Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Temat: Wycena Alfy podczas likwidacji szkody

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar Aster156
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Ford Ka MKII, Citroen C3 II
    Postów
    838

    Domyślnie Wycena Alfy podczas likwidacji szkody

    Dwa tygodnie temu miałem stłuczkę, dziewczyna wyjeżdżając Citroenem C3 z parkingu wjechała mi w prawy bok. Pan z firmy, w której jest ubezpieczona sprawczyni kolizji wycenił moje auto na kwotę 3 600 zł (wartość rocznikowa) i od tej kwoty wyliczył wartość odszkodowania na 2 200 zł. Ogólnie jestem zadowolony z wysokości odszkodowania, ale zastanawia mnie na jakiej podstawie firmy ustalają wartość rocznikową, bo moja Bella jest warta dwukrotność sumy wymienionej przez likwidatora-rzeczoznawcę firmy ubezpieczeniowej. Ciekaw jestem opinii na ten temat.
    Poniżej moja Alfa po stłuczce.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alfa1.JPG
Wyświetleń:	222
Rozmiar:	701.7 KB
ID:	64051

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Ta kwota wydaje mi sie zanizona, ale niech wypowie sie ktos kto w tym siedzi.
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar tomek921
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    Częstochowa/Kłobuck
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD CF2
    Postów
    906

    Domyślnie

    ubezpieczyciele, żeby oszczędzić przy wypłacie odszkodowania biorą swoje tablice i z nich wybierają najniższą cenę samochodu patrząc po roczniku silniku i czasem zdarzy się, że spojrzą jakie auto miało wyposażenie, za to przy wykupowaniu OC jest sytuacja zupełnie inna biorą z tych samych tablic najwyższą cenę samochodu patrząc na rocznik. To jest właśnie Polska kraj absurdów...

    i 3600 za AR 156? dać jednemu z tych urzędasów tyle i niech kupią jeżdżącą AR 156 i chociaż db stanie... wycenił Twoją Alfę po łebkach i mogłeś się od tego odwołać bo wartość odszkodowania spaść by chyba nie spadła a wzrosła.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Aster156
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Ford Ka MKII, Citroen C3 II
    Postów
    838

    Domyślnie

    Moja Alfa należy do tych nielicznych aut z rocznika 1999 nie zajeżdżonych przez poprzedniego właściciela (i), jest zadbana, z oryginalnym przebiegiem 175 tys., którą sprowadziłem osobiście z włoch ubiegłego lata. Jest w skórze, z klimą itp. Na Felgach siedzą nowe opony kupione w Itali, które nie były kupowane z niższej półki. Blachy były sprawdzane na grubość lakieru przez likwidatora i też nie znalazł on żadnych uchybień. Ogólnie rzecz ujmując autko jest zadbane, nie zajeżdżone i mocno doinwestowane. Mimo to pan wycenił na 3 600. Dziwne/bandyckie prawa stosują ubezpieczyciele i są bezkarni. Nie odwoływałem się, bo zależało mi na szybkim odzyskaniu kasy na lakiernika. Są wakacje i chciałbym zdążyć jeszcze gdzieś wyjechać z żoną

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar Abidibi1509
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Świecie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD 150 KM, 147 FL 1.9 JTD 116 KM
    Postów
    2,376

    Domyślnie

    Z tego co wiem to Urząd Skarbowy ma jakiś taki taryfikator, książeczkę, która zawiera aktualne ceny dla poszczególnych modeli i roczników. I z tego co się orientuję to ubezpieczalnie się odbijają własnie od tej książki. Jeżeli masz jakieś znajomości w Urzędzie Skarbowym to dobrze by było, gdybyś poprosił, aby ktoś Ci sprawdził jaka jest wartość tego auta dla tego rocznika. Niestety nie pamiętam jak dokładnie nazywa się ten dokument :/ Potem to już tylko kwestia wyceny uszkodzenia. Jedni dadzą od siebie przykładowo 15% uszkodzenia od wartości samochodu, inni 10% za tą samą szkodę.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Firmy ubezpieczeniowe (wszystkie) wyceniają wartość pojazdu i koszty napraw na podstawie systemów experckich eurotax i/lub infoexpert i/lub audatex. To jak to robią to już inna sprawa. Fakt jest taki że te wyceny zawsze są zaniżone. Zawsze. Podstawowa zasad jest taka: nigdy nie brać pierwszej propozycji. Od razu żądać dokumentu wyceny wartości pojazdu i pisać odwołania (najlepiej od razu cc do rzecznika ubezpieczonych). W odwołaniu należy punktować wszystkie niezgodności w wycenie i wykazywać wszystkie plusy auta. Można też (choć ma to niewielkie znaczenie) przesłać wydruki ofert z serwisów aukcyjnych wykazując niezgodność wyceny wartości pojazdu z wartościami rynkowymi. Ale jak wspomniałem, to ma niewielkie znaczenie.
    I jeszcze jedna ważna sprawa. W przypadku szkód z OC sprawcy zawsze należy się nam samochód zastępczy na czas naprawy. I zawsze możemy naprawiać na oryginalnych częściach w ASO (ale to raczej nowsze auta bo jak koszty naprawy osiągną 100% wartości to mamy szkodę całkowitą, chociaż czasami jest to niezłym rozwiązaniem).

    I jeszce jedno. Całą komunikację prowadzić za pośrednictwem poleconych z potwierdzeniem odbioru.
    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Abidibi1509 Zobacz post
    Z tego co wiem to Urząd Skarbowy ma jakiś taki taryfikator, książeczkę
    Eurotax w wersji papierowej.

  7. #7
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    popatrz na fotki mojej byłej 156
    po przygodzie wartość jej 3 lata temu wg ubezpieczyciela sprawcy to było coś koło 6000
    wszystko sprawdzał i mierzył:
    lakierownay zderzak = masz w dupe bo była już szkoda i odejmuje z wartości bazowej
    itp itd
    nawet bieżnik opon mierzył ale tu miał zonka - wyszło na każdej 7,7 do 7,8mm
    na sugestię moją że koła które miałem ( toora t665 TI , nowe opony toyo proxes ) są warte więcej niż ich wycena - cisza
    kolejny krok - oczywiście odwołanie i podnoszenie wartości auta przed szkodą

    piszesz że od kwoty wartości auta obliczyli ci wartość odszkodowania - a jakim to cudem ? wartość auta ma tylko znaczenie przy ich durnym orzeczeniu szkody całkowitej a o tej nic nie wspominasz
    wartość odszkodowania mają liczyć wg cen części i robocizny a nie wg wartości auta
    sprecyzuj może swoją wypowiedź








  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian Zobacz post
    popatrz na fotki mojej byłej 156
    po przygodzie wartość jej 3 lata temu wg ubezpieczyciela sprawcy to było coś koło 6000
    wszystko sprawdzał i mierzył:
    lakierownay zderzak = masz w dupe bo była już szkoda i odejmuje z wartości bazowej
    Po pierwsze na plastiku nie zmierza grubości lakieru ;P
    Po drugie przy szkodzie OC nie mogą brać poprawki na poprzednie szkody. Jeśli to robią odwołanie cc rzecznik ubezpieczonych.

  9. #9
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    nie pisałem o mierzeniu powłoki - swierdzona naprwa elementu = minus dla posiadacza
    mogą brac poprawki bo wyceniają wartość auta czyli wszelkie niedomagania owego pojazdu wpływają na wycenę jego wartości przed
    szkoda tylko że równie skrupulatnie nie oceniają dodatków na +








  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Abidibi1509
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Świecie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD 150 KM, 147 FL 1.9 JTD 116 KM
    Postów
    2,376

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeMaker Zobacz post
    ale to raczej nowsze auta bo jak koszty naprawy osiągną 100% wartości to mamy szkodę całkowitą
    poprawka- szkoda całkowita liczona jest od 70% uszkodzenia od wartości samochodu. W zeszłym roku przerabiałem temat i tak mi rzeczoznawcy powiedzieli. Moje auto uzyskało status szkody całkowitej. Było uszkodzone w 75% od wartości auta.

    Cytat Napisał bocian Zobacz post
    wszystko sprawdzał i mierzył:
    lakierownay zderzak = masz w dupe bo była już szkoda i odejmuje z wartości bazowej
    itp itd
    dokładnie tak... mi poczatkowo odliczono nawet za import własny (ok 1000 zł), młody wiek, to już nie pamiętam ile oraz 4000 zł za duży przebieg (auto miało 31 tyś przejechane, a rzeczoznawcy się jorbneli i wpisali 131 tyś...). Poza tym uwzględnione były wszelkie lakierowania, zmiana grubości lakieru, itd.

    Cytat Napisał bocian Zobacz post
    mogą brac poprawki bo wyceniają wartość auta czyli wszelkie niedomagania owego pojazdu wpływają na wycenę jego wartości przed
    mogą, mogą. Niestety, ale mogą :/ Każda naprawa blacharska, lakierowanie, itd obniża wartość pojazdu. Nieważne czy dla poprzedniego, obecnego czy przyszłego właściciela, ale wartość samochodu automatycznie spada

Podobne wątki

  1. Wycena szkody z OC Alfa Romeo GT
    Utworzone przez lisekgt w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-12-2013, 08:36
  2. Wycena szkody .
    Utworzone przez bartekalfa166 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-10-2012, 13:49
  3. [145] wycena szkody...
    Utworzone przez rogal137 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 31-10-2010, 17:45

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory