Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Temat: Nowe tarcze hamulcowe, nowe klocki - właściwa procedura docierania / ułożenia

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    W208 2.3
    Postów
    121

    Domyślnie

    Popieram wypowiedź Jerseya.O "sportowych" tu nie mówię.W zależności od firmy prowadzącej szkolenia(Bosch,Delphi,IC inne) okres "ochronny" dla nowego zestawu to 100-200-300 kilometrów bez intensywnego hamowowania - i tu chodzi tylko i wyłącznie o zdrowy rozsądek kierowcy,czyli tak jak ktoś tu napisał wcześniej:nie od razu hamować ze 150km/h do 0.
    Nigdy nie miałem sytuacji,że po założeniu nowego zestawu,ułożeniu go wciskając kilka-kilkanaście razy pedał,hamował źle lub że wpadłym na coś lub na kogoś.No chyba nie musimy wspominać o sprawdzeniu wszystkiego przed założeniem kół itp.Tak samo w żadnej literaturze fachowej nie spotkałem się ze stoswaniem jakichś "cykli" hamowania zanim hamulce się ułożą.Hamulce mają pasować i kropka.Inaczej po wymianie samochód musiałby mieć tabliczki "uwaga,hamulce w trakcie docierania".Nie dajmy się zwariować.Żaden mechanik przed oddaniem samochodu takiej metody nie przekazuje klientowi po wymianie klocków.I żaden mechanik nie jeździ na cykle hamowania zanim odda samochód klientowi.Na rolkach w fabryce test nie trwa długo.Są to dosłownie minuty.Jest to zbliżone do ścieżki diagnostycznej badającej siłę hamowania,różnicę między kołami i między osiami itp.Układ hamulcowy jest na tyle prosty w budowie że nie ma tam zbyt wiele do sprawdzenia gdy samochód schodzi z taśmy.Zauważcie jak go po fabryce traktują kolesie wjeżdżający na lawety czy na statki w terminalach.A tam trzeba ostro dać po hamulcach niekiedy.Także tylko zdrowy rozsądek po wymianie.A jeśli coś jest ewidentnie nie-tak podczas hamowania-rozbierać, sprawdzać...

  2. #12
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    O sportowych klockach się nie wypowiadam, bo nie używam no i do sportu to jednak inaczej niż na drogę. Ale do cywilnych to nie ma bata żeby nowy zestaw klocek/tarcza nie hamował jak trzeba od razu po zamontowaniu. Bo inaczej co - nic Ci na drogę nie może wyskoczyć przez te 200-300 kilometrów? Bo hamulce niedotarte i możesz się nie zatrzymać? Przecież firmy produkujące klocki i tarcze w takim wypadku nie handlowałyby niczym w USA bo by nie zarobiły na odszkodowania z pozwów.
    Nieprawda. Tu nie ma ostrej ZERO-JEDYNKOWEJ granicy czy klocek cywilny czy sportowy. Granica jest płynna, a zasada ta sama.
    Nic by z pozwów nie dostały bo są karteczki i zalecenia serwisów odpowiednie. Nigdy zaraz po założeniu nie będziesz miał takiego hamowania (w tym na cywilnych) jak po dotarciu (dwuskładnikowe -jednmo to ten transfer materiału a dwa to przyleganie płaszczyzny całej klocka do tarczy), a po drugie można kilkoma ostrymi zhamowaniami załatwić nowy zestaw.
    Po trzecie w cywilnym aucie wcześniej puści opona.

  3. #13
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    [MENTION=18791]Emil[/MENTION] niestety nie masz racji. Po założeniu nowego zestawu przez kilka pierwszych zahamowań siła hamowania jest mniejsza i doświadczony kierowca to wyczuje. Zwykły szary użytkownik może nie będzie tego świadomy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #14
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    W208 2.3
    Postów
    121

    Domyślnie

    Padło u Ciebie słowo -klucz-"kilka"pierwszych zahamowań-a nie jakieś "cykle"cuda wianki.Kilka pierwszych zahamowań to wykonuje mechanik choćby na placu jak auto odstawia.Przecież nikt nie wkłada klocków,wypycha samochód,wraca klient i wsiada i jedzie.Przecież każdy sprawdza czy w ogóle hamuje( bo może być że nie),czy równo,jak jest ok to odstawiasz samochód.

    Ujme to tak-oddając samochód po założeniu klocków/klocków+tarcze(zdecydowanie wolę to drugie)-mówię klientowi tak:proszę przez pierwszy dzień,dwa raczej nie dopusczać do ostrego hamowania bez powodu(no chyba że życie wymusi)-potem normalnie.Jeszcze nikt nie wrócił z rozwalonym przodem lub nie trafił do szpitala tylko po jakimś dłuższym czasie na kolejną planową wymianę

    Nie ma sensu robić wykładu na temat podziału klocków ze względu na skład oraz wpływ składu na technikę hamowania(rozgrzewanie itp)-bo się zrobi bardzo długi temat.Tu tylko chodziło pewnie autorowi tematu czy jest jakaś jedna procedura uzywania hamulców po wymianie klocków/klocków i tarcz na nowe.Otóż jest:zdrowy rozsądek i pewność poprawnego montażu.Żadne "cykle" czy inne porady z internetu.Sam piszesz że "można kilkoma ostrymi zhamowaniami załatwić nowy zestaw"-można,dlatego nikt nikomu nie każe po wymianie zestawu jechać zderzak w zderzak za poprzednim autem lub pędzić przed światłami po to żeby zaraz ostro hamować.W zasadzie przekłada się to u przeciętnego użytkownika na dzień spokojnej jazdy(no chyba że to jest PH lub Taxi).Włączyć sobie Vivaldiego (nie Wagnera) i na luzie spokojnie "dotrzeć"(ehhh-niech już będzie) hamulce.
    Ostatnio edytowane przez Emil ; 18-10-2016 o 12:52

  5. #15
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emil Zobacz post
    Nie ma sensu robić wykładu na temat podziału klocków ze względu na skład oraz wpływ składu na technikę hamowania(rozgrzewanie itp)-bo się zrobi bardzo długi temat.Tu tylko chodziło pewnie autorowi tematu czy jest jakaś jedna procedura uzywania hamulców po wymianie klocków/klocków i tarcz na nowe.Otóż jest:zdrowy rozsądek i pewność poprawnego montażu.Żadne "cykle" czy inne porady z internetu.Sam piszesz że "można kilkoma ostrymi zhamowaniami załatwić nowy zestaw"-można,dlatego nikt nikomu nie każe po wymianie zestawu jechać zderzak w zderzak za poprzednim autem lub pędzić przed światłami po to żeby zaraz ostro hamować.W zasadzie przekłada się to u przeciętnego użytkownika na dzień spokojnej jazdy(no chyba że to jest PH lub Taxi).Włączyć sobie Vivaldiego (nie Wagnera) i na luzie spokojnie "dotrzeć"(ehhh-niech już będzie) hamulce.
    Tak - ostrymi hamowaniami i : _zatrzymaniem się po nich_ bez wychłodzenia - pisałem w pierwszej odpowiedzi o tym i dlaczego. (później są narzekania - zwichrowały mi się tarcze i mity powstają że tarcza taka , śmaka itd to złom , a to użytkownik zrobił z niej złom po prostu swoją ignorancją). Tak samo pisalem, że w cywilnym użytku sam nie docierałem Premierów i że sądzę że to się dzieje samo z czasem - łatwiej niż w sportowych. Jednak tego czasu trzeba i tu nie ma dyskusji.
    Po drugie to forum Alfy Romeo, a nie opla astry czy skody i może warto i w cywinych zestawach zainteresować się poobieżnie co tam na styku tarczy i klocka się dzieje i jak ze zwykłego zestawu zrobić ciut lepszy ?

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    W208 2.3
    Postów
    121

    Domyślnie

    Ale spokojnie.Ja na wstępie pisałem że nie wypowiadam się na temat klocków "sportowych".To raz.
    Alfa Romeo 156 (bo chyba taką ma autor tematu) ma układ hamulcowy taki sam jak w kilku innych pojazdach innych marek-z małymi różnicami-ale takie zaciski przód/tył ,okładziny występuja w innych markach-więc dlaczego miałaby być różnica w "docieraniu" klocków?To dwa.
    Mam drugą z kolei Alfę swoją.Zajmuję się okazjonalnie dwoma 156 znajomych tak prywatnie.W obydwóch wymieniałem zestawy.Nie musiałem ich uczyć hamowania od nowa-tylko mała sugestia żeby nie "piłować" ich bez sensu,spokojnie przez dzień lub dwa.A potem normalnie.
    No ale...

    sorry.autor ma 159,ale dużo to nie zmienia
    Ostatnio edytowane przez Emil ; 18-10-2016 o 13:10

  7. #17
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Odstawieniem auta na parkingu nawet warstwy na tarczy, że tak ją nazwę, ochronnej, nie zetrzesz. Masz rację, to nie jest temat, nad którym trzeba się spuszczać. Ale są ludzie, którzy lubią wiedzieć więcej i np. moim zdaniem przestawiona metoda jest lepsza/szybsza/bardziej skuteczna niż wypuszczenie auta w samopas. Nieświadomy użytkownik może sobie taki zestaw jeszcze tego samego dnia zepsuć. Jak sam zaznaczyłeś, klientom tych zestawów nie docierasz, a manewry parkingowe nie wymagają skuteczności hamowania jak na ulicy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    W208 2.3
    Postów
    121

    Domyślnie

    Dlatego uprzedzam -w zależności kto ile jeździ-o dniu lub dwóch spokojnego hamowania.Jak pisałem o odstawieniu na plac to nie miałem na mysli metra czy dwóch jazdy.Najczęściej ktoś z nas robi rundkę i sprawdza.Nie zgadzam się natomiast z techniką jakichś "cykli" i tyle.
    Posłużę się tu przykładem koleżanki,która dojeżdża do pracy do Gdańska od nas.Dwa dni w jej przypadku starczą zeby zestaw się ułożył(nie będę używał terminu dotarł żeby nie drażnić).Sam wiem to po sobie.Przecież też samochodami i Alfami(bo tu jest taki podział)jeżdżę.
    Są niektórzy producenci klocków,których okładziny osiągają swój "zenit"wydajności gdy są pomiędzy 1/3 a połową swojego "życia"(w sensie 30% do 50% może troche więcej),To tylko z moich obserwacji.Ale nie są to z kolei takie różnice że albo na coś wpadasz albo hamujesz.

    ps.są zestawy gdzie w ulotce jest napisane np.200km bez ostrego hamowania-i co,po 200km nagle można do oporu?To jest luźna,orientacyjna granica,właśnie jak pisał Jersey chroniąca przed pozwami.To zawsze jest zdrowy rozsądek-i wymieniający hamulce ma obowiazek tej informacji właścicielowi samochodu udzielić,a każdy mechanik ma na to swoje określenie.
    Ostatnio edytowane przez Emil ; 18-10-2016 o 13:36

  9. #19
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emil Zobacz post
    Ale spokojnie.Ja na wstępie pisałem że nie wypowiadam się na temat klocków "sportowych".To raz.
    Alfa Romeo 156 (bo chyba taką ma autor tematu) ma układ hamulcowy taki sam jak w kilku innych pojazdach innych marek-z małymi różnicami-ale takie zaciski przód/tył ,okładziny występuja w innych markach-więc dlaczego miałaby być różnica w "docieraniu" klocków?To dwa.
    Mam drugą z kolei Alfę swoją.Zajmuję się okazjonalnie dwoma 156 znajomych tak prywatnie.W obydwóch wymieniałem zestawy.Nie musiałem ich uczyć hamowania od nowa-tylko mała sugestia żeby nie "piłować" ich bez sensu,spokojnie przez dzień lub dwa.A potem normalnie.
    No ale...

    sorry.autor ma 159,ale dużo to nie zmienia
    Przecież jest spokojnie, nie piszę z caps-lockiem tylko podkreślam co przeoczone było.
    Po prostu - warto wiedzieć i tyle.

  10. #20
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    W208 2.3
    Postów
    121

    Domyślnie

    Możemy założyć nowy temat:
    -podział okładzin hamulcowych
    -podział tarcz hamulcowych
    -skład okładzin hamulcowych na przestrzeni kilku dekad(jak to się zmieniało) i obecnie(materiał używane w samochodach prywatnych i w motorsporcie z pominięciem motocykli)
    -poprawny montaż/wymiana okładzin hamulcowych/zestawów
    -wpływ na zużycie okładzin/tarcz hamulcowych-zarówno ze strony użytkownika jak i czynników zewnętrznych
    -zalecenia ogólne i uwagi dotyczące specyficznych układów hamulcowych
    -wolna dyskusja
    Naprawdę bez sarkazmu.W nastepnym urlopie mogę się tym zająć.Do recenzji przed opublikowaniem.No chyba że już taki temat jest-nie wiem,aż tak forum nie śledzę.
    W sumie robota na jedną na prawdę wolną niedzielę
    Ostatnio edytowane przez Emil ; 18-10-2016 o 13:52

Podobne wątki

  1. [159] Nowe hamulce (tarcze+klocki) 3.2 Q4
    Utworzone przez Pierre w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-09-2013, 15:26
  2. Nowe tarcze i klocki!Czy to normalne???
    Utworzone przez danloo23 w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 03-10-2009, 15:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory