Strona 1 z 9 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 88

Temat: Przesiadka z 1.75 TBi do 1.8 MPI LPG

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    159 1.75
    Postów
    9

    Domyślnie Przesiadka z 1.75 TBi do 1.8 MPI LPG

    Hej

    Od roku mam Alfę 159 1.75 tbi i jestem w niej zakochany. Niestety, po 3 latach pracy zdalnej muszę przerzucić się na hybrydową i czeka mnie robienie około 2000km miesięcznie tylko do pracy. Nie jest to jakiś dramat, ale nagle 1/4 pensji będę przeznaczać na paliwo.

    I pewnie niestety oznacza to rozstanie z moją Alfą co potwornie mnie boli. I zacząłem myśleć - czy opłaca się przesiadać na 1.8 MPI w gazie - to jest, jak bardzo ryzykowny jest ten silnik? Czy faktycznie będzie bardzo słaby i ledwo będzie się to auto toczyło czy daje rade? Orientujecie się ile gazu pali? Wszystko zapewne będzie lepsze od moich 10-11 litrów benzyny w 1.75

    Nie szukam jakichś niewiadomo jakich osiągów, to 200 koni w 1.75 to było dużo, ale jakoś przeżyję myślę te 140 jeśli wyposażenie będę miał tak bogate jak teraz, pytanie czy po prostu waszym zdaniem to auto nie jest za mułowate przy tej masie. I czy w ogóle da się znaleźć egzemplarze które przy tym silniku nie są problematyczne? Bo nasłuchalem się że te oplowskie jednostki są słabe do gazu, a auto bez gazu nie wchodzi w grę.

    Czy będę jeszcze w jakichś innych tematach czuć dużą różnice? Będę wdzięczny za poradę bo mechanikiem nie jestem

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar Zobacz post
    Hej

    Od roku mam Alfę 159 1.75 tbi i jestem w niej zakochany. Niestety, po 3 latach pracy zdalnej muszę przerzucić się na hybrydową i czeka mnie robienie około 2000km miesięcznie tylko do pracy. Nie jest to jakiś dramat, ale nagle 1/4 pensji będę przeznaczać na paliwo.

    I pewnie niestety oznacza to rozstanie z moją Alfą co potwornie mnie boli. I zacząłem myśleć - czy opłaca się przesiadać na 1.8 MPI w gazie - to jest, jak bardzo ryzykowny jest ten silnik? Czy faktycznie będzie bardzo słaby i ledwo będzie się to auto toczyło czy daje rade? Orientujecie się ile gazu pali? Wszystko zapewne będzie lepsze od moich 10-11 litrów benzyny w 1.75 [emoji14]

    Nie szukam jakichś niewiadomo jakich osiągów, to 200 koni w 1.75 to było dużo, ale jakoś przeżyję myślę te 140 jeśli wyposażenie będę miał tak bogate jak teraz, pytanie czy po prostu waszym zdaniem to auto nie jest za mułowate przy tej masie. I czy w ogóle da się znaleźć egzemplarze które przy tym silniku nie są problematyczne? Bo nasłuchalem się że te oplowskie jednostki są słabe do gazu, a auto bez gazu nie wchodzi w grę.

    Czy będę jeszcze w jakichś innych tematach czuć dużą różnice? Będę wdzięczny za poradę bo mechanikiem nie jestem
    Przy 2kkm miesięcznie myślisz że będziesz miał spalanie 10-11 w TBi?

    Ja tyle robię i rzeczywiste spalanie mam duuuuzo niższe i to na 19". Fakt że nie jeżdżę szybko ani ostro... Ale też nie ma się co czarować że się tak da w godzinach szczytu. Średnie prędkości z przedziału 40-70 (w zależności która drogę wybiorę). Spalanie 6.5-8.5. Średnie ze zbiornika 7-8.

    Do TBi też się da gaz założyć.

    Ja po 1 przejeździe MPI na etapie kupna 159 nie chciałem już ma to auto patrzeć bo jechało znacznie gorzej niż 156 1.8TS 144KM które miałem wczesniej...



    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2022
    Auto
    159
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar Zobacz post
    Hej

    Od roku mam Alfę 159 1.75 tbi i jestem w niej zakochany. Niestety, po 3 latach pracy zdalnej muszę przerzucić się na hybrydową i czeka mnie robienie około 2000km miesięcznie tylko do pracy. Nie jest to jakiś dramat, ale nagle 1/4 pensji będę przeznaczać na paliwo.

    I pewnie niestety oznacza to rozstanie z moją Alfą co potwornie mnie boli. I zacząłem myśleć - czy opłaca się przesiadać na 1.8 MPI w gazie - to jest, jak bardzo ryzykowny jest ten silnik? Czy faktycznie będzie bardzo słaby i ledwo będzie się to auto toczyło czy daje rade? Orientujecie się ile gazu pali? Wszystko zapewne będzie lepsze od moich 10-11 litrów benzyny w 1.75

    Nie szukam jakichś niewiadomo jakich osiągów, to 200 koni w 1.75 to było dużo, ale jakoś przeżyję myślę te 140 jeśli wyposażenie będę miał tak bogate jak teraz, pytanie czy po prostu waszym zdaniem to auto nie jest za mułowate przy tej masie. I czy w ogóle da się znaleźć egzemplarze które przy tym silniku nie są problematyczne? Bo nasłuchalem się że te oplowskie jednostki są słabe do gazu, a auto bez gazu nie wchodzi w grę.

    Czy będę jeszcze w jakichś innych tematach czuć dużą różnice? Będę wdzięczny za poradę bo mechanikiem nie jestem
    Sama różnica w mocy to nic, bo niby 60 koni mniej, ale już dwa razy mniejszy moment obrotowy wpędzi Cię w depresję
    Ani to ekonomiczne ani dynamiczne.

    Jeśli masz zadbany model, to czemu nie wpakować gazu do TBi?
    Albo zamiana na diesla (jakikolwiek będzie o niebo bardziej dynamiczny od 1.8).

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Będziesz bardzo żałował zmiany na MPI.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    159 1.75
    Postów
    9

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o pytania o gaz to odpowiedź jest prosta - aktualnie nie mam 6500 zł na montaż instalacji. Nie po to szukam oszczędności żeby ładować jeszcze więcej kasy. Jeśli chodzi o spalanie no to... cóż, takie miałem do tej pory. Dużo jazdy od świateł do świateł i dlatego też nie biorę pod uwagę diesla bo oprócz dłuższych dystansów robię też dużo krótszych i go zwyczajnie zajadę. No i jeździć będę do Krakowa - jak wejdzie SCT to musiałbym niedługo auto sprzedać zapewne gdyby to był diesel.

    Co do dynamiki - to najmniejszy problem. Bo aktualnie alternatywą jest jakiś gruz który jeździ od punktu a do punktu b, niestety finanse mnie trochę dobiły przez remont mieszkania więc nie kupię kolejnej szybkiej maszynki tylko coś co pali jak najmniej i pewnie będzie brzydkie

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusnar Zobacz post
    Jeśli chodzi o pytania o gaz to odpowiedź jest prosta - aktualnie nie mam 6500 zł na montaż instalacji. Nie po to szukam oszczędności żeby ładować jeszcze więcej kasy. Jeśli chodzi o spalanie no to... cóż, takie miałem do tej pory. Dużo jazdy od świateł do świateł i dlatego też nie biorę pod uwagę diesla bo oprócz dłuższych dystansów robię też dużo krótszych i go zwyczajnie zajadę. No i jeździć będę do Krakowa - jak wejdzie SCT to musiałbym niedługo auto sprzedać zapewne gdyby to był diesel.

    Co do dynamiki - to najmniejszy problem. Bo aktualnie alternatywą jest jakiś gruz który jeździ od punktu a do punktu b, niestety finanse mnie trochę dobiły przez remont mieszkania więc nie kupię kolejnej szybkiej maszynki tylko coś co pali jak najmniej i pewnie będzie brzydkie
    Tak, ale robić 2k do pracy po mieście nie będziesz? To raczej będzie "trasa" (>>100km/dzień roboczy). Spalanie przy normalnej jeździe w TBi spadnie Ci o jakieś 30%.

    Różnica w cenie instalacji LPG do MPI jakaś kosmiczna nie będzie. Dobry zestaw LPG do wtrysku pośredniego też swoje kosztuje.
    Plus do tego pytanie jak to znosi ten silnik (sam to stwierdziłeś w pierwszym poście). W Z18XER (kochane MPI) dochodzi sprawdzanie luzów zaworowych. Jasne, może się nic nie dziać przez 100kkm, ale może też stać się "coś" po 10kkm. Loteria. Do regulacji luzów trzeba zdejmować rozrząd (koszty) + wymiana szklaneczek (koszty). Do sprawdzania trzeba zdjąć tylko pokrywę. Pewnie wypadało by takie coś robić co 30-50kkm - czyli w Twoim przypadku co 1-2 lata. To wszystko są rzeczy do wkalkulowania. Bo niby nie wydasz na benzynę i będziesz szczęśliwy ale wydasz na przeglądy (+62/rok), świece, luzy zaworowe, przeglądy i strojenie instalacji. A jak wprowadzą bana na ruskie LPG to i cena można się ocierać o 3.5-4pln/l
    Plus to auto wcale mało LPG nie pali.

    Co do SCT. Zdaje się, że MPI = Euro4, TBi = Euro5.
    Wiem, że w pełnej wersji SCT w KRK ma wpuszczać Euro3 w benzynie ale przez jaki czas?

    Na dokładkę Ci powiem, że TBi też super dużo nie oszczędzi na LPG. Dużo leci benzyny mimo wszystko. Ludzie raportują 1-2l/100km + LPG.

    Moim zdaniem szukasz złego samochodu. 159 to nie jest auto dla Ciebie na tą chwilę ze względu na całkowity brak silników spełniających Twoje kryteria.
    Szukałbym Giulietty 1.4TB 120KM (względnie bravo 1.4 T-jet). Nie dość że to jedzie (zwłaszcza jak się zrobi chipa), to ma pośredni wtrysk i super znosi LPG.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Takie Bravo mogę śmiało polecić. 1.4 Tjet dużo nie spali, w dodatku świetnie nadaje się do gazu. Dynamika nawet niezła. Części tanie, auto proste w naprawie, a w użytkowaniu dość wygodne. Jeśli odpowiada ten segment to jest to dobra alternatywa.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Polecam poćwiczyć ekodriving. Wiem, że 200KM pod butem kusi, ale z własnego doświadczenia 300-konnym autem tą samą 50-km drogę do Wrocławia i kawałek po mieście mogę zrobić ze średnią 11 litrów a mogę zrobić z 7 albo nawet lekko mniej.
    Jak masz zadbane, ogarnięte auto, to przy spalaniu ok. 7-8 wg mnie zmiana na inne nie bardzo ma sens, weź też pod uwagę ryzyko, że kupisz coś wymagającego nieprzewidzianych inwestycji.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 15-12-2023 o 12:39

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Jest na forum kilku kolegów mających ten silnik, a więc zamiast czytać o ekodrivingu 300 konnym samochodem, co już samo w sobie, jest jakimś absurdem, porównywalnym do zakupu ciężarówki do jeżdżenia po bułki, porozmawiaj z nimi, jest też kilka filmików na YT, gdzie możesz się czegoś dowiedzieć o tym silniku, bo z tego co piszesz, te osiągi nie są dla Ciebie aż tak istotne i zdajesz sobie sprawę z tego, że będą niższe, ale z drugiej strony masz wolny, niewysilony ssak i, z tego co się orientuję, bezawaryjny silnik, a z drugiej strony ryzyko wiążące się z każdym zakupem używanego samochodu.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Nic nie jest absurdem. Kolega ma opcję wymienić fajne auto z pazurem na toczyło tanio przemieszczające się z punktu A do B, Albo sprawdzić ile jest w stanie minimalnie spalić jadąc do pracy i z powrotem. A jak będzie miał ochotę to zawsze może odpalić wrotki i się pobawić. Będzie miał wybór. W toczydle nie będzie wyboru i raczej na pewno nie będzie takiej przyjemności jak w 159.
    To że mam 300konne auto, to nie znaczy że zawsze muszę cisnąć na limicie. Jak mam ochotę, albo ma drodze nie ma możliwości - a jak jest duży ruch na krajówce, to na 50 km jest kwestia tego czy będę jechał 3 auta przed czy za w konwoju 50-ciu - a skrzydeł nie mam, to po co się szarpać i zagrożenie na drodze robić???

    Ps. Kolega jak jednak będzie sprzedawać, i cena nie będzie mocno przekraczać 20k, to napisze PW. Pół roku bez alfy i tęsknię. A tatuś na wiosnę będzie zmieniał auto.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 15-12-2023 o 19:59

Podobne wątki

  1. Przesiadka Z VW
    Utworzone przez PrzemekD w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-12-2022, 14:04
  2. Przesiadka z 159 na 166
    Utworzone przez altexperte w dziale 166
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 22-02-2018, 20:06
  3. [159] Przesiadka z 2.4 na 3.2
    Utworzone przez pushq w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 17-12-2017, 20:09
  4. [166] przesiadka ze 156 na 166
    Utworzone przez jesse_w w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-02-2008, 20:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory