Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Uszkodzona podpora wału korbowego w 3,2 JTS Q4 z 2006r.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar HoueK
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    Alfa Romeo Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    5

    Domyślnie Uszkodzona podpora wału korbowego w 3,2 JTS Q4 z 2006r.

    Witam,

    Wczoraj kupiłem model Brera 3,2 JTS Q4. Sprowadzony ze Szwajcarii od pierwszego właściciela z przebiegiem 192 000, pełna dokumentacja, serwisowany w ASO do czerwca ubiegłego roku. Auto prześwietlało mi trzech mechaników z serwisu zajmującego się wyłącznie Alfą z Radomia (pozdrowienia dla chłopaków!). Werdykt? Auto na 100% bezwypadkowe, przebieg się zgadza, a w silniku nie słychać nic niepokojącego. Jedyne "drobne" mankamenty to czujnik w misce olejowej, który przepuszcza olej (ponoć koszt to 1600 zł za sam czujnik) i dwa wahacze z przodu z lekkim luzem (z jednej strony górny, z drugiej dolny). Oprócz tego było jeszcze coś, co wydawało się sprzedającemu, a także i mnie sprawą błahą, sami mechanicy też nie zrobili z tego powodu żadnego "szumu" co utwierdziło mnie w przekonaniu, że to "pierdoła".

    Chodzi mianowicie o przednią podporę wału napędowego w której pękła guma i czasami wał stuka w podłogę. Zacząłem więc grzebać po sieci i włos mi się zjeżył na głowie, gdy dowiedziałem się że wspomniany wał jest nierozbieralny i trzeba kupić i wymienić cały. A jeśli decydujemy się na wymianę samej podpory bez wyrzucania 7 czy tam 9 tysięcy za wał, to wiąże się to z koniecznością przebudowy wału a także wymianą przegubu kardana i wyważania go. Tutaj prośba do forumowiczów, żeby mi ktoś wyjaśnił na czym owa przebudowa ma polegać. Tak czy siak koszt wymiany tego elementu w firmie z Piaseczna znalezionej poprzez Allegro wynosi 1800 zł. Trochę sporo jak na "pierdołę". Po czym śledząc wątki na forum trafiłem gdzieś na informacje, że tego konkretnie wału nie trzeba przebudowywać, żeby wymienić te podpory (ktoś pisał to odnośnie 159, ale chyba budowa wału nie różni się od tego z Brery?). Jeszcze w innym wątku znalazłem info o kleju do szyb, którym można zregenerować ten uszkodzony gumowy element podpory chałupniczą metodą.

    To w końcu jak to jest drodzy pasjonaci motoryzacji? Co ja mam zrobić, w którym kierunku podążyć? Dodam, że oczywiście liczę się z wydatkami na części do tego samochodu. Ale akurat tą podporę zbagatelizowałem i nie uwzględniłem podczas zakupu pojazdu kiedy to negocjowałem cenę, a także mój zapas gotówki na wydatki związane z Brerą po kupnie, nie uwzględniał dodatkowych prawie dwóch tysięcy na naprawę tego elementu.

    Proszę więc o pomoc. To moja pierwsza w życiu Alfa Romeo i wiem, że jej posiadanie to mikstura składająca się z cierpienia i bólu związanego z wydatkami, połączonego z rozkoszą płynącą z poruszania się, posiadania i choćby tylko samego obcowania z tą rzeźbą na kołach. Ale na Boga, nie chcę zaczynać tej przygody od cierpienia! ;-]
    Ostatnio edytowane przez HoueK ; 26-02-2017 o 08:40

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hagi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    kujawsko - pomorskie
    Auto
    159 2,4 JTDm
    Postów
    510

    Domyślnie

    Chodzi Ci oczywiście o podporę wału napędowego... Nie mam q4 więc do końca nie pomogę jak i co dokładnie ale z tego co wiem to rzeczywiście przeróbka podpory i spokój na długi czas. Wiadomo trochę to musi kosztować. Mając V6 i q4 musisz być przygotowany na 4 cyfrowe wydatki.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar HoueK
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    Alfa Romeo Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    5

    Domyślnie

    Faux pas, oczywiście chodzi mi o wał napędowy :-]

    Ale piszesz o przeróbce samej podpory, mógłbyś rozwinąć myśl? Bo z tego co wyczytałem w sieci przerabia się sam wał i wymienia przegub na nowy, żeby zdemontować stare i zamontować nowe podpory.

    Zastanawiam się, czy nie lepiej kupić cały, oryginalny wał zdemontowany z jakiegoś rozbitka. Pytanie tylko, czy w 159 jest identyczny wał co w Brerze? Bo wiadomo, Brera była niszowa a 159-tek z tym napędem trochę jeździło i kilka wałów krąży na rynku wtórnym. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kupując używany wał to jest loteria ile wytrzyma. Ktoś może wie ile powinien i jak to się ma do rzeczywistości? Mój egzemplarz ma 192k kilosów i guma w podporze pęknięta.

    PS. Dzisiaj rano z żoną przy kawie dyskutowaliśmy o tym, czy aby czasem fantazja nas nie poniosła i nie kupiliśmy studni bez dna. Wchodzę na forum, a tu na dobry początek dnia post od Ciebie o 4 cyfrowych wydatkach hehehe. Ale nic to, świadomość tego mam i na pewno tak łatwo się nie poddam! Za bardzo podoba nam się ten samochód ;-]

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    Gdzies na Śląsku ktos juz to naprawia i modyfikuje tak zeby byl rozbieralny. Byl gdzies tu link to strony tej firmy, kosztowalo to jak dobrze pamietam 1600zl. Szukaj.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wały do 159 i Brery mają inne numery w ePer, więc zapewne nie są zamienne.

    Używka? Używkę już masz.
    Skoro naprawić możesz w cenie używki to nie ma się nad czym zastanawiać. Uczciwy warsztat po naprawie udzieli gwarancji, nawet półroczna jest lepsza niż żadna po zakupie używki.

    A utrzymanie fajnej fury niestety zawsze swoje kosztuje. Nie ma co się łamać, naprawisz i będziesz cieszyć się jazdą.

    Pozdro
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Myślenice
    Auto
    Stilo JTD 8v 192KM/384NM, 156 TI 2.4 JTD 20v 280KM/554NM, 159 2.4 Q4 Ti 301KM/630NM
    Postów
    450

    Domyślnie

    Robiłem wał w tej firmie z Piaseczna. Wyślij do nich i zmień obie podpory, będziesz miał zrobiony na rozbieralny, czyli nowe przeguby z możliwością rozdzielenia.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar HoueK
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    Alfa Romeo Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    5

    Domyślnie

    Dzięki chłopaki za pomoc i informacje.

    A propos używanych wałów to znalazłem jeden, który pochodzi z demontażu Brery. Nie ma na nim grama rdzy, widać lekko tylko zabrudzoną tabliczkę z informacjami producenta i widnieje tam data produkcji 2012. Kosztuje 1800 zł. Wygląda na to, że ktoś go w swoim cacku wymienił, a max po 4 latach z hakiem się rozbił i Brera trafiła na złom. Nie mogę wklejać jeszcze linków z racji stażu na forum, dlatego wkleję tu zdjęcia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01771AB.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	36.4 KB
ID:	222815
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01772AB.JPG
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	43.8 KB
ID:	222816
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01773AB.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	29.8 KB
ID:	222817
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f6d179134493b16854f2a8491b03.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	14.2 KB
ID:	222818

    Wydaje mi się, że to może być dobra alternatywa dla rozebrania wału i wymiany nowych podpór. W tej firmie z Piaseczna wołają za taką usługę 3250 zł. A jeszcze trzeba wał do nich dostarczyć co zwiększa koszty. A tutaj wygląda na to, że wał jest w bardzo dobrej kondycji, jak nowy niemalże sądząc ze zdjęć. Co myślicie?
    Dodam, że Brera to nasz drugi w rodzinie samochód, którym na co dzień będzie poruszała się żona z dwuletnią córeczką (wiem, wiem hehe) i ja okazjonalnie będę straszył na drodze dla przyjemności. Do normalnego poruszania się używamy rodzinnego kombiaka. Reasumując, Brera będzie robiła naprawdę niewielkie przebiegi w granicach 500 do 1000 kilosów miesięcznie. To jeśli kupię tą kilkuletnią używkę, jest spora szansa że starczy na dłuuugie lata.

    - - - Updated - - -

    I jeszcze zdjęcie tej tabliczki z danymi. Ktoś może potwierdzić, czy ten numer katalogowy producenta to faktycznie wał do Brery?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01775AB.JPG
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	70.6 KB
ID:	222819

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Tak, to zdjęcie tabliczki wału do Brery.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar bronq05
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Oświęcim
    Auto
    Alfa Crosswagon 1.9 JTDm - była. Jest 159 1.9 120km
    Postów
    213

    Domyślnie

    Kolego tu masz link do firmy w Bielsku-Białej
    https://r-service.pl
    Ja dzwoniłem do nich jak miałem crosswagona (tam też jest nierozbieralny wał) też miałem oberwaną podporę. Mi powiedzieli za wymianę około 600zł , tylko że oczywiście wał musisz do nich dostarczyć. Zadzwoń i zapytaj

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar HoueK
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    Alfa Romeo Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    5

    Domyślnie

    Super, dzięki chłopaki za pomoc!

    A jeśli Bronq uda się mój problem rozwiązać w kwocie trzycyfrowej, to osobiście przywiozę Ci dobrą, litrową butelką z kolorową lub przezroczystą zawartością wedle uznania ;-]
    Daleko nie mam, jestem z Jaworzna.

    Odezwę się oczywiście jak już będzie po wszystkim czyli w kwietniu, kiedy to planuję "zrobić" z tym wałem. Póki co stukanie w podłogę jest dość rzadkie gdy nie robię brutalnych redukcji na dohamowaniu czy nie przyspieszam ostro w głębokich łukach. Do przeżycia przez ten miesiąc z haczykiem ;-]

Podobne wątki

  1. podpora wału przedniego crosswagon
    Utworzone przez Wuziu w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-02-2018, 18:51
  2. Podpora wału napędowego Crosswagon
    Utworzone przez Jack3516 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23-06-2015, 12:29
  3. [75] Podpora wału
    Utworzone przez r0bertos w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 13-04-2013, 22:11
  4. Uszczelniacz wału korbowego
    Utworzone przez kallimaster w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-11-2009, 10:09
  5. Czujnik wału korbowego.
    Utworzone przez Paweł24 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-07-2009, 11:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory