Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Alfa 159 2,4 jtdm nie odpala, wcześniej problemy ze spadkiem mocy

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2,4 JTDMI TI
    Postów
    3

    Domyślnie Alfa 159 2,4 jtdm nie odpala, wcześniej problemy ze spadkiem mocy

    Hej , to mój pierwszy post na forum. Mam problem z moją alfą 159 2,4 jtdm. Jakiś czas temu alfa zaczęła mieć tzw. " dziury " podczas przyśpieszania na niskich obrotach. Ale działo się to sporadycznie. Ostatnio jednak problem pojawiał się codziennie w ciągu 3 dni. Czytałem już o tym , że to egr albo dpf. Umówiłem się z moim kumplem mechanikiem , do którego zaprowadzam samochody od 15 lat na wizytę. W dniu w którym byłem z nim umówiony z samego rana odpaliłem alfę ( dodam tyle że nigdy mi nie odpaliła za 1wszym razem , raczej za 3 lub jeszcze więcej) i przejechałem nią zaledwie 100 m. Alfa na skrzyżowaniu straciłą moc i zgasła. Od tamtej pory nie da się jej odpalić. Kolega po podpięciu do komputera zauważył błąd modułu świec żarowych , wymienił moduł i dwie zewnętrzne świece które okazały się spalone , ale to nic nie pomogło. Alfa nadal nie odpala. Pomóżcie mi Panowie , abym mógł mu podpowiedzieć w którym kierunku ma iść, jak sądzicie co może być przyczyną?

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Standard w 2.4.

    Ściągasz kolektor ssący, usuwasz klapy wirowe, czyścisz środek kolektora i okolice z sadzy, zaślepiasz pełną zaślepką bez otworów zawór EGR, docelowo go wyprogramowujesz. Trochę roboty, ale auto będzie jechało jak nowe.

    Na szybko - sprawdzasz klapy wirowe na kolektorze ssącym – czy listwa sterująca klapami nie spadła. jeśli spadła, to otwierasz każdą klapę ręcznie i wywalasz listwę całkiem. Do tego zaślepiasz EGR. Do zrobienia w godzinkę.

    Jeśli mechanik nie robił tych silników to nie będzie chciał tego zrobić, uważając, że to jest druciarstwo. Praktyka pokazuje, że jest to najtrwalszy sposób usunięcia problemu w 2.4.

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2,4 JTDMI TI
    Postów
    3

    Domyślnie

    I to powinno pomóc ? Powinien wtedy odpalić ?

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał zborski2 Zobacz post
    I to powinno pomóc ? Powinien wtedy odpalić ?
    Nikt tutaj nie jest wróżką i nie widział Twojego auta, ale problemy odpalania w 2.4 to jest w 95% problem z klapami wirowymi, kolektorem ssącym i EGR. Więc odpowiedź brzmi: TAK, POWINNO POMÓC.

    Zerknąłeś na listwę klap wirowych?

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Jeśli auto nie odpala, powinny być jakieś inne błędy. Błąd od centralki świec żarowych nie spowoduje, że auta nie da się uruchomić. Podobnie z EGR czy kolektorem dolotowym (no chyba że spaliny totalnie go zatkały). Co innego jeśli głowica powiedziała pa pa...
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Zborski, ja również miałem problem z mocą- szczególnie podczas wypalania DPF (tragedia po prostu). Czasem i bez wypalania potrafiła zamulić (ale już nie tak bardzo)...

    Wywalenie klap oraz zaślenienie całkowite i wyłączenie EGR pomogło.

    Ponoć można klapy "na chama" otworzyć jedna po drugiej, wywalić listwę i problem klap rozwiązany... ale ja tam wolałem zrzucić kolektor i założyć czysty (uwierz mi, kolektor miał połowę swojego przekoju przez zalegającą sadzę).
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2,4 JTDMI TI
    Postów
    3

    Domyślnie

    Egr był mocno zanieczyszczony. Po przeczyszczeniu auto odpaliło. Ale nadal jest problem ze spadkiem mocy . Na trzy przejażdżki znowu raz nie miał mocy na niskich obrotach. Szczerze mówiąc nie bardzo chciałbym cokolwiek z niego wyrzucać. Auto ma przebieg 32 tys. i szczerze zastanawiam się nad zmianą na benzynę.Doradźcie co zrobić w takim wypadku

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar szejk
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Zachodniopomorskie/Lubuskie
    Auto
    Alfa 159 2.4 210km Q4/159 2.0 JTDM TI
    Postów
    364

    Domyślnie

    Parę drobnych usterek i już się poddałeś. Koledzy wszystko Ci wyjaśnili.

    Sprzedaj i kup sobie coś w benzynie, jak sam napisałeś.

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał zborski2 Zobacz post
    Egr był mocno zanieczyszczony. Po przeczyszczeniu auto odpaliło. Ale nadal jest problem ze spadkiem mocy . Na trzy przejażdżki znowu raz nie miał mocy na niskich obrotach. Szczerze mówiąc nie bardzo chciałbym cokolwiek z niego wyrzucać. Auto ma przebieg 32 tys. i szczerze zastanawiam się nad zmianą na benzynę.Doradźcie co zrobić w takim wypadku
    Masz 2 możliwości:

    nr 1:
    Ściągasz kolektor ssący, czyścisz go dokładnie w środku i w okolicach. Jeśli klapy wirowe są szczelne to zostawiasz, jeśli nieszczelne to kupujesz nowy kolektor.
    Następnie wymieniasz EGR na nowy.

    nr 2:
    Ściągasz kolektor ssący, czyścisz go dokładnie w środku i w okolicach, usuwasz klapy wirowe, otwory zaspawasz lub kupisz gotowy kolektor z usuniętymi klapami
    Następnie kupujesz pełną zaślepkę do EGR. Zaślepiasz i modyfikujesz oprogramowanie by komputer nie chciał otwierać EGR.

    Opcja nr 2 załatwia problem na zawsze. EGR w tym aucie jest porażką inżynierów. I Fiat się do tego przyznał. Więc jego zaślepienie jest najlepszym sposobem pozbycia się problemu szarpania auta i braku mocy. Generalnie masz dwa powiązane ze sobą problemy: felerny EGR oraz zabity sadzą kolektor ssący, który być może jest też nieszczelny. Te problemy dają dokładnie takie objawy u ciebie.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 01-03-2015 o 21:01

Podobne wątki

  1. Problem ze spadkiem mocy w AR 147 !!
    Utworzone przez edek6688 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-03-2014, 06:52
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-11-2013, 20:41
  3. Problem ze spadkiem mocy
    Utworzone przez piotrlubin w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-12-2009, 10:49
  4. Alfa GT 1.9 JTDM... Problemy po kupnie.
    Utworzone przez tdi86 w dziale GT
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 06-10-2009, 11:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory