby nie rozważać spalania.

  7. #1277
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,800

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksh Zobacz post
    Spalanie średnie ok 4-5l wychodziło mi w:
    Renegade Plugin Hybrid 4xe 180KM - testowałem 3 miesiące - ale trzeba ładować z gniazdka.
    Jeśli nie ładujesz to w hybrydzie wypije średnio ok 8l/100.
    Ten akurat osiągi miał całkiem całkiem.
    Skoro Tonale będzie miało siostrzany napęd z tym, który miałeś okazje testować to może napisz coś więcej na temat wrażeń z jazdy. Głownie ciekawi mnie:
    - jak często i jakich sytuacjach uruchomi się silnik spalinowy w mieście jak masz prąd w baterii.
    - czy wyniki spalania na poziomie 4-5 litrów wychodziły z miasta czy trasy i jaki procent przebiegu z takim spalaniem jeździłeś w naładowaną baterią
    - jak duża różnica w osiągach jest przy pustej baterii i w jakich warunkach drogowych jest najbardziej odczuwalna.
    O zasięg na prądzie nie będę pytał bo Tonale wg zapowiedzi ten parametr będzie miało na wyższym poziomie.

  8. #1278
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Stelvio
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Skoro Tonale będzie miało siostrzany napęd z tym, który miałeś okazje testować to może napisz coś więcej na temat wrażeń z jazdy. Głownie ciekawi mnie:
    - jak często i jakich sytuacjach uruchomi się silnik spalinowy w mieście jak masz prąd w baterii.
    - czy wyniki spalania na poziomie 4-5 litrów wychodziły z miasta czy trasy i jaki procent przebiegu z takim spalaniem jeździłeś w naładowaną baterią
    - jak duża różnica w osiągach jest przy pustej baterii i w jakich warunkach drogowych jest najbardziej odczuwalna.
    O zasięg na prądzie nie będę pytał bo Tonale wg zapowiedzi ten parametr będzie miało na wyższym poziomie.
    Ok dzięki za pytanka chętnie się podzielę.

    A więc auto to Jeep Renegade Plug in Hybrid 4xE 180 KM testowany przeze mnie przez 3 miesiące, zerowy przebieg początkowy, zima.

    1) Naładowany z gniazdka.
    Jeśli go naładujesz przez noc (minimum ok 6 godzin z gniazdka 230V żeby naładować do ok 80%) to auto w trybie hybrid będzie jechało praktycznie cały czas tylko na silniku elektrycznym (napęd tył) aż do rozładowania baterii.
    Do prędkości ok 120km/h możesz jeździć cały czas na elektryce.
    Chyba że mocno wciśniesz gaz to wtedy włączy się silnik spalinowy i dołoży przód. Wyłączy się zaraz jak tylko zaczniesz spokojnie jechać. Przy doładowanej baterii, spalinowy gaśnie praktycznie zawsze, jeśli tylko nie każesz mu jechać ostrzej.
    Oczywiście w trybie hybrid silnik zawsze gaśnie na światłach, w korku jeśli się toczysz to też cały czas tylko na elektryce (nawet przy prawie rozładowanej baterii).

    Czyli podsumowując jeśli wyrobisz się w zasięgu (myślę że realnie max zasięg ok 30 km ) i masz lekką nogę to możesz do pracy spalić 0 litrów paliwa, a silnik spalinowy nie uruchomi się WCALE.

    2) rozładowany, jazda w trybie hybrid
    Wtedy silnik spalinowy cały czas doładowuje baterie podczas jazdy, ładuje się też przy hamowaniu. Jesteś w stanie naładować baterię wtedy do ok 2-5%. Jak tyko osiągnie te 2 czy 3% już gasi spalinowy tak często jak to tylko możliwe.
    Toczy się w korkach na elektryce. Gaśnie na światłach, skrzyżowaniach, w korku. Realnie w tym trybie w korkach w Łodzi palił mi ok 8 l/100km. Jazda w korkach na elektryce jest b. przyjemna i uspokajająca . Rozrusznik odpala inaczej niż tradycyjny - praktycznie niezauważalnie.

    Teraz jeżeli uśrednisz pkt 1 i 2 w mieście wyjdzie ok 4/5 l na 100 km (w mieście ta hybryda jest bardzo OK )

    3) Tryb E Save - silnik spalinowy praktycznie nie gaśnie, cały czas ładuje baterię - spalanie w mieście rośnie do ok 10,5l/100 auto jeździ tylko z napędem na przód ( tył na elektryce dołącza się w momencie mocnego wcisnięcia gazu)
    Nie ma sensu używać tego trybu.

    4) W trasie droga krajowa palił ok 7 litrów na 100km, większość na spalinowym, bateria praktycznie się nie ładuje wtedy chyba żebyś dużo hamował np.
    Można sobie na parę km włączyć tryb e save żeby podładować baterię podczas spokojnej jazdy. Wtedy masz zapas mocy w bateriach i po przełączeniu w tryb sport auto zbiera się naprawdę OSTRO.

    5) Atostrada - palił sporo ze względu na kanciaste nadwozie pewnie. Przy 140 ok 10,5l / 100 km. praktycznie nie ładował baterii - po przejechaniu 100km nadal było ok 3%. Chociaż pewnie ten prąd wykorzystuje na bieżąco np przy ostrzejszych przyspieszeniach.

    6) Tryb SPORT: spalinowy silnik cały czas chodzi (w korku, na światłach itp ) i ładuje baterię. Po naciśniściu gazu idzie z obu silników, skrzynia trochę zamula (nie ma jak skrzynia w Stelvio ) i wkręca go bardzo wysoko, ale to nie ma znaczenia bo nadrabia elektryką i przyspiesza bardzo dobrze z obu osi, zwykłe auta mocno zostawały.

    7) co do różnicy siągów przy pustej lub naładowanej baterii - zaobserwowałem że w baterii zawsze jest jakiś śladowy zapas mocy, który pozwala dać kopa przy mocnym naciśnięciu gazu. Tak że nie zaobserwowałem różnicy osiągów w fazie naładowany rozładowany. Może za mało jeździłem ostro (chociaż w sumie jeśli jedziesz ostro to dużo przyspieszasz i hamujesz więc maxymalnie ładujesz baterię i masz wtedy zapas prądu). Zawsze możesz włączyć tryb SPORT i zestaw zawsze będzie starał zapewnić ci prąd żeby można było jechać dynamicznie.

  9. #1279
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,800

    Domyślnie

    Dzięki za rzeczową odpowiedź, wychodzi na to że we włoskim rozwiązaniu utrata mocy nie jest zauważalna za to skok spalania bez baterii już owszem. W niemcach podobno układ "puchnie" i trzeba doładować po trasie bo wyraźnie czuć brak wsparcia elektryki.
    Rozumiem, że jeżeli podczas jazdy w trasie jedziemy krajówką to zużywa baterię i nie starczy nam jej na przejazd bez emisyjny przez miasto za 50 km.
    Jedynym wyjściem żeby zaoszczędzić baterię w trasie to jazda autostradą powyżej 120km/h lub tryb e-save który podniesie spalanie , dobrze zrozumiałem ?

  10. #1280
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Stelvio
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Jedynym wyjściem żeby zaoszczędzić baterię w trasie to jazda autostradą powyżej 120km/h lub tryb e-save który podniesie spalanie , dobrze zrozumiałem ?
    Tak, chcesz zachować naładowaną baterię na dłużej (lub na później do miasta) jedziesz w trybie e-save.
    Na autostradzie też bym jechał w e-save bo inaczej prąd z baterii zejdzie wspomagając spalinowy.

Podobne wątki

  1. [Zapowiedź] 30-lecie Alfa Romeo 164 w Museo Storico Alfa Romeo w Arese, 24.06.2017
    Utworzone przez AlfaWhiz w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-06-2017, 14:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory