Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Odpowietrzanie Silnika 1.75 TBi

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar oran
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    159 1750 Turbo Benzina 2011 rok, sedan
    Postów
    107

    Domyślnie Odpowietrzanie Silnika 1.75 TBi

    Do tytułu dodałbym jeszcze, że prośba o diagnoze usterki, bo potrzebuję również pomocy. Ale nie dodam - bo sam szukałem w google sposobu odpowietrzania 159 TBi i nic nie znalazło, więc jak ktoś ma wiedzę taką i tutaj się nią podzieli to będzie dla potomnych łatwiej wyszukać.

    Taka sprawa, że znalazłem jeden odpowietrznik na rurze idącej, albo wracającej z nagrzewnicy (tuż za pompa vacuum w sumie).

    Jest jakaś procedura odpowietrzania?

    Bo kiedyś mi połamali w warsztacie rurkę tą górną od zbiorniczka wyrównawczego, wymieniłem go po prostu i dolałem płynu no i sobie jeździłem, ale co zauważyłem to, że nawet jak i przed i po tej całej "operacji" płyn jest trochę poniżej minimum. Nie ważne ile doleje, nie ważne czy silnik ciepły czy zimny (na zimnym już prawie na równi z MIN). Mogę zalać pod korek (oczywiście tak nie robiłem, ale pod MAX zalewałem) i wszystko wróci do tego stanu, więc uznałem, że tak ma być.

    No ale...

    Tylko teraz sobie jadę - elegancko wymieniłem świece, mówię, ale fajnie chodzi Nawet cewkę wymieniłem jedną bo mi się ułamała ta wtyczka w cewce i nie łapała kostka, więc bałem się, że się zsunie a drutować nie chciałem nic

    No i jadę, jadę a tu nagle nie ma ogrzewania 32 stopnie ustawione a tam wali zimnem...

    Patrzę w zbiorniczek ledwo coś tam na dnie...

    Oblana płyta cała na dole (za silnikiem, z przodu sucho), i też w okolicach pod pompą, TROSZKĘ, ale mogło pociec po przewodach, a mogło z niej cieknąć (tak podejrzewałem w pierwszej chwili - ale tego dokładnie nie sprawdziłem jeszcze). Ale chyba cofa się przez zbiorniczek jakoś. Chyba, bo nie widziałem tego... Teraz jest tam wszędzie mokro i nie wiem czy to nowy płyn czy stary, bo niby ubywa trochę jak dolewam, ale to przy odpowietrzaniu się układu może być raczej "ubywanie" (powietrze wylatuje po prostu), niż wyciek.

    Możliwe, że po prostu uszczelka pod głowicą i kanał jakiś wydechowy w wodę idzie, ale jeżdżę sobie póki co, z 50km zrobiłem i narazie działa wszystko (czytaj - działa ogrzewanie).

    Na odpalonym na 32 stopnie znowu i grzejącym już ogrzewaniu odkręciłem wspomniany na początku odpowietrznik, pociekł raczej sam płyn. Próbowałem na zakręconym korku zbiorniczka jak i na odkręconym tam odpowietrzać, ale chyba to nie ma znaczenia żadnego.
    Alfa Romeo 145 1.4 Boxer
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD

    Alfa Romeo 159 1,75 TBi

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Patrzyłeś którędy ten płyn się wydostał?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Zaczynasz diagnozę od d..u strony.
    Masz wyciek płynu i na tym się skup.Przy upg nie będzie płynu na osłonie.Jazda z nieszczelnym układem może się skończyć remontem silnika.

    Wysłane z mojego motorola edge przy użyciu Tapatalka
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Płyn, który ubywa Ci ze zbiorniczka, się nie dematerializuje - albo wycieka na zewnątrz, albo masz na bagnecie dwa stany oleju - innej możliwości nie ma - może być taka sytuacja, że ucieka spod uszczelki pod głowicą na kolektor wydechowy i momentalnie odparowuje, ale wówczas czułbyś pod maską bardzo charakterystyczny słodki zapach glikolu, a więc zanim zajedziesz silnik, szukaj przyczyny.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar oran
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    159 1750 Turbo Benzina 2011 rok, sedan
    Postów
    107

    Domyślnie

    Wymieniłem pompe razem z rozrządem bo na to wyglądało (ciekło ciurkiem w sumie). Dalej śmierdzi glikolem bo spadało to na miske (ciekło po niej). Teraz jakby mniej ubywa, ale prawdodpodobnie będzie to właśnie uszczelka... Jeszcze nie jestem pewny, bo myłem tam silnik trochę karcherem od spodu i woda mogła się ze starym glikolem zmieszać, ale raczej cieknie. Chociaż póki co płynu nie ubywa, a na pewno nie tak jak przedtem. Bo co innego jak UPG zostałoby? Jest tam jakiś przewód jeszcze za silnikiem z płynem co wchodzi gdzieś do bloku? Nic takiego nie widzę za bardzo. W ogóle no mechanior nawet patrzył i sam najpierw powiedział, że pompa. Na 100% ciekła bo widać po niej, ale to nie wszystko jednak...

    W sumie znalazłem teraz, że mokro jest z tyłu za silnikiem pod kolektorem ssącym bodajże (tym plastikowym ), ta rurka co tam idzie jest cała uwalona w płynie. Nie mogę znaleźć nigdzie dobrego schematu TBi, ale to chyba jest rura od płynu normalnie, więc może ona walnięta, a jak nie to tryska tak z pod głowicy Pięknie! Kur..

    edit:
    No to jest listwa wtryskowa tam, więc uszczelka
    Ostatnio edytowane przez oran ; 26-03-2022 o 17:14
    Alfa Romeo 145 1.4 Boxer
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD

    Alfa Romeo 159 1,75 TBi

Podobne wątki

  1. [159] Odpowietrzanie sprzęgła
    Utworzone przez mario0066 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-02-2016, 14:41
  2. Odpowietrzanie sprzęgła
    Utworzone przez Damian156JTD w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-03-2012, 11:31
  3. [146] Odpowietrzanie wysprzeglika
    Utworzone przez sk8er w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-02-2011, 16:33
  4. [146] odpowietrzanie chlodnicy ??????
    Utworzone przez remi200833 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-01-2010, 18:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory