Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Pompa paliwa do Busso - zwiększanie ciśnienia na wtryski 3.0V6?

  1. #1
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,453

    Lightbulb Pompa paliwa do Busso - zwiększanie ciśnienia na wtryski 3.0V6?

    Witam,

    Mam pytanie do obeznanych z tematem. Czy warto kombinować z mocniejszą pompą paliwa do Busso? W celu podniesienia nieco ciśnienia na listwie?

    Dane na wejściu:
    - silnik 3.0V6 CF3
    - mam powiększony dolot (filtr Pipercross, szersze rury i przepustnica od Cayenne)
    - kolektory wydechowe od CF2
    - nowe katalizatory sportowe Magnaflow o zwiększonym przepływie (200 cpsi)
    - wydech catback z nierdzewki przelot 2,5"
    - wałki rozrządu od GTA
    - rozrząd przyspieszony o jakieś 2st. (metodą prób i błędów patrząc na dupohamownię)

    Info które uzyskałem:
    - ori pompa pracuje na ciśnieniu 3bar
    - podobno powyżej 4500obr wtryski w busso leją na maxa, czyli są max otwarte

    Wysnułem z tego wniosek, że przy fabrycznym silniku wtryski są na granicy wydajności. Czy zatem jest sens zwiększać ciśnienie paliwa, żeby wydobyć kilka dodatkowych koni?
    Pompy Walbro mają zakres np. 2.4 - 6 bar, więc można by to ustawić pomiędzy 3 - 3.5 i powinno to dać efekt. Chyba, że się mylę
    Ostatnio edytowane przez tomaz ; 21-06-2019 o 11:00
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    To tak jak już zaczęliśmy dyskusję to co na to powie ecu? Twierdzisz, że obecnie ecu nie rejestruje zwiększonego przepływu Twojego powiększonego dolotu. Mi się wydaje, że powinno bo miałbyś za ubogo. A jak to będzie z dopasowaniem przy zwiększonym ciśnieniu? Czy ecu skróci czasy wtrysku czy zwiększy moc? Moim zdaniem prędzej skróci czasy niż zwiększy moc. Choć nie wiadomo czy finalnie zlikwiduje pętlenie.
    Nie sądzę, żeby to było jak, że żadne czujniki nie odnotują większych dawek. To nie silnik gaźnikowy. Ecu monitoruje ciśnienie na listwie, czasy, przepływy, skład mieszanki.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,453

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Ecu monitoruje ciśnienie na listwie, czasy, przepływy, skład mieszanki.
    Co do składu mieszanki masz rację. Jeśli chodzi o przepływ to z tego co pamiętam jest taki sam w MES jak bez modów - czyli oszukany. Bo przepływka "widzi" taki sam przepływ (w sensie prędkości przepływu), a nie wie, że średnica jest większa i liczy wg średnicy oryginalnej.
    Jesteś pewien, że ECU monitoruje ciśnienie na listwie? Tego nie pamiętam, ale jeśli nawet to pytanie czy wyłapie ciśnienie większe od teoretycznie maksymalnego?

    Poza tym pytanie jest właściwie o mechanikę. To znaczy, czy warto dać większą pompę żeby uzyskać wyższą moc. Czy będzie to wymagało zmiany programu, czy nie, to rzecz wtórna. Mam piggyback, mogę to uwzględnić (to znaczy tuner może, nie ja )
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Jeśli chodzi o przepływ to z tego co pamiętam jest taki sam w MES jak bez modów - czyli oszukany. Bo przepływka "widzi" taki sam przepływ (w sensie prędkości przepływu), a nie wie, że średnica jest większa i liczy wg średnicy oryginalnej.
    Tak, faktycznie sam sensor może nie mieć różnych odczytów. Ale w takim razie sonda musi to korygować. W przeciwnym wypadku chyba jest oczywiste, że miałbyś za ubogą mieszankę.
    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Jesteś pewien, że ECU monitoruje ciśnienie na listwie? Tego nie pamiętam, ale jeśli nawet to pytanie czy wyłapie ciśnienie większe od teoretycznie maksymalnego?
    Tego nie sprawdzałem/nie wiem. Ale na logikę jest to potrzebne. Przecież ciśnienie jest kluczowym parametrem do obliczenia dawki paliwa. Gdyby ecu tego nie obliczał/nie uwzględniał to byłoby trochę absurdalne. Z drugiej zaś strony nawet gdyby tego pomiaru nie było lub zawiódł (jak z przepływem) to znowu kłania się sonda. Zaraz wyłapie niewłaściwy skład mieszanki i ecu skoryguje czasy wtrysku.
    Tak więc ciekawe jest w jaki sposób ecu reaguję na zmianę tych parametrów. Z jednej strony wydaje mi się, że zwiększenie dawki powietrza i paliwa powinno przynieść podniesienie mocy ale z drugiej strony przecież ecu rejestrując zmiany dopasowuje się do swojej mapy a nie nagle dodaje "koni". WIększy, swobodniejszy przepływ na pewno jest korzystniejszy w wielu przypadkach ale i tak przecież ecu finalnie reguluje przepływ przepustnicą. Tak samo z paliwem. Dasz nawet 2x większe ciśnienie i tym samym ilość dolewanego paliwa ale podejrzewam, że ecu skróci czasy wtrysku o połowę aby bilans się zgadzał. Pewnie poprawi to reakcję i wydajność całego układu ale czy przeniesie się na zwiększenie mocy to trudno powiedzieć. Potrzebna by była właśnie mapa, która to uwzględni. Pozwoli na wykorzystanie potencjału i zamiast przymykać przepustnicę z nadmiaru powietrza i skracać czasy wtrysku z nadmiaru objętości paliwa pozwoli na zwiększenie mocy.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Poza tym pytanie jest właściwie o mechanikę. To znaczy, czy warto dać większą pompę żeby uzyskać wyższą moc
    Jeżeli świniak to ogarnie to oczywiście tak. Zyskujesz w tym samym czasie większą objętość paliwa. Cały wic tylko polega na tym, żeby zrobić z tego właściwy użytek.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar heite
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Berlin
    Auto
    Alfa 166 3,2
    Postów
    5

    Domyślnie Pompa paliwa do Busso - zwiększanie ciśnienia na wtryski 3.0V6?

    Problem jest dobrze opisany. Kluczem do sukcesu są dostosowane mapy....
    Próbuję zrozumieć system. Mam plik PDF z 1200 stronami na temat funkcji ECU ..... więc zajmie to trochę czasu.....
    niestety nie ma (lub nie wiem) praktycznie żadnego tunera, który byłby w stanie bezpośrednio dostosować mapy.
    Większość z nich może tylko kopiować i wklejać ... z wszelkich gotowych plików

    ECu jest w stanie nauczyć się pewnych wartości. Dlatego działa z moim silnikiem.... Ale inne wartości są stałe. Jak na przykład dysze jednopunktowe, objętość obudowy noża pneumatycznego. Jeśli dokonasz tam zmian, muszą one oczywiście zostać również przekazane do ECU. W przeciwnym razie obliczenia nie są już poprawne. Istnieją wzory do przeliczenia tej zmiany w ECU. Po prostu jeszcze nie zrozumiałem, jak ich prawidłowo używać.... Chcę kupić sobie system Kess/Ktag..... za jego pomocą należy być w stanie uregulować tę zmianę.... Nadal mam Ecu w rezerwie...


    Gesendet von iPhone mit Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez heite ; 23-06-2019 o 09:34

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Poza tym pytanie jest właściwie o mechanikę. To znaczy, czy warto dać większą pompę żeby uzyskać wyższą moc.
    Nie, nie tu jest problem. To nie turbo które pompuje powietrze i trzeba nadgonić pozostałe składowe spalania. Wtrysk zdąży wtrysnąć odpowiednią dawkę bo nie zmieniają się zbytnio wymogi, a jeśli oryginalne są naprawdę na styk i po tych twoich modyfikacjach się nie wyrabiają to idziesz o stopień wyżej z ich przepływem. Wymiana pompy jest zbędna.
    Wyższe ciśnienie też bo raz że dysze zaprojektowano na takie właśnie ciśnienie, dwa że to nie diesel i jest mnóstwo czasu aby to paliwo dostarczyć do cylindra.
    Sonda lambda niespecjalnie pozwoli coś ugrać przelaniem silnika, mocy z tego nie będzie. Powietrze to klucz.
    Problem że tłok zaciągnie tyle ile zrobi miejsca w cylindrze więc zadbać trzeba o jak najmniej zakłócony przepływ.
    Dolot masz większy, skok zaworów też...... a kanały w głowicy?, średnice zaworów?
    Skończył ci się chyba "tani" tuning. Teraz albo grubo albo odpuścisz
    Pozdrawiam.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  7. #7
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,453

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Teraz albo grubo albo odpuścisz
    Grubo nie będzie, bo kasa na grubo znajdzie lepsze przeznaczenie
    Jeżeli wymiana pompy (w sensie podniesienie ciśnienia) nic nie da, to pozostaje tylko strojenie na tym co jest. I koniec modów.

    Myślę jeszcze nad dopracowaniem wydechu, ale to taka kosmetyka raczej
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  8. #8
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Panowie przedewszystkim pompa w baku to tylko wydajność - przecież macie jeszcze w układzie regulator cisnienia - wymiana pompy nic nie da bo regulator wszystko powyżej 3 bar wrzuci w przelew. Co do składu mieszanki i tego że ECU nie widzi większej ilości powietrza - oczywiście że widzi (chyba że się średnica przepływki zmieniła) dwa macie sonde lambda która pilnuje żeby było w miarę(w miarę bo to wąskopasmowa sonda) jak trzeba więc nie ma mowy o jeździe na ubogo, chyba że ewidentnie jest coś zwalone.

  9. #9
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,453

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teddy84 Zobacz post
    wymiana pompy nic nie da bo regulator wszystko powyżej 3 bar wrzuci w przelew
    A gdzie jest ten regulator?
    Bo z tego co kojarzę, to pompa ma go w sobie i podaje po prostu równo 3bary, ale może czegoś nie wiem. Jeśli jest regulator, to wystarczyłoby zmienić go na taki z regulacją
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar heite
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Berlin
    Auto
    Alfa 166 3,2
    Postów
    5

    Domyślnie

    W przypadku starych wersji regulator znajduje się z przodu przy belce wtryskowej.... cf3 nie ma tego.... jest regulator w zbiorniku lub zintegrowany z pompą.... o ile wiem.


    Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Podobne wątki

  1. [164] Przekaźniki wtryski i pompa paliwa
    Utworzone przez Andy1970 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-09-2012, 09:20
  2. Czujnik ciśnienia - pompa paliwa ?
    Utworzone przez bhilczer w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-02-2012, 13:09
  3. Pompa paliwa jakie ciśnienia
    Utworzone przez kiepas96 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-03-2011, 08:27
  4. Czy to pompa paliwa?? - brak ciśnienia
    Utworzone przez Arci1989 w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-11-2009, 23:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory