Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar khropek
    Mieszka w
    Bielsko-Biała SB....
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0JTDm 170KM 07/2009

Domyślnie Montaż tempomatu w Alfa Romeo 147

Montaż tempomatu w Alfa Romeo 147

Kilka słów na wstępie:
    Można generalnie podzielić złożoność problemów wiążących się z montażem „tempomatu” na
    trzy podstawowe grupy:
    · Auta które maja całą potrzebna instalacje poza manetka przy kierownicy (najprostsze
    co może być )
    · Auta które nie maja części instalacji – nie posiadają białej kostki pod kolumną
    kierowniczą ale posiadają wszystkie pozostałe połączenia.
    · Auta w których „Makarony” dodatkowo wycięli kilka obwodów aby maksymalnie utrudnić
    Życie tym, którzy maja zamiar założyć sobie tempomat ( niestety lub stety na taki ja
    natrafiłem .
    W zależności do której grupy należy wasza Alfa możecie mieć mniej lub więcej pracy, ale i tak
    tempomat powinien Wam zadziałać.
    Od czego zaczynamy:

Należy w pierwszej kolejności zorientować się do której z grup należymy. Wiec zgodnie z
    punktem 3 rozkręcamy dolną osłonę kolumny kierownicy i szukamy magicznej białej kostki:
    Do kostki dochodzi tylko 5 przewodów. A sama kostka nie jest do niczego podłączona.
    Jeżeli ja zlokalizujemy to już 99% sukcesu jest i wystarczy nabyć manetkę i podłączyć. Jeżeli
    jej nie zlokalizujemy to należymy do grup w których Alfa już coś namieszała.
    Co potrzebujemy:
    - manetkę od Alfy 147 lub oryginalną do Stilon ewentualnie kilka przycisków ( dla tych co
    maja zamiar wbudować tempomat w kierownicę lub drzwi kierowcy )
    -2 – 3 m kabla (może być komputerowa skrętka – musi mieć co najmniej 5 przewodów)
    -12 kostek elektrycznych lub lutownicę, cynę, taśmę izolacyjną.
    -Wyłącznik hamulca 4Pin jeśli jest 2Pin
    1.Odkręcamy pokrywę akumulatora i skrzynkę bezpieczników:

2. Sprawdzamy czy mamy doprowadzone kable od centralki wtrysku: kostka „A” Duża (piny od 53 do 57).

3. Gdy sprawdziliśmy czy te kabelki są, (Jeśli brak)przystępujemy do przeprowadzenia
    kabla – min 4 przewody z komory silnika do kabiny pod kolumnę kierowniczą.

4. Po przeciągnięciu kabla łączymy te 4 kabelki w kostce ECU, wkładamy końcówkę kabla i blokujemy szpilką wsadzając ją w to samo miejsce. U mnie:
    Kabel:

57 Pin Niebieski – „+”
    56 Pin Niebiesko-biały – „-”a
    55 Pin Biało brązowy – „Res”
    54 Pin Jest fabryczny do złącza zwarciowego D97A
    53 Pin Brązowy – „zasilanie manetki”

Złącze zwarciowe jest to po prostu złącze które zwiera kilka połączeń (coś jak złączenie kilku kabli wiążąc je na końcu), D97A znajdowało się u mnie pod małym dywanikiem na wysokości Body komputera ( i skrzynki bezpieczników) koło pedałów sprzęgła i hamulca w kabinie.
    Zaś D97C znajduje się w skrzynce bezpieczników nad bezpiecznikami.
    Załącznik 13581

Następnie łączymy drugie końce wg schematu kolorków do manetki (na krótko) w celach testowych.
    Podłączamy auto pod FiatEcuScan i sprawdzamy czy działają przyciski powinno wyskoczyć:

READ PARAMETERS:
    Styk hamulca 2: Otwarty lub (zamknięty gdy pedał hamulca jest w spoczynku)
    Przełącznik Cruise: Włączona (On/Off)
    Set Cruise przysp.(+): Nie wymagana (w zależności czy włączymy czy nie)
    Set Cruise zwoln.(-): Nie wymagana (w zależności czy włączymy czy nie)
    Przycisk wlacz.Cruise(RCL): Odblokowany (w zależności czy włączymy czy nie)
    Cruise control: Nie aktywne
    Lampka cruise: Rozliczona

U mnie na postoju żadna lampka się nie zaświeciła niestety…

Kolejną sprawą jest wyłącznik hamulca u góry pedałów (taki sam jak na sprzęgle)składający się z 2 styków (4 Pinów) Piny 2 i 3 są do świateł stopu,a piny 1 i 4 do Cruise Control. (Bez tego wyłącznika nasz tempomat albo nie będzie działał,albo jeśli obejdziemy będzie stwarzał zagrożenie, ponieważ się nie wyłączy podczas hamowania).

Do pinu 1 doprowadzamy kabel ze złącza D97C,a z 4 pinu wyłącznika ciągniemy kabelek do złącza D97A najlepiej łącząc go z pomarańczowo- niebieskim kablem (koło pedałów za skrzynką bezpieczników).

Manetka ma połączenie:
    Pin 1 – Pin 55 Ecu
    Pin 2 – D97C (skrzynka bezpieczników nad nimi)
    Pin 3 -
    Pin 4 – Pin 53 Ecu
    Pin 5 – Pin 56 Ecu
    Pin 6 – Pin 57 Ecu
    Załącznik 13582

Ostatnie połączenie to napięcie 12V z bezpiecznikiem (użyłem bezpiecznika F35 czyli wcisnąłem w niego kabelek) i pociągnąłem do złącza D97C w skrzynce.

Po Tych zabiegach jedziecie na podróż w celu sprawdzenia, jeśli wszystko ok czyli kontrolka się zaświeci to montujecie wszystko na sztywno, utrwalacie połączenia, lutując i izolując, wycinacie otwór w osłonie kierownicy, lub kupujecie pod CC no i oczywiście montujecie manetkę pod wyłącznikiem kierunkowskazów (jest na to przewidziane miejsce).
    Załącznik 13583

W razie problemów lub pomocy, albo poprawek do textu pisz na gg lub e-mail.

› Więcej...: Montaż tempomatu w Alfa Romeo 147

Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Mieszka w
    mazowsze
    Auto
    147 1.9 jtd 120km

Domyślnie

Siemka. Widzę że jesteś oblatany w tym temacie. Mój mechanior próbuje mi założyć tempo w 147 1.9 120km z 2008. Niestety man wersję która podobno wogóle nie jest przystosowana do tempomatu. Gość wymienił już BSI i mamy mały sukces, że komputerowo tempomat jest widziany ale manetka nie rusza (jest problem ze sterownikiem silnika). Wczoraj dostał jakiś soft ale niestety od wersji 140KM 16V i manetka się "zaświeciła" ale oczywiście wywalało błędy bo to nie ten silnik. Macie jakieś pomysły, soft, ......?

Użytkownik Świeżak Avatar szejker
    Mieszka w
    Strumień
    Auto
    Alfa Romeo 147 TI 1,6 120KM

Domyślnie

Proszę o reupload zdjęć.