Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Dzwon Alfa 75

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar dreadsimon
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    75 1.8 IE 1991, 147 FL 2.0
    Postów
    37

    Domyślnie Dzwon Alfa 75

    Hej!
    Chodzi mi po głowie zrobienie swapa do swojej 75 1.8 IE, zbieram informacje. Rozważam inne opcje poza fabrycznym 1.8t z 75 jako jednostkę drogą, z tragicznym dostępem do części i przeciętnym potencjałem. Do fabryki zawsze można wrócić, wykluczam cięcie i spawanie budy.

    Czy ktoś ma jakiekolwiek doświadczenie z przymierzaniem dzwona z NORDa lub v6 do innych silników?
    Zwłaszcza interesują mnie uturbione silniki lancii/fiata, 2.0 16vt, 20vt, ewentualnie 1.4 tjet i 1.75 tbi.

    Dorobienie poduszek bocznych nie jest problemem, komputer i wiązka to tak czy tak trzeba zrobić, ale zastanawia mnie czy trzeba by koniecznie robić flansze na tył lub customowy dzwon.
    Internety milczą, na youtubie można znaleźć tylko jeden projekt z fiatowskim silnikiem (2.0 16vt): https://www.youtube.com/watch?v=p9mHg9yEA1A

    Napisałem wiadomość do gościa od tych filmów, jeśli dostanę jakieś informacje to się podzielę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	75.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	148.4 KB
ID:	253694

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Mocowania silnika są w innych miejscach w v6 i ts. Bez cięcia się nie obejdzie. Ja bym pakowal v6 z gta. Jakoś by to pasowało. Tbi = rzezba i z 20tys moz3 nie starczyc. Pokaż fotki 75 bo jakoś się obraziłes chyba i słuch po tobie zaginął

    Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar dreadsimon
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    75 1.8 IE 1991, 147 FL 2.0
    Postów
    37

    Domyślnie

    Sprawdzone, dzwon z NORDa pasuje tylko i wyłącznie do NORDa i TS 8v. Do busso tylko inne busso. Być może rozważania lepiej zakończyć więc na uturbieniu tych jednostek...

    Z cięciem - nie koniecznie, da się dorobić łapy w miejsce oryginalnych mocowań norda dla busso.

    Busso 24V - wszystko spoko ale jednak chciałbym zachować idealny balans samochodu, poza tym to już grali, dlatego myślę raczej nad uturbieniem.

    Planuje aktualizacje wątku, ale bycie na bieżąco to nie jest moja mocna strona. Progres nad autem tez jest bardzo powolny, póki co: blacharka/lakier/konserwacja, wywalenie lpg, przedni zawias, wnętrze, koła. Zrobię aktualizację w najbliższym czasie, skoro to kogoś interesuje

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    A tak zapytam - chcesz to robić bo 1.8 za słabe? Bo później pociągnie to za sobą różne dodatkowe koszty. Tu sprzęgło nie wytrzyma. Tam poloski za slabe. Wal napedowy? Hamulce? Szpere będziesz chciał. Suma tego wyjdzie taka że napracujesz się z tym A potem 75 skończy w krzakach bo to bo tamto.

    Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar dreadsimon
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    75 1.8 IE 1991, 147 FL 2.0
    Postów
    37

    Domyślnie

    Z autem jestem związany i traktuje je jako projekt dożywotni, chcę zrobić je tak fajne, dobrze jeżdżące i unikatowe jak tylko się da wg swojej wizji. Satysfakcjonuje mnie 200KM+ i wciąż dobry rozkład masy. Koszty takich projektów znam, obcuję z nimi regularnie w zaprzyjaźnionym garażu.

    Wał i sprzęgło z v6 mam, skrzynia ze szperą z 3.0 w drodze. Zawieszenie na razie zakupiłem sprężyny eibach i do tego będzie b6, w przyszłości pomyślę nad czymś customowym. Na hamulce pomysł tez już jest (girling + fiat 500 Abarth). To będzie zrobione niezależnie od wybranego silnika. Wszystko ogarnę, tylko w swoim tempie i nie po to żeby się pochwalić na forum

    Tymczasem dodajmy trochę wartościowej treści, przyszła odpowiedź od kolegi z Izraelu, wykonał on flanszę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	72.8 KB
ID:	253732 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f1.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	74.4 KB
ID:	253733 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m1.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	49.5 KB
ID:	253734 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m2.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	62.1 KB
ID:	253735 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m4.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	60.3 KB
ID:	253736 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m5.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	61.5 KB
ID:	253737 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	o2.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	54.4 KB
ID:	253738 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	o3.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	54.8 KB
ID:	253739
    Ostatnio edytowane przez dreadsimon ; 08-01-2019 o 15:17

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Stefan116
    Dołączył
    03 2006
    Mieszka w
    Puławy - Pysznica
    Auto
    GT 1300 Junior 1974r.
    Postów
    832

    Domyślnie

    Wsadzaj 2.0 TS 8V z 75.
    Do tego gaźniki, ostre wałki, lekki zamach, porting głowicy i będzie Pan zadowolony.
    Zobacz na alfaholics.com, tam z tego silnika pokazują jak zrobić grubo ponad 200km.
    Zachowasz charakter auta a mocy będziesz miał pod dostatkiem.
    Do tego masz już układ przeniesienia napędu z V6, więc zostaną hamulce i inny miliard pierdółek jak pompa paliwowa, strojenie, zawieszenie itp itd...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar dreadsimon
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    75 1.8 IE 1991, 147 FL 2.0
    Postów
    37

    Domyślnie

    Dzięki Stefan za opinię. Podjąłem decyzję o tym silniku, zaczynam szukać choć na pierwszy rzut oka kiepsko. Nie wiem czy się uda znaleźć z 75, być może ze 155/164.
    Myślę jednak bardziej w kierunku wcześnie wstającego turbo niż NA

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Stefan116
    Dołączył
    03 2006
    Mieszka w
    Puławy - Pysznica
    Auto
    GT 1300 Junior 1974r.
    Postów
    832

    Domyślnie

    Jeśli chcesz koniecznie uturbiać, uwzględniając, że faktycznie jesteś świadom ile to jest kasy ( podejrzewam, że wyjdzie na jedno jak byś sprzedał swoją do DE i kupił do poprawek 1.8 T lub V6 w oryginale - nie mniej doceniam indywidualne podejście do tematu i będę kibicował projektowi ) to ja bym szedł w twój silnik.
    Po co masz wywalić 1,5 tyś zł na jakiś 30 letni silnik, niewiadomego pochodzenia, by potem i tak go rozbierać. TS zresztą chyba ma większy stopień sprężania, przez co twój silnik będzie łatwiejszy w odprężeniu ? - nie wiem, to tylko moja dywagacja, są tu ludzie z większym niż ja doświadczeniem w tych silnikach i niech oni głos zabiorą.
    Zresztą do twojego motoru może wykorzystasz jakiś osprzęt z wersji 1.8 Turbo ( może kolektor ? ). Jest na forum kolega który ma jeszcze chyba jakieś graty do 1.8 T, więc pytaj a na pewno Ci pomoże.
    Poza tym jest sporo projektów uturbionego R4 jak Twoje. Najbardziej chyba zwariowany to Spider którego sa filmy na youtube ( tylko nie wiem czy tam nie ma gaźnika z Turbodelty, ale w to to już się całkiem nie pchaj bo koledzy z zaprzyjaźnionego warsztatu który jak wspomniałeś robią takie projekty, po zobaczeniu cześci jakie im przyniesiesz aby ręce załamią - niech się wypowie kolega forumowy który kiedyś walczył z tym ustrojstwem )
    Linki do filmiku ze Spiderem:
    https://www.youtube.com/watch?v=YVE0cM979LY

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar dreadsimon
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    75 1.8 IE 1991, 147 FL 2.0
    Postów
    37

    Domyślnie

    Tak, za koszt takiego silnika mógłbym kupić drugą 75. Gdzie zaczyna się projekt tam kończy się rozsądek.
    Oglądałem nawet sztukę 1.8t u Wuja, ale nie doszło do kupna. Jesli ktoś jeszcze ma jakieś graty niech się ujawni
    Nie powiem też rozważałem swój, choćby i ze względu na to, że tuleje cylindrowe są grubsze. Policzyłem, że zastosowanie korb od TS ze 155 powinno obniżyć kompresję u mnie do ok. 8.3. Z drugiej strony można zostawić sobie serię na powrót do oryginału. Nic, będziemy myśleć. Jak będę miał jakieś konkrety to zrelacjonuję.
    Spider niesamowity, własnie o coś takiego chodzi.
    Pozdrawiam

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Jeśli chcesz koniecznie modzić I4 to zostaje tylko oryginalny twin spark albo 1.8t. Dałbym sobie siana ze swapami z innych modeli, bo rezultat będzie taki, że będziesz 3/4 czasu kombinował a auto będzie stało. Nie rozumiem do końca co rozumiesz przez brak potencjału w 1.8t? Masz kuty dół, wzmocniony blok, seria poddaje się dopiero w okolicach 400 koni. To jest bardzo dobra baza. Polecam książkę Jima Katarlamakisa o tuningu nordów, jak chcesz iść tą drogą. Druga opcja to zaturbienie TS'a - też niezła baza i trochę zaturbionych jeździ.

    Ponadto, jak dalej chcesz iść w skrzynię z 3.0 to zapomnij o N/A, tam masz przełożenie 3.55, którym te atmosferyczne cztery garki zdusisz. Półosie ze zwykłego 1.8 też nie podejdą. Generalnie, żeby to miało ręce i nogi, to przydałoby się przełożyć piasty i zwrotnice (tak bo te się różnią) z mocniejszej wersji (5 śrub). I tu dochodzimy trochę do tego, że tak na prawdę lepiej byłoby kupić TSa, turbo, albo V6 i z tego poziomu startować z dłubaniem. O tym, że potem trzeba będzie to jakimś stand alone wystroić nie wspominam.

    Jeśli chodzi o BBK to też bym nie wyważał otwartych drzwi i zrobił to w najpopularniejszy sposób czyli tarcze 330 z Gta plus zaciski 166, adapter nawet tu kiedyś na forum wrzucałem, ale znowu 5 śrub...

    Może lepiej zostawić to co masz, ew wrzucić jakieś wałki, (ale nie spodziewaj się jakiś fajerwerków) twardsze staby, (alfaholics mają taki budżetowy zestaw do 75) i cieszyć się w miarę oryginalną 1.8 ie.

Podobne wątki

  1. Dzwon co robić?
    Utworzone przez kr32is w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 15-08-2014, 15:23
  2. Parkingowy dzwon nadkola
    Utworzone przez rizjee w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-03-2011, 21:54
  3. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 01-05-2008, 09:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory