Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Temat: SWAP V6 24V (CF3) do transaxle

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie SWAP V6 24V (CF3) do transaxle




    Od kilku lat woziłem się z tematem swapa, i koniec końców postanowiłem się zabrać za konkrety.
    Nie opisuję tego tematu w garażu czy jak to się tam nazywa, bo utonie, a tutaj ma większe szanse na znalezienie przez zainteresowanych. Tak więc mimo, że będę tu uwieczniał swoje perypetie i dzielił się swoimi doświadczeniami to zachęcam do merytorycznej dyskusji – niech ten temat posłuży społeczności

    Więc od początku bo to ma pewne znaczenie:
    Auto docelowe: GTV6 ‘84
    Auto dawca: 166 2004
    Silnik po wielu miesiącach udało się znaleźć i to o dziwo na allegro. Sprzedawca twierdził, że pochodzi z ex – rządowej, włoskiej alfy – co z oczywistych względów dobrze zwiastowało. Stan silnika zdaje się potwierdzać jego słowa. Jak wiadomo iteracji 24V było kilka i moim zdaniem warto jest uderzać właśnie w silniki z 166 – są najświeższe, mają ulepszone smarowanie i rozrząd, z minusów trochę więcej jest roboty wymaganej aby je przystosować do transaxle.
    Zakres prac można podzielić na:

    1) Rozbrajanie i weryfikacja silnika

    2) Przystosowanie silnika do GTV6:

    a) kanapka 20mm między górną a dolną miskę z V6 transaxle lub przerobienie miski z 166 lub custom miska
    b) spacer 3mm miedzy koło zamachowe a wał korbowy
    c) nagwintować blok i wstawić tuleję pod filtr oleju lub inne rozwiązanie
    d) alternator – albo przełożyć i przystosować mocowanie na 2 śruby z transaxle albo użyć altka w miejscu 24V
    e) cyrkulacja wody – przenieść na przód silnika jak w rwd. Można się pokusić o zostawienie cyrkulacji wody z tyłu ale to dodatkowa plątanina węży, uniemożliwi zastosowanie jakiś lepszych kolektorów wydechowych, oraz lekki dramat w przypadku wymiany termostatu.
    f) Trigger wheel. Można zastosować z 164 i stoczyć (na tyle żeby czujnik zebrał sygnał) albo zamocować na seryjnym z kole pasowym z 166.
    g) jeśli zastosowany będzie seryjny układ hamulcowy z serwem – przenieść wlew oleju.
    h) przerobić kolektor dolotowy
    i) zrobić nowe kolektory wydechowe, ew lepić te z 24V
    J) wkręcić krótsze szpilki pod łapy silnika
    k) koło zamachowe z V6 transaxle (lepiej z 2,5 bo lżejsze ew. stoczyć i wyważyć)
    l) stand alone

    3) Strojenie

    To jedziemy:

    Gdzie rwd w tym miejscu jest łapa silnika, w fwd wszystkie "hardpointy" zajmuje zespół podpora półośi - magistrala olejowa. Silnik trochę spocony spod kapy zaworowej.



    Polecam brake cleaner do czyszczenia aluminium ze smaru i olejów.



    Wspomniany hardpoint - trójkąt gdzie w rwd mocowany jest silnik - trzeba wywalić dwie szpilki bo są za długie. Jeśli chodzi o problem filtra, na podstawie uszczelki zrobię kanapkę / flanszę, w którą wstawię gwintowaną tuleję pod filtr oleju.



    Termostat z tyłu silnika - wywalamy!



    W 156/166 pasek rozrządu bardziej opatula wszystkie koła rozrządu niż w 164. Widać m.in na środkowej rolce która jest z jakieś 30mm niżej niż w 164 - co za tym idzie utrudnia nam to mocowanie termostatu z przodu, ale wszystko do rozwiązania.



    Widoczne mosiężne korki/broki którymi w rwd będzie wychodzić woda do termostatu, na szczęście gwinty są takie same z tyłu głowicy więc je tam potem wkręcimy.



    Niestety czasem kupuje się narzędzia których się użyje z 6 razy w życiu...



    Aluminiowa łapa, do której zamocowana jest wspomniana wcześniej rolka paska. Zaznaczony mniej więcej obszar, który trzeba wybrać aby mógł przejść wąż z głowicy do termostatu. Trzeba uważać żeby nie zebrać za dużo materiału bo ponoć lubią pękać!!!




    Termostat z transaxle nie pasuje. Trzeba dorobić flanszę i dospawać.



    Zastosowanie kolektora z 24V to chyba najmniej skomplikowana opcja, trzeba przenieść przepustnicę na środek, a przy okazji powiększy się trochę jego pojemność.



    Fun fact. Seryjna przepustnica z GTV6 (lewa) jest większa niż z lepiej oddychającego 3.0 24V. Naturalnie ta z GTV6 idzie do 24V.

    Na razie tyle. Na dniach odbieram graty od tokarzy, wycinaczy wodą etc. i postaram się na bierząco uaktualniać temat. Pzdr!

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    Wow! Mimo że nie mam żadnego Busso ani tym bardziej gtv, to będę bardzo chetnie tu zaglądał

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar b0rn20wn
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 156 2.5 V6 2001
    Postów
    295

    Domyślnie

    Konkret temat, będę śledził bo ciekawy

    Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 164 & AR 166
    Postów
    465

    Domyślnie

    Walki rozrządu zostawiasz seryjne. Koło osprzętu chcesz zaadoptować z 12v czy 24v?
    Moje Alfy
    AR 166 Sportronic LPG, 2.5 24v
    AR 166 3.0 Sportronic
    AR 166 Manual 3.0 => swap r5 q4
    AR 164 3.0 24v, Q2, Motronic ME 2.1, ABS+EBD, 6speed
    Gtv_Spider 2.0=> swap 3.0 24v

    Oraz
    Delta III 1.75 k04
    Espace IV 3.5

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    Cytat Napisał PietereQ Zobacz post
    a) kanapka 20mm między górną a dolną miskę z V6 transaxle lub przerobienie miski z 166 lub custom miska
    To jest powód, przez który nie brałem nigdy tej ewolucji silnika pod uwagę. Wiesz dobrze, jak nisko znajduje się miska olejowa w obniżonym transaxlu Gdzieś widziałem wątek w którym jakiś gość ze skandynawii bodajże przerabiał pompę oleju ze 166.

    Czeka Cię dużo zabawy, ale trzymam kciuki. Może kiedyś też się zbiorę w sobie (choć na razie mój entuzjazm opadł do poziomu 0 i nie mam nawet chęci zabierać się za poprawianie po patałachach).
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Cytat Napisał ar4me Zobacz post
    Walki rozrządu zostawiasz seryjne. Koło osprzętu chcesz zaadoptować z 12v czy 24v?
    Wałki nie będą seryjne. Jeszcze dokładnie nie wiem jakie, muszę jeszcze zrobić lepsze rozpoznanie w temacie. Koło pasowe może być z 12v nawet z 75 byleby na motrnonicu. Kwestia jaki pasek chcemy do osprzętu wielorowkowy vs. klinowy.

    Cytat Napisał bimsky Zobacz post
    To jest powód, przez który nie brałem nigdy tej ewolucji silnika pod uwagę. Wiesz dobrze, jak nisko znajduje się miska olejowa w obniżonym transaxlu Gdzieś widziałem wątek w którym jakiś gość ze skandynawii bodajże przerabiał pompę oleju ze 166.

    Czeka Cię dużo zabawy, ale trzymam kciuki. Może kiedyś też się zbiorę w sobie (choć na razie mój entuzjazm opadł do poziomu 0 i nie mam nawet chęci zabierać się za poprawianie po patałachach).
    Hmm czy ja wiem? Jednak plusy tego silnika przeważają nad minusami. Jeździ dużo wyścigówek z tymi kanapkami i żyją. Albo się nie chwalą, że zaorali Można rześbić miskę ze 166 i będzie trochę wyżej, ale silnik z miską rwd wygląda bardzo ładnie, do tego niezłe pasywne chłodzenie. Jeszcze jest opcja z dorobieniem samej dolej miski, albo zrobić od zera. Problem jest w tym, że w Poznaniu nie mogę znaleźć ogarniętego spawacza alu, któremu nie będę musiał tłumaczyć jak krowie na rowie co i jak, a trochę teraz nie mam czasu na siedzenie w autocadzie i projektowanie gratów.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Udało mi się odebrać adapter pod filtr oleju, jeszcze myślałem jako backup użyć standardową przystawkę z 166, ale jak zobaczyłem jak trzeba by to przeorać na diaxie/tokarce to mi przeszło. teraz tylko stoczyć trochę środek i wstawić tuleję i gotowe:




    I przy okazji zrobiłem tarczki, do których po dospawaniu pierścieni będzie klatka na przedni donut. Niestety, jedną mi skaszanili, i idzie do poprawy:

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Ok to ciąg dalszy, dorabianie termostatu. Musiałem również dorobić mosiężne króćce ponieważ te oryginalne stalowe tak skorodowały, że przy wykręcaniu uległy zniszczeniu.




    Jak pisałem przedtem, miejsca jest niewiele ze względu na opuszczoną rolkę paska w późnych 24V, dlatego termostat trzeba wysunąć do przodu o kilka mm.




    Trzeba będzie jeszcze zebrać trochę materiału z obudowy, żeby zrobić miejsce pod otwór śruby mocujące





    Wszystko spoko pasuje wystarczy pospawać...

    I adapter pod filtr już ukończony:

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Nie lepiej założyc po prostu relokator filtra oleju i to całe dziadostwo wyjąć w wygodne miejsce w komorze silnika ?
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzesiekK. Zobacz post
    Nie lepiej założyc po prostu relokator filtra oleju i to całe dziadostwo wyjąć w wygodne miejsce w komorze silnika ?
    Jasne, że można tylko nawet take off plate trzeba do czegoś przykręcić, a w tym 24V już nie ma gwintu w bloku na filtr. Ten adapter to nieinwazyjne rozwiązanie, nie mam warunków żeby porządnie nagwintować blok pod tuleję filtra. Poza tym jeszcze jak dochodzi chłodnica oleju, to doszły by dodatkowe węże... za dużo

Podobne wątki

  1. Bazar Transaxle...
    Utworzone przez PietereQ w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 745
    Ostatni post / autor: 11-01-2024, 09:42
  2. Naprawa Transaxle
    Utworzone przez 75andrew155 w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-08-2017, 18:12
  3. Transaxle na codzień:)
    Utworzone przez amigas w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 01-04-2012, 16:30
  4. Swap V6 do transaxle
    Utworzone przez Stefan116 w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 03-01-2007, 17:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory