Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Temat: Panewki do 2.0TS z 1.9 JTD 16V

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar imtm
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa 147 1.6
    Postów
    304

    Domyślnie Panewki do 2.0TS z 1.9 JTD 16V

    Panowie,
    Jako że czekam aż Wossner wyprodukuje tłoki do mojego silnika 2.0 Turbo, rozglądałem się za mocniejszymi panewkami na korbowody. Wychodzi na to, że panewki od 1.9JTD 16V pasują do korbowodów od 2.0TSa. Panewki do diesla są wykonane z materiału według Glyco G-188. Tak na chłopski rozum nic nie stoi na przeszkodzie żeby je założyć do TSa. Jeśli diesel ma moment powyżej 300Nm i panewki nie siadają, to w TS nawet z turbo powinny latać wieki (przy sprawnej pompie oleju, właściwym poziomie i jakości oleju). O tym że stop ślizgowy na panewkach jest "lepszy" chyba świadczy też ich cena - 1 para półpanewek kosztuje 58 PLN a komplet panewek do TSa 116PLN
    Czy ktoś z Was stosował patent z panewkami od Diesla w 2.0 TS?

  2. #2
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał imtm Zobacz post
    Panowie,
    Jako że czekam aż Wossner wyprodukuje tłoki do mojego silnika 2.0 Turbo, rozglądałem się za mocniejszymi panewkami na korbowody. Wychodzi na to, że panewki od 1.9JTD 16V pasują do korbowodów od 2.0TSa. Panewki do diesla są wykonane z materiału według Glyco G-188. Tak na chłopski rozum nic nie stoi na przeszkodzie żeby je założyć do TSa. Jeśli diesel ma moment powyżej 300Nm i panewki nie siadają, to w TS nawet z turbo powinny latać wieki (przy sprawnej pompie oleju, właściwym poziomie i jakości oleju). O tym że stop ślizgowy na panewkach jest "lepszy" chyba świadczy też ich cena - 1 para półpanewek kosztuje 58 PLN a komplet panewek do TSa 116PLN
    Czy ktoś z Was stosował patent z panewkami od Diesla w 2.0 TS?
    O cenie też może swiadczyć popyt na rynku poprostu ile znasz osób które zmieniły panewki w JTD ? A ile w TS?? Co do samego pomysłu gdzieś o tym czytałem jak znajdę podziele się.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,296

    Domyślnie

    Tylko pytanie jest takie - czy coś da materiał, jak zniknie ciśnienie oleju ? - to będzie pewnie kwestia czasu krótkiego tej różnicy wytrzymałości. Choć w sumie nawet ten czas może uratować inne elementy silnika (czas potrzebny do zauważenia i reakcji na spadek ciśnienia na wskaźniku czy kontrolki).
    A wymiary to takie samiutkie są ?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Po prostu po wymianie na dieslowe, jeśli są faktycznie bardziej wytrzymałe, w przypadku zaniku ciśnienia nie będzie z czego szlifować na wale Nie ma bata, jeśli namiesza się w takiej parze stopów i wymieni jeden na dużo lepszy to ten drugi musi się poddać znacznie bardziej przy awarii.
    Co do ciśnienia to przy takich zmianach proponuję założyć ze 2 czujniki gdyby jeden z nich padł, w końcu drogie nie są, oddzielny zegar i sygnał dźwiękowy przy spadku ciśnienia - kontrolki można nie zauważyć ale jak coś zacznie wyć to nie ma bata żeby przeoczyć, i piszę to zupełnie serio.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar imtm
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa 147 1.6
    Postów
    304

    Domyślnie

    Wymiary panewek są identyczne. Mocniejszy materiał jest po to żeby wytrzymywał większe naciski. Nie rozpatruję tu nienormalnej sytuacji czyli zaniku ciśnienia oleju bo to nie ma prawa się wydarzyć.
    Poza tym temat można zamknąć - sprawdziłem numery panewek w Eper i od jakiegoś czasu panewki do Diesla 1.9JTD 16V, 2.0 TS i 2.0 JTS są identyczne czyli te mocniejsze. Tylko w zamienniku do 2.0 TS zostały te ze słabszym stopem. Także nie ma żadnych przeszkód żeby zakładać wytrzymalsze panewki od Diesla do 2.0 TS. Dobrze to wróży trwałości biorąc pod uwagę momenty wyciskane z 1.9 JTD

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,296

    Domyślnie

    No jak się nie ma prawa wydarzyć (zanik ciśnienia) ?. Ja ani inżynierem materiałowym ani mechanikiem nie jestem, ale te tryby w pompie oleju i rancik aluminiowy który obejmuje ten większy obrywają mocno i zdaje się nierzadko się rozpadają.
    Ale jak dłużej wytrzyma bez ciśnienia dzięki trwalszym panewkom to lepiej oczywiście.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar imtm
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa 147 1.6
    Postów
    304

    Domyślnie

    Andrzej, nie zakładam że rozpadnie mi się pompa oleju

  8. #8
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,296

    Domyślnie

    Masz na nią jakiś sposób ???

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar imtm
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa 147 1.6
    Postów
    304

    Domyślnie

    Wiara A rozpadła się pompa Tobie? Jakby co, to coś można wymyślić

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,296

    Domyślnie

    Cytat Napisał imtm Zobacz post
    Wiara A rozpadła się pompa Tobie? Jakby co, to coś można wymyślić
    No rozpadła, ni z tąd ni z owąd na trackdayu po połowie dnia - kątem oka kontrolkę dostrzegłem i zgasiłem momentalnie. Jedna panewka była lekko przytarta i tyle na to wygląda. A pozostałe całkiem ładne. Choć czy ja od razu zauważyłem kontrolkę to nie wiem, ale chyba tak bo by były większe spustoszenia. Mocne lampy i syreny wyjące to niegłupi pomysł (zwykłego brzęczka nie będzie słychać, a może?)
    Połamał się ten wewnętrzny tryb, zewnętrzny też i jego mocowanie się powyginało . Ale od tego wewnętrznego osadzonego na wale się zaczęło (tak się wydaje).
    Kluczowe jest chyba idealne wyważenie - tak @Grzesiekk sugeruje jak i logika. Bo jak ten tryb lata od niewyważenia to obrywa i w końcu pęka.

    Ponoć nie jest rzadkością - @kornat takie coś podesłał:
    http://www.ahmotorsports.co.uk/produ...oil-pump-gear/
    ale może u nas się uda zrobić też mocny.

    Przed rozpadem pompy dosłownie z tydzień wcześniej panewki były sprawdzane i były idealne.
    Nie wiem czy zbieg okoliczności czy coś już szwankowało ale wariował zegar ciśnienia oleju , lecz bez mrugnięcia kontrolki. Poszedł do reklamacji bo manometr warsztatowy ani krzty odchyleń takich jak wskaźnik (Stri) nie pokazywał. No i jeździłem pierwszy raz bez wskaźnika i poszło.

    Tak że ja trochę mniej wierzę w pompę ale może to idealne wyważenie i mocny trybek załatwią sprawę.

Podobne wątki

  1. Panewki 1.6 TS
    Utworzone przez wilu934 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-02-2015, 19:15
  2. Ile za panewki do 1,8 TS
    Utworzone przez premek w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 20:44
  3. Czy to panewki?
    Utworzone przez Pio w dziale 156
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 06-04-2011, 13:53
  4. [146] Panewki 1.8ts
    Utworzone przez Szampan w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 23-01-2010, 09:58
  5. Panewki
    Utworzone przez Konrado w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 14-07-2008, 19:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory