Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Alfa 159 problem z rozruchem

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Mareslaw
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    79

    Domyślnie Alfa 159 problem z rozruchem

    Witam z góry przepraszam jeżeli temat był już wałkowany ale nie do końca pasują do tego przypadku.

    Alfa 159 1.9JtdM 8V.

    Kupiłem samochód jakiś czas temu po 4 dniach samochód zaczął ciężej odpalać jak dłużej postał.

    Oczywiście poprzedni właściciel nie miał problemów nigdy wszystko idealnie, wiadomo...

    Przed każdym rozruchem patrze na parametry. 0 błędów kompletnie nic.

    Wczoraj wróciłem o 20 do domu, bez piłowania dałem mu sobie odpocząć zanim go wyłączyłem.
    Dzisiaj o 8 wsiadam i nic. zanim jednak nacisnąłem start zobaczyłem jakie parametry pokazuje Alfinka.

    Listwa wtryskowa ciśnienie miała takie gdy wychodziłem wczoraj z pracy ale za to zauważyłem 'temp powietrza dolotowego -40C
    śpieszyłem się do roboty, więc psiknąłem mu plaka dosłownie minimalnie jedno zaaplikowanie i odpalił bez problemu, wówczas temperatura zmieniła się na 12C. Zmieniłem filtr paliwa - profilaktycznie bez rezultatów, dzisiaj zrobię próbę przelewową na wtryskach.
    Sądzicie, że przez przepływkę (bo to ona odpowiedzialna jest za tą magiczną temperaturę) może mieć wpływ na odpalenie?
    Dodam jeszcze, że próbowałem odpalić bez przepływki ale nic nie dało. Nawet gdy silnik pracował bez przepływki nie wyskoczył żaden błąd.
    Przepraszam za ewentualne błędy i składnie. Koledzy proszę o pomoc w nakierowaniu mnie. Niestety dysponuje gównianym sprzętem na BT - android jeżeli mówimy o programie diagnostycznym.
    Po wypłacie gdy nie uda mi się znaleźć problemu oddam piękną do jakiegoś magika od JTD :>

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Zacznijmy od wyjaśnienia co masz na myśli ciężej odpalać.

    Ile musisz kręcić żeby odpalił?
    Czy po odpaleniu leci dym z rury wydechowej? Jeśli tak to jaki kolor? Biały - paliwo, Lekko błękitny - olej z silnika.
    Czy zanim odpalisz czekasz aż pompa w zbiorniku napompuje ciśnienie? Słychać ją po włożeniu kluczyka.

    Do diagnostyki polecam ELM 327 z adapterami (najlepiej na USB).

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Mareslaw
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    79

    Domyślnie

    Dzięki Lucas za szybką odpowiedź.
    pompkę słychać przepraszam, nie napisałem wcześniej Paliwo dochodzi do pompy, do listwy bo też to sprawdziłem.
    bardziej chyba biały dymek poleci ale to tylko gdy odpalam na plaka. Ciężej to 4-5s muszę trzymać przycisk start.
    paradoks tej sprawy jest też taki, że jak dłużej czekam to ma większy problem z odpaleniem, jak włożę kluczyk i odczekam 2s to coś lepiej.
    Czy przepływka może mieć negatywny wpływ na rozruch? zachodzę w głowę, jeździłem wcześniej dieslem.

    Przypomniała mi się jeszcze jedna sytuacja kiedyś w robocie musiałem przepuścić gościa, więc zapaliłem Alfinke, spoko odpaliła ale nie zrobiłem nawet 50m tylko musiałem wypuścić klienta by mógł wyjechać no i wróciłem na swoje miejsce. po robicie już nie odpaliła

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareslaw Zobacz post
    Dzięki Lucas za szybką odpowiedź.
    pompkę słychać przepraszam, nie napisałem wcześniej Paliwo dochodzi do pompy, do listwy bo też to sprawdziłem.
    bardziej chyba biały dymek poleci ale to tylko gdy odpalam na plaka. Ciężej to 4-5s muszę trzymać przycisk start.
    paradoks tej sprawy jest też taki, że jak dłużej czekam to ma większy problem z odpaleniem, jak włożę kluczyk i odczekam 2s to coś lepiej.
    Czy przepływka może mieć negatywny wpływ na rozruch? zachodzę w głowę, jeździłem wcześniej dieslem.

    Przypomniała mi się jeszcze jedna sytuacja kiedyś w robocie musiałem przepuścić gościa, więc zapaliłem Alfinke, spoko odpaliła ale nie zrobiłem nawet 50m tylko musiałem wypuścić klienta by mógł wyjechać no i wróciłem na swoje miejsce. po robicie już nie odpaliła
    To że dochodzi paliwo to jest pewne, przecież ostatecznie da radę odpalić.
    Możliwe, że masz nieszczelność w układzie paliwowym i gdzieś łapie powietrze co powoduje powolny powrót paliwa z powrotem do baku, później, zanim węże paliwowe się napełnią a ostatecznie utworzą ciśnienie paliwa może chwile potrwać.
    W baku znajduje się pompa paliwa. Napompowanie trwa od 2-5 sekund, i dobrze to słychać po włożeniu kluczyka.

    Spróbuj, czysto dla sprawdzenia - włożyć kluczyk, poczekać aż pompa przestanie działać, wyjąc kluczyk i powtórzyć to z 3-4 razy. Jeżeli odpali lepiej to będziesz wiedział co może być problemem.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Mareslaw
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    79

    Domyślnie

    Zobaczymy też obstawiałem powracające paliwo. Dzisiaj zrobię ten test przelewowy bo coś mi mówi, że to może być wina wtrysku. dodatkowo dzisiaj odebrałem zestaw naprawczy do regulatora ciśnienia na pompie (uszczelki) jutro się za to zabiorę i gdy zobaczę jakaś poprawę to dam znać, może akurat komuś się przyda.
    Dziękuje za zainteresowanie Lucas. Jeżeli też Twój sposób zadziała to będę wiedział gdzie szukać

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Powiem Ci tak, miałem dokładnie identyczny problem w identycznym silniku. Mechanik stwierdził że może to być nieszczelność ale po 2 tygodniach ten problem przestał się pojawiać, co prawda zacząłem lać droższe paliwo z zaufanych stacji + od czasu do czasu wyjeżdżenie do kompletnej rezerwy i zalanie samego płynu do czyszcenia wtrysków i tak zostawiałem auto na 20 - 30 minut. Dzisiaj odpala od strzała.
    Szczerze, mając alfę musisz się przygotować, że problemy jednego dnia się pojawiają a drugiego znikają kompletnie.

    Idealny przykład, co prawda nie związany ale ukazuje świetnie ideę: https://www.forum.alfaholicy.org/159...e_dziala_.html

    PS. kompletnie nie zalecam ignorowanie tego co u Ciebie się pojawia, ale że jesteś posiadaczem alfy od niedawna to przygotowuję na takie kwiatki.
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 25-10-2019 o 10:46

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Mareslaw
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    79

    Domyślnie

    Haha, czyli wychodzi na to, że Alfinka musi mnie zaakceptować i dopiero wtedy będziemy przeżywać cudowne chwile ^^
    A tak szczerze, to jak nie znajdę problemu, a nadal będzie kicha to nie ma co jej dusić plakiem oddam do kogoś niech się głowi byle by nie wędrowała tak po mechaniorach. Tylko ciągle te wskazanie czujnika zassyanego powietrze mi nie daje spokoju -40 stopni

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    A ja znów swoje stare 3 grosze dorzucę. Sprawdź kompresję sprężania.

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    1. Akumulator + rozrusznik.
    2. Wtryskiwacze (jeśli OK to podniesienie dawki startowej) - przetestuj uruchomienie zimnego silnika z odłączonym czujnikiem temperatury.
    3. Ciśnienie sprężania też warto zmierzyć.
    4. Przepływomierz bezwzględnie do wymiany/naprawy (styki, wiązka, choćby przeczyszczenie izopropylem czy czymś co go nie zniszczy na początek). Po tym sprawdź jakie wartości pokazuje w czasie jazdy (oczekiwane vs. zmierzone).

    Poszukaj AlfaOBD na Bluetooth, bardzo dobra apka. Sprawdzisz korekty wtryskiwaczy, temperatury, ciśnienie paliwa.

    Jednostka 8V jest prostsza i przez to mniej awaryjna, ale jej też zdarzają się poważniejsze usterki.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Mareslaw
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    79

    Domyślnie

    Muszę zakupić tester by wykonać pomiar. Ale o to mi chodziło byście Panowie dali mi tutaj jakieś wskazówki.
    Tak czy siak jak nie znajdę problemu do tygodnia czasu oddam do mądrzejszej osoby

    - - - Updated - - -

    Odłączonym czujnikiem temp? masz na myśli czujnik na termostacie?
    Aku zakupiłem nowy zaraz po zakupie samochodu. Rozrusznik kręci jak szalony i tak jak mówie dostanie tylko psik plaka i momentalnie załapie
    Termostat zmieniłem również na nowy bo otwierał się za wcześnie.
    Przepływke mam sprawna od 150KM 16V ale pewnie to już inne parametry zobaczę czy pinami się zgadza.

Podobne wątki

  1. [156] 1.9 JTD problem z rozruchem. Sterowanie rozruchem?
    Utworzone przez adi.ldz w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-03-2016, 08:34
  2. Alfa 14 1.9 JTD - problem z rozruchem
    Utworzone przez Blue147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-04-2015, 19:45
  3. [159] problem z rozruchem - alfa nie odpala. Alternator czy coś innego ?
    Utworzone przez prv87 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-04-2014, 20:39
  4. Problem z rozruchem Alfa 156
    Utworzone przez tomeczq w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-02-2014, 10:51
  5. Problem z rozruchem ciepłego silnika Alfa 156 1.6 TS
    Utworzone przez maxior26 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-08-2012, 16:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory