Strona 14 z 16 PierwszyPierwszy ... 45678910111213141516 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 156

Temat: Stan aku i dzałanie IBS -prośba do tych z kablem OBD i MES o sprawdzenie 3 parametrów

  1. #131
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Casio
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Włoskie, doładowane
    Postów
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Blad nic nie zaszkodzi proxi, co nie zmienia faktu że na 99% nic nie osiagniesz jesli chodzi o wylaczenie skuteczne inteligentnego ładowania a wlaczenie pelnego. Nie bedzie ładowania.
    Czyli co, wyłączyć wtyczkę IBS od klemy (-)? Czy taki manewr też skutkuje innymi problemami?

  2. #132
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Tak blad ss, n mode tylko i ładowanie symboliczne na poziomie 13-14V w zaleznosci od obciazenia.

    2mce i beda urzadzenia które rozwiązują problem
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #133
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2021
    Mieszka w
    EL
    Auto
    AR GIULIA VELOCE Ti
    Postów
    42

    Domyślnie

    Dzień Dobry
    Dorzucę swoje trzy grosze do wątku.
    O 2,5 roku użytkuję AR Giulia. Chcąc uniknąć problemu co 2-3 miesiące ładowałem aku ładowarką. W okresie Świąt i Nowego roku ponieważ auto stało było ładowane odłączyłem klemę i rozkręciłem IBS są tam dwie miedziane blaszki stykające się z elementem od klemy i z drugiej str od elementu łączącego z kablem /-/.
    Zaryzykowałem i zwarłem je drucikiem. Poskręcałem zamontowałem i nic złego się nie stało tj błąd czy brak ładowania. Na bieżąco podglądam napięcie w aucie w trakcie jazdy - dodatkowy wyświetlacz podłączony do instalacji elektrycznej samochodu.
    I teraz najciekawsze - napięcie przy przyspieszaniu 13-13,5 po zdjęciu nogi z gazu i hamowanie 14,4-14,6. Gdy auto stoi /brak ss/ np światła 13,3-13,5.
    Tak zachowuje się napięcie w ciągu ok 30 min po odpaleniu silnika, póżniej pojawiają spadki do 12,5 normalne zachowanie ładowania dla tego modelu.
    Ponieważ jeżdzę Alfą głównie w weekendy to przed wyjazdem sprawdzam stan aku testerem z ciekawości i od 1,5 mca pokazuje 12,6 -12,7 V soh100 soc96-98.
    Mierzone na odłączonym aku. Normalnie było by już ok 50 soc.
    Spróbujcie zewrzeć te blaszki i obserwujcie napięcie, napiszcie czy też tak zmienia się ładowanie.

  4. #134
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Zwarłeś prawdopodobnie coś w rodzaju rezystora pomiarowego mającego jakieś tam miliomy na którym mierzone są spadki napięcia pod obciążeniem (i pośrednio prąd) dla oceny kondycji aku. Teraz spadków brak i układowi wydaje się że aku jest idealne, stąd te soh/soc bliskie 100%. Ale w konsekwencji nie ma też nigdy jak widzisz stałego ładowania. Sądzę że wciąż widząc te 100% z czasem zajedziesz akumulator do stanu krytycznego i nie odpalisz bryki. Więc to chyba nie jest to czego potrzebujemy.
    My raczej powinniśmy dostarczać informacji że ibs jest nie wyższy niż 79% bo wtedy ładowanie jest full przez cały czas a nie tylko podczas hamowania jak zaczyna się dziać od 80%. Tak wynika z moich obserwacji.

  5. #135
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Dokładnie to musiał zrobić. Shunt resitor w IBS (przynajmniej tym 1 generacji), daje ok 1uV na 7mA (tej relacji używam do sprawdzania czy w autach nie ma upływu - mam laboratoryjny miernik 6 1/2 cyfry), wychodzi 150uOhmów około ten shunt. Dając lut równolegle, zmniejszył tą wartość o jakąś część. Reszta jak piszesz. Nie ma to jak "hackować" elektronikę na ślepo nie rozumiejąc co się zmienia i jaki skutek to przynosi, czy jak teraz może interpretować wskazania z IBS... Z niepełnym ładowaniem o którym wspomniał, nie ma cudów żeby mu utrzymywało aku naładowany dobrze - przejedzie się na tym prędzej czy później. My o tym wiemy, on jest w samozachwycie. Cóż....
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #136
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2021
    Mieszka w
    EL
    Auto
    AR GIULIA VELOCE Ti
    Postów
    42

    Domyślnie

    Nie jestem w samozachwycie tylko opisałem co widzę na voltomierzu i testerze Aku. I doskonale wiem co było wcześniej

  7. #137
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Igor15799 Zobacz post
    Nie jestem w samozachwycie tylko opisałem co widzę na voltomierzu i testerze Aku. I doskonale wiem co było wcześniej
    Samozachwyt był użyty trochę przekornie- to że wierzysz że jest teraz dobrze - taki był sens.
    Problemem jest to co napisałeś : "napięcie przy przyspieszaniu 13-13,5" - nie możesz mieć dobrze naładowanego aku jeśli takie masz wskazania napięcia - fizyki nie oszukasz (budżetu energetycznego), a niższe napięcie ładowania znaczy że mały prąd leci do aku- przy 13V to juz bardzo symboliczny.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #138
    Użytkownik Świeżak Avatar Julka18Q4
    Dołączył
    06 2020
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Giulia TI Sport Q4
    Postów
    29

    Domyślnie

    Ale dawno mnie tu nie było moja Giulia z 2017 byla bezawaryjna do momentu, aż przyszedł czas na wymianę aku. Proszę o poradę bo niestety zarówno ASO jak i nie-ASO twierdzą, ze auto zachowuje się książkowo, pobory prądu, nowy aku, oprogramowani up to date, a jednak od czasu wymiany aku (Varta) umarła dwa razy po około miesiącu jazdy. Za pierwszym razem umarła po 160k trasie, żadnych objawów. Po kilku próbach odpaliła z kabli, choinka na desce także w obawia że to coś poważnego wróciła na lawecie, z lawety zjechała sama bez problemów i bez błędow. W serwisie panowie powiedzieli że aku rozładowany do cna cud że dojechała do serwisu a to było następnego dnia rano. Po 48h monitoringu nie znaleźli NIC wszystko książkowe włącznie z nowym aku. Aku naładowali i kazali jeździć bo nie mają czego się zahaczyć przy diagnostyce. Miesiąc później to samo, odpaliła z jump startera, o własnych siłach, bez błędów trafiła do ASO gdzie nie znaleźli nic wszystko książkowo, jedyne co to zresetowali IBS. Dziennie robię ok. 20km, odcinki 8-9km, zdążają się dni ze nie jeździ wcale, weekendy trasy po kilkadziesiąt kilometrów ale chcę zaznaczyć że na starym aku nie było takich akcji przy tych samych km. Macie jakieś podpowiedzi? Osobiście nie jestem specem raczej chcę wiedzieć o co pytać mechanika jak pojedzie znowu w końcu nie można za każdą taką sytuacja odpalać auta z boostera… dzięki!
    Ostatnio edytowane przez Julka18Q4 ; 21-03-2024 o 22:21

  9. #139
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Podłącz jakiś interface OBD na BT, zainstaluj myGiulia i obserwuj napięcie oraz IBS aku. Może wnioski na coś Cię nakierują, zobaczysz jak wygląda ładowanie/rozładowanie.
    Pewnie to trywialne ale sprawdź umasowienie aku czy nie szwankuje.

  10. #140
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    na poczatek kup sobie voltomierz do gniazda zapalniczki za30zl i zagladnij czasem i przed i w fzasie jazdy. Zapoznaj sie ze strategia ladowania tzw. Inteligentnego.
    Jesli ww dobre zawsze to trzeba sprawdzić czy nie ma uplywu pradu na postoju.
    Od ASO zarzadaj pelnej aktualizacji auta, rowniez we wszelkie opcjonalne updatu, niektire starsze wershe mialy problemy z nieusypianiem sie.

    Czy masz jakies kamerki czy gps trackery podpiete na stale albo jakuegos dongla w obd?

    Za jakis czas bede wypuszczal ibs tester/faker, pomoże w diagnostyce i monitoringu stanu aku a i wylaczy "inteligentne ladowanie" pozwalajac aku doladowywac sie do pelna zamiast 3/4
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 20:09
  2. Prośba o sprawdzenie parametrów
    Utworzone przez milek_22 w dziale 147
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 20:26
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-02-2012, 20:02
  4. Prośba o przeanalizowanie parametrów silnika
    Utworzone przez kak-tus w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 10:47
  5. Sprawdzenie parametrów programu ALFAOBD
    Utworzone przez samsung12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 21:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory