Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Alfa 147 1.6 TS 105 - zwiększenie mocy

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar sskamilss
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS/ Volvo xc 60 D5 AWD
    Postów
    110

    Domyślnie Alfa 147 1.6 TS 105 - zwiększenie mocy

    Na początku chciałbym wyjaśnić dlaczego zakładam temat, który już kilkakrotnie się pojawiał. Otóż, przeglądałem wszystkie już dostępne i odpowiedzi sprowadzają się generalnie do dziwacznych kłótni na temat co lepsze, diesel czy benzyniak, lub innych niezwiązanych z tematem dyskusji.

    A ja posiadam Alfe 147 z motorem 1.6 105, które nie urywają głowy podczas jazdy, ale też nie czynią ze mnie zawalidrogi. Kombinowałem żeby kupić 159 z dieselkiem 1.9, jednak w ostatnich dniach zdecydowałem, że 147 zostaje, mam do niej ogromny sentyment, poza tym pełni role trzeciego auta, zabawki, którą pieszczę w wolnych chwilach. Słyszałem, że istnieje opcja zwiększenia mocy chipem o około 15 koni, podobno są też inne możliwości. Jeżeli ktoś posiada jakąś konkretną wiedzę to bardzo proszę o rady.

    Za mądrości typu: "wsadź se turbo za 10k" z góry dziękuję.
    Czasami to aż mi głupio, że inni mają takie brzydkie samochody

  2. #2
    Krisux7
    Gość

    Domyślnie

    sprzedaj tą i kup mocniejsza.. lepszej opcji nie ma. No chyba ze te turbo

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar sskamilss
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS/ Volvo xc 60 D5 AWD
    Postów
    110

    Domyślnie

    właśnie chodzi o to, że nie chce sprzedać tej, a szukam możliwości zwiększenia mocy, chociażby o te "kilka" koni
    Czasami to aż mi głupio, że inni mają takie brzydkie samochody

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar rafalo
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Kedzierzyn-Kozle
    Auto
    Alfa156 1.8ts z 98r była Alfa GT 3.2 jest
    Postów
    137

    Domyślnie

    jak dla mnie najłatwiej i najszybciej podnieś moc auta jest zastosować sportowe wałki
    http://www.stuninguj.pl/index.php?ca...od_id=6043&p=2

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    147 TS 1.6 (105KM) 5D '08r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalo Zobacz post
    jak dla mnie najłatwiej i najszybciej podnieś moc auta jest zastosować sportowe wałki
    http://www.stuninguj.pl/index.php?ca...od_id=6043&p=2
    OK a powiedz mi co z trwałością silnika i kto w Polsce da mi gwarancje na przeróbkę, że po miesiącu silnik mi się nie zatrze albo cos ?

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Zatrzeć się może najwyżej wałek

    Sportowe wałki do 1.6 105KM rzadko widuję, ale nie wykluczam, że są. Z tym, że zaczynanie modyfikacji od wałków i nie zrobienie niczego innego, to, mówiąc wprost, trochę "od dupy strony".

    Chcesz kolego 15KM - to już sporo jak na wolnossaka bez wariatora i tej pojemności, do tego na eOBD, gdzie możliwości przebudowy wydechu są ograniczone do "od drugiej sondy", czyli wywalenie jakiegokolwiek kata odpada.
    Moja opinia jest taka: zostawiamy dolot, w tym stożki i inne filtry oliwione (szkoda przepływki), w wydechu niewielka ingerencja - wywalenie środkowego trójkątnego tłumika, ew. na koniec jakiś przelot ulter (ale tłumiony - żeby wsi nie było!) a do tego - remap (chip to poprawna nazwa w silnikach gdzie jest faktycznie wymienny chip np. TS 8V), choćby taki jak tu: http://www.squadra-tuning.nl/autos/c...4/auto/54.html

    Przemapowanie zrobisz spokojnie w Polsce, np. w SKN Lublin, u Rogala w Mr Motors Wawa, w Nadarzynie u Chojnackiego, lub wyślij sterownik do Holandii do Sqadra tuning i przeprogramują Ci go. Licz się tylko że będziesz musiał przejść na Pb 98. W koszcie około 1500zł jakieś 10KM (15 to bardzo optymistycznie) uzyskasz, ale charakterystyka będzie poprawiona w całym zakresie obrotów.
    Kolejną modyfikacją może być porting głowicy - Chojnacki życzy sobie z tego co wiem ok. 3500zł za 16V (nazywa to "wersja GT), przyrost do 10% w całym zakresie obrotów. W tym wypadku najpierw lepiej robić to, potem stroić auto. Zasadniczym plusem jest, że masz zregenerowaną głowicę i sporo nowych części na górę silnika.
    Dalej jest profesjonalna przeróbka dolotu, wydechu, z dobraniem wałka (który jest ściśle powiązany z tymi dwoma, o czym często się zapomina!) i dopiero strojenie. Tu już charakterystykę bardzo łatwo zmienić lub nawet skopać, a koszt zaczyna żyć własnym życiem
    Innymi słowy, jak masz do wydania 1500zł, to rób remap z drobnymi modami, jak 5000zł to dodaj do tego porting. Jak masz przepastną ochotę założyć stożek to zrób pomiar na hamowni przed i po bo możesz skopać charakterystykę.
    A jak masz 10K to wsadź se turbo
    Pozdro
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Sopot
    Auto
    Alfa 156 2.0 Turbo
    Postów
    180

    Domyślnie

    Nikt ci nie da gwarancji jak chcecie zeby bylo bezpieczniej to sprzedac i kupic alfe z mocniejszym silnikiem.

    Same wałki to słaby pomysł. Żeby silnik dobrze pracowal to trzeba by bylo kupic dobry wałek np C&B(ok 3tys.) + kute korby(ok 1,5tys) + doprezajace tłoki (2,5tys) + uszczelke pod głowice spessoracing(700zł) + kompletny wydech (2,5-4 tys) + porting glowicy (od 2 tys) + dobry kolektor dolotowy albo itb + obrobka silnika pod nowe tloki, osiowanie podpor, wywazanie calego ukladu i poprawa smarowania silnika itp itd + komputer zeby dostroic wszystko(od 500zł - 5tys) itp itd.

    jak juz wczesniej pisalem sam wałek da ci marne efekty. bez worka pieniedzy nie ma co sie bawic w tuning mechaniczny.

    pozdro

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Prawda niestety boli - tuning wolnossącego jest droższy od turbo. Doładowanie to najlepszy stosunek cena/ilość KM.
    Jeśli nie to masz:
    Dolot
    Wydech
    Komp
    Wałki
    Porting głowicy
    zwiększenie sprężania

    Całość wyjdzie podobnie jak turbo albo i lepiej
    Ostatnio edytowane przez Krusz ; 20-08-2012 o 00:56

  9. #9
    Magnett0
    Gość

    Domyślnie

    chłopaki dobrze piszą. najtaniej i najłatwiej jest dostarczyć do silnika max zimnego powietrza ile tylko się da. 1 dolot z stożkiem, ja osobiście nie polecam zakładania turbo do silników nie uturbionych. lepszym rozwiązaniem wydaje mi się kompresor choć i tu są różne szkoły. przy turbo trzeba zakuć silnik przy kompresorze można dmuchnąć mniej i bezpieczniej dla silnika. Potrzebne będą nowe mapy paliwa.
    A jeśli wybierzesz sam stożek i zwiekszysz dawke powietrza silnikowi zwiększysz bardziej wkręcanie się na obroty niż moc. nie patrz na allegro "stożek +20km" śmiech na sali faktycznie przy prawidłowo zrobionym dolocie można uzyskać 2km.
    a i układ wydechowy też jest ważny przyjmuje sie jeśli na własną ręke przerabia się wydech mamy ok 90% szans że pogorszymy osiągi ok 10% ze zostanie tak jak było a to że polepszy sie coś to już sladowe %

    Skąd te dane się zapytacie? Otóż jak projektowali wasze wozidła to projektowali wasze wydechy, ilość tłumików i ich pojemność jest konstruowana za pomocą skomplikowanych wzorów, gdzie pod dużą uwage brany jest silnik czy to 4 czy 6 garów pojemność skład spalin ich ciśnienie temp długość auta itp
    Więc lepiej zostawić oryginał lub kupić układ dedykowany. A te strumienice i przelotówki to kicz nic pożądnego z tego nie zbudujesz

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Najtaniej będzie ci wychodziło zrobic nową mapę (przedział 1000-1500zł),ale 15km to napewno nie ugrasz na tym silniku.

    Jesli zostawiasz to auto jako zabawke,a nie chcesz robić dziwnych akcji pt. " uturbienia" itp, to zrób sobie swapa,najlepiej coś z fiata coupe ewentualnie jakieś 2,0 ts-a,ale 2,0 20v to by było mocne uderzenie i raczej tańsze niż uturbienia.Pisz do pabla,on ci powie co i jak.

    Jesli zaś będziesz sprzedawał to autko,to zostaw ją seryjną,ewentualnie z inną mapa,bo wydech/dolot/wałki to już całkiem grube pieniązki.

Podobne wątki

  1. Zwiększenie mocy
    Utworzone przez Patryk LBN w dziale Lubelskie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 22-06-2016, 21:49
  2. Zwiększenie mocy Alfa 75 1.8iE
    Utworzone przez stuntmachine w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-10-2015, 10:31
  3. [159] Zwiększenie mocy szukam pewnego źródla KRAKÓW
    Utworzone przez bartek1204 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 29-03-2015, 22:54
  4. Zwiększenie mocy Alfa 156
    Utworzone przez Shorty10 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-04-2014, 11:04
  5. zwiększenie mocy w Gtv
    Utworzone przez majster_85 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-06-2011, 14:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory