Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Temat: Czy zmiana panelu klimy na polift da możliwość wyłączenia AUTO temp. nawiewu?

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar alflg
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 SportWagon 1.9 JTDm 150 km 2006r CHIP 180 km 401 nm
    Postów
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał nkaroluky Zobacz post
    ja robie tak, ze przy obecnych temp mam ustawione na 18. w momencie gdy plyn chlodzacy pewnie ma prawie 50 st (kilka sekund zanim wskazowka sie podniesie) nawiew nagle zaczyna sie robic na max. musze zmniejszyc na 1 kreske i wtedy nie czuje, że leci cieple na maxa powietrze. inaczej sie nie da, dopoki temperatura we wnetrzu nie osiagne zadanej temperatury na zegarach, bedzie walic cieplym caly czas. ostatnio wracałem z delegacji, gdzie z miejsca startu mialem doslownie 300m na autostrade. i mimo ustawienia 18st dawalo mi gorącym powietrzem przez dobre pol godziny
    Nawiew po przekroczeniu 50 st nie zacznie się zwiększać na max jeśli masz ustawiony na 3 prędkość. Do autora wątku jeśli ustawisz nadmuch tylko na szybę , to też bardzo odczuwasz max gorąco ?

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Zmierzyłem temp. termometrem. Zadana na wyświetlaczu 16st. a z nawiewu 26st. Przy czujniku było 12st.
    I wygląda na to że tym którzy lubią ciepło, bardzo ciepło, to nie przeszkadza. Ale są tacy (chyba w mniejszości) którzy nie muszą zimą jechać w krótkim rękawie i im taka praca nawiewów przeszkadza. A szczególnie jeżeli jedziesz autem powiedzmy pół godziny i zimą czujnik nie załapie nawet 17st. i będzie dmuchać gorącym.

    Alflg na szybę właśnie czuć to ciepło najbardziej. Jak znajdę jakąś Alfę w okolicy Rybnika to sprawdzę jak to faktycznie jest. Chyba że faktycznie mam coś zepsute to odszczekam wszystko. Ale z tego co tu czytam to są tacy którzy mają tak samo.

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.8
    Postów
    127

    Domyślnie

    Sprawdź MESem odczyt z czujnika temperatury wnętrza, czy wszystko gra.
    Generalnie tak działa climatronic w każdym samochodzie - porównuje obecną temperaturę wnętrza do zadanej i dąży do jak najszybszego osiągnięcia jej. Jak będziesz miał ustawione 20°C to latem będzie chłodzić jak się wnętrze nagrzało, a zimą dmuchać ciepłym żeby nagrzać. Proste.
    W panelu poliftowym jest analogicznie - działa to tak, że dąży to zadanej temperatury na "auto" i później zmniejsza temp i siłę nadmuchu. Jedynie jak zostawić na manualu to będzie dmuchać cały czas taką samą temperaturą.

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    To ja jeszcze dodam na swoją obronę, że poszperałem na forach innych marek i wychodzi jednak na moje. Czyli na uszczęśliwienie na siłę kierowcy. Cytat taki z forum Opla:

    "Chwila moment. Oprócz Astry mam jeszcze Fiata Bravo z klimatronikiem i kiedyś na forum Fiata natknąłem się na bardzo podobny temat, gdzie ktoś narzekał, że ustawia na panelu 16 stopni i leci mu gorące powietrze, więc musi nawet w chłodne dni używać klimy. I wszyscy mu tam pisali, że nie rozumie jak działa klimatronik, i że tak właśnie ma działać. Temperatura jaką ustawia użytkownik to nie jest temperatura powietrza jakie wylatuje z kratek, tylko temperatura docelowa w kabinie. Jeśli ta temperatura jest niższa niż nastawiona, to sterownik będzie dmuchał gorącym aż dogrzeje do tej temperatury. Tak jak termostat w domowym ogrzewaniu. No to jak to w końcu jest? Bo z moich obserwacji wynika, że to prawda. Na panelu ustawione 16 stopni, rano gdy w aucie jest chłodno dmucha ciepłym, w południe gdy w aucie jest ciepło dmucha chłodnym. W Astrze jest podobnie."
    "Dlaczego jest to problemem? Gdy jeździmy w kurtkach krótkie dystanse do 30min jazdy i tak wcześniej czy później będzie nam ciepło/gorąco. Bez znaczenia czy ustawimy 24st czy 18st. Wychodzi na to że jedynym rozwiązaniem jest permanentne włączenie klimatyzacji (pomijam fakt zdrowotności).
    Bo inaczej się nie da. Zresztą w drugą stronę też to działa. W autach bez klimatornika (pokrętła bez regulacji temperatury) na zimowe jazdy wystarczy włączyć dmuchawę na 1 i po zagrzaniu się silnika wybrać odpowiednio ciepłe ustawienie. Tym samym z nawiewów cały czas będzie leciało ciepłe powietrze bez znaczenia na temperaturę zewnętrzną i inne życzenia czujnika temperatury. W Astrze J z kolei jeżeli co jakiś czas nie będziemy podkręcali tej temperatury o stopień dwa po czasie zrobi nam się zimno, wyczuwalne po godzinie i więcej jazdy. Oczywiście wszystkie te sytuacje o których wspomniałem zakładają wyłączoną klimatyzację.
    Na górę
    "

    Czyli są kierowcy którym przeszkadza to dążenie do ustawionej temp. Ale z obserwacji stwierdzam że tacy jak ja są w mniejszości.
    Ostatnio edytowane przez Alfi ; 12-12-2022 o 14:19

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.8
    Postów
    127

    Domyślnie

    Jeżeli komuś przeszkadza sposób działania climatronica to niestety musi szukać pojazdu bez climatronica. Innego wyjścia nie ma

  6. #16
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    czyli idac Twoim tokiem myslenia , na zewnatrz jest -20 a Ty ustawiasz sobie 18 , i czekasz az temp w kabinie ,przy lecacym z nawiewów 18stopniowym powietrzu sie podniesie nim dojedziesz do celu , no to gratuluje

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    czyli idac Twoim tokiem myslenia , na zewnatrz jest -20 a Ty ustawiasz sobie 18 , i czekasz az temp w kabinie ,przy lecacym z nawiewów 18stopniowym powietrzu sie podniesie nim dojedziesz do celu , no to gratuluje
    Nie. Mój tok myślenia jest taki. Jadę do pracy 30min. na dworze może być temp. w przedziale minus kilka stopni wzwyż, a mi wystarczy ustawić z nawiewów 19 st. Tak samo wiosną czy jesienią. Po jaka cholerę ma dmuchać 26 jeżeli na zewnątrz jest 5 st. a ja siedzę w kurtce i wystarczy mi nawet 18. Może zadana temp. jest dobra na trasę, ale przy kubaturze Alfy, a już kombi w szczególności, zimą czujnik nigdy nie wychwyci zadanej temp. Ja tam w 156 nie narzekałem na pracę nawiewów, a tu się rozczarowałem.
    Ty podajesz jakiś ekstremalny przykład. Taka temp. ile dni w roku się trafi? A ile dni w roku jest kilka stopni powyżej lub poniżej zera? A wystarczyło zostawić możliwość wyłączenia auto. I każdy byłby zadowolony.
    I kwestia najważniejsza. Co to za problem przekręcić pokrętło na 30st. jak ktoś chce ten żar z nawiewów? Czujesz że ci w kurtce już za ciepło, zmniejszasz na 20. Natomiast brak możliwości ustawienia swojej temp. z nawiewów to już problem. Bo musisz się zatrzymać i ściągnąć kurtkę. To tak trochę wyolbrzymiając.
    I dodam jeszcze pytanie. Jaki jest sens projektować panel klimatyzacji ze skalą co pół stopnia skoro i tak przeciętny kierowca nie jest w stanie takiej temperatury uzyskać ani z nawiewów ani w aucie?
    Ostatnio edytowane przez Alfi ; 16-12-2022 o 08:32

  8. #18
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Temperatura na panelu oznacza zadaną temperaturę wnętrza, do jakiej będzie dążył klimatronik. Będzie ona zbliżona do temperatury powietrza z nawiewu dopiero, gdy temperatura wnętrza osiągnie zadaną wartość. I jest całkowicie słuszne rozwiązanie.
    Jeżeli ono Tobie nie odpowiada, możesz nie korzystać z trybu automatycznego. W moim polifcie po przekroczeniu 50 st C płynu chłodniczego nawiew automatycznie zwiększa prędkość, zawsze. Może to być irytujące, ale nauczyłem że w tym momencie wciskać minus i zostawiać na dwóch kreskach jeśli jadę niedaleko - nie ma potrzeby ogrzewać kabiny. I w zimie mam ustawione na 16 stopni, jadąc w kurtce jest to dla mnie wystarczające.
    Układ wentylacji w 159 działa bardzo dobrze, nie ma co narzekać. Gorzej jest np. w Oplach, gdzie parujące szyby są rzeczą naturalną...
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #19
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    ja włączam naqwiewy na nogi i siła nawiewu juz mi nie przeszkadza

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Ten gorący nawiew na nogi przynajmniej dociera do czujnika temp. i po ok.30min powietrze leci troszkę jakby chłodniejsze. Zauważyłem że nawiew strasznie odbiera temp. silnikowi. Przynajmniej u mnie. Do 50 st. idzie szybko, chyba 3km wystarczy w takie mrozy. Ale wystarczy włączyć nawiew nawet na jedną kreskę i w mieście muszę przejechać min. 12km żeby dobiło do 80st. Ale kiedy zejdę z nawiewem do zera(bez kreski) to temp. idzie dużo szybciej w górę. Ale to tylko można zauważyć jak ktoś ma apkę na telefon połączony z ELM po BT. Ja akurat mam radio dotykowe i lubię czasem zerknąć na odczyt z czujników w aucie (torque).

Podobne wątki

  1. [159] polift nie swieci panel klimy
    Utworzone przez Rutek79 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-04-2020, 22:54
  2. [159] Nawiew działa mimo wyłączenia zapłonu, nie działa regulacja mocy nawiewu.
    Utworzone przez danek90099 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-07-2019, 20:41
  3. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 07-04-2016, 07:30
  4. Błąd P1200 wygnał wyłączenia silnika- auto nie pali
    Utworzone przez CARENZO w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-06-2013, 05:26
  5. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-09-2012, 11:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory