Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: [GTV6] Remont skrzyni

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR GTV6, BMW 530i E39
    Postów
    123

    Domyślnie [GTV6] Remont skrzyni

    Witam,

    Wychodzi na to, że będę zmuszony zrzucić skrzynię w celu wymiany większości elementów gumowych z tyłu. Z racji iż mój egzemplarz cierpi na typowe usterki zgrzytającego drugiego biegu oraz metalicznego "rzężenia" na luzie chciałbym zrobić rozpoznanie w opcjach naprawy tych dwóch problemów.

    Odnośnie remontu generalnego skrzyni czy możecie polecić warsztat, który bez problemu podjął się generalnego remontu takiej skrzyni, zrobił go dobrze, nie przeciągał z terminami i nie wystawił rachunku 2x większego niż wstępna wycena?
    Niby manual jak każdy inny, ale już raz naciąłem się na warsztat, który starość Alfy wykorzystał do przedłużania terminu i podbijania stawki.

    Drugie pytanie to czy znacie kogokolwiek kto robi tzw. odelżanie kół zębatych przez nawiercanie otworów? Szukając po internetach w Polsce nikogo nie znalazłem. Zabieg podobno przedłuża życie synchronizatorów i wydaje się mieć to sens.

    Jeśli chodzi o przyczyny rzężenia na luzie, to najczęściej wymieniane przyczyny na alfabb, to: łożyska w obudowie sprzęgła, wyrobione wielokliny, źle dokręcony krzyżak wału do wieloklinu, luźne sprężyny sprzęgła (te mniejsze, niewidoczne z zewnątrz - podobno da się je zaspawać bez skutków ubocznych).

    Chętnie wysłucham Waszych opinii jakie są najczęstsze przyczyny i co tak naprawdę pomaga. Przy każdej z diagnoz zazwyczaj podpisywały się nie więcej niż 2/3 osoby.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Ja się podlaczam do tematu. U mnie biegi chodzą całkiem nieźle. 2ka czasami przytnie ale tylko tak że czuć troszkę na lewarku, jak się postaram to ładnie wchodzi. Podczas przespieszania jest cisza. Jak zdejmę nogę z gazu na 4 i 5 to wyje coś. Co ciekawe na niższych biegach nie wyje. Jakby "most" wył. Olej nowy. Nic nie dało. Czasami jak włączam 4 bieg to slychac pojedyncze stuknięcie. Najczęściej na 4.

    Co do twojego stukania na wolnych to słyszałem że gtv tak ma i że tryby obijają się o siebie.

    Co do wycia to wałek atakujący ma jakąś podkładkę shimujaca i ona ulega zużyciu? Robi się za duży luz i wałek się cofa za bardzo i dlatego wyje?

    Pewnie nikt nic nie wie...

    Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez stuntmachine ; 06-11-2020 o 20:51

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar sołtys
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    żywiec
    Auto
    147 1,9 jtd buda GTA.147GTA Q2,156 2.5V6 Q2 była, ,Giulietta QV,Mito QV,75 3.0 V6,Alfetta GTV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Ja mam zamiar sam zabrać się za naprawę. Mam podobne usterki,czyli drugi bieg redukcja z 3go . Niemożliwe zredukowanie bez zgrzytu .Skrzynia wyje nieco praktycznie na każdym biegu. Będę się posiłkował manualem,youtubem i mam.kontakty do dwóch osób które takie skrzynie same naprawiały. Twierdzą że nie ma większego problemu ją rozebrać i złożyć. Łożyska są dostępne za grube pieniądze na ebayu.Ja 2 łozyska kiedyś kupiłem okazyjnie. Liczę że może któreś uda się zdobyć jeszcze w polsce. W Bielsku Białej jest firma STOŻEK która bardzo mocno ogarnia temat łożysk. Liczę po cichu na nich. Ja mam.2 skrzynie w zapasie kupione. Między innymi dla częsći ale też żeby poćwiczyć rozbiórke zanim.otworzę tą właściwą Co do wiercenia kół zapytam znajomego z Wrocławia.Masz może zdjęcie jak to jest wykonane? Mniej więcej sobie wyobrażam jak to ma.być zrobione . Każdy tokarz wyfrezuje takie otwory.
    147 1,9 JTD NADWOZIE GTA
    147 GTA 3.2 Q2
    156 2.5 V6 Q2-była
    Giulietta QV
    Mito QV
    75 3.0 V6 QV
    ALFETTA GTV 116






    https://www.facebook.com/okrajnikgarage

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar sołtys
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    żywiec
    Auto
    147 1,9 jtd buda GTA.147GTA Q2,156 2.5V6 Q2 była, ,Giulietta QV,Mito QV,75 3.0 V6,Alfetta GTV
    Postów
    626

    Domyślnie

    http://www.alfapartsexchange.com/trans.htm tutaj sa zdjęcia odelżonych kół widzę. Wiec jak widać dla tokarza/ ślusarza wyborowanie kilku takich dziurek nie będzie stanowić problemu.
    https://www.alfabb.com/threads/gearb...htening.10472/

    Tutaj ciekawa opinia .Ta osoba twierdzi że odelżanie kół nie ma znaczenia tylko modyfikacja sprzęgła.

    Miałem zestaw kół zębatych Auto Delta GTA o zwartym przełożeniu, który miał zmniejszone biegi i przebudowałem go i umieściłem w moim samochodzie (nr 108) na jeden z wyścigów 2.5. Kevin McKee prowadził samochód, aby przetestować skrzynię biegów podczas dnia testów i regulacji, zmieniliśmy skrzynię biegów na jedną z moich skrzyń biegów o krótkich przełożeniach (bez lżejszych biegów, ale te same przełożenia), a Kevin ponownie poprowadził samochód. Ocenił, że nie czuł żadnej różnicy w zmieniającym się wysiłku, ani nie było żadnych różnic w czasie okrążeń.

    Ciężar, który jest usuwany z kół zębatych, wynosi zaledwie kilka uncji w porównaniu z 30 (?) Funtami biegów, które synchronizujesz. A waga jest tak blisko środka osi przekładni, że nie będzie miała znaczenia. Każda poprawa rozjaśnienia zależy od odległości od środka obrotu.

    Zważ wszystko w skrzyni biegów, co zwalniają synchronizatory (czyli w zasadzie wszystko oprócz wału wyjściowego, łącznie z tarczą sprzęgła), a zobaczysz o co mi chodzi.

    Dlaczego więc ludzie sprzedają lżejsze zestawy narzędzi? „Ponieważ ludzie kupują to, czego chcą, a nie to, czego potrzebują”?

    Sekret ulepszonej zmiany biegów tkwi w stanie i modyfikacji tarczy sprzęgła !!!! Stara tarcza nie przerywa ssania z koła zamachowego lub płyty dociskowej po zwolnieniu i zwiększa opór przekładni, zwiększając zadanie synchronizatorów. Świeży dysk z promieniowymi rowkami wyciętymi w okładzinie, zrobi to zadanie !!

    I pytacie, dlaczego Auto Delta zmniejszyło biegi ???????? Z tego samego powodu, dla którego próbowali umieszczać aluminiowe deski podłogowe w samochodach i używać magnezu w mocniejszych komponentach wykonanych z aluminium i tak dalej. Przepisami FIA były CC do wagi, a Alfa walczyła o uzyskanie porównywalnej mocy, ze względu na półpłynną komorę spalania i długi skok, w przeciwieństwie do konkurencji, która miała krótki skok, nowoczesne komory spalania. Alfa również nie mogła zwiększyć przemieszczenia, tuleje były już na cienkiej stronie i już zwiększyły skok.

    Aby więc Alfy były konkurencyjne w stosunku do Datsunów 1600CC, które ważyły ​​setki funtów mniej i zbliżały się do porównywalnej mocy, MUSIŁY zmniejszyć WSZYSTKO, w tym przekładnie, aby samochody były konkurencyjne.
    Ostatnio edytowane przez sołtys ; 07-11-2020 o 09:06
    147 1,9 JTD NADWOZIE GTA
    147 GTA 3.2 Q2
    156 2.5 V6 Q2-była
    Giulietta QV
    Mito QV
    75 3.0 V6 QV
    ALFETTA GTV 116






    https://www.facebook.com/okrajnikgarage

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar sołtys
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    żywiec
    Auto
    147 1,9 jtd buda GTA.147GTA Q2,156 2.5V6 Q2 była, ,Giulietta QV,Mito QV,75 3.0 V6,Alfetta GTV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Wygląda na to że należało by odchudzić wszystkie koła ,również na wałku pośrednim żeby to miało sens. Podobno synchronizatory są te same na każdym biegu i najtańszą alternatywa i często stosowaną jest podmianka pierścienia synchro z 5tego biegu na 2gi. Sadze jednak że lepiej kupić nowy za te 400 zł niż przekładać. U mnie raczej drugi bieg jest już tak "zajechany że będe musiał wymienic koło,pierścień synchro i pierścień przesuwny . Przynajmniej taki mam zamiar.
    147 1,9 JTD NADWOZIE GTA
    147 GTA 3.2 Q2
    156 2.5 V6 Q2-była
    Giulietta QV
    Mito QV
    75 3.0 V6 QV
    ALFETTA GTV 116






    https://www.facebook.com/okrajnikgarage

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR GTV6, BMW 530i E39
    Postów
    123

    Domyślnie

    "Co do wycia to wałek atakujący ma jakąś podkładkę shimujaca i ona ulega zużyciu? Robi się za duży luz i wałek się cofa za bardzo i dlatego wyje?"
    Czy sama podkładka się zużywa to nie wiem, ale domyślam się, że zęby mostu raczej na pewno. Te podkładki się po prostu wymienia regulując luz. Oczywiście sama regulacja pomaga tylko w pewnych granicach zużycia. Jak zęby wałka atakującego lub talerza będą za mocno wyrobione to tylko wymiana lub regeneracja napawaniem - ale też nie wiem czy ktoś w Polsce takie rzeczy robi. Wielokliny robią.

    Łożyska to jeśli są one zwykłe, to da się znaleźć zamienniki. Trzeba dobrze poszukać po numerach / wymiarach. Gorzej będzie jak mają jakieś dodatkowe elementy jak np. oporowe od sprzęgła. Mając dwie do rozbiórki będzie dużo łatwiej poznać wymiary. Dzięki za namiary do firmy.

    Odnośnie wiercenia dziurek, to samo wiercenie nie jest problemem, ale jak dla mnie musi być dość precyzyjne w celu zachowania symetrii.
    Dodatkowo nawiercenie ich blisko osi obrotu niewiele daje, trzeba to robić jak najbliżej brzegów, ale nie za blisko aby nie osłabić zębów.
    Też tak wyczytałem, że trzeba wszystkie odchudzić, ale za bardzo nie wiem czemu, skoro wszystkie koła zębate są na łożyskach igiełkowych (chyba, że w Alfie nie ). Rozumiem 1szy, 2gi i 3ci bieg, ale na resztę nikt nie narzeka.

    "Stara tarcza nie przerywa ssania z koła zamachowego lub płyty dociskowej po zwolnieniu i zwiększa opór przekładni, zwiększając zadanie synchronizatorów." Tego "ssania" to nie rozumiem, nawet w oryginalnym tekście nie wiem jaką część fizyki w działaniu sprzęgła autor chciał opisać.

    Tak wygląda, że synchronizatory (pierścienie) są takie same numer 60522434 na diagramach:
    https://alfa-romeo.7zap.com/en/cpe/m...+21215s00+3-0/
    https://alfa-romeo.7zap.com/en/cpe/m...+21215s00+2-0/
    https://alfa-romeo.7zap.com/en/cpe/m...+21215s00+4-0/

    Co do wymiany koła i pierścienia przesuwnego domyślam się, że dawcą będą pozostałe dwie skrzynie? Z tego co pisali na forach elementy już nie do dostania.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar sołtys
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    żywiec
    Auto
    147 1,9 jtd buda GTA.147GTA Q2,156 2.5V6 Q2 była, ,Giulietta QV,Mito QV,75 3.0 V6,Alfetta GTV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Co do wymiany koła i pierścienia przesuwnego domyślam się, że dawcą będą pozostałe dwie skrzynie? Z tego co pisali na forach elementy już nie do dostania.
    Wszystko jest do dostania . Ebay.uk lub subito.it tylko dobrze szukać i ceny europejskie niestety

    Odnośnie wiercenia dziurek, to samo wiercenie nie jest problemem, ale jak dla mnie musi być dość precyzyjne w celu zachowania symetrii.
    Dodatkowo nawiercenie ich blisko osi obrotu niewiele daje, trzeba to robić jak najbliżej brzegów, ale nie za blisko aby nie osłabić zębów.
    Też tak wyczytałem, że trzeba wszystkie odchudzić, ale za bardzo nie wiem czemu, skoro wszystkie koła zębate są na łożyskach igiełkowych (chyba, że w Alfie nie ). Rozumiem 1szy, 2gi i 3ci bieg, ale na resztę nikt nie narzeka.
    Z tego co ja zrozumiałem po przeczytaniu całego watku są jakby 3 obozy.
    1wszy to że odchudzanie nic nie daje a modyfikacja sprzęgła pomaga najlepiej a otwory powoduja pienienie sie oleju i opór .
    2gi to wiercenie i "stoczenie " bocznej powierzchni kół. Wszystkich gdyż synchronizator musi wyhamować nie tylko wirujące koło lecz cały zespół kół .
    3ci że ubytek masy jest zbyt ubogi i jest to nieodczuwalne pomiędzy sprawną skrzynią standardową a zmodyfikowaną i należy częściej zmieniać podzespoły bo ta konstrukcja już tak ma .
    Ja doszedłem do wniosku że nie będę się bawił w odchudzanie. Możliwe że 2gi bieg wywiercę jeśli nie znajdę nowego .Bedę się starał zdobyć nowe podzespoły sekcji 2go biegu a resztę złożę z tego co uda się tanio zdobyć nowe lub najlepsze części z posiadanych.

    Łożysko wyciskowe sprzęgła gdybyś chciał to mam do sprzedania nowe za 70zł.
    147 1,9 JTD NADWOZIE GTA
    147 GTA 3.2 Q2
    156 2.5 V6 Q2-była
    Giulietta QV
    Mito QV
    75 3.0 V6 QV
    ALFETTA GTV 116






    https://www.facebook.com/okrajnikgarage

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR GTV6, BMW 530i E39
    Postów
    123

    Domyślnie

    Dokładnie, ceny w euro i funtach dobijają.

    "2gi to wiercenie i "stoczenie " bocznej powierzchni kół. Wszystkich gdyż synchronizator musi wyhamować nie tylko wirujące koło lecz cały zespół kół ."

    Dobra chyba wiem jak to wyjaśnić. Synchronizator (sam znajdujący się na wałku wyjściowym wraz z łożyskowanymi kołami zębatymi od biegów) wyhamowuje faktycznie cały wałek wejściowy, na którym koła zębate są na wieloklinach. Więc faktycznie albo wszystko albo nic.

    A łożysko to do GTV6? Bo do 75 v6 najwyraźniej są inne - pewnie ze względu na jednotarczowe sprzęgło. Masz może jakiś numer?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar sołtys
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    żywiec
    Auto
    147 1,9 jtd buda GTA.147GTA Q2,156 2.5V6 Q2 była, ,Giulietta QV,Mito QV,75 3.0 V6,Alfetta GTV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Faktycznie ty masz gtv6. To raczej nie będzie pasować. Myślalem że ty masz 1.8 ,nie wiem dlaczego.Ja mam.łożysko do sprzęgła pchanego do sprzedania a V6 ma tzw ciągnione. Kupiłem niewłasciwe poprostu.Gdzieś w moim temacie jest to łożysko na zdjęciu.
    147 1,9 JTD NADWOZIE GTA
    147 GTA 3.2 Q2
    156 2.5 V6 Q2-była
    Giulietta QV
    Mito QV
    75 3.0 V6 QV
    ALFETTA GTV 116






    https://www.facebook.com/okrajnikgarage

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR GTV6, BMW 530i E39
    Postów
    123

    Domyślnie

    Ok cena mi to trochę zasugerowała Taki zakład jeszcze dzisiaj znalazłem:
    https://www.zmmborkowscy.pl/produkty.html
    "Wykonujemy koła zębate w oparciu o rysunki techniczne oraz na podstawie zużytych kół, które dostarczają nam Klienci."
    Może jako ostatnia deska ratunku w razie brak zamienników.

Podobne wątki

  1. [159] Remont skrzyni m32 a chiptuning
    Utworzone przez z0nk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-04-2020, 18:15
  2. Szukam: czujnik prędkości obrotowej na skrzyni (GTV6)
    Utworzone przez Skorka w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-07-2019, 09:14
  3. Remont skrzyni - poszukiwany rzemieślnik pierwszego sortu.
    Utworzone przez szerszeń w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-08-2017, 12:20
  4. [GTV6] Swap skrzyni z Milano
    Utworzone przez AML w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-06-2008, 11:05
  5. remont silnika w 1,4 boxer pelen wtrysk remont silnika
    Utworzone przez leito1610 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-04-2007, 07:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory