Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: 1.9 JTDm 150KM Szarpanie, przygasanie na ciepłym silniku - błędy przepustnicy

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    16

    Domyślnie 1.9 JTDm 150KM Szarpanie, przygasanie na ciepłym silniku - błędy przepustnicy

    Witam wszystkich, mam następujący problem z z 159-tką:

    Silnik szarpie mi, tak jakby się dławił, albo nie dostawał paliwa. Jest to trochę tak, jakbym nagle puścił gaz. Szarpanie zdarza się na ciepłym silniku. Na początku to były krótkie szarpnięcia, w tej chwili to wygląda tak że silnik jakby gaśnie na jakieś 3 sekundy, potem łapie od nowa i wszystko jest ok. W chwili szarpnięcia wskazówka turbo ląduje natychmiast na 0 bar. A gdy jadę normalnie i puszczę gaz, trzyma się tak gdzieś na pierwszej kresce. Po kilku, kilkunastu szarpnięciach pojawia się Check Engine i chwilę później tryb awaryjny. Tryb awaryjny znika po restarcie silnika, check znika jeśli zostawić auto zgaszone na jakąś godzinę.

    Błędy jakie sczytałem przez OBD to P2108, następnym razem P2108 + P2111, a za trzecim razem znów tylko P2108 (kasowałem sobie te błędy)

    Dynamika auta jest dobra, nie mam żadnych innych problemów. Rozebrałem przepustnicę, nie było w niej dużo nagaru, natomiast było sporo oleju w elektronice. Wyczyściłem płytkę, ale nie pomogło.

    Czy ktoś ma pomysł , co jeszcze mógłbym zrobić? Czy szarpanie w czasie jazdy rzeczywiście może być problemem z przepustnicą? Przecież ona odpowiada tylko za gaszenie. Dodam że samochód gaśnie zupełnie gładko. Nagrałem sobie MultiECUScanem wykres kąta przepustnicy i wygląda OK: podczas jazdy jest cały czas ok 5 stopni (nawet w czasie szarpnięć), przy gaszeniu się zamyka, potem otwiera spowrotem.

    Zastanawiam się nad wymianą przepustnicy na regenerowaną od speceelektro (podobno jest już lepiej uszczelniona). Ale jeśli to nie to, trochę szkoda wydać 300zł. Ewentualnie, czy mogłoby pomóc wykasowanie parametrów adaptacyjnych ECU?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Napisał diegotm Zobacz post
    Witam wszystkich, mam następujący problem z z 159-tką:

    Silnik szarpie mi, tak jakby się dławił, albo nie dostawał paliwa. Jest to trochę tak, jakbym nagle puścił gaz. Szarpanie zdarza się na ciepłym silniku. Na początku to były krótkie szarpnięcia, w tej chwili to wygląda tak że silnik jakby gaśnie na jakieś 3 sekundy, potem łapie od nowa i wszystko jest ok. W chwili szarpnięcia wskazówka turbo ląduje natychmiast na 0 bar. A gdy jadę normalnie i puszczę gaz, trzyma się tak gdzieś na pierwszej kresce. Po kilku, kilkunastu szarpnięciach pojawia się Check Engine i chwilę później tryb awaryjny. Tryb awaryjny znika po restarcie silnika, check znika jeśli zostawić auto zgaszone na jakąś godzinę.

    Błędy jakie sczytałem przez OBD to P2108, następnym razem P2108 + P2111, a za trzecim razem znów tylko P2108 (kasowałem sobie te błędy)

    Dynamika auta jest dobra, nie mam żadnych innych problemów. Rozebrałem przepustnicę, nie było w niej dużo nagaru, natomiast było sporo oleju w elektronice. Wyczyściłem płytkę, ale nie pomogło.

    Czy ktoś ma pomysł , co jeszcze mógłbym zrobić? Czy szarpanie w czasie jazdy rzeczywiście może być problemem z przepustnicą? Przecież ona odpowiada tylko za gaszenie. Dodam że samochód gaśnie zupełnie gładko. Nagrałem sobie MultiECUScanem wykres kąta przepustnicy i wygląda OK: podczas jazdy jest cały czas ok 5 stopni (nawet w czasie szarpnięć), przy gaszeniu się zamyka, potem otwiera spowrotem.

    Zastanawiam się nad wymianą przepustnicy na regenerowaną od speceelektro (podobno jest już lepiej uszczelniona). Ale jeśli to nie to, trochę szkoda wydać 300zł. Ewentualnie, czy mogłoby pomóc wykasowanie parametrów adaptacyjnych ECU?
    Ewidentna awaria przepustnicy a w zasadzie klapy gaszącej . Klapa wariuje i gasi ci motor. Wymieniaj póki jeszcze jesteś w stanie jeździć. Ja wymieniłem samemu roboty na 2 godzinki

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Przy okazji wymień opaskę na skrecana która jest na klapą. To się chyba fachowo odma nazywa. sporo potrafi z niej lecieć i zalewac właśnie elektronikę klapy gaszącej.

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Nie ma co się zastanawiać, trzeba wymienić przepustnicę. Może być nawet regenerowana, skoro jest lepiej uszczelniona. 300 zł nie majątek.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Powiedzmy jest lepiej uszczelnienia bo jest wypiaskowana więc dolot ciężej się wysuwa co za tym idzie oring lepiej dociska obudowę

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    16

    Domyślnie

    Udało mi się rozwiązać problem. Zamówiłem przepustnicę, i montując ją, zauważyłem że w wiązce kabli do przepustnicy wszystkie przewody miały zeżartą izolację. Były prawie gołe. Tak jakby izolację wyżarł żrący płyn. Poizolowałem każdy z nich taśmą i problem się nie powtórzył. Prawdopodobnie ktoś "czyścił" kolektor puszczając do środka jakiś płyn przez przepustnicę, i kapało mu na kable. Przeżarło izolację, potem pociekło tam jeszcze trochę oleju, i jak silnik się dobrze zagrzał, tak po 50km jazdy, prawdopodobnie cienka warstwa oleju przestawała izolować i kable zwierały, zamykając na chwilę przepustnicę.

Podobne wątki

  1. [159] 1.9 jtdm 16v problem przy odpalaniu na ciepłym silniku. Ogromny hałas
    Utworzone przez kamil159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-10-2016, 07:54
  2. [159] Nagłe szarpanie na ciepłym silniku
    Utworzone przez sea w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-01-2016, 19:22
  3. [159] Szarpanie, stuki, brak mocy, 1.9 jtdm 16v, 150km
    Utworzone przez sebawro w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-11-2015, 13:52
  4. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-11-2011, 12:59
  5. Szarpanie przy ruszaniu na ciepłym silniku.
    Utworzone przez Stanley w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 18:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory