Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Temat: Wałki rozrządu: czy faktycznie warto zmienić?

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Chełm Śląski
    Auto
    Alfa Romeo 156, 1,9 JTD 16V, 140 KM, 2004
    Postów
    11

    Domyślnie Wałki rozrządu: czy faktycznie warto zmienić?

    Czołem,

    Tak się poskładało, że robię generalny remont mojej Ali ze względu na chyba typowe dolegliwości marki czyli po przejęciu samochodu od "spokojnego" kierowcy przeze mnie sporo komponentów zaczęło się sypać.
    W związku z tym chcę ją trochę usportowić i może nawet poeksperymentować i podzielić się z innymi czy wyszło mi to na dobre.

    Bella: Alfa 156 1,9 JTD 16V 140 KM (2004 po lifcie)

    Do sedna:
    Noszę się z zamiarem zrobienia MAPa i natrafiłem na pomysł ze zmianą wałków rozrządu na "ostre". Doczytałem o trzech rodzajach, patrząc na zasadę działania po zmianie faktycznie ma prawo to zadziałać i poprawić osiągi. Rozumiem również, że zmiana wałków pewnie powoduje konieczność dalszych modyfikacji jak np właśnie zmiana mapy. Mój problem to tylko ogólna wiedza teoretyczna z neta więc chciałbym poznać opinie praktyków.
    Mój zestaw pytań:
    1. Czy w rzeczywistości to jest mit czy opcja realna?
    1. Czy taka modyfikacja znacząco zaszkodzi silnikowi i skróci żywotność mojej Ali? Dodam, że przebieg to lekko ponad 200k chociaż sporo regeneracji w ostatnim czasie zrobionych. Nie chcę jednak jej wyżyłować na max, pojeździć całe 2 miesiące i zajechać na amen.
    2. Czy gra jest warta świeczki czyli o ile mniej więcej da się podnieść moc i na ile będzie to odczuwalne? Nie spodziewam się odp w stylu "tym ze 140 zrobisz 280 KM i nikt Cię nie dogoni". Szukam normalnych, realnych danych.
    3. Czy ktoś z forumowiczów to już zrobił w tym modelu i jaka jest jego opinia?

    Doceniam odpowiedzi poparte teorią oraz zweryfikowane w praktyce.
    Z góry zaznaczam, że jestem laikiem w temacie więc proszę nie besztać od razu jeżeli palnąłem głupotę

    Pzdr,
    Adam

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    zmieniaj wałki dopiero jak skończą się przepływy w głowicy, ale do tego momentu raczej nie dojdziesz.

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Chełm Śląski
    Auto
    Alfa Romeo 156, 1,9 JTD 16V, 140 KM, 2004
    Postów
    11

    Domyślnie

    Siewcu, można trochę jaśniej? Z góry thx.

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    tak łopatologicznie - nie ruszaj tego, bo wydasz kupę kasy a efekt będzie niewspółmierny do poniesionych kosztów. wsadzisz ostrzejsze wałki - zawór będzie otwarty dłużej i bardziej się otworzy, w efekcie więcej powietrza wleci do komory spalania. ale jeśli planujesz sam chiptuning i nie chcesz bić rekordów mocy w JTD, to zostaw wałki w spokoju, nic to nie da - wolałbym na Twoim miejscu włożyć te pieniądze w jakiś upgrade układu hamulcowego, zawieszenia lub lepsze opony więcej zyskasz.

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Chełm Śląski
    Auto
    Alfa Romeo 156, 1,9 JTD 16V, 140 KM, 2004
    Postów
    11

    Domyślnie

    Hehe, no faktycznie łopatą podane dzięki za opinie.
    Hamulce i zawiecho właśnie zrobione, oczywiście nie rajdowe ale powinno wystarczyć do mojej jazdy i na nasze drogi. Opony przyjdą na lato jakieś gryfne na pewno

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    IC frontowy i na sprawnym silniku mapa na 200KM ... jak więcej chcesz to zmień auto.

    Zadymił diesel!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Chełm Śląski
    Auto
    Alfa Romeo 156, 1,9 JTD 16V, 140 KM, 2004
    Postów
    11

    Domyślnie

    Gadałem z Łukaszem Lamikiem (można pokojarzyć od bordowego golfa 2 na 1/4). Zmiana programu u mnie powinna dać 170 - 180 KM w zależności od serii.
    Czy ktoś ma tak zrobioną Ale i jest w stanie powiedzieć jakie były pozytywne i negatywne efekty takiej zmiany?

    Co do IC frontowego to bez rzeźby pod maską chyba nie uda mi się go nigdzie upchać. Chyba, że ktoś ma pomysł jak go zmieścić

    Pzdr,
    Adam

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Zależy co rozumiesz pod pojęciem rzeźba. Wywiercenie 2-3 otworów, ew. pozbycie się halogenów.
    Osobiście jeździłem na takim setupie. Jest ok

    Tak bez ICka 170-180km. Więc jak chciałeś wałki do tego zakładać to j.w. : nie

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  9. #9
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Chełm Śląski
    Auto
    Alfa Romeo 156, 1,9 JTD 16V, 140 KM, 2004
    Postów
    11

    Domyślnie

    O wałki to było pytanie bo nic o tym nie wiedziałem teraz troszeczkę więcej wiem i na chwilę obecną nie jest to nawet w najbliższych planach

    Co do IC to poważnie zmieści się bez "przemieszczenia" chłodnic itd? Masz jakieś foty jak/gdzie go wcisnąłeś przy normalnym ułożeniu pod maską?

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Zaraz za przednim zderzakiem. Miejsca jest naprawdę sporo. Jest cały temat o ickach to sobie poszukaj.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

Podobne wątki

  1. Czy warto zmienić kolektory wydechowe w 156 2.5 V6 na 166 3.0 lub GTV 3.0?
    Utworzone przez tryme w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-06-2013, 11:04
  2. [155] Wałki rozrządu - 1,7 a 2,0 TS 8v
    Utworzone przez maicher w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 19:05
  3. Wałki rozrządu od 164 3.0 V6 12V QV do 155 2.5 V6
    Utworzone przez muzzy w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-10-2007, 21:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory