Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Łańcuchy na 17-tki

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Cool Łańcuchy na 17-tki

    Moi Mili,
    Szukałem forum, jest kilka wątków o łancuchach, żaden nie spełnia moich oczekiwań...

    Czy ktoś z Was zakładał łańcuchy na 17-tki w Julce?

    Jeśli tak - to jakie i jakie wrażenia?

    Przymierzam się do wyjazdu w Alpy (na ok. 2000 m n. p. m.) i wprawdzie wiem, że w wielu miejscach wymagane są opony zimowe ALBO łańcuchy, to jednak wszyscy polecają mieć je w gotowości w bagażniku. Ma to ręce i nogi moim zdaniem.

    Czytałem w wątku poświęconym łańcuchom w MiTo, aby szukać takich z gumowymi dystansami, aby zminimalizować niszczenie felg przez łańcuchy. A przyznam, że nie chciałbym sobie porysować felg... Ktoś może coś polecić?

    Przeczytałem instrukcję, ale opis, który tam jest nic mi nie mówi. Tzn. może inaczej - opisy w internecie nic mi nie mówią, mają się nijak do tego z instrukcji. Dlatego, nie ukrywam, liczę na konkretne pomysły (firma, model), a nie "jakiekolwiek o małym profilu".

    Dla ustalenia uwagi: oponki to 225/45 R 17

    PS: Dodam, że łańcuchy raczej do stosowania awaryjnego, jakby była zima stulecia, albo jakby była konieczność prawna.
    Ostatnio edytowane przez MiLykie ; 12-02-2016 o 02:28

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,007

    Domyślnie

    Jest na ten temat w instrukcji:
    Należy stosować łańcuchy
    przeciwpoślizgowe o ograniczonych
    wymiarach: we wszystkich wersjach, w
    przypadku opon 195/55 R16”, 205/55
    R16 i 225/45 R17” należy używać
    łańcuchów przeciwpoślizgowych o
    ograniczonych wymiarach z
    maksymalnym wystawaniem ponad
    profil opony w wysokości 9 mm.
    Natomiast w praktyce ja mam teraz w Giulietcie na 17" 225/45 szybkomontowalne Pewag Snox - zostały mi z poprzedniej 159 z 16" (a do nowej 159 już ni wejdą, mam większe felgi na zimówki), i teraz wrzuciłem je do Giulietty. Zakładałm je tylko raz w zeszłym roku, spisały się jak i wcześniej w 159.
    Snoxy mają większą wysokość łączników (tych co są na tylnej stronie opony po założeniu), chyba z 11mm czy nawet więcej, i oficjalni to ich raczej nie pokaże żaden katalog jako przeznaczone do Giulietty, ale jak jechałem na nich raz Giuliettą (ok 3km po krętych serpentynach w górę, potem z powrotem) to nigdzie mi nie ocierało/uderzało.
    SNoxy się super szybko zakłada, i dość dobrze się spisują, ale mają też wadę - da się je uszkodzić (system naciągu) - ja zjechałem raz z asfaltu żeby minąć sie z innym autem i wjechałem zbyt równolegle na krawędź/uskok asfaltu - uszkodziło naciąg, trzeba było dokupić jeden nowy łańcuch (250zł czy coś takiego)

    Do 159 na 17 też chciałem takie dokupić (numer większe), ale tam by już nie weszły, musiałem kupić bardziej klasycznie montowane(przekładanie za kołem) i skręcane/niskoprofilowe (7mm).

  3. #3
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    przy zakupie zwróć uwage na zabezpieczenie naciągu i łańcucha zewnętrzego i elementów napinających przed obijaniem o felgę- tj czy są zabezpieczone np poprze gumowe owijki odboje etc bo jak nie ma tego to na 100% będziesz miał porysowane i poobijane felgi.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    Byłem w Alpach tydzień temu. Leje w uj. Łańcuchy były w bagażniku tylko zajmując miejsce.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie informacje! Widziałem gdzieś takie odboje kupowane osobno, może jakoś z nimi się uda uchronić felunek przed zniszczeniami.

    Austriackei Snoxy widziałem, ale chyba za wysoka półka na wożenie w bagażniku. Przez całe życie nie miałem nawet łańcuchów, więc chyba aż tak wypasionych nie potrzebuję... Mam duże wątpliwości czy kiedykolwiek ich użyję. Nawet mogę chwilę się pobawić w śniegu normalnymi wolnonakładalnymi.

    Czy ktoś korzystał z jakichś bardziej byle-jakich?

    Właśnie ten tekst z instrukcji jest taki.. niezrozumiały. Czyli każde, które mają ogniwa do 9 mm są ok? Z tego co widziałem na 225/45R17 rozmiar to "95" tych niskoprofilowych (no-name'owych) - i te co oglądałem miały akurat 9 mm ogniwa.

    Cytat Napisał koskar Zobacz post
    Byłem w Alpach tydzień temu. Leje w uj. Łańcuchy były w bagażniku tylko zajmując miejsce.
    No tak, ale jak Ty mi powiesz jaka będzie pogoda, tam gdzie będę, za miesiąc to będziesz mistrzem.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    A dokąd jedziesz?

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Do ojczyzny Julci, Aosta Valley. Planuję na 2000 m n. p. m. wjechać Julcią.

    Natomiast nie warunkowałbym brania łańcuchów od mojego miasta przeznaczenia. Żeby ten wątek miał wartość dla potomnych, a nie tylko tych jadących do Aosty.

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Dzięki za wszystkie informacje! Widziałem gdzieś takie odboje kupowane osobno, może jakoś z nimi się uda uchronić felunek przed zniszczeniami.

    Austriackei Snoxy widziałem, ale chyba za wysoka półka na wożenie w bagażniku. Przez całe życie nie miałem nawet łańcuchów, więc chyba aż tak wypasionych nie potrzebuję... Mam duże wątpliwości czy kiedykolwiek ich użyję. Nawet mogę chwilę się pobawić w śniegu normalnymi wolnonakładalnymi.

    Czy ktoś korzystał z jakichś bardziej byle-jakich?

    Właśnie ten tekst z instrukcji jest taki.. niezrozumiały. Czyli każde, które mają ogniwa do 9 mm są ok? Z tego co widziałem na 225/45R17 rozmiar to "95" tych niskoprofilowych (no-name'owych) - i te co oglądałem miały akurat 9 mm ogniwa.



    No tak, ale jak Ty mi powiesz jaka będzie pogoda, tam gdzie będę, za miesiąc to będziesz mistrzem.
    Ja kiedyś miałem najtańsze baedziewiaki, pare razy musiałem zakładać i się sprawdziły, tyle że montowało się ciężko - nie raz to aż kwiczałem z bólu - tak ręce marzły i bolały. Później kupiłem jakieś z Norauto za blisko 200zł, ale właściwie były bardzo podobne jeśli chodzi o montaż, może trochę lepiej wykonane i miały przyzwoite etui. Dlatego zwracam uwagę na łatwość/szybkość montażu, często jest zimno,mokro, wieje, ręce momentalnie sztywnieją i ciężko się robi palcami najbanalniejsze ruchy żeby to sprawnie założyć.
    Łańcuch jak założysz, trzeba go dość szybko poprawić/dociągnąć, bo inaczej może słabo działać, albo nawet obijać gdzieś lub się zerwać (tak miał kolega, kupił łańcuchy jakieś badziewiaki, nie naciągnął i na pierwszym stromym podjeździe zaczęło ślizgać, dał po gazie i łańcuch zerwało).

    Dziś wyjeżdżałem na Magurkę Wilkowicką żeby trochę pobiegać na nartach biegowych. Tam oczywiście zima w pełni, dojazd stromą drogą ok 3.5km (chyba 12% średnie nachylenie) która od połowy wysokości jest biała i cholernie śliska. Nie obyło się więc bez montażu łańcuchów - teraz mam Pewag Servo Sport 7mm w 159. Montuje się je trudniej niż Snox-y, ale i tak łatwiej niż badziewiaki albo te z Norauto.

    Co do wysokości łańcuchów, nie tylko same ogniwa się bierze pod uwagę, trzeba sprawdzić jak duże są różne inne elementy, szczególnie te które lądują na boku opony od wewnątrz - tak żeby np nie obijały/zaczepiały się o wahacz itp. Właśnie ze Snox-ami do 159 na 17" problemem była wysokość takich kostek naciągających łąńcuchy, a nie wysokość samego łańcucha, dlatego kupowałem teraz łańcuchy niskoprofilowe 7mm, które oficjalnie i tak nie pasują do 159 na 17", bo niby do mojego auta trzeba już zakładać tylko "pająki". Sprawdziłem jednak z gościem z Pewaga il u mnie jest miejsca, i obaj stwierdziliśmy że 7mm można śmiało zakładać.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 13-02-2016 o 14:55

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Z mojego doświadczenia z łańcuchami- w cenach około 200-300 pln nie znajdziesz łańcuchów z tzw. samonapinaniem to raz i dwa łańcuchów nie dotykających elementów obręczy koła- efekt- poobijane i poobdzierane kołpaki albo alufelgi.
    Jak chcesz praktykować jazdę z łańcuchami to albo kup porządne aby miały przede wszystkim dobry samonapinacz- inaczej po kilkudziesięciu metrach musisz je jeszcze raz naciągnąć.
    druga sprawa- kupujesz kila par jednorazowych rękawic foliowych z długimi rękawami i poćwicz "na sucho" montaż np na letniej oponie albo na uacie w garażu - bo inaczej na 100% nie założysz ich w trudnych warunkach.
    dla mnie łańcuch na koło to tylko albo bardzo wysoka półka albo brak kołpaka i stalówka- wówczas kupujesz "no name" i jest ok

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    No tak, ale jak Ty mi powiesz jaka będzie pogoda, tam gdzie będę, za miesiąc to będziesz mistrzem.
    Pochmurnie z przejaśnieniami, bez większych opadów śniegu.

Podobne wątki

  1. [MiTo] łańcuchy
    Utworzone przez Lutraki w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-12-2012, 21:41
  2. Łańcuchy śnieżne na koła 15
    Utworzone przez xweb w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-12-2012, 20:18
  3. Łańcuchy na koła 17"
    Utworzone przez Dariush w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-01-2011, 19:48
  4. [155] Poszukiwany diagnosta do AE 1.8 8V TS silnik na łańcuchy
    Utworzone przez Skorpion1 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-03-2010, 19:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory