Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Czy Selespeed ze 159/Brery jest spokrewniony z M32?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2JTS
    Postów
    23

    Domyślnie Czy Selespeed ze 159/Brery jest spokrewniony z M32?

    Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Brery 2.2jts z Selespeedem (auto ma prawie 240 tys. przebiegu, 2010r.). Jestem na etapie lokalizowania różnych dziwnych dźwięków. To, nad czym się obecnie głowię to pulsujące wycie/miauczenie pojawiające się powyżej 60km/h i nie zależy ono od prędkości silnika (więc wspomaganie raczej nie). Dźwięk trochę przypomina najechanie na linię przerywaną na jezdni, taką chropowatą wydającą dźwięk, tylko oczywiście ciszej. Razem z dźwiękiem czuć delikatne wibracje na kierownicy. Brzmi to trochę jak łożysko koła albo wyząbkowana opona, ale dziwnie pulsuje i nie zmienia się przy ruchach kierownicy (więc opony łożyska raczej nie). Co więcej częstotliwość pulsowania i ton są w miarę stałe. Stąd moje pytanie: czy w skrzyniach Selespeed też zdarzają się problemy z łożyskami, jak w M32? Czy Selespeed to całkowicie inna skrzynia, czy zautomatyzowana M32?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Po zdjęciach dekla wygląda jak M32

    https://www.otomoto.pl/czesci/oferta...-ID6FQrBl.html


    https://stillrunningstrong.com/car-m...rbox-bearings/

    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    M32 to skrzynia do diesla. Bedzie miała inne przełożenia

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,554

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasio79 Zobacz post
    M32 to skrzynia do diesla. Bedzie miała inne przełożenia
    M32 to nie tylko skrzynia do Diesla Była równie, wersja do benzynowych silników.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    248

    Domyślnie

    No przecie w 1.75tbi siedzi m32. Tylko co ciekawe nikt tam na nią bardzo nie narzeka.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,554

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszko Zobacz post
    No przecie w 1.75tbi siedzi m32. Tylko co ciekawe nikt tam na nią bardzo nie narzeka.
    W TBi, w JTS poza 3.2 również.

    W TBi też padają, ale mniej o tym słyszysz, bo TBi w porównaniu do JTDm to mały ułamek produkcji 159.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    M32 skojarzona z silnikiem benzynowym ma trochę łatwiej, ale też nie jest wolna od wad. W tym przypadku często występuje jeszcze grzechotanie z okolic skrzyni na biegu jałowym, często słyszalne dopiero po rozgrzaniu skrzyni.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Azajcew Zobacz post
    Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Brery 2.2jts z Selespeedem (auto ma prawie 240 tys. przebiegu, 2010r.). Jestem na etapie lokalizowania różnych dziwnych dźwięków. To, nad czym się obecnie głowię to pulsujące wycie/miauczenie pojawiające się powyżej 60km/h i nie zależy ono od prędkości silnika (więc wspomaganie raczej nie). Dźwięk trochę przypomina najechanie na linię przerywaną na jezdni, taką chropowatą wydającą dźwięk, tylko oczywiście ciszej. Razem z dźwiękiem czuć delikatne wibracje na kierownicy. Brzmi to trochę jak łożysko koła albo wyząbkowana opona, ale dziwnie pulsuje i nie zmienia się przy ruchach kierownicy (więc opony łożyska raczej nie). Co więcej częstotliwość pulsowania i ton są w miarę stałe. Stąd moje pytanie: czy w skrzyniach Selespeed też zdarzają się problemy z łożyskami, jak w M32? Czy Selespeed to całkowicie inna skrzynia, czy zautomatyzowana M32?
    Musiałbyś znaleźć speca, który ma doświadczenie z tym rodzajem skrzyni. Zapewne zbyt wielu ich nie ma… na forum nie masz szans na trafną diagnozę.
    Jedyne co mogę powiedzieć, to że jest to skrzynia M32 z „robotem”. Takie info kiedyś znalazłem.

    - - - Updated - - -

    Ale co do samych objawów - zamieniałeś koła przód-tył? Wibracje na kierownicy sugerowałyby problem z felgami albo ogumieniem.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2JTS
    Postów
    23

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi. Na razie auto jest u blacharza. Jak wróci, zajrzę pod spód obejrzeć stan przegubów wewnętrznych, podpory półosi i zrobię test z zamianą kół. Również nowy wąż od wspomagania czeka na wymianę: stary ciekł i na szybko zakułem tylko nowe części gumowe. Ale po takiej naprawie, wspomaganie zaczęło trochę buczeć.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2JTS
    Postów
    23

    Domyślnie

    Odpowiadając na własne pytania (dla potomnych):
    - Ten hałas generuje łożysko w lewym kole (po osłuchaniu stetoskopem na podniesionych kołach),
    - Selespeed w 159/Brerze to skrzynia M32 z robocikiem.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 24-08-2021, 13:00
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-10-2012, 23:35
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-07-2010, 22:59
  4. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-09-2008, 08:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory