Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Ustawienie geometrii tylnego zawieszenia

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 166 2.0ts 1999r.
    Postów
    40

    Domyślnie Ustawienie geometrii tylnego zawieszenia

    Panowie wiem że temat zawieszenie tylnego na forum jest tak długi jak lista obietnic rządowych, ale... Na wstępie wiosną tego roku robione był tuleje na dolnych wahaczach, wahliwe zwrotnicy oraz na górnych wahaczach + tulejki stabilizatora. 2 miesiące temu wymieniane sprężyny, bo tył trochę nisko siedział. Teraz auto u mechanika ponieważ zawieszenie tylne żyje własnym życiem. Na lewym mega negatyw prawe troszkę lepiej ale koła ustawiają się tak tylko po jeździe do przodu. Jeśli cofamy (wystarczy 5m) koła stoją prosto jak fabryka każe i auto jest na odpowiedniej wysokości. Podobnie po podniesieniu auta na lewarku, nie wyczuwam nigdzie luzu i po opuszczeniu koła proste jak dania frosty. Auto jak już mówiłem mechanika, dostałem dziś od niego telefon mówi że winne tuleje amortyzatora, pół dnia główkuje czy one mogą mieć wpływ na te objawy o których mówie. Amory przy wymianie sprężyn miały wciąż wyczuwalne opory i były proste. Co sądzicie na ten temat jest sens w ciemno ładować 400zł w amortyzatory bo moim zdaniem te tuleje nawet jeśli były by wybite nie powinny czynić takich rzeczy.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktoś tu Ci doradzi strzałem w dychę co trzeba zrobić. Skoro dupa tańczy to zazwyczja mają na to wpływ tuleje dolnego wahacza i zwrotnicy. Jak ja robiłem tylny zawias (a było to dwa razy) to wymieniłem po prostu wszystkie tuleje na raz i zawsze to załatwiało sprawę. Ostatnio też mi auto tańczyło, luzów żadnych nie było. Nawet jak zdjąłem części to się ciężko zastanawiałem o co kaman skoro wszystkie wydawały się sprawne!!!
    Nie mędrkując długo wymieniłem i okazało się że auto wreszcie prowadzi się jak po sznurku.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 166 2.0ts 1999r.
    Postów
    40

    Domyślnie

    Wiosną całość właśnie była wymieniana a czy winne mogą być tuleje belki tylnej?? ciężko je zdiagnozować z tego co mi wiadomo a na mój rozum widział bym to tak że przy jezdzie na wprost belka leci do tyłu przez co tylne koła sie rozjeżdżają do wewnątrz, tył siada do dołu co powoduje negatyw względem pionu. Przy cofaniu belka wraca na miejsce i ustawia koła do pionu. Czy moja teoria może mieć przełożenie w rzeczywistości?

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Może trochę przesadziłeś ale tak, mogły by być to tuleje belki. Mając zamocowane amory do ramy a pływająca belkę może być taki efekt. Ale wiesz. Tak tylko snujemy domysły bo różne dziwne rzeczy z tylnym zawiasem juz tu czytałem

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 166 2.0ts 1999r.
    Postów
    40

    Domyślnie

    Sprawa się chyba wyjaśniła, mechanik (choć chyba nie powinienem w jego przypadku użyć tego określenia), zamontował na tylnym wahaczu odwrotnie tuleje, na przód wahliwa na tył zwykła. Muszę zamówić nowe i tu pytanie bo widzę ze w przypadku tylnej (wahliwa, na krótsze ramie) w katalogu tedgum są 2 rodzaje FI=12wew FI=45zew.L=52dluga oraz FI=12wew FI=52.8zew.L=68dluga? o co tu chodzi?? bo różnice długości i średnicy są spore.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    Panowie diagnoza tylnego zawiasu w 166 na odległość to jakieś nieporozumienie.

    Cytat Napisał sobiibos Zobacz post
    Panowie wiem że temat zawieszenie tylnego na forum jest tak długi jak lista obietnic rządowych, ale... Na wstępie wiosną tego roku robione był tuleje na dolnych wahaczach, wahliwe zwrotnicy oraz na górnych wahaczach + tulejki stabilizatora. 2 miesiące temu wymieniane sprężyny, bo tył trochę nisko siedział. Teraz auto u mechanika ponieważ zawieszenie tylne żyje własnym życiem. Na lewym mega negatyw prawe troszkę lepiej ale koła ustawiają się tak tylko po jeździe do przodu. Jeśli cofamy (wystarczy 5m) koła stoją prosto jak fabryka każe i auto jest na odpowiedniej wysokości.
    Jak widać z załączonego opisu miałeś do wymiany więcej części niż wymieniłeś. Kilka razy byłem jechany na tym forum za swoją opinię w tym temacie, podpartą doświadczeniem w eksploatacji swojego auta oraz kilku 166 z PKAR do którego należę ale powtórzę to jeszcze raz:

    Przy starym i zużytym zawiasie wymiana pojedynczych elementów nie ma za dużego sensu ponieważ wymieniając kilka elementów na nowe zwiększamy ich sztywność i redukujemy luzy sprawiając że pozostałe zużyte w jakimś stopniu części przenoszą większe obciążenia i zużywają się w bardzo szybkim tempie. Nasze 166 są już leciwe nie wiadomo kiedy i co było w nich wymieniane a elementy zawiasu nie są wieczne. Żeby zrobić remont dobrze trzeba wszystko rozebrać, rozmontować i ocenić na stole. SKP, badanie na obciążonym zawiasie i na podnośniku coś wykaże ale niestety nie wszystko.

    - - - Updated - - -

    Panowie diagnoza tylnego zawiasu w 166 na odległość to jakieś nieporozumienie.

    Cytat Napisał sobiibos Zobacz post
    Panowie wiem że temat zawieszenie tylnego na forum jest tak długi jak lista obietnic rządowych, ale... Na wstępie wiosną tego roku robione był tuleje na dolnych wahaczach, wahliwe zwrotnicy oraz na górnych wahaczach + tulejki stabilizatora. 2 miesiące temu wymieniane sprężyny, bo tył trochę nisko siedział. Teraz auto u mechanika ponieważ zawieszenie tylne żyje własnym życiem. Na lewym mega negatyw prawe troszkę lepiej ale koła ustawiają się tak tylko po jeździe do przodu. Jeśli cofamy (wystarczy 5m) koła stoją prosto jak fabryka każe i auto jest na odpowiedniej wysokości.
    Jak widać z załączonego opisu miałeś do wymiany więcej części niż wymieniłeś. Kilka razy byłem jechany na tym forum za swoją opinię w tym temacie, podpartą doświadczeniem w eksploatacji swojego auta oraz kilku 166 z PKAR do którego należę ale powtórzę to jeszcze raz:

    Przy starym i zużytym zawiasie wymiana pojedynczych elementów nie ma za dużego sensu ponieważ wymieniając kilka elementów na nowe zwiększamy ich sztywność i redukujemy luzy sprawiając że pozostałe zużyte w jakimś stopniu części przenoszą większe obciążenia i zużywają się w bardzo szybkim tempie. Nasze 166 są już leciwe nie wiadomo kiedy i co było w nich wymieniane a elementy zawiasu nie są wieczne. Żeby zrobić remont dobrze trzeba wszystko rozebrać, rozmontować i ocenić na stole. SKP, badanie na obciążonym zawiasie i na podnośniku coś wykaże ale niestety nie wszystko.

    Cytat Napisał sobiibos Zobacz post
    zamontował na tylnym wahaczu odwrotnie tuleje, na przód wahliwa na tył zwykła.
    No to niezły spec.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Ręce opadają............
    Jak ktoś nie robi sam przy aucie to pierwszy post na każdy problem powinien brzmieć "zmień fachowca"....

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 166 2.0ts 1999r.
    Postów
    40

    Domyślnie

    Suma+sumarum drogo będzie ale teraz problem w tym jaki miał by być wymiar tulei na krótsze ramie? FI=12wew FI=45zew.L=52dluga czy FI=12wew FI=52.8zew.L=68dluga? może ktoś z was ma na garażu starą i był by w stanie pomierzyć? facet u którego stoi teraz auto jest dziś niedostępny a ja jestem 80km od samochodu. Jak bym dziś zamówił to jest szansa że do końca tyg auto postawie na koła.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Powiem szczerze że nie mam jak teraz sprawdzić ale jak robiłem zawias to nie miałem tego dylematu....

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 166 2.0ts 1999r.
    Postów
    40

    Domyślnie

    Jak mówiłem znalazłem 2 (mowa o krótszym ramieniu)

    oraz

    stawiam na tą 1. ma wymiary FI=12wew FI=52.8zew.L=68dluga.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f-silentblock-tuleja-wahacza-tylna-os-tedgum-00026622.jpg
Wyświetleń:	440
Rozmiar:	7.0 KB
ID:	173179   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f-silentblock-tuleja-wahacza-tylna-os-tedgum-00025903.jpg
Wyświetleń:	441
Rozmiar:	5.2 KB
ID:	173180  

Podobne wątki

  1. Ustawienie geometrii kół - Warszawa i okolice
    Utworzone przez Indy w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-02-2024, 14:55
  2. Precyzyjne ustawienie geometrii i zbieżności - Kraków
    Utworzone przez bfjey w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-07-2019, 11:31
  3. Ustawienie geometrii zawieszenia - Malbork?
    Utworzone przez Lukas-182 w dziale Pomorskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-11-2015, 20:46
  4. [159] Śruby regulacji geometrii tylnego zawieszenia
    Utworzone przez Lich w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-05-2015, 23:22
  5. Ustawienie geometrii kół w Zielone Górze
    Utworzone przez Sawcziano w dziale Lubuskie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-06-2013, 19:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory