Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: raz stuka, raz nie stuka, dziwne objawy

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michaaaal6
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    Afla Romeo 159
    Postów
    62

    Domyślnie raz stuka, raz nie stuka, dziwne objawy

    Witam,

    jakieś dziwne rzeczy się dzieją w mojej Alfie. Około miesiąca wstecz zostały wymienione przednie wahacze górne. Od tamtego czasu czasami dochodzi do mnie głośne stukanie z przodu. Nie wiem czy wahacze mają z tym coś wspólnego czy nie ponieważ objawy nie są chyba typowe dla usterki w zawieszeniu.

    głównie jeżdżę trasą 50 km 2 razy dziennie i czasami całą trasę przejadę bez żadnego stukania, a czasami stuka nawet na najmniejszych dziurkach. Stukanie jest raczej głuche lecz głośne. Pojawia się zarówno podczas przejazdu po progu, dziurze jak również podczas ruszania i rozpędzania się. Jednakże powyżej trzeciego biegu stukania nie ma. Stuka tylko na jedynce i dwójce, nawet na prostej drodze.

    W ogóle zauważyłem, że jak szybciej pokonuję nierówności to stukanie także rzadziej się pojawia.

    Co to może być koledzy?

    Pozdro.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Zrób test: wyjdź z auta i jak najmocniej "pompuj" auto tak jakbyś chciał sprawdzić amortyzatory (nejlepiej otwórz maskę- szkoda naginać karoserię).
    Jeżeli dalej będzie "stukać" to prawodpodobnie tuleje górnych wahaczy strzelają.

    Ja tak miałem, wymieniłem prawy na Lemforder'a i właśnie tak strzelał... aktualnie wrzuciłem z powrotem stukający oryginał i czekam na odpowiedź reklamacyjną od Lemforder'a.
    Ostatnio edytowane przez AirAjti ; 01-10-2014 o 10:12
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Przez forum ciężko to zdiagnozować. Podjedź na stację diagnostyczną, niech sprawdzą stan zawieszenia. Przyjrzyj się poduszkom amortyzatorów.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Mam dokładnie to samo. Pojawiło się miesiąc po wymianie wahaczy górnych, założyli mi badziewne zamienniki TRW i stąd problem. Jeśli założyli ci nieoryginalne wahacze to wiesz, że to jest właśnie to. Za dużo osób ma problemy z tymi TRW, żeby nie uznać tego za przyczynę.

    U mnie żadne statyczne testy (uginanie przodu auta czy test amortyzatorów) nie powoduje tego puknięcia, które jest przy przejeżdżaniu progów. I które na 100% u mnie dochodzi z wahaczy górnych TRW.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Alfa_Luk
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 SW 1.8 2007; Giulia 2.0 280 KM TI Q4 2017
    Postów
    42

    Domyślnie

    Mam, a w zasadzie miałem taki sam objaw. Wymieniłem górny wahacz z przodu na TRW po przejechaniu niecałych 20 tys. km też od czasu do czasu zaczęło mi coś "strzelać". Po oględzinach okazało się, że to właśnie ten wahacz. Co ciekawe od 2 miesięcy nic nie stuka.

    Michaaaal6 weź z dwie osoby i zróbcie tak jak napisał AirAjti. Dwójka niech pompuje a Ty dotknij wahacza i zobacz czy będą na nim wibracje.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Przez forum ciężko to zdiagnozować. Podjedź na stację diagnostyczną, niech sprawdzą stan zawieszenia. Przyjrzyj się poduszkom amortyzatorów.
    Co do sprawdzania na stacji diagnostycznej to powiem Wam, że myślałem że jest to najlepsze miejsce do zweryfikowania co trzeszczy w zawieszeniu. Byłem 2 razy na stacji diagnostycznej. Chłopaki używając szarpaków i takich podstawek (nie wiem jak to się fachowo nazywa) do sprawdzenia amortyzatorów próbowali dojść do tego co trzeszczy i nie byli w stanie. Dopiero pojechałem do kumpla do warsztatu. Wjechałem na kanał. Podstawił taki specjalny lewarek, którym był w stanie podnieść auto od spodu (pod sanki) i podnosił i opuszczał kilka razy samochód nasłuchując co trzeszczy. Potem kumpel wyszedł z kanału i ja podnosiłem i opuszczałem auto. Na skręconych na maksa kołach dopiero będąc na zewnątrz można było usłyszeć jak trzeszczy tuleja górnego wahacza.

    Dodano po 2 minutes:

    Za to 3 lata temu udało się temu samemu diagnoście ustalić, że stuka mi sworzeń wahacza górnego. Pewnie szarpaki są do tego celu dobre.
    Ostatnio edytowane przez marcingoleniow ; 01-10-2014 o 11:29 Powód: Dodano

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michaaaal6
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    Afla Romeo 159
    Postów
    62

    Domyślnie

    No i dobrze zdiagnozowaliście.

    To wina tulejek przy wahaczu górnym Lemforder'a.

    Też prawdopodobnie będę je reklamował.

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Oł jea! ja już miesiąc czekam na ich odzew... mam nadzieje, że masz gdzieś stare wahacze bo oni Ci niczego od ręki nie dadzą... auto będzie stać na podnośniku :/

    Ja na szczęście stary wahacz sobie zostawiłem wbrew wszelkim dziwom i pukaniu się po czole.
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie

    ja tak może z innej beczki. przepraszam za zmianę tematu. w swoim życiu napisałem już kilka(naście) reklamacji i jeśli AirAjti masz potwierdzenie kiedy wysłałeś skargę/reklamację oraz potwierdzenie dostarczenia (listu lub maila) do adresata to już wygrałeś
    Cytat Napisał AirAjti Zobacz post
    Oł jea! ja już miesiąc czekam na ich odzew...
    zawsze "zaskakuję" firmy/przedsiębiorstw/itd trzema cyframi - ART. 8 UST. 3 - sprzedawca powinien odpowiedzieć konsumentowi na reklamację w ciągu 14 dni (nie są to dni robocze, a tradycyjne 2 tyg!). jeśli w tym czasie nie nastąpiła odpowiedź (na tak lub nie), automatycznie reklamację uważa się za przyjętą na korzyść klienta. w wielu przypadkach sprzedawcy są zaskoczeni

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Problem w tym, że nie jestem konsumentem
    Muszę cierpliwie czekać.
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

Podobne wątki

  1. coś stuka
    Utworzone przez daniel2.0 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-10-2012, 20:55
  2. Coś stuka.
    Utworzone przez Crash w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 16:56
  3. [145] 1,4 ts coś stuka
    Utworzone przez gonzo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 23-04-2012, 20:19
  4. [33] cos mi stuka
    Utworzone przez bobas1258 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-06-2009, 20:13
  5. [146] Mój boxerek stuka
    Utworzone przez michalalfa146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 11-07-2008, 20:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory