Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Ciekawy patent na spr. luzów w zawieszeniu (prawie darmo).

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie Ciekawy patent na spr. luzów w zawieszeniu (prawie darmo).

    Wczoraj przypadkiem natknąłem się na program Grzesia Dudy 101 gadżetów. I sprawdzał tam luzy w zawieszeniu. Ale prostota urządzenia poraża. Była to rura w kształcie litery "L". Uniósł koło lewarkiem jak do wymiany, śruby zakręcone normalnie. Podłożył rurę na środek koła, opuścił i druga strona tej rury służyła jako dźwignia. Machamy nią od siebie i do siebie sprawdzając luzy na boki. Luzy wzdłuż sprawdzamy wkładając rurę pod koło w poprzek auta. No musiałem to dzisiaj sprawdzić. A że miałem podobny kawałek rury w garażu to zrobiłem teścik. No i u mnie się to sprawdziło!
    Już wiem, że mi lekko stuka i skrzypnie górny wahacz. Pięknie to było czuć pod ręką. Jeszcze lepszy efekt będzie jeżeli ktoś ma kanał.
    Generalnie obowiązkowy przyrząd w Alfach.
    Niestety nie umiem tego znaleźć na YT. A sama rura jest do kupienia za 200zł, nierdzewka i takie tam. Ale wystarczy zwykła zardzawiała,wygięta choćby pod kątem 80 stopni. Średnica min.3cm.
    Ostatnio edytowane przez Alfi ; 19-04-2023 o 08:36

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Drimacus
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Małopolskie
    Auto
    Brera 2.4
    Postów
    171

    Domyślnie

    Podobny ale specjalistyczny przyrząd widziałem w kilku warsztatach już

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Proste rozwiązanie, a jak widać skuteczne. Też to sprawdzę. I będę miał porównanie, bo akurat mam zawieszenie do roboty
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    To samo tylko lepiej robią szarpaki na każdej ścieżce diagnostycznej.
    Wystarczy znaleźć dobrego diagnostę, podjechać i sypnąć parę złotych. Od razu masz wtedy diagnozę kogoś kto na tej robocie zjadł zęby.
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Taaa wystarczy znaleźć. Jak ktoś ma dwie lewe ręce, albo nie ma ochoty to może sobie jeździć po diagnostach i mechanikach. Ale tacy to raczej na forum się nie rejestrują.
    Jeszcze ani razu szarpaki na przeglądzie nie wykazały mi luzów. W żadnym aucie. Mimo że były. Nie duże, ale były.
    Z tego co tu czytam to większość jakoś nie jest skora do sypania groszem u mechanika. I to się tyczy większości polskich kierowców. Gdybyś to napisał na niemieckim forum to by jeszcze miało jakiś sens. Tylko jak to w Polsce bywa zawsze się znajdzie jakiś malkontent.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Patenty, cuda, szarpaki..... Luzów niby nie było, a Alfa źle się prowadziła. Jak pływa na koleinach to zawieszenie jest do rozpięcia i sprawdzenia po elemencie. Tyle z moich doświadczeń.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Jak nie znasz dobrego szpeca od zawieszenia to tak jest. Ja też nie znam. A jak się okazuje tytuł mechanika samochodowego to nie wszystko. Zobacz przypadek skrzyni biegów w 159. Ja już nawet nie chcę opisywać jaki rzeźnik robił tą skrzynie w mojej Alfie przy poprzednim właścicielu. Tak zrobił, że musiałem drugi raz łożyska wymieniać. I nie jestem zadowolony. A na gościa który się ogłasza na głównej stronie tutaj jakoś się nie skarżą. To albo musi być wąska specjalizacja, albo trzeba zabulić za roboczogodziny. Bo nikomu się nie chce tydzień trzymać auta i skasować 300zł, bo się okaże że to jakaś pierdółka, ale szukania na tydzień. Dlatego uważam, że dobrze jest umieć coś zdiagnozować samemu.

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Jak najbardziej.
    Jednak również popieram stwierdzenie, że dokładnie sprawdzić można po rozpięciu poszczególnych elementów.
    Czasem niektóre dają o sobie znać, jak klikające łączniki stabilizatora, co jest praktycznie niemożliwe do wykrycia na szarpakach czy ww. metodą.
    Zawieszenie w 159 jest bardzo mocno napięte.
    Moje auto czasem nosi na zakrętach, ma skłonność do ciągnięcia w stronę skręconej kierownicy przy mocniejszym naciśnięciu na pedał gazu. I o dziwo byłem na szarpakach, diagnosta stwierdził że nie ma do czego się przyczepić. Ale serwis stwierdził, że nie ustawi geometrii, bo tylne tuleje wahaczy są pozrywane. Dla sportu odkręciłem jeden górny wahacz, sworzeń dość luźno pracuje, tuleje bez problemu pozwalają na ruch wahacza góra-dół w całym możliwym zakresie, a podobno nie powinny. Już umówiłem podnośnik, wymieniam wszystko z przodu bez skrupułów. Tylko to zagwarantuje pozbycie się ewentualnych problemów.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Jak najbardziej.
    Jednak również popieram stwierdzenie, że dokładnie sprawdzić można po rozpięciu poszczególnych elementów.
    Czasem niektóre dają o sobie znać, jak klikające łączniki stabilizatora, co jest praktycznie niemożliwe do wykrycia na szarpakach czy ww. metodą.
    Zawieszenie w 159 jest bardzo mocno napięte.
    Moje auto czasem nosi na zakrętach, ma skłonność do ciągnięcia w stronę skręconej kierownicy przy mocniejszym naciśnięciu na pedał gazu. I o dziwo byłem na szarpakach, diagnosta stwierdził że nie ma do czego się przyczepić. Ale serwis stwierdził, że nie ustawi geometrii, bo tylne tuleje wahaczy są pozrywane. Dla sportu odkręciłem jeden górny wahacz, sworzeń dość luźno pracuje, tuleje bez problemu pozwalają na ruch wahacza góra-dół w całym możliwym zakresie, a podobno nie powinny. Już umówiłem podnośnik, wymieniam wszystko z przodu bez skrupułów. Tylko to zagwarantuje pozbycie się ewentualnych problemów.
    Polecam zolte tylne tuleje Strongflex twardość 80 na dolny wahacz.Zrobilem juz na nich okolo 60tkm i jestem bardzo zadowolony.Prowadzenie auta jest jeszcze bardziej precyzyjne ,bezposrednie i wcale nie jest jakos super twardo.
    Ostatnio edytowane przez salatin ; 26-04-2023 o 22:58
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dzięki, tym razem zamontuje zamiennik. Podnośnik mam na sobotę, więc jest ryzyko, że nie przyjdą. Zobaczę w jakim stanie są sworznie obecnych dolnych wahaczy, jeśli spoko to odłożę je na półkę i zamówię te tuleje.

    Montowałeś może poliuretan na tył?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. Przegląd samochodu w Bosch Car Service Wrocław.- prawie darmo :)
    Utworzone przez i am w dziale Dolnośląskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-04-2022, 01:54
  2. [159] Szukam kogoś do interpretacji logów prawie 2 MB / jtdm szarpie od prawie roku
    Utworzone przez ZKL w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-09-2016, 14:03
  3. Lokalizacja stuków i luzów w przednim zawieszeniu?
    Utworzone przez dyymianek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-03-2015, 18:48
  4. Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 13:44
  5. [145] Ciekawy patent
    Utworzone przez rooshyo w dziale Styling - Body Kit
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-07-2008, 14:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory