Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: czy to łożysko piasty?

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar xdj1
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 2,4jtdm, AR GT 1,9jtd
    Postów
    316

    Domyślnie czy to łożysko piasty?

    Witajcie, wczoraj wróciłem z długiej podróży 1300km za jednym razem, i dzisiaj jak jechałem do pracy to przy prędkości od około 65 do 80 km/h słychać jednostajne buczenie dochodzące z kół samochodu. Wciśnięcie sprzęgła lub wyrzucenie na luz nic nie zmienia. Dodanie gazu na luzie też nic nie zmienia. Czy taki objaw może mieć zużyte łożysko w piaście?

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 150 KM, 2006 r.
    Postów
    113

    Domyślnie

    sprawdz, czy dźwięk ustaje lub nasila się przy zmianie obciążenia koła.
    jedź równomierną prędkością (najlepiej z większą prędkością) i zacznij skręcać raz w prawo raz w lewo.
    Jeśli to któreś z łożysk przednich kół to usłyszysz zmianę natężenia dźwięku.

    Uszkodzone będzie łożysko przeciwne do tej strony w którą skręcasz. Więc jeśli skręcasz w lewo i słyszysz głośniejsze huczenie to prawe łożysko. jeśli skręcasz w prawo i słyszysz głośniejsze huczenie to lewe łożysko.

    Możesz też podnieśc auto do góry i kręcić każdym kołem z osobna. uszkodzone łożysko powinno szumieć. U mnie np. tym sposobem nie dało się stwierdzić czy prawe czy lewe.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Sposób ze skręcaniem nie zawsze działa.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 150 KM, 2006 r.
    Postów
    113

    Domyślnie

    u mnie zadziałał...nie zadziałało natomiast rozpędzanie każdego z kół z osobna.
    Nie spróbuje nie będzie wiedział - nic go to nie kosztuje.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2 JTS
    Postów
    124

    Domyślnie

    W takim razie jak najlepiej sprawdzić łożysko? Mnie podczas jazdy powyżej 100km/h coś tak metalicznie szumi i od czasu do czasu słychać takie dziwne wycie,jakbym najechał na linie. Podnosilem auto w sobotę i kręciłem kołami ,szarpalem, luzów żadnych nie wyczulem i żadnych dźwięków dziwnych też nie usłyszałem.

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar xdj1
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 2,4jtdm, AR GT 1,9jtd
    Postów
    316

    Domyślnie

    witam, zrobiłem dzisiaj test ze skręcaniem i przy skręcie w prawo dźwięk się nasila, a w lewo cichnie. Tylko nie wiem czy to tył czy przód?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar joker88
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    lubelskie
    Auto
    była: Alfa Romeo 159 2,4 JTD. Jest: Mito 1,4 105KM, Giulietta 1,4 170KM
    Postów
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz_159 Zobacz post
    W takim razie jak najlepiej sprawdzić łożysko? Mnie podczas jazdy powyżej 100km/h coś tak metalicznie szumi i od czasu do czasu słychać takie dziwne wycie,jakbym najechał na linie. Podnosilem auto w sobotę i kręciłem kołami ,szarpalem, luzów żadnych nie wyczulem i żadnych dźwięków dziwnych też nie usłyszałem.
    Dopisuje sie do pytania, mam takie same objawy. Dodatkowo zauwazylem ze pojawia sie to jak zawieszenie lekko pracuje, w sensie ze ma prostej sa lekkie nierownosci..

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał xdj1 Zobacz post
    witam, zrobiłem dzisiaj test ze skręcaniem i przy skręcie w prawo dźwięk się nasila, a w lewo cichnie. Tylko nie wiem czy to tył czy przód?
    Miałem ten sam przypadek tylko u mnie przy skręcie w lewo buczenie się nasilało natomiast w prawo ustępowało choć nie do końca. Dodatkowo oczywiście buczenie było cały czas przy jeździe na wprost i nasilało się wraz ze zwiększaniem prędkości. Winowajcą okazało się być łożysko z piastą prawego przedniego koła. Myślę, że u ciebie też będzie przód skoro bardziej wyje przy skręcaniu. Możesz podnieść samochód np. na lewarku i kręcić kołem. Jeśli będzie słychać szum to znaczy, że to łożysko jest padnięte.

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar xdj1
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 2,4jtdm, AR GT 1,9jtd
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał wprpiotrwpr Zobacz post
    Miałem ten sam przypadek tylko u mnie przy skręcie w lewo buczenie się nasilało natomiast w prawo ustępowało choć nie do końca. Dodatkowo oczywiście buczenie było cały czas przy jeździe na wprost i nasilało się wraz ze zwiększaniem prędkości. Winowajcą okazało się być łożysko z piastą prawego przedniego koła. Myślę, że u ciebie też będzie przód skoro bardziej wyje przy skręcaniu. Możesz podnieść samochód np. na lewarku i kręcić kołem. Jeśli będzie słychać szum to znaczy, że to łożysko jest padnięte.
    dzięki za info. próbowałem już tak ale delikatnie słychać jak klocki ocierają o tarcze i ciężko jest usłyszeć czy łożysko hałasuje. Chyba zdejmę klocki i zobaczę wtedy jak się obraca.

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 150 KM, 2006 r.
    Postów
    113

    Domyślnie

    lewe przednie łożysko.
    tył nie zmienia obciążenie tak bardzo podczas skręcania więc gdyby to był tył to dzwięk byłby jednolity, aczkolwiek dzwiek łozyska lubi się przenosic.
    spróbuj wymienić to przednie łożysko, przy rozebraniu piasty najwyżej mechanik ci powie że to nie to łożysko. Ja za wyjecie piasty płaciłem 70 zł

Podobne wątki

  1. [GTV Spider] Nowe łożysko do piasty
    Utworzone przez Torino w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 20-05-2017, 22:27
  2. Łożysko piasty tył Alfa 147
    Utworzone przez piotrwachnik w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-03-2017, 11:13
  3. 156 1.9 105 KM łożysko piasty
    Utworzone przez Kacper_96 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-08-2016, 17:01
  4. łożysko piasty tył
    Utworzone przez jacho w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-01-2010, 01:43
  5. Łożysko piasty
    Utworzone przez romek126 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-12-2009, 14:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory