Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Temat: [GT] Dystanse małe i duże, czyli co zrobić z felgami 17" ET40.5

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ddudek
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    GT 3.2 V6
    Postów
    228

    Question [GT] Dystanse małe i duże, czyli co zrobić z felgami 17" ET40.5

    Hej,

    Alfa technicznie jest już ok, czas wziąć się za wygląd, na pierwszy rzut - koła

    Otóż w mojej GT-tce założone są świetne felgi Alfa/Ducati Blackline 3 7x17", ale niestety z ET 40.5. Z tego co wiem dla GT i felg 17" prawidłowe osadzenie to ET 35, co by się zgadzało, bo felgi są dość mocno schowane w nadkola. Wg tego koła powinny pójść conajmniej 5.5mm na zewnątrz. Na ratunek przychodzą dystanse, tylko jakie? Problemy - mało wolnego miejsca w nadkolach z tyłu (w porównaniu do przednich), oraz dostępność.

    Nie chcę mocnego wystawienia kół na zewnąrz, chcę wrócić co najmniej do standardu, ale można by przy okazji delikatnie poszerzyć dla lepszego wyglądu

    Opcja 1 (najchętniej):
    2x10mm na przód i 2x10mm na tył - czyli delikatnie (o 5mm) szerzej niż standard.

    Opcja 2 (bezpiecznie)
    2x10mm na przód i 2x5mm na tył - z przodu szerzej, z tyłu standard

    Opcja 3 (standard)
    2x5mm na przód i 2x5mm na tył - tu rozumiem że nie ma żadnych problemów i wszystko powinno grać cacy, koła tyle że wrócą na swoje prawidłowe miejsce. Tylko... czy będzie w ogóle widać różnicę?

    Opcja 4
    2x15mm na przód i 2x10 na tył

    Pytania:
    1. Jest duży problem z dostępnością dystansów 10mm do alfy (5x98), dlaczego?
    2. Problemem jest też znalezienie dystansów 10mm z kołnierzem centrującym, czy jest on potrzebny? czy kupować bez kołnierza? z czym to się je
    3. Różne dystanse na przód i tył, to brzmi trochę dziwnie, czy ma to sens? nie będzie wyglądać dziwnie lub powodować problemów?
    4. Czy z tyłu zmieszczą się bez problemu koła z dystansami 10mm, tj. czy nie będą obcierać o błotnik?
    5. Na koniec pytanie zasadnicze - jakiej firmy kupować? czego się wystrzegać? pytać się o np homologacje, czy nie ma tu filozofii i kupować najprostsze?

    Oponki to 215/45 lato, i (obecnie) 205/50 zimówki.

    I fotka w obecnej konfiguracji:
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140629_164039.jpg
Wyświetleń:	519
Rozmiar:	98.6 KB
ID:	149829  
    Ostatnio edytowane przez ddudek ; 12-11-2014 o 17:50

  2. #2
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    mnie to by sie było szkoda było nawet bawić w jakies 5mm
    no ale jak ciebie gryzie to se rób
    ja bym zostawił i miał z głowy








  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ddudek
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    GT 3.2 V6
    Postów
    228

    Domyślnie

    Dokładnie mam te same przemyślenia co do 5mm ;-) stąd co najmniej 10mm na stronę, ale...

    Właśnie odpisał mi koleś ze sklepu na temat 10mm z kołnierzem:
    "Witam,
    Robimy takie dystanse (10mm z kołnierzem centrującym), jeśli kołnierz piasty wystaje więcej niż 8mm to taki dystans nie wejdzie do końca.
    Trzeba zmierzyć wystający kołnierz z piasty auta."

    Jak jest w GT?

    15mm - na pewno za dużo na tył, jak wrzucę trzy ładne niewiasty na tylną kanapę i będzie mi szorować o błotnik na każdej dziurze to siara ;-)

  4. #4
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    schowane koła na zime maja fatalny wygląd, ale maja jedna zaletę, nie rzucają błotem na drzwi i tylny błotnik, pomyś o tym.
    pzd.

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Mam et35 i 8,5 cala, nie powoduje obcierania. Z tym że opona 225 ma już lekki naciąg. Myślę że nawet 15 mm dystans nie spowoduje u Ciebie problemów. A kołnierz centrujący wg mnie musi być, w końcu to on centruje koło podczas zakładania i zabezpiecza je w razie poluzowania śrub.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Kupując dystanse weź pod uwagę, że np 5-10 mm nie mają prawie nigdy kołnierza centrującego na wzór tego na piaście. 15 i 20 mm zazwyczaj taki kołnierz mają. Wówczas nie musisz się martwić o złe ułożenie felgi względem osi piasty. Ja bym założył 4x15 mm z kołnierzem. Do tego kupujesz dłuższe śruby (10 mm dłuższe od serii bo seryjne i tak mają zapas około 4-5 mm na długości) i użytkowanie nie będzie problemem.
    Skoro masz 7 cali szerokości felgi i ET 40,5 to żeby uzyskać wygląd felgi 8 calowej z ET 35 musisz założyć dystans o szerokości około 17 mm. Oczywiście takich nie ma.
    W mojej Lancii mam dystanse 15 mm bo przy Toora'ch z ET 35 i tak felga ocierała o zacisk z przodu. Jeśli chcesz namiar na sprawdzonego sprzedawcę z allegro z atestowanymi dystansami dobrej jakości, to pisz na PW.

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ddudek
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    GT 3.2 V6
    Postów
    228

    Domyślnie

    Belfer, dzięki za rzeczowy komentarz. Z kolei już dwie osoby odradziły mi dystanse 15mm+ ze względu na miejsce w nadkolu (z tyłu). Patrząc na koło w obecnej konfiguracji - też mam wątpliwości, tym bardziej że obecnie jeżdzę na wąskim kapciu (obecnie zimowe 205, letnie mam 215). Dość często zdarza mi się jeździć gdzieś z zaladowanym samochodem z grupką znajomych - a to na mazury, albo jakąś górkę ze snowboardem i przy standardowym zawiasie... niestety obawiam się ocierania o błotnik.

    Z drugiej strony - osoba jeżdząca z dystansem 10mm (użytkownik rybakmj) tylko z otworem przelotowym potwierdził że nie ma bicia i działa wszystko ok. Ma to trochę sensu, bo kołnierz centrujący piasty w naszych bellach ma chyba około 15-16.5mm, więc powinno go trochę zostać. Z jeszcze kolejnej strony ktoś powiedział że zabraknie, bo z brzegu felga nie przylega dokładnie do kołnierza, a dopiero łapie kilka mm dalej.

    Wobec tego i owego zamówiłem na razie dystanse 8mm bez kołnierza i zobaczę jak będzie to działało. Powinno zostać ok 7mm kołnierza centrującego z piasty więc mam nadzieję że będzie łapać. Jest to tylko 3mm szerzej niż standard, więc z nadkolem też nie powinno być problemów. A jak będzie za mało to łyknę większe na lato.

    george11 też celnie wspomina o chlapaniu w zimę - tak więc pewnie zastanowię się czy ich nie zdjąć jak będzie źle, dzięki za cenną uwagę.
    Ostatnio edytowane przez ddudek ; 12-11-2014 o 12:15

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Nie ma szans, żeby felga siadła dobrze przy takim dystansie bez kołnierza. Kołnierz centrujący zwęża się i tylko dystans z identycznym frezem będzie zdawał egzamin. Zakładając dystans 8 mm odsuwasz felgę od piasty i wówczas obejmuje ona tylko tą węższą część (frez w feldze przy końcu jest szerszy) Moim zdaniem trochę się pospieszyłeś. W takich przypadkach bezpieczeństwo to podstawa a dystans tego typu nie zapewni optymalnego mocowania koła. Inna sprawa, że opona 205/50/17 jest znacząco wyższa i inaczej się układa niż 215/45.

  9. #9
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Ale otwór centrujący chyba tylko właśnie centruje felgę, a śruby trzymają dociskając piastę do felgi ?
    Ja jakiś czas jeździłem na dystansach coś około 6 czy 7mm właśnie bez kołnierza centrującego (156) plus trochę dłuższe śruby i bez szaleństw jeździło się ok. (ale ewentualność "bicia" sprawdziłem przy odpowiedniej szybkości - nie było)
    Być może zimą znów do tej konfiguracji wrócę.
    Choć na jazdę 'z szaleństwami' to już felgi oddzielne kupiłem z mniejszym ET.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    Od początku coś w tym temacie nie grało:

    Cytat Napisał ddudek Zobacz post
    Z tego co wiem dla GT i felg 17" prawidłowe osadzenie to ET 35,
    No powiedzmy, że to prawidłowe osadzenie jest 35, ale nie bierzesz pod uwagę szerokości felgi i robisz błąd na starcie. Zakładając, że wypełnienie błotników w GT jest już jakieś przy takim ET dopiero dla felgi o szerokości 8" dostajesz prosty wyniki - musisz mieć do tego dystanse 18,5mm by do tego dorównać.

    Warto również zauważyć, że GT w wersji Black Line poruszały się na felgach 18" o szerokości 8" i ET32 bez jakiegokolwiek przycierania nawet przy komplecie pasażerów. Stąd prosty wniosek, że dla Twoich kół nawet dystans 20mm nie powinien stanowić problemu - w kwestii ocierania z tyłu.


    Cytat Napisał ddudek Zobacz post
    Z kolei już dwie osoby odradziły mi dystanse 15mm+ ze względu na miejsce w nadkolu (z tyłu).
    Widać, nie przeliczyli tego prawidłowo.

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Moim zdaniem trochę się pospieszyłeś.
    Trudno się nie zgodzić. Wybór dystansów bez kołnierza centrującego to kiepski wybór. No i grubość 8mm nie da zadowalającego efektu.

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. Duże obroty - małe prędkości
    Utworzone przez Szmycu w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-09-2015, 10:06
  3. [156] opony 215/55 R17 - za duże :( - dystanse?
    Utworzone przez falltom w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-07-2013, 20:53
  4. Co zrobić z takimi felgami?
    Utworzone przez kamko25 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 03-04-2012, 19:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory