Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Klima brzęczy i zapieczone hamulce

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie Klima brzęczy i zapieczone hamulce (jakie to brembo?)

    Hej. Przyszła wiosna i pojawiły się dwa problemy w mojej 159 - bardzo prosiłbym o pomoc.

    1. Klima zaczęła brzęczeć jakiś tydzień temu podczas dodawania gazu i jeździe z około 2 tyś obrotów - metaliczny brzęczący dźwięk. Po sprawdzeniu forum dobiłem do 500 g czynnika (było 230) - nie pomogło. Dziś dobiłem do 550 g i dalej to samo. Dodam, że przy załączonej klimie słychać jakiś dziwny dźwięk okolic lewej strony silnika - znacznie cichnie po jej wyłączeniu. Macie jakieś pomysły gdzie szukać i co z tym dalej można robić.

    2. Mam problem z prawym przednim hamulcem. Podczas jazdy powyżej 40 km/h coś rytmicznie stuka (właściwie to głośno napierdziela). Na podniesionym aucie, prawe przednie koło kręci się z dużym oporem i grzeje się mocniej od innych. Byłem z tym u mechanika tydzień temu - twierdził że jeden z czterech tłoczków miał duże opory, ale rozruszał. Chwilę było w miarę ok, ale dziś wróciło i napierdziela jeszcze głośniej. Miałem też dziś wrażenie jakby auto ściągało na lewą stronę i telepało podczas hamowania (dziś wymieniałem łożysko w prawym tylnym kole).
    Mam 159, 8V, 115 koni - tam powinny być 2 czy 4 tłoczniki? Hamulce (zaciski) są takie same we wszystkich 1,9 czy się różnią? Jaki zestaw naprawczy zacisku kupić, żeby wymienić ten tłoczek i gumy? Będę wdzięczny za jakieś linki jeśli ktoś regenerował tłoczki u siebie.
    Ostatnio edytowane przez Ontrax ; 03-04-2017 o 10:10

  2. #2
    Yarek
    Gość

    Domyślnie

    Ad. 1: Wg mnie nie trzeba było dobijać klimy tylko wyciągnąć wszystko z układu, zrobić próżnię i załadować na NOWO, Nowym czynnikiem chłodzącym. Dosłownie robiłem to wczoraj. Klima mi brzęczała jak w ulu, świst i prawie gwizd. Podjechałem do serwisu klimy, wyciągnęli stary czynnik, było ok 30g (szok) czynnika. Zrobili próżnię i naładowano kompletnie nowym czynnikiem -weszło coś ok 320g. Następnie ozonowanie wnętrza z pomiarem chłodzonego powietrza i jest , przewietrzenie kabiny, odpałka i co??? Błoga cisza! Słychać dmuchawę jak cichutko pracuje i nic więcej. 1,5 do 2 godzin wszystko trwało.
    Ad.2 : nie wiem ile tłoczków. Jeśli przy hamowaniu telepie, to może tarcza już za cienka? Tym bardziej, że mówisz, iż chodzi ciężej prawy przód. Łożysko z tyłu nie ma nic do tego - o ile prawidłowo Pan Zenek założył. Wg mnie zapieczone klocki mogą być lub nadal tłoczki. Odkręć koło zdejmij klocki, jarzmo rozbierz, doszyść z syfu i pyłu, zobacz po złożeniu jak chodzi. No i jak zdarte są klocki i czy prawe różnią się od lewych zużyciem. Zmierz grubość tarczy i też zobacz, czy ma duży kołnierz - rant na skraju (zew. średnica). W ostateczności rant można delikatnie objechać szlifiereczką, zdzierając go do grubości samej tarczy, ale nie polecam dla własnego i innych bezpieczeństwa. Grubość tarczy zmierzyć suwmiarką i jeśli minimum - 8-9mm albo i mniej, to obie tarcze nowe+ nowe klocki+ czyszczenie jarzma z tłoczkami.
    Stukanie w kole, to może Pan Zenek jarzmo źle skręcił i przykręcił, nie oczyścił, źle klocki założył itp.
    Tyle na gorąco.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Yarek ; 01-04-2017 o 04:08

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ad. 1. Być może czynnika masz za dużo. W niektórych wersjach pojemność układu wynosi 460 g. Lub uszkodzeniu uległ zawór rozprężny.
    Ad. 2. W 1.9 zaciski są jednotłoczkowe! Z opisu wnioskuję, że układ hamulcowy jest w bardzo kiepskim stanie. Telepanie podczas hamowania może mieć związek albo z krzywymi tarczami, albo zapieczonym tłoczkiem.
    Cytat Napisał Yarek Zobacz post
    Grubość tarczy zmierzyć suwmiarką i jeśli minimum - 8-9mm
    Grubość tarczy poprawnie zmierzysz mikrometrem. Suwmiarką nie da rady - będzie przeszkadzał rant. W dodatku widziałeś kiedyś tarczę do 159? Wiesz jaka jest określona przez producenta minimalna grubość? To znacznie więcej niż wspomniane kilka mm.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    1. dobicie czynnika może pomóc na chwilę. Trzeba się przyzwyczaić do tego dźwięku i tyle
    2. zapieczone klocki / tłoczek nie stukają. Chyba że tarcza pęknięta. Może łożysko albo przegub w rozsypce.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pitek
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16v m-jet 2003, Alfa Romeo 159 SW Ti 1.75 TBI 2011
    Postów
    40

    Domyślnie

    2. Krzywa tarcza + tłoczek nie wraca na miejsce (lub ultra krzywa tarcza). Jeśli masz od nowości to po prostu bym kupił nowe tarcze i klocki (masz najtańsze klocki i tarcze dla 159 to nie jest przerażający wydatek - zmieścisz się pewnie w granicach 500-600 zł za cały komplet na przód). Prostowanie tarczy na tokarce ma sens jeśli jest w miarę gruba tarcza - zbyt cienka jest niebezpieczna - grzeje się bardziej jest podatna bardziej na skrzywienia (ma znacznie zmniejszone zdolności akumulacji energii cieplnej) w ekstremalnym przypadku może pęknąć!.
    Zestaw naprawczy (tłoczek + uszczelki) to nie jest jakiś drogi wydatek (od 50 do 80 zł).
    Wszystko powyższe przerabiałem w swojej 147.
    Pamiętaj, że na hamulcach nie powinno się nigdy oszczędzać. Lepiej to zrobić raz a porządnie a nie doraźnie co pol roku (gdzie sumarycznie koszta mogą spokojnie przekroczyć zakup nowych części).

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Magil można i suwmiarką zmierzyć. Trzeba tylko znać sposób

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Czynnik oczywiście był ściągany, wytwarzana próżnia i ładowany nowy do 500 g itd. Po prostu 4 dni później poprosiłem o dobicie kolejnych 50 g jak nie zauważyłem poprawy. Inaczej bym nie wiedział ile było i ile jest obecnie czynnika.
    Dzięki magil za podpowiedź - poproszę o ściągnięcie 90 g, a jak nie pomoże to to rozejrzę się na necie za zaworem rozprężnym.

    Hamulce właśnie są w dobrym stanie (tarcze grube i wydają się proste - oglądałem wczoraj przy wymianie opon, klocki to samo). Tylko ten tłoczek nie odbija. Bez sensu kupić nowe klocki i tarcze jak problem tłoczka pozostanie.
    Hamulce działały idealnie, aż 2-3 tyg temu coś zaczęło mocno hałasować w drodze do pracy. Po dojechaniu czuć było smród przypalonego hamulca przy prawym przednim kole. Jak mechanik rozebrał ten hamulec i rozruszał tłoczek to chwilę był względny spokój - do wczoraj.
    Już zamówiłem przewód elastyczny - wyczytałem, że może puchnąć w środku i nie oddawać płynu.
    Natomiast nie mam bladego pojęcia jaki zestaw naprawczy tłoczka (razem z tłoczkiem) kupić żeby pasował, żeby mi go wymienili i żeby mieć pewność że problem już nie wróci - jednak jest to kwestia bezpieczeństwa. Jest trochę tego na allegro, ale nigdzie nie ma numerów jak w EPER. Dlatego jeśli ktoś przechodził przez regenerację tłoczków to będę wdzięczny za podpowiedź jaki zestaw będzie najlepszy.

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ontrax Zobacz post
    Natomiast nie mam bladego pojęcia jaki zestaw naprawczy tłoczka (razem z tłoczkiem) kupić żeby pasował
    Kupowałem u Geparda (autosklep24) zestaw gumek.
    Zacisk trzeba rozebrać i dokładnie oczyścić. Może się okazać, że nie trzeba wymieniać tłoczków.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfamat
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    ALFA 159 2.0 JTDM; ALFA 156 2.0 JTS
    Postów
    44

    Domyślnie

    Ad1. Ma podobny problem z klimą. Czasami brzęczy zwłaszcza po tym jak silnik schodzi z wysokich obrotów po ruszaniu lub przyspieszaniu. Poza tym klima działa bez zarzutów.
    Na początku mnie to denerwowało i szukałem rozwiązania tego problemu jednak stopniowo do tego przywykłem. Podczas poszukiwania rozwiązania problemu dowiedziałem się że przyczyna może być:

    Są dwie szkoły na rozwiązanie tego problemu:
    1 warszawska -brzęczą przewody od klimatyzacji - trzeba je ułożyć, zabezpieczyć.
    2 radomska - brzęczy sprzęgiełko sprężarki - w tym przypadku sprężarka do wymiany.

    Ad2. Ewidenty problem z zaciskiem. W ubiegły roku przerabiałem to z prawym tylnym zaciskiem, nie cofał się tłoczek. Zakupiłem zestawy naprawcze na tył, rozebrałem zaciski, wymieniałem tłoczki, elementy gumowe, wszystko wyczyściłem i nasmarowałem.

    Zestawy naprawcze do zacisków na przód widziałem na aledrogo.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Co do klimy to zastanawiam się czy jeżdżenie z takim brzęczykiem nie dobije klimy na amen?

    Co do hamulców to proszę bardzo o pomoc. Okazuje się ze mam zaciski brembo. Są to chyba małe brembo (wyglądają tak jak u kolegi por.Jaszczuk z forum skąd zdjęcie zostało zapożyczone)
    Orientuje się ktoś czy tłoczki w dużych i małych brembo są takie same czy różnią się wymiarami? No i czy zestaw naprawczy do brembo będzie pasować i do dużych i do małych, czy trzeba rozglądać się za jakimś konkretnym rodzajem?
    Z góry ślicznie dziękuję za informację.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20130715-00089.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	84.0 KB
ID:	225494

Podobne wątki

  1. Zapieczone tłoczki AR 156 SPORTWAGON
    Utworzone przez gacuss w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 19-07-2013, 21:15
  2. Jak rozruszać zapieczone łopatki???
    Utworzone przez Mieszko1974 w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-02-2012, 09:56
  3. zapieczone pierścienie? 2.0 TS
    Utworzone przez Krisu w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-07-2010, 15:59
  4. Zaciski(zapieczone tłoczki)-co i jak??
    Utworzone przez krzys-krzys w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-06-2009, 10:27
  5. Zapieczone śruby kół-oryg.zabezpieczenie
    Utworzone przez arturo w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-11-2008, 20:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory