Strona 4 z 9 PierwszyPierwszy 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 88

Temat: Przesiadka z 1.75 TBi do 1.8 MPI LPG

  1. #31
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar
    Zostaje przy tym, że będę mieć moją Alfę najdłużej jak się da, bo to było od długiego czasu moje auto marzeń i ciężko będzie mi znaleźć coś lepszego. Ale jeśli znowu dojdą mi kolejne naprawy, jak ostatnio kiedy musiałem włożyć sporo kasy, to niestety, ale przesiadka na mniejsze auto nie będzie decyzją "bo tak jest fajniej" tylko taką, że po prostu nie mam wyjścia. Ale tak, zaczniemy od bardzo spokojnej jazdy.
    I to jest najlepsza puenta
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #32
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,557

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar Zobacz post
    Ale się tu inba rozkręciła. Doprecyzuje pewną kwestię - trasa jest specyficzna bo to nie autostrada tylko 94ka na Kraków. Ciągle się przyspiesza i zwalnia.

    Co do reszty, fajnie się mówi z perspektywy jak się ma kasę. Jeszcze pół roku temu ją miałem ale doszło parę niefajnych rzeczy w moim życiu i w międzyczasie remont generalny mieszkania który kosztuje kosmiczne pieniądze. Więc żadne kredyty nie wchodzą w grę. Zostaje przy tym, że będę mieć moją Alfę najdłużej jak się da, bo to było od długiego czasu moje auto marzeń i ciężko będzie mi znaleźć coś lepszego. Ale jeśli znowu dojdą mi kolejne naprawy, jak ostatnio kiedy musiałem włożyć sporo kasy, to niestety, ale przesiadka na mniejsze auto nie będzie decyzją "bo tak jest fajniej" tylko taką, że po prostu nie mam wyjścia. Ale tak, zaczniemy od bardzo spokojnej jazdy. Dzięki za porady, kilka osób faktycznie wniosło tu ciekawe, konstruktywne przemyślenia
    Jeżeli uda Ci się odłożyć trochę grosza, to na Śląsku jest firma GZW - są pionierami w zakresie wkładania LPG do silników JTS i TBi (z tymi z Giuli i Stelvio) włącznie.
    Warto zadzwonić, zapytać chociaż jakiego rzędu to będzie koszt, a potem przeliczyć, czy i w jakim tempie Ci się zwróci instalacja LPG.
    Nie wiem jak przy TBi, ale np. do Volvowskich VEA na bezpośrednim wtrysku, instalacje zauważalnie staniały w ostatnich latach.

    Dlaczego nie poszedłbym w zamianę TBi na MPI? Pomijając już osiągi, to MPI wcale nie jest takie kolorowe - konieczność mechanicznego regulowania luzów przy LPG jest kosztowna. Do tego 5-cio biegowa skrzynia biegów i wbrew pozorom nie jest to ekonomiczny silnik (jeździłem takim w firmowym Oplu). A na koniec utrzymanie wartości samego samochodu - zadbane egzemplarze z TBi znacznie lepiej trzymają wartość niż MPI, zatem nawet kupując dzisiaj MPI z roku 2009, za 3-4 lata możesz być sporo w plecy.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  3. #33
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Problem z gazowaniem bezpośredniego wtrysku, to smarowanie wtryskiwaczy, a zatem, oprócz zużycia gazu, trzeba się liczyć z dodatkowym zużyciem paliwa, które musi być dostrzykiwane, żeby nie padły wtryskiwacze.

  4. #34
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,557

    Domyślnie

    Nie tyle smarowanie, co chłodzenie wtryskiwaczy. Ale obecnie to nie jest żaden problem, tylko trzeba to uwzględnić w obliczeniach opłacalności montażu LPG.
    Ale to wszyscy zainteresowani montażem LPG do bezposredniego wytrysku raczej wiedzą.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  5. #35
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar Zobacz post
    Od roku mam Alfę 159 1.75 tbi i jestem w niej zakochany. Niestety, po 3 latach pracy zdalnej muszę przerzucić się na hybrydową i czeka mnie robienie około 2000km miesięcznie tylko do pracy. Nie jest to jakiś dramat, ale nagle 1/4 pensji będę przeznaczać na paliwo.

    I pewnie niestety oznacza to rozstanie z moją Alfą co potwornie mnie boli. I zacząłem myśleć - czy opłaca się przesiadać na 1.8 MPI w gazie - to jest, jak bardzo ryzykowny jest ten silnik? Czy faktycznie będzie bardzo słaby i ledwo będzie się to auto toczyło czy daje rade? Orientujecie się ile gazu pali? Wszystko zapewne będzie lepsze od moich 10-11 litrów benzyny w 1.75

    Nie szukam jakichś niewiadomo jakich osiągów, to 200 koni w 1.75 to było dużo, ale jakoś przeżyję myślę te 140 jeśli wyposażenie będę miał tak bogate jak teraz, pytanie czy po prostu waszym zdaniem to auto nie jest za mułowate przy tej masie. I czy w ogóle da się znaleźć egzemplarze które przy tym silniku nie są problematyczne? Bo nasłuchalem się że te oplowskie jednostki są słabe do gazu, a auto bez gazu nie wchodzi w grę.


    Czy będę jeszcze w jakichś innych tematach czuć dużą różnice? Będę wdzięczny za poradę bo mechanikiem nie jestem
    LPG do tbi to koszt 6000 zł.
    MPI to niestety muł ale rozumiem problem.
    A może zupełnie inaczej np zakup punto z silnikiem 1,3 jtd i będzie palił 4 l ON a koszt zakupu zbliżony do instalacji LPG.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  6. #36
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Albo kup Deltę III 1.4 T-Jet z LPG, i będziesz miał nietuzinkowe auto z całkiem sporym wnętrzem. Wersja 120 KM ma nieco większy moment obrotowy od 1.8 MPI, a Lancia jest lżejsza od Alfy, więc powinna sobie lepiej poczynać. Silnik 1.4 o mocy 150 podobno trudniej jest sensowniej zagazować (problem z porannym rozruchem po dłuższym postoju), ale może tylko źle słyszałem.

  7. #37
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2018
    Mieszka w
    Sławno
    Auto
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDM 2007 SEDAN M32 WITH ALL ECOLOGY INSIDE. RESPECT FUTURE, RESPECT ESG
    Postów
    1

    Domyślnie

    W tym przypadku najlepszym wyborem będzie rezygnacja z alfy na rzecz jakiegoś autka benzyna+gaz.
    Ewentualnie 1.9 jtd najlepiej 8v jak trasy więcej niż 50km w jedną strone
    Ostatnio edytowane przez LEJUQQ ; 17-12-2023 o 23:56

  8. #38
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,032

    Domyślnie

    1.8 MPI ten silnik w AR159 to jest jakiś ponury żart z czasów mariażu z GM.... Ta krowa w ogóle nie jedzie...

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Zenonzlasu Zobacz post
    Albo kup Deltę III 1.4 T-Jet z LPG, i będziesz miał nietuzinkowe auto z całkiem sporym wnętrzem. Wersja 120 KM ma nieco większy moment obrotowy od 1.8 MPI, a Lancia jest lżejsza od Alfy, więc powinna sobie lepiej poczynać. .
    Popieram tę opinię. To ma sens.

  9. #39
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Uchwalono kolejny pakiet sankcji na ruskich. Ban na LPG z roczną karencją, więc nie wiem czy jest sens pchać się w gazowanie auta.

  10. #40
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Uchwalono kolejny pakiet sankcji na ruskich. Ban na LPG z roczną karencją, więc nie wiem czy jest sens pchać się w gazowanie auta.
    Niby tak. Zastanawiające jest to że ok. 2/3 importu do UE to samo PL. A we Włoszech pomimo braku ruskiego taniego LPG cena średnio 0.73 euro. Różnica nie jest kolosalna i jeśli by taką cenę udało się utrzymać po okresie przejściowym to dalej się opłaca.
    Trzeba by tylko mieć na uwadze, że u nas wolumen może być po prostu nie do zastąpienia w 12mcy, a to już może cenę wywindować w kosmos.

    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Przesiadka Z VW
    Utworzone przez PrzemekD w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-12-2022, 14:04
  2. Przesiadka z 159 na 166
    Utworzone przez altexperte w dziale 166
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 22-02-2018, 20:06
  3. [159] Przesiadka z 2.4 na 3.2
    Utworzone przez pushq w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 17-12-2017, 20:09
  4. [166] przesiadka ze 156 na 166
    Utworzone przez jesse_w w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-02-2008, 20:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory