Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Temat: [147] Swap z 1.6 na ...?

  1. #1
    wjch
    Gość

    Domyślnie [147] Swap z 1.6 na ...?

    Witam,

    Przymierzam się do zrobienia swapa w mojej 147. Silniczek 1.6 105KM nieszczególnie mi odpowiada, a w dodatku od jakiegoś czasu zaczął brać mi olej (i to dość sporo - koło 0.5 litra na 1000km) i nie mam ochoty ładować w niego więcej kasy. Rozsądniej pewnie byłoby po prostu auto sprzedać i kupić coś mocniejszego, ale jestem do niego przywiązany i szkoda byłoby mi się go pozbywać

    Pytanie co wstawić zamiast. Najprościej zapewne byłoby przeszczepić dwulitrowego TSa, zainwestować w ostre wałki, lepszy wydech, dolot, remap i ze 170KM by było. No ale z drugiej strony, jeśli już rozbebeszać auto to może by zaryzykować i wstawić 3.2 z GTA - czy to w ogóle jest wykonalne i sensowne? (w warsztacie tuningowym w którym robiłem wstępne rozeznanie twierdzili że tak - ale nie wiem czy wiedzieli co mówią). Ewentualnie coś jeszcze innego? Kusi silnik z turbo, np ten 2.0 z GTV albo 20VT z fiata coupe, ale nie wiem czy chciałbym się pakować w tak ambitne przedsięwzięcie ;>

    Zakładając wariant ze swapem na 2.0 albo 3.2:
    • Co ze skrzynią - ta od 1.6 będzie pasować, czy trzeba zmieniać? (wiem że może się trochę dziwnie jeździć z przełożeniami od słabego silnika i dużo większą mocą, ale...)
    • Czy komputery od tych silników różnią się pomiędzy sobą fizycznie, czy byłaby to tylko kwestia zmiany softu/mapy paliwa?
    • Czym jeszcze, oprócz samego silnika trzeba by się zająć? Hamulce obowiązkowo, wydech pewnie też. Zawieszenie mam gwintowane, z rozpórką z przodu u góry, więc da radę. Co z np. przegubami czy rozpórką z tyłu?
    Dzięki i pozdrawiam,
    W.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Nie ma rzeczy nie do zrobienia, są tylko rzeczy nieopłacalne. Jeszce weź pod uwagę, że 147 to już auto z pełnym CAN i tu mogą być różniste problemy.
    Najprościej będzie wstawić 2.0 TS, pozostałe to już większa rzeźba, ale też się da. Przy 2.0 pasuje skrzynia, z kompem w ogóle jest problem, bo CAN, skoro masz dobrą zawieche i zrobisz hamulce, to po co więcej kombinować - chyba, że ew. dolną rozpórkę jeszcze.
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar proh
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    szukam V6/JTS/JTDm
    Postów
    116

    Domyślnie

    Ogólnie przyjęta zasada mówi, że zmiana na silnik który nie występował seryjnie w samochodzie jest bardzo kosztowna i wyliczoną kwotę należy jeszcze pomnożyć przez 1,5.

    Znajomy robi przekładki i inne takie cuda zapaleńcom i wiem, że jest to bardzo droga zabawa. Jak zlecisz to firmie to licz się z kosztami całościowymi +/- 10,000zł.

    Zdecydowanie lepiej wyjdziesz na sprzedaży auta i kupieniu nowego.

    Swapy są dla zapaleńców (np. kjs), ludzi bogatych i osób, które np. mają bardzo indywidualne auto ze sporą ilością modów, którego po prostu nie opłaca się sprzedać.

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    Na 3.2 to się nie nastawiaj. Sam kiedyś myślałem nad wstawieniem 2.5 V6, ale po przeanalizowaniu nakładu pracy i przeróbek stwierdziłem, że nie ma to sensu. Jeśli chcesz zmienić na 2.0 to jest to jakaś opcja jednak przygotuj się na to, że poza kosztem silnika dojdzie Ci jeszcze wymiana rozrządu i mały remont dołu silnika bo nigdy nie będziesz miał pewności co kupiłeś. Jak Ci zaczyna brać olej to zabierz auto do znającego się na AR mechanika zamiast myśleć o wymianie silnika.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Wstaw 1.8tbi od brery/gulietty. To będzie najlepsze rozwiązanie.

  6. #6
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Najrozsądniej to wkładać silnik który w tym modelu występował fabrycznie przynajmniej są gotowe rozwiązania częscie etc. inaczej to rzeźba i rzemiosło za które o ile sam nie ogarniesz części słono zapłacisz. IMO pakowałbym się w 2.0 TS tylko znaleźć godnego dawce ze zdrowym motorem to też juz sam w sobie wyczyn chyba ze zakładasz odrazu remont.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Ewentualnie zamiast tsa możesz wstawić 2.0 JTS
    Z kompem nie będzie problemu, bo swapa możesz zrobić od dawcy z GT

  8. #8
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuoreventi Zobacz post
    Ewentualnie zamiast tsa możesz wstawić 2.0 JTS
    Z kompem nie będzie problemu, bo swapa możesz zrobić od dawcy z GT
    Też racja nie pomyslałem w tą stronę o tym - zdecydowanie łatwiej bedzie Ci znaleść motor w dobym stanie. No i zdaję się ze JTS mniej pali od TS wiec i z perspektywy późniejszej pozostawi więcej w kieszeni.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Jak już swap do wstawiaj 3.2 będziesz potrzebował tylko więcej gratów typu wiązki i kupa innych rzeczy.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    ale 3.2 jest bardzo ciężkie.. nie lepiej coś bardziej rozwojowego czyli 1.8 TBi

Podobne wątki

  1. SWAP z 2,5 na 3,0/3,2
    Utworzone przez markus w dziale 166
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 19-12-2019, 21:12
  2. [GTV Spider] Swap 3.0 24v
    Utworzone przez ar4me w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-02-2015, 11:53
  3. SWAP 156 1.6 TS na 2.5 V6
    Utworzone przez chudydegie w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 31-10-2014, 11:58
  4. Swap v6 do 147
    Utworzone przez sabotagepl w dziale 147
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 01-04-2014, 19:56
  5. SWAP z 2.5 na 3.0 24V
    Utworzone przez h0se166 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-02-2011, 09:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory