Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: [166] 2.5 v6 CF2 Skrzynia biegów - metaliczny szum

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie [166] 2.5 v6 CF2 Skrzynia biegów - metaliczny szum

    Przy prędkości 40+ na 3, 4 i 5 biegu słyszę metaliczny szum wydobywający się ze skrzyni biegów. Po wciśnięciu sprzęgła szum znika. Domyślam się, że to łożyska głównego wałka skrzyni. Nie jest to mocno uciążliwe, ale łożyska zaczynają się kończyć. Płukałem skrzynię i zalałem 1.6 L świeżutkiego Valvoline MaxLife Syntetic 75w90, szum trochę zmalał ale wciąż jest wyraźnie słyszalny.

    Wymieniać skrzynię na używkę, czy bawić się w wyciąganie starej skrzyni i wymianę łożysk ?
    Jeśli nowa (używana skrzynia) to jaka będzie pasować oprócz standardowej 5-biegowej ?
    Gdzie i za ile dostanę łożyska ?
    Jakie są orientacyjne koszta wyciągnięcia skrzyni i wymiany łożysk głównego wałka ?

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    A ja tak tylko zasugeruję. Jesteś pewien że w skrzyni? Może zwyczajnie łożysko sprzęgła??? Niewielka poprawa po zmianie oleju może być subiektywna.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    A nie jest tak, że łożysko oporowe będzie odzywało się również po wciśnięciu sprzęgła ? W moim przypadku wciśnięcie sprzęgła powoduje natychmiastowe ucięcie metalicznego szumienia, dlatego od razu podejrzewałem łożyska w skrzyni.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Kurde masz rację, pokiełbasiło mi się nie mniej jednak zajrzałbym na sprzęgło za nim kupisz skrzynię.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Rybnik
    Auto
    Alfa 166 2.5V6 była; Alfa Gtv 2.0 TS 2001
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Cytat Napisał bussoholik Zobacz post
    A nie jest tak, że łożysko oporowe będzie odzywało się również po wciśnięciu sprzęgła ? W moim przypadku wciśnięcie sprzęgła powoduje natychmiastowe ucięcie metalicznego szumienia, dlatego od razu podejrzewałem łożyska w skrzyni.
    100% zużyte łożysko oporowe sprzęgła - gdyby były łożyska skrzyni to po wyciśnięciu sprzęgła szum by został (przecież skrzynia dalej się kręci bo napędzają ją koła)
    W 99% przypadków łożysko oporowe hałasuje tylko jak jest zwolnione, cichnie jak się naciśnie sprzęgło.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Mechanizmy różnicowe w tych skrzyniach są słabym punktem i też może dawać podobne objawy. Na postoju na luzie tego nie ma?
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    Cytat Napisał -BamBosZek- Zobacz post
    Mechanizmy różnicowe w tych skrzyniach są słabym punktem i też może dawać podobne objawy. Na postoju na luzie tego nie ma?
    Na postoju jest cicho. Szum jest słyszalny od 40 km/h w górę. Po namyśle powiem, że prawdopodobnie występuje na każdym biegu, tylko na dwóch pierwszych obroty silnika są wysokie i dźwięk busso zagłusza łożysko/łożyska. Czym jeszcze objawia się zużyty mechanizm różnicowy ?



    Gdzieś na forum widziałem wytyczne do wyjęcia skrzyni, krok po kroku. Nie wiem czy czuję się na siłach do ogarnięcia tego tematu, ale po zdjęciu skrzyni dostęp do łożyska oporowego jest chyba w miarę prosty, a same łożysko nie jest drogie.

    Dodano po 2 minutes:

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    A ja tak tylko zasugeruję. Jesteś pewien że w skrzyni? Może zwyczajnie łożysko sprzęgła??? Niewielka poprawa po zmianie oleju może być subiektywna.
    Po namyśle i jeździe na suchym asfalcie potwierdzam, poprawa czysto subiektywna - placebo, nic się nie zmieniło szum jaki był taki jest.

    Dodano po 2 minutes:

    Cytat Napisał stanlizak Zobacz post
    100% zużyte łożysko oporowe sprzęgła - gdyby były łożyska skrzyni to po wyciśnięciu sprzęgła szum by został (przecież skrzynia dalej się kręci bo napędzają ją koła)
    W 99% przypadków łożysko oporowe hałasuje tylko jak jest zwolnione, cichnie jak się naciśnie sprzęgło.
    Racja, nie przemyślałem tego zbyt dobrze, przecież półosie dalej napędzają skrzynię gdy sprzęgło odłącza ją od napędu przez silnik. Nie obraca się chyba tylko główny wałek skrzyni biegów, ale i tu mogę być w błędzie.
    Ostatnio edytowane przez bussoholik ; 09-05-2014 o 07:31 Powód: Dodano

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Czyli jednak głównym podejrzanym jest zwyczajnie sprzęgło. Jeżeli chodzi o wytarganie skrzyni to jeżeli robisz przy aucie co nie co i masz narzędzia to spokojnie sam to ogarniesz. Ja w poprzednim manualu sam zmieniałem sprzęgło na trawniku przed domem. Jedno popołudnie po pracy wyciągałem skrzynię, drugie popołudnie wrzucałem. Sam.
    Manual opisowy jest w dziale zrób to sam. Bodajże autorstwa Stana
    Ogólnie nie jest źle i jak na V6 to całkiem sprytnie z lewarka ogarniesz wymianę sprzęgła.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Czyli jednak głównym podejrzanym jest zwyczajnie sprzęgło. Jeżeli chodzi o wytarganie skrzyni to jeżeli robisz przy aucie co nie co i masz narzędzia to spokojnie sam to ogarniesz. Ja w poprzednim manualu sam zmieniałem sprzęgło na trawniku przed domem. Jedno popołudnie po pracy wyciągałem skrzynię, drugie popołudnie wrzucałem. Sam.
    Manual opisowy jest w dziale zrób to sam. Bodajże autorstwa Stana
    Ogólnie nie jest źle i jak na V6 to całkiem sprytnie z lewarka ogarniesz wymianę sprzęgła.
    Dzięki za info, mam do dyspozycji kanał, podnośnik i pomoc brata, który jest mechanikiem. Wszystkie swoje auta ogarniałem sam, więc myślę że jakoś poradzę. Sprzęgło jest w miarę świeże, auto ma nowy dwumas - wiem bo poprzedni właściciel pokazywał mi stare graty i zapewniał że to jest wymienione. Zapewne przy wymianie sprzęgła nie wymienił łożyska oporowego i dlatego teraz huczy. Nie jest to jakaś pilna robota, ale myślę że w następnym tygodniu uda mi się to ogarnąć. Z tego co widziałem nowe łożysko oporowe to koszt ok. 130 zł brutto.

    Te będzie pasować ? http://allegro.pl/alfa-romeo-145-146...191350984.html

    Wg. Ilcatsa nr kat. to: 46465174
    Tu mam "rozebrane" sprzęgło od CF2: http://alfa-romeo.ilcats.ru/part/vin...clid/1#ddtr_03
    Na aukcji nie ma numeru.

    Nigdy nie zawiodłem się na Ilcats. Rozbierałem nim wszystkie swoje auta i numery podaje bez żadnych problemów, wszystko pasuje jak ulał.
    Ostatnio edytowane przez bussoholik ; 09-05-2014 o 11:56

Podobne wątki

  1. [159] metaliczny szum podczas jazdy (skrzynia biegów, klima)
    Utworzone przez FredzioPL w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 242
    Ostatni post / autor: 01-12-2023, 13:13
  2. skrzynia biegów 6
    Utworzone przez szwaja91 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-02-2015, 20:04
  3. [159] Pada turbina?? glośny metaliczny gwizd i szum zaraz po odpaleniu max 0,8b JTDm
    Utworzone przez loco145 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-06-2013, 14:56
  4. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 22-12-2011, 11:06
  5. [156] skrzynia biegów
    Utworzone przez bija22 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-04-2008, 07:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory