Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Alfa od 2 miesiecy kopci i sypie ,,check engine"

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 200KM Sportwagon, DPF/EGR on.
    Postów
    11

    Domyślnie Alfa od 2 miesiecy kopci i sypie ,,check engine"

    Alfa 159 sportwagon, 2.4 jtdm, 200km. EGR + DPF są.

    Zaczęło jakies 1.5 miesiąca temu, alfa zaczęła sporo kopcić na czarno, po kilku dniach pojawił się ,,check engine" i tryb awaryjny, alfa również nie mogła wejść w tryb wypalania DPF. Ponadto zauważyłem dziwne szarpnięcia (nie w momencie zmiany biegu) tak jakby auto sie na sekunde dławiło.
    Samochód oddany do mechanika, pierwsza diagnoza, wtryski do wymiany. Wymienione 5 wtrysków na nowe. Problem wrócił po jakimś tygodniu. Po tym rozebranie EGR (został wyczyszczony, był mocno zawalony nagarem), dobranie się do kolektora (również cały w nagarze, kolektor wymieniony na nowy). Potem Alfa poszła do innego mechanika, niby speca od DPF, ten wymienił czujnik temperatury spalin, który wg niego był uszkodzony, oraz wyczyścił DPF w maszynie.
    Podsumowując:
    -wtryski nowe
    -kolektor nowy
    -egr i dpf po czyszczeniu
    -wymieniony czujnik temperatury spalin

    Po tym kilka dni jazdy i to samo, nadal dymi, DPF gdy osiągnął stan blisko 100% nie wchodzi w tryb wypalania. Ponownie tryb awaryjny, check engine z błędem odnosnie DPF - natomiast mechanik twierdzi że przy DPF wszystko sprawdzał i jest ok. Postawił diagnoze, że tak jakby wolne obroty zostały obniżone programem do poniżej 800, przez co auto nie moze wejść w tryb wypalania. Z tym, że odkąd auto mam (2.5 roku) to nic z programem nie było modyfikowane, dpf wypalał się normalnie.

    Jakaś wskazówka, podpowiedź byłaby mile widziana, bo blisko 2 miesiące bez auta i non stop powróty do mechanika.
    DPF i EGR z wyboru pozostawione i tego nie chciałbym zmieniać.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał babel007 Zobacz post
    Alfa 159 sportwagon, 2.4 jtdm, 200km. EGR + DPF są.

    Zaczęło jakies 1.5 miesiąca temu, alfa zaczęła sporo kopcić na czarno, po kilku dniach pojawił się ,,check engine" i tryb awaryjny, alfa również nie mogła wejść w tryb wypalania DPF. Ponadto zauważyłem dziwne szarpnięcia (nie w momencie zmiany biegu) tak jakby auto sie na sekunde dławiło.
    Samochód oddany do mechanika, pierwsza diagnoza, wtryski do wymiany. Wymienione 5 wtrysków na nowe. Problem wrócił po jakimś tygodniu. Po tym rozebranie EGR (został wyczyszczony, był mocno zawalony nagarem), dobranie się do kolektora (również cały w nagarze, kolektor wymieniony na nowy). Potem Alfa poszła do innego mechanika, niby speca od DPF, ten wymienił czujnik temperatury spalin, który wg niego był uszkodzony, oraz wyczyścił DPF w maszynie.
    Podsumowując:
    -wtryski nowe
    -kolektor nowy
    -egr i dpf po czyszczeniu
    -wymieniony czujnik temperatury spalin

    Po tym kilka dni jazdy i to samo, nadal dymi, DPF gdy osiągnął stan blisko 100% nie wchodzi w tryb wypalania. Ponownie tryb awaryjny, check engine z błędem odnosnie DPF - natomiast mechanik twierdzi że przy DPF wszystko sprawdzał i jest ok. Postawił diagnoze, że tak jakby wolne obroty zostały obniżone programem do poniżej 800, przez co auto nie moze wejść w tryb wypalania. Z tym, że odkąd auto mam (2.5 roku) to nic z programem nie było modyfikowane, dpf wypalał się normalnie.

    Jakaś wskazówka, podpowiedź byłaby mile widziana, bo blisko 2 miesiące bez auta i non stop powróty do mechanika.
    DPF i EGR z wyboru pozostawione i tego nie chciałbym zmieniać.
    A dolot szczelny?

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Obroty nominalne dla JTDm są na pewno poniżej 800 i nie mają nic wspólnego z wypalaniem filtra DPF.
    Bez podłączenia komputera diagnostycznego ciężko jest cokolwiek powiedzieć, ale jeśli miałbym strzelać to wg mnie pierwszym podejrzanym jest EGR, który do testu należy zaślepić pełną blachą.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 200KM Sportwagon, DPF/EGR on.
    Postów
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    A dolot szczelny?
    Wg mechanika tak.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Obroty nominalne dla JTDm są na pewno poniżej 800 i nie mają nic wspólnego z wypalaniem filtra DPF.
    Bez podłączenia komputera diagnostycznego ciężko jest cokolwiek powiedzieć, ale jeśli miałbym strzelać to wg mnie pierwszym podejrzanym jest EGR, który do testu należy zaślepić pełną blachą.
    Tak to troche brzmiało jakby te informacje o obrotach wynalazł ,,na siłe". Komputer był podłączany, jedyne co pokazuje to nieprawidłową prace DPF.
    EGR był brany pod uwage, natomiast teoretycznie mechanik u ktorego jest auto teraz (nie ten od obrótów), mówi że sprawdzał i EGR funkcjonuje ok, chociaz mowił że sprawdzał własnie komputerem, nie poprzez zaślepienie go na próbe.

    Jakbym chciał go zaślepić na próbe, takie zaślepki z allegro za 30 zł będą ok?
    Domyślam się że może wywalić wtedy ,,check engine" przez EGR, natomiast czytałem że sporo osób tak wlasnie testuje i auto nie wejdzie w tryb awaryjny? Nie wpłynie również zaślepienie EGR negatywnie na DPF?
    Ostatnio edytowane przez babel007 ; 14-09-2020 o 12:53

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał babel007 Zobacz post
    Jakbym chciał go zaślepić na próbe, takie zaślepki z allegro za 30 zł będą ok?
    Domyślam się że może wywalić wtedy ,,check engine" przez EGR, natomiast czytałem że sporo osób tak wlasnie testuje i auto nie wejdzie w tryb awaryjny? Nie wpłynie również zaślepienie EGR negatywnie na DPF?
    Dokładnie tak. Zaślepienie EGR wpływa tylko pozytywnie na żywotność filtra. EGR na kompie i wizualnie może wydawać się sprawny, a w rzeczywistości nie domykać się do końca lub pracować niepoprawnie w czasie jazdy.

    Odczyt mierzonej masy powietrza pokrywa się z oczekiwaną?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 200KM Sportwagon, DPF/EGR on.
    Postów
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Dokładnie tak. Zaślepienie EGR wpływa tylko pozytywnie na żywotność filtra. EGR na kompie i wizualnie może wydawać się sprawny, a w rzeczywistości nie domykać się do końca lub pracować niepoprawnie w czasie jazdy.

    Odczyt mierzonej masy powietrza pokrywa się z oczekiwaną?
    Co do odczytu nie wiem.

    Odnośnie zaślepek, zamowione, będziemy próbować, natomiast objawy wg mnie (daleko mi do znawcy) z tego co czytałem na innych wątkach pasują do EGR faktycznie.

    Przy okazji 2 pytania:

    1) Czy gdyby winny był faktycznie EGR i zdecydowałbym się na usunięcie go, czy w przypadku zostawienia DPF wpływa to znacząco na emisje spalin? Może być problem po usunięciu jedynie EGR na przykład na przeglądzie?

    2) Jak ewentualne usunięcie EGR może wpłynąć na fakt, że w kolektorze który mam wymieniony na nowy zostawione są fabryczne klapy? (Kolektor aluminiowy) Naczytałem się , że klapki czasem się urywają, usunięcie EGR może temu sprzyjać jakos?

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Cytat Napisał babel007 Zobacz post
    Co do odczytu nie wiem.

    1) Czy gdyby winny był faktycznie EGR i zdecydowałbym się na usunięcie go, czy w przypadku zostawienia DPF wpływa to znacząco na emisje spalin? Może być problem po usunięciu jedynie EGR na przykład na przeglądzie?

    2) Jak ewentualne usunięcie EGR może wpłynąć na fakt, że w kolektorze który mam wymieniony na nowy zostawione są fabryczne klapy? (Kolektor aluminiowy) Naczytałem się , że klapki czasem się urywają, usunięcie EGR może temu sprzyjać jakos?
    Ad.1
    W PL nie będzie problemu (trzeba softowo EGR też wyłączyć).

    Ad.2
    Usunięcie EGR jeśli ma wpłynąć na klapki, to raczej tylko pozytywnie, bo nie będą się tak brudzić.
    Choć ja bym je usunął tak czy inaczej.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Mam u siebie w dziewiątce bardzo podobne objawy, zaczęło się od check engine z DPF "wysoki stan z czujnika" Auto zostawiało kurtynę dymną pod każdymi światłami.

    Auto serwisuje w ASO, u mnie tak samo "wtryski leją" każdy tak tam mówił, potem "mapa była grzebana" i tak w kółko, aż w końcu skończyły się im pomysły.
    Dzisiaj sprawdziłem dolot i nieszczelność jak się patrzy.

    Dokładniejszy opis znajdziesz w moim poście obok, ale polecam Ci sprawdzić dolot taką metodą jak ja to zrobiłem.


    Jutro mają mi przyjść zaślepki do EGR ale narazie wstrzymam się z ich montażem aż wymienię kolektor.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 200KM Sportwagon, DPF/EGR on.
    Postów
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klonek Zobacz post
    Ad.1
    W PL nie będzie problemu (trzeba softowo EGR też wyłączyć).

    Ad.2
    Usunięcie EGR jeśli ma wpłynąć na klapki, to raczej tylko pozytywnie, bo nie będą się tak brudzić.
    Choć ja bym je usunął tak czy inaczej.
    Dzięki, rozważe usunięcie klapek, szkoda że mechanik sam nie zasugerował tego jak wymieniał kolektor na nowy, bo z tego co mówił, dobranie sie do niego nie jest takie łatwe.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Warwickk Zobacz post
    Mam u siebie w dziewiątce bardzo podobne objawy, zaczęło się od check engine z DPF "wysoki stan z czujnika" Auto zostawiało kurtynę dymną pod każdymi światłami.

    Auto serwisuje w ASO, u mnie tak samo "wtryski leją" każdy tak tam mówił, potem "mapa była grzebana" i tak w kółko, aż w końcu skończyły się im pomysły.
    Dzisiaj sprawdziłem dolot i nieszczelność jak się patrzy.

    Dokładniejszy opis znajdziesz w moim poście obok, ale polecam Ci sprawdzić dolot taką metodą jak ja to zrobiłem.


    Jutro mają mi przyjść zaślepki do EGR ale narazie wstrzymam się z ich montażem aż wymienię kolektor.

    Daj znać jak możesz, jak po wymianie kolektora i ewentualnie po zaślepieniu EGR. Ja będe zaślepiał testowo pod koniec tygodnia, zobaczymy. PS. kolektor właśnie z klapkami czy bez wrzucasz?

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Wymianę kolektora mam umówioną na następny tydzień, nie chce sam się za to zabierać ze względu, że trzeba ruszyć pompę wysokiego ciśnienia aby go wyjąć.

    Aktualnie w kolektorze mam zaślepione otwory po klapach wirowych przez poprzedniego właściciela ale w nowym kolektorze też od razu zamierzam wywalić klapki. Prędzej czy później będą na tyle w złym stanie, że mogą się urwać, co prawda zaślepiony EGR wydłuży ich czas życia ale skoro będę mieć kolektor na wierzchu to wole je wywalić.

Podobne wątki

  1. [159] spadek mocy i komunikat"have engine check"
    Utworzone przez koondi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-12-2021, 12:59
  2. Brak kontrolki "Check Engine"?
    Utworzone przez Adasko9412 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-06-2016, 13:51
  3. [159] Kontrolka "check engine" i podwyższone spalanie
    Utworzone przez thomas. w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-05-2015, 11:13
  4. Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 02-11-2013, 10:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory