Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: AR 147 1.9 JTD 8V i skrzynia 6b

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar RoBeRt 147
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Ostrów Wlkp./ Kalisz
    Auto
    ALFA 147 2002r.1.9JTD 8V 115KM 6b ;)
    Postów
    646

    Domyślnie AR 147 1.9 JTD 8V i skrzynia 6b

    Witam,
    chcąc zmienić skrzynie z 5b na 6b szukałem informacji i nikt mi nie był w stanie nic konkretnego powiedzieć tylko same domysły zaryzykowałem i sam sprawdziłem...
    Mam AR 147 z 2002r. z silnikiem 1.9 JTD 115KM,
    części kupiłem od AR 147 2003r. 1.9 JTD 16V (140KM)

    żeby mnie nic nie zaskoczyło kupiłem wybierak z linkami, kompletne sprzęgło (koło sprawdzałem na miejscu i było OK), skrzynie 6b i półoś bo była inna niż u mnie...

    po wyciągnięciu wszystkich części z mojego auta zacząłem porównywać wszystko... i wnioski takie:

    wybierak 5b = 6b (inna tylko gałka)
    linki takie same
    wyprzęgnik taki sam
    półośka która jest inna okazała się nie potrzebna ponieważ moje pasowały... różnica polega na tym że w 115KM jest skręcana a w 140KM trzeba albo wybić ze skrzyni albo krzyżak rozebrać...
    skrzynie pasują bez przeróbek różnica między nimi jest taka, że 6b jest 2,5cm dłuższa i tyle, po założeniu jeżdżę już tydzień i nic się nie dzieje nic nie ociera jak gdzieś był temat z AR 156 i skrzynią 6b od 166...

    co do sprzęgła... miałem kilka kompletów na porównanie... na początek porównałem od Lanci Lybry 1.9 JTD 8V i to co kupiłem od 147 140KM miałem też skrzynie 5b od Lanci i co ciekawe nr inne ale wszystkie wymiary wszystko takie samo... jedynie tarcza sprzęgła na frezie delikatnie się różniła... tzn. tarcze od Lanci założyłem swobodnie na wałek skrzyni 6b ale tarcze od 140KM na wałek skrzyni 5b nie dało się wsunąć... mierząc okazało się że wałki mają delikatnie inna średnicę ok 0,3mm.
    Później przypomniałem sobie że mam w domu stare sprzęgło od szwagra AR 156 16V 140KM i je porównywałem i miało też inne nr niż to co kupiłem od 140KM a jakiś nr docisku albo tarczy pokrywał mi się z tym od Lanci... więc 110KM = 140KM na końcu wymontowałem swoje sprzęgło i sprawdzałem na skrzyni i tarcza wsunęła się na wałek więc sprzęgło od 115KM pasuje do 140KM co nie wszyscy sprzedający podzielają bo mówią że wg. katalogu 115KM ma inne niż 120, 140 i 150KM... wychodzi na to że to nie prawda...

    co do samych odczuć z jazdy to biegi są krótsze ale 6b bieg sprawia że przy ok 100km/h i powyżej można jechać ekonomiczniej i ciszej w kabinie tym samym jest bo niższe obroty silnika... mówili mi że źle się będzie jeździć bo inne przełożenia w w ogóle a moje odczucia są bardzo pozytywne jakby to powiedzieć... po wciśnięciu pedału gazu przyspiesza z większą kulturą niż na skrzyni 5b??

    chyba teraz wszystko będzie jasne jak komuś zachce się takich zmian jak mi mam nadzieję że ten post pomoże komuś w pracach i jak coś proszę mnie poprawić

    pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał RoBeRt 147 Zobacz post
    wybierak 5b = 6b (inna tylko gałka)
    linki takie same
    wyprzęgnik taki sam
    półośka która jest inna okazała się nie potrzebna ponieważ moje pasowały... różnica polega na tym że w 115KM jest skręcana a w 140KM trzeba albo wybić ze skrzyni albo krzyżak rozebrać...
    skrzynie pasują bez przeróbek różnica między nimi jest taka, że 6b jest 2,5cm dłuższa i tyle, po założeniu jeżdżę już tydzień i nic się nie dzieje nic nie ociera jak gdzieś był temat z AR 156 i skrzynią 6b od 166...

    co do sprzęgła... miałem kilka kompletów na porównanie... na początek porównałem od Lanci Lybry 1.9 JTD 8V i to co kupiłem od 147 140KM miałem też skrzynie 5b od Lanci i co ciekawe nr inne ale wszystkie wymiary wszystko takie samo... jedynie tarcza sprzęgła na frezie delikatnie się różniła... tzn. tarcze od Lanci założyłem swobodnie na wałek skrzyni 6b ale tarcze od 140KM na wałek skrzyni 5b nie dało się wsunąć... mierząc okazało się że wałki mają delikatnie inna średnicę ok 0,3mm.
    Później przypomniałem sobie że mam w domu stare sprzęgło od szwagra AR 156 16V 140KM i je porównywałem i miało też inne nr niż to co kupiłem od 140KM a jakiś nr docisku albo tarczy pokrywał mi się z tym od Lanci... więc 110KM = 140KM na końcu wymontowałem swoje sprzęgło i sprawdzałem na skrzyni i tarcza wsunęła się na wałek więc sprzęgło od 115KM pasuje do 140KM co nie wszyscy sprzedający podzielają bo mówią że wg. katalogu 115KM ma inne niż 120, 140 i 150KM... wychodzi na to że to nie prawda...
    wszystko to wiadomo już od dawna.. Był nawet temat gdzie wypowiadałem się odnośnie zmiany i pisałem, że wszystko pasuje p&p praktycznie. Osoby które Ci mówili że 115km ma inne sprzęgło powinny zastanowić się nad zmianą pracy bo gadały głupoty.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar RoBeRt 147
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Ostrów Wlkp./ Kalisz
    Auto
    ALFA 147 2002r.1.9JTD 8V 115KM 6b ;)
    Postów
    646

    Domyślnie

    a ja szukałem na ten temat dość długo na spotach rozmawiałem i nikt mi nie podesłał linka do posta o którym piszesz jedynie o 156... w sklepie mowili ze od 2002r. wprowadzono nowy dwumas i inny nr i cos ze trzeba wiedziec jaki jest... oni na miejscu nie mieli wiec nic sie nie dowiedzialem... na allegro jedne aukcje byly ze sprzedlo do wszystkich na innych ze tylko 120,140,150... wiec sam postanowiłem sprawdzic...

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar songo1s
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 8v 115km
    Postów
    61

    Domyślnie

    Dzięki Ci panie za ten temat. Sprawdź PW.

  5. #5
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał omen Zobacz post
    wszystko to wiadomo już od dawna.. Był nawet temat gdzie wypowiadałem się odnośnie zmiany i pisałem, że wszystko pasuje p&p praktycznie. Osoby które Ci mówili że 115km ma inne sprzęgło powinny zastanowić się nad zmianą pracy bo gadały głupoty.
    Taa jakiś czas temu padło mi sprzegło. Na tym pieknym forum zapytałem jakie najmocniejsze podejdzie do 115KM miedzy innymi Ty napisałeś, ze najmocniejsze P&P to będzie od Stilo 150KM jak sie pozniej okazało nie pasuje P&P bo jest inne i niezbędny jest dwumas do kompletu. Pokazywałem nawet niedowiarkom fotki. Mało tego wersja 115KM o ile pamiętam posiadała dwa rodzaje wysprzęglików. Centralny wewnątrz skrzyni i zwykły montowany na skrzyni. Wiec ja brałbym poprawke na to co piszą na forach i dokładnie sprawdzał z czego są poszczególne części które chcemy zamontować i jaką wersje mamy u siebie.

    Nie wiem jakie jest w Alfie 140KM ale w Stilo 150KM jest takie jak po lewej, a w alfie 115 takie jak po prawej.

    Ostatnio edytowane przez Pływak ; 20-10-2015 o 17:06

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar RoBeRt 147
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Ostrów Wlkp./ Kalisz
    Auto
    ALFA 147 2002r.1.9JTD 8V 115KM 6b ;)
    Postów
    646

    Domyślnie

    kolego Pływak to powiem Ci że w 140 miałem takie jak na zdjęciu po prawej... to po lewej to nawet dziwne wg mnie że tarcza ma sprężynki jeśli jest dwumas... ale w katalogach piszą że 120,140,150 i tam te 136 i inne wersje maja takie samo a 115 ma inne ale jak mierzyłem to wszystko było takie samo jedynie pisałem na temat tarczy i wieloklinie że tam delikatnie może różnic się średnica i stąd inne nr katalogowe sprzęgła...

  7. #7
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Wieloklin i średnica pasują okazało się, ze dwumas mimo iż na pierwszy rzut oka jest identyczny ma chyba ZTCP 1mm roznicy. Zamontowanie dwumasu ze 115KM do sprzegła 150KM skutkowało tym, ze docisk był ściśniety cały czas i opierał sie o tłumiki drgan na tarczy.. Zakup dwumasu od 150KM rozwiązał problem. Od tamtego czasu biorę poprawki na informacje z for internetowych Ten plus ze mam kompletnie nowy zestaw Valeo od Stilo 150KM wiec trochę powinien wytrzymać Wysprzęglik masz u siebie w skrzyni czy na skrzyni?

    Ogólnie w Stilo inna jest tarcza bo ma tłumiki drgan i szersze okładziny, inny docisk ten ze stilo jest mocniejszy i samonastawny, oraz inny dwumas. Wiec gdyby kogos pokusiła skrzynia 6B ze stilo to bym się dwa razy zastanowił
    Ostatnio edytowane przez Pływak ; 20-10-2015 o 17:36

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar songo1s
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 8v 115km
    Postów
    61

    Domyślnie

    Czyli kpl. (sprzęgło + dwumas) ze 115km 5b, bez problemu podchodzi do skrzyni 6b z ar 147 140km?

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    To ja napiszę coś od siebie, bo też słyszałem sporo pierdół od różnych ludzi, ba, nawet kiedyś zamontowaliśmy koledze, i trzeba było wyjmować .
    W 147 1.9 JTD 8v są 2 rodzaje sprzęgieł i dwumasów. Nie są ze sobą zamienne. Nie pasuje do żadnego sprzęgło od Stilo, ani do sprzęgieł od Alfy nie pasuje koło od Stilo. jest to bzdura totalna.
    Zależnie od tego jakie mamy sprzęgło w 147 można założyć skrzynię 6B, ewentualnie trzeba wymienić sprzęgło z kołem i też można założyć
    Sprzęgła mamy wciskane lub ciągnione, do skrzyni 6B potrzebne jest sprzęgło ciągnione, ponieważ mamy wysprzęglik zewnętrzny, przy wciskanym wewnętrzny/centralny.
    Sprzęgło od Stilo jest mocniejsze, i ma tłumiki drgań, podobnie jak w 159, aczkolwiek nie jest to to samo.
    Skrzynię 6B z Q2 miałem nawet w 156 1.9 105 HP
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar RoBeRt 147
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Ostrów Wlkp./ Kalisz
    Auto
    ALFA 147 2002r.1.9JTD 8V 115KM 6b ;)
    Postów
    646

    Domyślnie

    no ja u siebie miałem wysprzęglik na skrzyni... to była pierwsza rzecz na którą patrzyłem, aby układ wysprzęglania był taki sam jak przy skrzyni którą chcę wsadzić po wyciągnięciu gratów resztę sprawdzałem... czyli dobrze mi w Carsie mówili że są różne rodzaje koła i sprzęgła... już coś więcej wiadomo w temacie

    i jeszcze taka rada dla potomnych... heh wymięcie wszystkie uszczelnienia w skrzyni którą chcecie wsadzić tj.

    2x simmeringi na półosiach plus 2x oringi na obudowach tych simmeringów, uszczelniacz na wałku skrzyni i na wale korbowym.

    kumpel mówił że na wałku skrzyni po co ja chce wymieniać tyle już skrzyń wkładał i nigdy nie leciało z niego... ech a teraz olej wycieka z komory sprzęgłowej;/ i będę musiał znowu skrzynie wywalać heh

Podobne wątki

  1. Skrzynia TCT
    Utworzone przez julka w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 31-01-2020, 09:16
  2. [159] skrzynia w 2,4
    Utworzone przez jjokocha w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 18-01-2016, 08:29
  3. skrzynia z 156 1.8ts do V6
    Utworzone przez rafalo w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-11-2014, 10:07
  4. Skrzynia 6b
    Utworzone przez teiras w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-10-2013, 18:04
  5. 2.4 JTD 10v - Skrzynia!
    Utworzone przez danloo23 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 19:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory