Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: [75] SWAP silnika czy remont silnika?

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    Alfa Romeo 75
    Postów
    4

    Domyślnie [75] SWAP silnika czy remont silnika?

    Witam, od wczoraj jestem mniej-więcej szczęśliwym posiadaczem Alfy Romeo 75
    Mniej/więcej bo kupiłem 1,8 i w silniczku coś stuka puka... może to być panewka albo zawory tego jeszcze nie wiem i nawet nie wiem czy chcę wiedzieć

    Ten silnik był raczej mało popularny w związku z czym, gdy obecny motor zastuka się na śmierć (jak w mojej AR33 kiedyś ) To pomyślałem sobie, że może by go wymienić na jakiś inny.
    I tu pytanie:
    Czy 2,0 T.S w AR75 to dokładnie te same 2,0 T.S co w Alfach 164 np.
    Czy nie ma problemu z taką przeróbką? no i ile kosztowałaby robocizna tak na gotowo (bo ceny silnika różne)
    Czytałem trochę o V6 i wiem, że np. V6 ze 164 nie podchodzi za bardzo do AR75.

    Ewentualnie jaki jeszcze silnik byłby odpowiedni?
    A o Twin Sparku pomyślałem, bo jest dosyć popularny.

    I jeszcze pytanie o remont obecnego silnika:
    -Czy da się go zrobić? bo z tego co obserwuje to części to tego motoru to właściwie artefakty...
    no i co bardziej się opłaca remont czy swap?

    Z góry dziękuje za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez Alfista92 ; 13-12-2014 o 19:53

  2. #2
    Redaktor naczelny Romeo Avatar fiergloo
    Dołączył
    09 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL/ Alfa Romeo 159 TBi
    Postów
    2,660

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    Mniej/więcej bo kupiłem 1,8 i w silniczku coś stuka puka... może to być panewka albo zawory tego jeszcze nie wiem i nawet nie wiem czy chcę wiedzieć
    Różnica w dźwięku jest zasadnicza, może jedno i drugie jak masz wątpliwości?


    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    Ten silnik był raczej mało popularny w związku z czym, gdy obecny motor zastuka się na śmierć (jak w mojej AR33 kiedyś ) To pomyślałem sobie, że może by go wymienić na jakiś inny.
    I tu pytanie:
    Czy 2,0 T.S w AR75 to dokładnie te same 2,0 T.S co w Alfach 156 np.
    Nie jest to samo, to zupełnie różne silniki. Kupiłeś 75 nie mając pojęcia co w niej siedzi i czym różni się od 156?


    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    I jeszcze pytanie o remont obecnego silnika:
    -Czy da się go zrobić? bo z tego co obserwuje to części to tego motoru to właściwie artefakty...
    no i co bardziej się opłaca remont czy swap?
    Znakomita większość części do 75 to artefakty. Kupiłeś 75 bez rozpoznania rynku części? Do 164 zaczynają być jaja, a co dopiero do transaxli.


    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    Z góry dziękuje za odpowiedź
    Nie trzeba, życzę powodzenia, dobrego nastroju. No i wycięcia nerwów razem z włosami przy następnej wizycie u fryzjera. Masz chociaż w okolicy mechanika który się podejmie tego auta?
    http://fiergloo.blogspot.com lub http://fiergloo.pl/ - moje spojrzenie na motoryzację
    2007-2008: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v
    2008-2018: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v Automat
    2014-....: Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL
    2018-2021: Lancia Kappa 2.4 JTD 10v
    2021-....: Alfa Romeo 159 1750TBi

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    I tu pytanie:
    Czy 2,0 T.S w AR75 to dokładnie te same 2,0 T.S co w Alfach 164 np.
    Czy nie ma problemu z taką przeróbką? no i ile kosztowałaby robocizna tak na gotowo (bo ceny silnika różne)
    Czytałem trochę o V6 i wiem, że np. V6 ze 164 nie podchodzi za bardzo do AR75.
    Nie do końca. W pierwszych seriach 164 jest z tym samym blokiem i resztą, ale nie wiem czy miska olejowa będzie pasowała.
    Tu będzie problem z każdą przeróbką, liczyłeś że będzie inaczej? Nikt nie poda Ci ceny przekładki bo to niemożliwe, tak myślę. Poza silnikiem bierz pod uwagę całą wiązkę silnika i jego osprzęt.
    V6 ze 164 podchodzi jak najbardziej, ale potrzebujesz kupę części z silnika v6 z 75, więc gdy w nadwoziu siedzi 1.8 ie - trochę bez sensu.



    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    Ewentualnie jaki jeszcze silnik byłby odpowiedni?
    A o Twin Sparku pomyślałem, bo jest dosyć popularny.
    Weź pod uwagę przekładkę hamulców. W 1.8 ie siedzą z przodu lite tarcze, bez wentylacji - do 1.8 wystarczą, choć z tego co pamiętam szału nie robią. Do mocowań silnika pasować będzie każda rzędowa czwórka, najprawdopodobniej łacznie z 1.8 turbo, ale weź pod uwagę że skrzynia biegów w 1.8 ie nie ma szpery, a przeniesienie napędu jest dość 'delikatne'.

    Cytat Napisał Alfista92 Zobacz post
    I jeszcze pytanie o remont obecnego silnika:
    -Czy da się go zrobić? bo z tego co obserwuje to części to tego motoru to właściwie artefakty...
    no i co bardziej się opłaca remont czy swap?
    Da się.
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

  4. #4
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Najpierw sprawdz co się dzieje z silnikiem

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    Alfa Romeo 75
    Postów
    4

    Domyślnie

    Oczywiście chodziło mi o silnik ze 164ki nie 156tki wiem że to zupełnie różne jednostki.
    W sprawach mechanicznych nie jestem zbyt ogarnięty, raczej tylko podstawowe rzeczy Błąd posiadając Alfę szczególnie 75
    Dlatego pytam na forum, czy w ogóle przekładka jest możliwa... tzn. wszystko jest możliwe, ale czy ktokolwiek by się tego podjął za w miarę normalne pieniądze
    Oczywiście zdaje sobie sprawę z kosztów utrzymania AR75 i jej kaprysów, ale auto jest kupione hobbystycznie, a na co dzień mam drugie auto

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    Szczerze nie chcę mi się czytać całości, więc odpowiedz mi na pytanka, nie wiem czy ktoś z poprzedników pytał się o to wcześniej

    Stukanie występuje na zimnym czy ciepłym silniku? Czy może stuka na zimno i ciepło? Czy wraz z wzrostem obrotów, stukanie ustępuje, czy może im wyższe obroty tym szybciej stuka?

    Jeżeli stuka Ci na ciepłym silniku, na wolnych obrotach, a po wkręceniu na obroty stukanie ustępuje (bądź jest mniej słyszalne) - do regulacji zawory, bo mają zbyt duże luzy.
    Jeżeli stuka Ci na zimnym/ciepłym silniku i "pukanie" przyspiesza wraz z wzrostem obrotów - panewka na wykończeniu.

    Ogólnie wpisz sobie na youtube "stukająca panewka" bądź jakoś tak i porównaj ze stukaniem u siebie. Pierwszy raz jak u mnie zaczynało coś poklepywać przestraszyłem się, bo myślałem że panewka chce mi dziurę w masce zrobić i uciec Na szczęście jedynie do regulacji zawory. Taka bolączka 12V, że niestety nie są regulowane one hydraulicznie i trzeba bawić się w płytki. Muszę niestety u siebie też to zrobić, jednak nie mam do tego warunków a na dworze za zimno już jest.

  7. #7
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tytanowy Zobacz post
    Na szczęście jedynie do regulacji zawory. Taka bolączka 12V, że niestety nie są regulowane one hydraulicznie i trzeba bawić się w płytki. Muszę niestety u siebie też to zrobić, jednak nie mam do tego warunków a na dworze za zimno już jest.
    Regulujesz tylko luzy zaworów wydechowych i tam pastylek nie trzeba. Luzy zaworów ssących koryguje się po 200tyś km i też jakoś nie jest to wielki problem. Wolę regulację ręczną niż hydropopychacze

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    Cytat Napisał 75andrew155 Zobacz post
    Regulujesz tylko luzy zaworów wydechowych i tam pastylek nie trzeba.
    Dzięki

    Cytat Napisał 75andrew155 Zobacz post
    Luzy zaworów ssących koryguje się po 200tyś km i też jakoś nie jest to wielki problem
    No u mnie już praktycznie dobijam do tego wyniku, dlatego nastawiam się i na to.

    Cytat Napisał 75andrew155 Zobacz post
    Wolę regulację ręczną niż hydropopychacze
    Poważnie? Jakieś specjalne uwagi co do tego? Możesz mi wyjaśnić dlaczego? Czy chodzi tutaj o cenę a raczej różnicę między hydropopychaczami a zwykłymi?
    Ostatnio edytowane przez Tytanowy ; 14-12-2014 o 10:25

  9. #9
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    Alfa Romeo 75
    Postów
    4

    Domyślnie

    Więc to może być jedno i drugie
    Panewka i zawory... teraz tylko pytanie kiedy panewka umrze
    Ogólnie gdzieś widziałem na OLX silnik do AR75 za 600zł właśnie 2,0 T.S
    fajnie byłoby też dorwać skrzynie do 2,0 bo z tego co mi się kojarzy to miały już szpere
    Generalnie mieszkam w Warszawie, ale pochodzę z województwa świętokrzyskiego i tam raczej jeśli już nastąpiłby przeszczep. W Warszawie mechanikom nie ufam i tam też nie... ale tam chociaż robią wszystko w normalnych pieniądzach i nie uciekają na widok starszego auta

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Silnik ma dużo elementów wspólnych - w końcu to TS 8V - z silnikami ze 155 i 164 a także starszymi. Te silniki nadają się bez problemu do remontu z jednym wyjątkiem - wał nie ma podwymiarów bo jest azotowany, więc jak się przytrze to szukasz wału. No i do tego, dostanie panewek do nich zrobiło się ostatnio DUŻO trudniejsze, ale jak byś szukał, to mam namiary.
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

Podobne wątki

  1. Remont Silnika w JTS !!!
    Utworzone przez karas KRK w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-02-2016, 18:27
  2. [145] Remont silnika
    Utworzone przez kevas093 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-06-2014, 17:25
  3. 156 JTS remont silnika
    Utworzone przez 75 turbo w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2013, 21:12
  4. [75] Remont Silnika 2.0 TS
    Utworzone przez Vitalic w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 18-01-2009, 22:23
  5. remont silnika w 1,4 boxer pelen wtrysk remont silnika
    Utworzone przez leito1610 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-04-2007, 07:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory