Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: [75] felgi

  1. #1
    Pituś
    Gość

    Domyślnie [75] felgi

    Panowie,
    Potrzebne dokładniejsze pojęcie (silnie związane z doświadczeniem
    Jakiego typu felgi wkońcu pasują do 75 -ja mam wersję na 5 śrub.
    Jak to jest ze średnicą wewnętrzną na piaście?
    I pytanie o 'współczynik odsadzenia' E..?? czym to się 'je'?!? :roll:
    Czy można zakładac te od 164?

    No i jaka największa opona się mieści (bezkolizyjnie :twisted: na przedniej osi?? :|?:
    czy ktoś przeprowadzał jakieś sumienne badania co do szerokości i wysokości opony (z felgą)??
    Czekam na odzew :uszy:

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie Re: felgi do 75

    Cytat Napisał Pituś
    Panowie,
    Potrzebne dokładniejsze pojęcie (silnie związane z doświadczeniem
    Jakiego typu felgi wkońcu pasują do 75 -ja mam wersję na 5 śrub.
    Jak to jest ze średnicą wewnętrzną na piaście?
    I pytanie o 'współczynik odsadzenia' E..?? czym to się 'je'?!? :roll:
    Czy można zakładac te od 164?
    Felgi - typu oryginalnego , obawiam sie, ze nic innego bez wiekszych/mniejszych przerobek nie podpasujesz. Oczywiscie chodzi mi o oryginaly od 75, nie 164.

    Jesli bierzesz pod uwage przerobki to musisz je odniesc do wzorca(np. mojego :wink: ), ktory ma nast. parametry:
    1. Rozstaw otworow = 5x98mm
    2. Otwor centralny = 68,5mm
    3. Wymiary 6x15
    4. ET=30

    Twoje nowe felgi musza spelniac:
    1 - wiadomo, stala wartosc :wink:
    2 - nie musisz specjalnie brac pod uwage, bo albo przetaczasz, albo dobierasz pierscienie - jak najbardziej procedury dopuszczalne, z tym ze ja przetaczalem tak by zachowac takie cztery "wypustki" w srodku, ktore to de facto odpowiadaja za srednice wewnetrzna otworu centrujacego
    3 i 4 - dobierasz w zaleznosci od tego jaki rozstaw kol chcesz osiagnac, ew. wieksze ET i kombinacje z dystansami, mozliwosci jest multum.

    Cytat Napisał Pituś
    No i jaka największa opona się mieści (bezkolizyjnie :twisted: na przedniej osi?? :|?:
    czy ktoś przeprowadzał jakieś sumienne badania co do szerokości i wysokości opony (z felgą)??
    Czekam na odzew :uszy:
    A o jakich oponach mowimy, tzn. jak szerokie i o jakiej srednicy chcialbys zalozyc?
    Imho 205 to juz jest napraaawde wystarczajaca szerokosc dla 75. Szczerze to ile razy patrzylem na swoje 195/50 to wydawaly mi sie dosc potezne, takie przyciezkawe w stosunku do "delikatnego", "lekkiego"(wizualnie) przodu. A trzeba jeszcze pamietac, ze 205 inaczej wyglada na feldze 6 cali a inaczej na 7.
    Do tego wszystkiego jeszcze dochodzi kwestia ksztaltu felgi od wewnatrz - moze ocierac o zacisk! I o tym nie mowi zaden parametr - dowiesz sie jak zalozysz felge na piaste :mrgreen: .
    Ja swoja droga mam doswiadczenia z jakimis 16tkami 205/45, ale o dokladne parametry musialbym sie dowiedziec. Jest jeden gosc w Warszawie, ktory zakladal jakies szerokie i duze kapcie i mial problem wlasnie z ocieraniem o zaciski, ale to musze odszukac w swojej korespondencji.. :wink:

  3. #3
    Pituś
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekK
    2 - nie musisz specjalnie brac pod uwage, bo albo przetaczasz, albo dobierasz pierscienie - jak najbardziej procedury dopuszczalne, z tym ze ja przetaczalem tak by zachowac takie cztery "wypustki" w srodku, ktore to de facto odpowiadaja za srednice wewnetrzna otworu centrujacego
    hmm.. a skąd pozyskiwałeś pierścienie? :>>
    A to nie jest tak, że właściwie bardziej stożkowe naktęrki na 5 śrubach bardziej centrują nam koło niż średnica zewnętrzna osadzenia piasty?

    Cytat Napisał JacekK
    3 i 4 - dobierasz w zaleznosci od tego jaki rozstaw kol chcesz osiagnac, ew. wieksze ET i kombinacje z dystansami, mozliwosci jest multum.
    Jacku, widzę, że się orientujesz w temacie
    Powiedz mi dokładniej jaka jest zależnośc miedzy tym 'ET' (domyśłam się, ze to jest odległośc płaszczyzny obrotu środka felgi od płaszczyzny piasty). Ona wzrasta z ET proporcjonalnie, czy maleje? i jak się ma do tego wtedy ewentualnne stosowanie dystansów jak tu dałeś do zrozumienia?
    Bo ważnym jest dla mnie zachowanie tego wymiaru (dla przedniej osi) zgodnie założeniami konstrutora.

    Cytat Napisał JacekK
    Imho 205 to juz jest napraaawde wystarczajaca szerokosc dla 75. Szczerze to ile razy patrzylem na swoje 195/50 to wydawaly mi sie dosc potezne, takie przyciezkawe w stosunku do "delikatnego", "lekkiego"(wizualnie) przodu. A trzeba jeszcze pamietac, ze 205 inaczej wyglada na feldze 6 cali a inaczej na 7.
    miałem 195 na TS i faktycznie wyglądało dobrze (poteżnie jak kto woli) przy niezbyt szerokiej (w porowaniu np. do 164 aucie) i myśle to optymalne rowiązanie :mrgreen:
    Lecz teraz auto urosło mi o 10% cieższe i o 25% większym max. momencie obrotowym na kołach co skłania mnie do przemyślenia sprawy zwiększenia kontaktu z nawierzchnią o 5%. Felgi to 7.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pituś
    hmm.. a skąd pozyskiwałeś pierścienie? :>>
    A to nie jest tak, że właściwie bardziej stożkowe naktęrki na 5 śrubach bardziej centrują nam koło niż średnica zewnętrzna osadzenia piasty?
    Nie wiem na ile w 75 nakretki centruja, a na ile otwor centrujacy - ja musialem przetaczac. Pierscienie znajomy kupowal na allegro do swojej 145 - po zakupie autka narzekal na niewielkie bicie kol pow. 100km/h, okazalo sie, ze brakuje wlasnie pierscieni. W ogole dziwna sprawa, bo poprzedni wlasciciel jezdzil 5 lat i wlasciwie nie mial takich problemow, a po drugie - byly to oryginalne felgi AR.

    Cytat Napisał Pituś
    Powiedz mi dokładniej jaka jest zależnośc miedzy tym 'ET' (domyśłam się, ze to jest odległośc płaszczyzny obrotu środka felgi od płaszczyzny piasty). Ona wzrasta z ET proporcjonalnie, czy maleje? i jak się ma do tego wtedy ewentualnne stosowanie dystansów jak tu dałeś do zrozumienia?
    Bo ważnym jest dla mnie zachowanie tego wymiaru (dla przedniej osi) zgodnie założeniami konstrutora.
    O jaka zaleznosc pytasz dokladnie? ET od czego?
    Wydaje mi sie, ze jest taka prawidlowosc, ze im nowsze auto tym wiekszy rozstaw piast, a wiec i wieksze ET - felgi sa coraz bardziej "schowane". Jesli zakladasz felge o tej samej szerokosci a o 10mm wiekszym ET niz w oryginale to zeby zachowac w 100% zalozenia konstrukcyjne dajesz dystans 10mm. Jesli ta felga ma dodatkowo szerokosc o 1 cal wieksza to dystans ma miec 10mm-1cal/2. Tyle teoria. W praktyce jak wynika z postow fabryczne felgi maja 6cali i ET30, albo 7cali i ET35. Ja gdybym mial zakladac dystanse niwelujace zbyt wysokie ET dolozylbym pewnie po 5, moze 10mm na strone ponad to co jest fabrycznie(glownie pod katem wygladu, bo nie sadze, zeby tak male roznice byly wyczuwalne).

  5. #5
    Pituś
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekK
    Jesli ta felga ma szerokosc o 1 cal wieksza to dystans ma miec
    -cal/2. Tyle teoria ... W praktyce jak wynika z postow fabryczne felgi maja 6cali i ET30, albo 7cali i ET35
    hmm.. a ja myślałem, że felga rozrasta sie po cal/2 na stronę wewn. i zewn.
    i wg tej teori gdy dla 6 mamy ET30 to dla 7 winno byc ET42,5.. :roll:
    jak dla mnie to wciąż 'wolna amerykanka' :shock:
    Czyli jakbym chciał sobie ząłożyc 10 to ciekawe jakie bym musal miec ET :>>
    ET50 a i tak felga by mi bardzo 'wylazła' z nadkola :roll:

    PS. a racja, na 'kontakt' z zaciskiem trzeba uważac bo zarzyło mi się tak, że felgi po przełożeniu z jednego TS'a do drugiego zaczeły delikatnie obcierac właśnie o niego. Na szczescie wystarczyło 'dotarcie' :twisted:

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pituś
    Cytat Napisał JacekK
    Jesli ta felga ma szerokosc o 1 cal wieksza to dystans ma miec
    -cal/2. Tyle teoria ... W praktyce jak wynika z postow fabryczne felgi maja 6cali i ET30, albo 7cali i ET35
    hmm.. a ja myślałem, że felga rozrasta sie po cal/2 na stronę wewn. i zewn.
    i wg tej teori gdy dla 6 mamy ET30 to dla 7 winno byc ET42,5.. :roll:
    jak dla mnie to wciąż 'wolna amerykanka' :shock:
    No to ja tez jestem ciekaw, nie mam jak zajrzec u siebie pod spod, ale moze na tyle blisko jest zawieszenie, ze szersza felga musi byc bardziej odsunieta od piasty..

    PS. W mojej sytuacji te felgi 7 calowe z ET=35 daja efekt ok 70mm dystansu wzgledem obecnych, takze dlugo bym sie nie zastanawial przed ich zakupem :wink:

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 164 & AR 166
    Postów
    465

    Domyślnie [75] Felgi

    Witam
    Czy felgi 17x7,5'' Et 30 będą pasowały do AR75?

  8. #8
    WlodekzPoznania
    Gość

    Domyślnie

    Z taka szerokością będziesz mieć kłopot z obcieraniem z przodu. Poza tym jakie opony chcesz założyć? 225/35/17? Jeździłem na 215/45/17 w 147 i bardzo dobrze to wspominam. Ale tylko ze względu na sportowe OESy i przyjemność na zakrętach. Miasto wymagało ostrożności. A jeśli przy takim bieżniku kupisz nie maksymalnie drogie wzmacniane felgi, to będziesz je co miesiąc prostować.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar GUNIOZAUR
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    WROCŁAW
    Auto
    155 2.0 TS 16v 95, 155 2.0 8V 94
    Postów
    291

    Domyślnie

    Niewiem gdzie się wam pomieściły te wszystkie cale ale ja mam najzwyklejsze w świecie 15"X7,5 ET29 z oponkami 205X45 przód i 225X50 tył i mam mały problem. O ile przód mi nigdzie nie ociera o ile z tyłu posiekało mi troche opony po zewnętrznej. No troszke lipa jest i tyle. Bez żadnych dystansów i tego typu bzdur. Wszyscy poważni ludzie odchodzą od tego typu wynalazków ze względów bezpieczeństwa. Poza tym koło toczące się na dystandie poniewiera łożyska w strasznym tępie. Kolejna rzecz to koszt takich dystansów... jeśli ktokolwiez z was zaglądał w cennik jakiegoś poważniejszego producenta to ceny chyba nie zrobiły na nikim wrażenia skoro tak prężnie temat się rozwija. Mniej więcej wygląda to tak że jeśli weźniemy cenę przecientnego kompletu w miarę fajnych felg (bez względu na wymiar) i dodamy do tego cenę pary dystansów ( na jedną oś) to mamy koszt równy cenie kompletu felg renomowanej firmy. Jeśli ktoś chce założyć dystansy toczone u "Pana Kzia" to propozycja jest jedna - dobrze sie ubezpieczyć. Takie jest moje skromne zdanie. Jeśli chodzi o pierścienie centrujące to w moich felgach niema ich a otwór centrujący jest o wiele większy niż powinien być i nic nie bije ani nie wibruje. Hehe, to tyle... :wink:

    Dodano

    Jeszcze raz ja,w moim przypadku mowa oczywiście o 75. Z tym Et to troszke ktoś przekombinował. Czy wyjaśni mi ktoś zachowanie się wymiaru rozstawu kół w przypadku zastosowania felg z ujemnym ET np -10 a jak z ET 40 przy założeni że rozstaw jest równy 1500 a szerokość felgi ma 200 (bez cali chyba będzie łatwiej)??? :twisted: SIEMKA
    NO TO WPADŁEM...

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał GUNIOZAUR
    Niewiem gdzie się wam pomieściły te wszystkie cale ale ja mam najzwyklejsze w świecie 15"X7,5 ET29 z oponkami 205X45 przód i 225X50 tył i mam mały problem. O ile przód mi nigdzie nie ociera o ile z tyłu posiekało mi troche opony po zewnętrznej. No troszke lipa jest i tyle. Bez żadnych dystansów i tego typu bzdur. Wszyscy poważni ludzie odchodzą od tego typu wynalazków ze względów bezpieczeństwa. Poza tym koło toczące się na dystandie poniewiera łożyska w strasznym tępie. Kolejna rzecz to koszt takich dystansów... jeśli ktokolwiez z was zaglądał w cennik jakiegoś poważniejszego producenta to ceny chyba nie zrobiły na nikim wrażenia skoro tak prężnie temat się rozwija. Mniej więcej wygląda to tak że jeśli weźniemy cenę przecientnego kompletu w miarę fajnych felg (bez względu na wymiar) i dodamy do tego cenę pary dystansów ( na jedną oś) to mamy koszt równy cenie kompletu felg renomowanej firmy. Jeśli ktoś chce założyć dystansy toczone u "Pana Kzia" to propozycja jest jedna - dobrze sie ubezpieczyć. Takie jest moje skromne zdanie. Jeśli chodzi o pierścienie centrujące to w moich felgach niema ich a otwór centrujący jest o wiele większy niż powinien być i nic nie bije ani nie wibruje. Hehe, to tyle... :wink:
    Gwoli sprostowania. Dystanse jako takie nie niszczą łożysk. Po prostu bardziej odsadzone koło bardziej obciąża łożysko, bez znaczenia, czy koło odsadzone jest dystansem, czy taka jest budowa felgi. Druga sprawa to sam dystans... robienie u p. Kazia ma ten plus, że możesz sobie sam kupić materiał o odpowiedniej twardości, oraz masz wpływ na precyzję wykonania takiego elementu, więc ja bym wcale nie wrzucał wszystkich Kaziów do jednego worka.
    Kolejna sprawa to ocieranie - w serii(w moim przypadku) 15tki mają 6 cali i ET 30, a jeśli założyłeś 15tki o tym samym ET i szerokości 7,5 cala to znaczy, że felgi "wyszły" z nadwozia o 0,75 cala z każdej strony, zresztą efekt jest dokładnie taki sam jak w przypadku wcześniej omawianych 17tek - widocznie tyle wystarczy, by ocierały.

Podobne wątki

  1. [159] Felgi 467 MB FELGI 18'' 5x110 ALFA ROMEO 159 - prezentacja
    Utworzone przez Bassotronic w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-05-2014, 13:17
  2. Felgi - naklejenie naklejki-logo na Felgi
    Utworzone przez klaudiusz76 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 20:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory