Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 100

Temat: Rozsypany silnik. Prośba o poradę ... :(

  1. #71
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Da się, tylko nikt o zdrowych zmysłach po zmianie rozrządu tego nie robi. Dla pewności używa się blokad, co jest pewniejsze i bezpieczniejsze. Który mechanik ma oscyloskop? Takie serwisy na palcach jednej ręki można pewnie wymienić. W takie rzeczy można bawić się na uczelni.
    - Działania zgodne z manualem, powinny wystarczyć, ale czasem tak nie jest. Nigdy nikt nie napisał, że zamiast, ale oprócz. To jest jakaś kontrola, szczególnie jak coś jest nie tak.
    – ja sprawdzam oscyloskopem, nawet jak rozrząd ustawiony jest na blokadach.
    - starczy mi, że wiem, że nie używa się czujnika zegarowego do ustawienia wału w GMP oraz, że wiem, że nie ma możliwości zablokowania wału w GMP.
    - czemu, bo nawet na blokadach – zdarza się, że rozrząd jest przestawiony. Tak mi się akurat przytrafiło, o 2 czy 3 zęby był przyspieszony. I niby się nie da, a jednak, co jakiś czas jakaś historia się pojawia.
    - wolę zbadać profilaktycznie, czasu może 10 minut zajmie, a mam pewność, że nic nie zawiodło.
    - spotkałam warsztaty, które odmawiają ustawiania rozrządu, jeśli nie mają narzędzi wymaganych przez producenta. Mówią, nie, nie wezmę odpowiedzialności.

    https://www.picoauto.com/support/
    https://www.picoauto.com/library/case-studies
    http://injectorservice.com.ua/forum/
    - To nie są naukowcy, nie jest uczelnia, tylko mechanicy.
    - badanie oscyloskopem nie jest niebezpieczne.
    - Działania polegające na montażu/demontażu są w wielu przypadkach szkodliwe. Badanie oscyloskopem, testerem pozwala na określenie wstępnych założeń naprawczych. Taniej będzie użyć oscyloskop niż wykonać szereg prac, a tym bardziej płacić za wymianę elementów, gdzie często jest to nieuzasadnione.
    - jeśli producent zakłada użycie blokady i czujnika zegarowego, to się go używa, a nie mówi, że fabryka nic lepszego nie wymyśliła.
    - dla mnie mimo, że potrafisz użyć iluś mm pręta, wymienić to czy owo, nałożyć paski – nie wiesz jak pracuje napęd rozrządu, ani po co.
    - mowa była o precyzji - napisałam jak można sprawdzić tą precyzję i ją uzyskać. Mniejsza precyzja == większa kompensacja przez sterownik, czasem jej brak, nie każdy musi się z tym godzić.
    - sprawdzam, dla swojego i mechanika komfortu. To zabezpiecza obie strony. A też nie zawsze, ale na pewno wtedy jak samochód źle pali.
    - jak sprawdzisz tą swoją metodą czy rozrząd w ogóle był ustawiony poprawnie? Powielasz czyjś nastaw, dodając do tego swój błąd metody.
    - jeżeli wojujesz z fazami – igrasz z ogniem.

    Usterka silnika nie musi oznaczać kolizji. Wiele usterek silnika, które są bezdźwięczne, z Waszego punktu widzenia bezobjawowe, można wykryć z użyciem oscyloskopu albo parametrów pracy silnika. Podobnie jak usterki osprzętu, w tym mechaniczne. Jak – bo zmieniają się i ciśnienia i fazy, zmieniają też warunki jego pracy, w tym parametry. Czasem zmieniają się przebiegi. To samo dotyczy osprzętu. Miarą sprawności silnika i osprzętu jest spalanie. Po wykluczeniu osprzętu – złe spalanie zależy wyłącznie od pracy silnika. Oscyloskop pozwala różnicować, badać różne rzeczy i pozwala to robić w warunkach pracy silnika, w każdej jego strategii.
    - myślenie, że źle ustawiony rozrząd == kolizja to zbyt duże uproszczenie.

    Cytat Napisał quba Zobacz post
    A wyobraźmy sobie sytuację, że mechanik śmieszek rozebrał głowicę i przestawił względem siebie wałki. Co pokaże oscyloskop czytający sygnał z prawidłowo ustawionego wałka? Czujnik jest jeden prawda?
    - Nie pisałam o synchronizacji tylko czujników, ale synchronizacji faz rozrządu.
    Nie da się tak raczej pozamieniać. Ale jeśli pytasz co jeśli zmienisz wznios krzywki, to zmienią się suwy. Na wałku masz długości wyryte. Każda zmiana spowoduje zmianę faz rozrządu i zmianę ciśnień w silniku. Oscyloskop zobaczy w kompresji dynamicznej, bez czujników, z ciśnienia cylindra. Punkt synchronizacji czujników przesunie się nieznacznie lub wcale, natomiast fazy się zmienią i cała praca silnika. ECU postawi veto, niekoniecznie na wałek, na coś inne. O to najczęściej przy braku precyzji chodzi, że sterownik poda paliwo nie wtedy co będzie potrzeba. Albo warunki spalania będą niepoprawne - silnik będzie źle palił. Ciśnienia to też temp. gazów.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 12-05-2017 o 13:33

  2. #72
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Te wywody wynoszą układ rozrządu do rangi rocket science. Ja się wyłączam
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #73
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Delikatnie nie dociagniety napinacz i nawet oscyloskop Ci nie pomoze.. badania mozna sobie robic.. narzedzia pomiarowe moga byc rozkalibrowane i cale te cyferki beda guzik znaczyly bo przeciez na papierze jest ok, a realnie 20 koni brak.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez Piotriix ; 13-05-2017 o 04:47

  4. #74
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Te wywody wynoszą układ rozrządu do rangi rocket science. Ja się wyłączam
    Ja też...idę ze sztalugą na łąkę. Pomalować...
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  5. #75
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał omen Zobacz post
    Delikatnie nie dociagniety napinacz i nawet oscyloskop Ci nie pomoze.. badania mozna sobie robic.. narzedzia pomiarowe moga byc rozkalibrowane i cale te cyferki beda gowno znaczyly bo przeciez na papierze jest ok, a realnie 20 koni brak.
    Niekiedy, nie pomoże i nie ma już sensu, ale to rzadko. Choć nawet przy dużych usterkach silnika, robią, żeby określić zakres prac wcześniej, czy zawory są wypalone, itd… Jak nie wali, nie stuka, nie ma dymu – b. przydatne. Trzeba badać, przed i po, masz wtedy porównanie. To nie jest tak, że nie można określić, że coś się stanie. Można tylko, nie można stwierdzić kiedy. Jak masz dodatkowo wiedzę, jak co wygląda w samochodzie + logi, wiesz więcej, a nie mniej.

    Czemu nie pomoże? Akurat napęd i problemy z nim autoscope ładnie pokazuje, o ile wpływają na pracę rozrządu.
    - jeśli rozrząd wtenczas przeskoczy, zobaczysz nawet na wydechu, na czujniku o ile zębów, bo przeskakuje na obu wałkach.
    - jeśli będzie latał (luźny) – też zobaczysz na CKP/Hall – będzie się zmieniał punkt sync.
    - zobaczysz czy zmienia fazę, czy wariator działa,
    - jeśli strata KM będzie związana z fazami i/ lub przesunięciem ciśnień w silniku – zobaczysz.
    - zobaczysz, czy na jednym, czy na wszystkich cylindrach,
    - zobaczysz czy wszystkie cylindry pracują wydajnie, czy nie i w jakich okolicznościach,
    - jakie są pulsacje ciśnienia w każdej dziurze silnika.
    To się mocno rozwinęło przez kilka lat, a to znaczy, że mechaników to ciekawi i używają. Raptem 3 krótkie badania trzeba zrobić dla wstępnej oceny.
    + zapłon, w dislu pięknie diagnozuje wtrysk, itd… czujniki wszystkie, zwłaszcza wtedy, gdy masz sygnały nie-liniowe, ECU.
    Z kalibracją nie wiem, pewnie co jakiś czas trzeba oddać jak wszystko do sprawdzenia. Ja sprawdzałam, w razie wątpliwości to samo na innym samochodzie, np.: podciśnienie, TP.

    Oprócz, nie zamiast. Jak ktoś ma wiedzę i naprawia, skorzysta. Musiałbyś zresztą pobadać i zobaczyć w działaniu.

  6. #76
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    Łoooo Pani.. To znaczy że każdy rozrząd jaki ustawiałem, to robiłem to źle, bo nie używałem oscyloskopu? Dziwnym trafem 3 litrowa V6 jeździ już kilka lat i ma się dobrze, a przecież tam dwie głowice są moje obecne 1.9 też jeździ już rok. Przecież ten silnik jest prosty w budowie..

    Wysłane z mojego 5080X przy użyciu Tapatalka

  7. #77
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Rozrządu w JTD nie się się spierdzielić... nawet jak ktoś nie posiada blokad to ciężko to spieprzyć.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  8. #78
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBA Zobacz post
    Rozrządu w JTD nie się się spierdzielić... nawet jak ktoś nie posiada blokad to ciężko to spieprzyć.
    Nie da to się przelecieć sprzątaczki w wojsku, bo tam nie ma sprzątaczek.
    Też obstawiam na uszkodzenie wału przez wadliwy dwumas i przenoszenie drgań na wał.
    Polecam lekturę http://www.autoexpert.pl/technika-i-...e-jedna,8261,1
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  9. #79
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Nie da to się przelecieć sprzątaczki w wojsku, bo tam nie ma sprzątaczek.
    Też obstawiam na uszkodzenie wału przez wadliwy dwumas i przenoszenie drgań na wał.
    Polecam lekturę http://www.autoexpert.pl/technika-i-...e-jedna,8261,1
    Co prawda w wojsku nie byłem ale pewnie masz racje bo robiłem już przestawione jtd, a mimo tego że to samo co Ty stwierdziłem na 3-ciej stronie tego tematu i tak dyskusja będzie trwała jeszcze długo z coraz to ciekawszymi tezami
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  10. #80
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tytanowy Zobacz post
    Łoooo Pani.. To znaczy że każdy rozrząd jaki ustawiałem, to robiłem to źle, bo nie używałem oscyloskopu? Dziwnym trafem 3 litrowa V6 jeździ już kilka lat i ma się dobrze, a przecież tam dwie głowice są moje obecne 1.9 też jeździ już rok. Przecież ten silnik jest prosty w budowie..
    Nie wiem jak ustawiasz rozrząd i może każdy ustawiasz dobrze. I w sumie jak jesteś zadowolony, i inni też, to nie ma problemu. Nie zmienia to tego, że oscyloskop może być Twoim dodatkowym okiem. I nie można pisać, że nie można zobaczyć, faz, ciśnień silnika we wszystkich suwach. I negować badań, że niemożliwe… To są dwie różne rzeczy. Musiałbyś jak napisałam, też zobaczyć w działaniu…
    - Niemniej jednak zdarza się, że są źle ustawiane, a b. często są ustawiane mało precyzyjne. Procedury, metody sprawdzania są po to, by ograniczyć pomyłki i błędy. A tylko ten co nic nie robi, ich nie popełnia. Każdy może popełnić błąd. Lepiej nie mieć takiej pewności siebie, lepsza jest pokora, a tej nie widać.
    - ja każdy rozrząd w GT mam na 2x, bez wykresów także. Z wykresami przynajmniej wiem czemu i w którą stronę. Dla mnie to są koszty x2. Dlatego ja sprawdzam. A mając przebiegi i logi – przed i po, mogę ocenić co się zmieniło. To jest ważne.
    - Dla mnie pytanie jest, nie czy jeździ, ale jak jeździ i jak pali. Spalanie jest wykładnikiem sprawności silnika, wydajności jego pracy i mocy, którą może wygenerować. Dlatego na to patrzę.
    - Prosty, to nie znaczy, że nie wymaga precyzji. Każdy jest prosty, sterownik wyznacza skomplikowaność i diagnozy, i sam proces spalania. Skomplikowane bardziej sterowniki i silniki wymagają do pełnej oceny testerów, z wbudowanym oscyloskopem i takie przebiegi też są analizowane.
    - V6, jak nie ma blokad, to tym bardziej należałoby sprawdzić. Dwie głowice, problem z dostępem do jednej strony. Bez różnicy inne. W każdym można sprawdzić, rozrząd wystarczy na jednej stronie, z kompresji dynamicznej, jeśli logi wskazują, że spalanie jest równe na bankach. A z podciśnienia w kolektorze ssącym, wyłącznie kwestia identyfikacji cylindrów po zapłonie, to samo z innymi pulsacjami silnika. One też miewają problemy.
    - Hołduję zasadzie: sprawdź na wszelki wypadek… sprawdź 3x różnymi metodami, najwyżej sprawdzisz, bez sensu. I tak robiłam – podciśnienie w kolekorze ssącym porównywałam z zegarem fabrycznie nowym, porównywałam z logami i z innym oscyloskopem Picoscope, który pożyczyłam swego czasu.
    - prosty, czy nie – pierwsza porada, która pada na forum, to sprawdź rozrząd. I niejeden opis przestawionego można znaleźć.
    - stawiam, że 99% samochodów mogłoby mieć precyzyjniej ustawiony rozrząd, ale nie w każdym przypadku przełoży się, to na większe konsekwencje. Sterownik kompensuje, tak by kierowca nie odczuł zbytnio różnic. Niemniej jednak w samochodach, gdzie jest synchronizacja wtrysku, precyzja tego nastawu ma b. duże znaczenie. Nawet uważam, po eksploatacji też dwóch samochodów od nowości, że do 1 niefabrycznej wymiany rozrządu jest idealnie.
    - Każdy może robić jak uważa, ale nie można podważać istnienia diagnostyki, tylko dlatego, że się jej nie robi, i nie rozumie. I nie można twierdzić, że czegoś nie można zobaczyć – kiedy można.

    Myślę, że gdyby zapytać klientów, czy woleli by diagnostykę oscyloskopem, czy demontaż połowy samochodu, wybraliby to pierwsze.
    - po co zamieniać miejscami, po co podmieniać czujnik na inny, jak można go sprawdzić oscyloskopem, nie tylko pod kątem napięcia (i porównania z MES), ale też pod kątem prawidłowości przebiegu. Tego miernik nie gwarantuje.
    - a przez obserwacje przebiegów w różnych warunkach, można zobaczyć i jak działa sterownik, i jak pracuje silnik.
    - jeśli można zobaczyć usterki silnika i wstępnie je oszacować, bez jego demontażu, to czemu nie?
    - w warsztacie, jakby wisiał z podłączonymi końcówkami, to niedużo nawet czasu zabierze. Jak ktoś w warsztacie robi diagnostykę, na pewno oscyloskop by wykorzystał. Jak ktoś nie robi, a tylko kasuje błędy, nie skorzysta, bo nawet nie wie, jak ocenić logi. Tacy mechanicy istnieją w realu, wielu… niestety…

    Nie o tym było w sumie – szło o ustawianie na znaki, w samochodach, do których producent przewidział i są blokady czy czujniki zegarowe.

    Ja sprawdzam, niezależnie kto wymienia i ustawia. Dwa razy nie sprawdziłam samochodu przed wyjazdem z warsztatu, dwa razy była "katastrofa". Raz wcale, raz po łebkach.

    Cytat Napisał omen Zobacz post
    i nawet oscyloskop Ci nie pomoze.. badania mozna sobie robic.. narzedzia pomiarowe moga byc rozkalibrowane i cale te cyferki beda gowno znaczyly
    - autoscope ma procedurę kalibracji. Czujniki piezo są kalibrowane fabrycznie (jak czujniki samochodowe), a większość pomiarów odbywa się w oparciu o końcówkę pomiarową – igłę, kalibruje się wejścia, na odpowiedni zakres napięć. To nie są pomiary czysto liczbowe, oscyloskop służy głównie do obserwacji przebiegów. A czujniki rejestrują napięcia, jak w samochodzie – program przelicza je na bary.
    --- w większości to są obserwacje przez igłę pomiarową, przebiegów z czujników czy aktuatorów w samochodzie.
    ---- jak na sprzęt tego typu, jest eksploatowany sporadycznie.
    ---- wzorcowe biblioteki są w sieci, dla JTSa mam własne.
    - na szlifierza, urlopy, choroby, ciąża - na to nic nie poradzi, nawet oscyloskop To jest granda niemierzalna żadną miarą

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Nie da to się przelecieć sprzątaczki w wojsku, bo tam nie ma sprzątaczek.
    Też obstawiam na uszkodzenie wału przez wadliwy dwumas i przenoszenie drgań na wał.
    Polecam lekturę http://www.autoexpert.pl/technika-i-...e-jedna,8261,1
    Cytat Napisał QBA Zobacz post
    Co prawda w wojsku nie byłem ale pewnie masz racje bo robiłem już przestawione jtd, a mimo tego że to samo co Ty stwierdziłem na 3-ciej stronie tego tematu i tak dyskusja będzie trwała jeszcze długo z coraz to ciekawszymi tezami
    Myślę, że w każdej niemal alfie z blokadami ciężko spieprzyć rozrząd, ale można minąć się z precyzją… Przynajmniej takie panują opinie. I ciężko, nie znaczy, że się nie da. Jak tłumaczysz błędy zapisane w sterowniku? Bo jak gruchnął to natychmiast stanął? Mój wadliwy dwumas, były wibracje – odbiór się nie odbył, rzeczoznawca orzekł wadę fabryczną. Ale może macie rację, nie wiem.

    Jeśli chodzi o mnie w rzeczonej sytuacji – rzeczoznawca i pismo za pismem. Bo też wiem, co mechanik mówi na gadanie innego, a tym bardziej informacje forumowe Nie ma co faktycznie gawędzić, może autor wątku już się dogadał i już ogarnął problem. Oby, bo sytuacja przykra.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 12-05-2017 o 23:07

Podobne wątki

  1. Prośba o poradę
    Utworzone przez swap126p w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-04-2016, 06:43
  2. [147] Prośba o poradę
    Utworzone przez mich123cz w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-02-2014, 19:05
  3. 147 prośba o poradę
    Utworzone przez pan bebek w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-04-2012, 10:04
  4. GTV - prośba o poradę
    Utworzone przez akiryz w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-05-2010, 10:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory