Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Temat: Kolektor 159 1.9 JTD 16V - opis problemu

  1. #1
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie Kolektor 159 1.9 JTD 16V - opis problemu

    Niejeden zapewne posiadacz 159-ki 1.9 JTD 16V spotkał się z problemem klap w kolektorze dolotowym (co więcej - problem dotyczy praktycznie wszystkich silników 1.9 JTD 16V, montowanych także w 156-kach oraz GT). Na skutek gromadzącego się w kolektorze dolotowym nagaru (dzięki np. recyrkulacji spalin - kłania się tutaj kwestia zaślepiania EGR-ów) klapy mają coraz większy opór jeśli chodzi o ich ruch obrotowy w kolektorze. W pewnym momencie opór ten jest tak duży, że oprócz wycierania zarówno gniazda, w którym montowane są klapy, jak i samej plastikowej części ruchomej klapy, dochodzi do:
    - wydmuchania uszczelki - każda z 4 klap uszczelniona jest małą gumową uszczeleczką
    - zrzucenia listwy sterującej pracą klap.

    Z racji tego, iż nastawnik położenia klap podłączony jest bezpośrednio do 3-go cylindra w kolektorze dolotowym - w takiej sytuacji z 4 klap zostaje działająca jedna.

    Co ciekawe - centralka nie wyrzuci żadnego błędu (nastawnik pracuje wg komputera prawidłowo) - tak więc można z tym defektem jeździć zupełnie nieświadomym tego, że coś jest nie tak.



    Na rysunku widać nieszczęsną metalowo-plastikową listwę, która łączy 4 klapy. Po zdjęciu pokrywy silnika można zerknąć w okolicę kolektora (jest on montowany od tyłu silnika) - jeśli listwa jest zrzucona i leży sobie swobodnie na kolektorze - to klapy nie pracują.

    Skutkiem tego wszystkiego jest zmniejszona dynamika samochodu oraz lekko podwyższone spalanie (do 1 litra / 100 km).

    Dobra wiadomość - można z tym jeździć. Auto nie wybuchnie, silnik się nie zatrze, klapy nie wpadną do kolektora - są bardzo solidnie przymocowane. Druga dobra wiadomość - o ile kolektory w autach do rocznika 2007 wytrzymywały maks 100.000 km, o tyle te nowszego typu (Alfy po 2007 roku) wytrzymują nawet do 200 tysięcy.

    Zła wiadomość - rozwiązanie serwisowe, nakazujące wymianę całego kolektora, jest dość kosztowne - chociaż już i tak nie jest źle, porównując sytuację obecną do tej, która miała miejsce 2 lata temu. Kolektor do aut z roczników przed 2007 to koszt poza ASO - około 900 PLN. Kolektor do aut z roczników 2007 i nowszych - dostępność tylko w ASO i koszt ok. 1200 PLN. Wymiana trwa około 5 godzin, wymaga demontażu rozrządu oraz pompy wtryskowej i ogólnie rzecz biorąc jest upierdliwa i wymagająca, jeśli chodzi o umiejętności mechanika.

    Z racji tego, iż nie wierzę w to, że nie da się w wielu podobnych sytuacjach poprawić fabryki (gdzie stawia się obecnie na oszczędność, a nie na trwałość) - wziąłem "na tapetę" jeden z uszkodzonych kolektorów. Po rozebraniu go na części pierwsze (warunek - MUSI być to kolektor starego typu, czyli do aut z roczników do 2007) okazuje się, że można sobie z nim całkiem sprytnie poradzić. Wystarczy odpowiednio obrobić 4 elementy mocujące klapy wirowe, zamontować uszczelnione łożyska i poskładać wszystko spowrotem.

    Po takiej naprawie mamy do dyspozycji kolektor, który jest dobrze uszczelniony, łożyskowany na łożyskach kulkowych (a nie jak do tej pory - opierający się o "łożysko ślizgowe", jeśli można to tak w ogóle nazwać), którego koszt naprawy zamyka się w 400 PLN.

    I teraz kolejna ciekawostka - firma Pierburg, producent oryginalnych kolektorów do AR 159 - nadal ma w ofercie nowe kolektory tego typu. Obejrzałem taki jeden nowy i muszę powiedzieć, że firma nie poszła po rozum do głowy i dalej stosuje wybrane przez siebie rozwiązanie, w sytuacji, w której wyeliminowanie problemu kosztowałoby w procesie produkcyjnym maksymalnie 100 PLN.

    Szokującym doświadczeniem może być dla niektórych widok rozebranego na części pierwsze kolektora, który potrafi zgromadzić tyle nagaru, że jego mycie zajmuje pół dnia - przyczyna takiego stanu rzeczy jest jedna - wszechobecna we współczesnych samochodach recyrkulacja spalin. Czyli kłania się EGR i problematyka z nim związana. Dlatego polecam albo montowanie specjalistycznych zaślepek EGR-u (są takie blaszki do nabycia w każdym ASO Alfa Romeo - ich zadaniem jest ograniczenie przepływu spalin przez EGR), albo po prostu wycięcie tego zaworu (programowo + zupełne zaślepienie przewodu EGR).
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Ducrider
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Brema
    Auto
    159 1.9 16V ;156 2.4 20V sold,159 Tbi,GT QV 170 HP
    Postów
    464

    Domyślnie

    Witam,fajnie to wszystko opisałeś,na pewno przy wymianie rozrządu wyczyszczę to wszystko,przepustnice i EGR czyściłem zaraz po zakupie + zaślepka,ja tez doczytałem się na alfisti ze można ta listwę odczepić od silnika nim sterującego, a sama listwę sfiksować np paskiem teflonowym,warunek klapy muszą być otwarte lub zamknięte teraz sam się pogubiłem,bynajmniej muszą się znajdować w położeniu przed odpaleniem silnika no chyba ze się zawiesiły.Odnośnie całkowitego zaślepienia EGR i wywalenia DPF to jak najbardziej,tylko nie każdy może sobie na taki luxus pozwolić np ja, w Niemczech nie przejdzie mi emisji spalin z wywalonym EGR ,a do braku Dpf`u nie będę się wypowiadał.
    Ostatnio edytowane przez Ducrider ; 25-06-2011 o 12:36
    156 2.4 175 HP byla,159 Jtdm byla, 159 Tbi ,GT QV 170 HP Blackline ,Gulia Veloce 2.2 Q4

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ducrider Zobacz post
    Witam,fajnie to wszystko opisałeś,na pewno przy wymianie rozrządu wyczyszczę to wszystko,przepustnice i EGR czyściłem zaraz po zakupie + zaślepka,ja tez doczytałem się na alfisti ze można ta listwę odczepić od silnika nim sterującego, a sama listwę sfiksować np paskiem teflonowym,warunek klapy muszą być otwarte lub zamknięte teraz sam się pogubiłem,bynajmniej muszą się znajdować w położeniu przed odpaleniem silnika no chyba ze się zawiesiły.Odnośnie całkowitego zaślepienia EGR i wywalenia DPF to jak najbardziej,tylko nie każdy może sobie na taki luxus pozwolić np ja, w Niemczech nie przejdzie mi emisji spalin z wywalonym EGR ,a do braku Dpf`u nie będę się wypowiadał.
    Samo czyszczenie Ci nie pomoże za bardzo, jeśli klapy są zatarte - wyciera się element plastikowy w samej prowadnicy klapy i po poskładaniu tego na nowo dalej będzie się w określonych sytuacjach zawieszało. Listwę, jeśli chcesz przyklejać - to możesz to zrobić, ale albo stracisz na dynamice "z dołu", albo auto będzie słabsze "u góry" - w zależności od tego, jak ustawisz klapy. Pamiętaj, żeby zdjąć sterowanie z nastawnika, bo on ma na tyle dużo siły, że jak listwę przykleisz, to szlag trafi wszystko przy pierwszej próbie ruchu nastawnika.
    Wg mnie nie ma co rzeźbić - do czyszczenia kolektora i tak będziesz go musiał wyjąć i rozebrać na 2 części. Warto więc od razu go naprawić.
    A co do zaślepek EGR-u - skoro autoryzowane stacje takie coś sprzedają (nie jest to zaślepka całkowicie blokująca przepływ spalin - są w niej wywiercone otwory, żeby ten przepływ zmniejszyć) - to myślę, że AR 159 spokojnie z czymś takim przejdzie przegląd.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    czy ta zaślepka ma jakiś wpływ na osiągi i zużycie paliwa?

  5. #5
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    XJ
    Postów
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Niejeden zapewne posiadacz 159-ki 1.9 JTD 16V spotkał się z problemem klap w kolektorze dolotowym (co więcej - problem dotyczy praktycznie wszystkich silników 1.9 JTD 16V, montowanych także w 156-kach oraz GT). Na skutek gromadzącego się w kolektorze dolotowym nagaru (dzięki np. recyrkulacji spalin - kłania się tutaj kwestia zaślepiania EGR-ów) klapy mają coraz większy opór jeśli chodzi o ich ruch obrotowy w kolektorze. W pewnym momencie opór ten jest tak duży, że oprócz wycierania zarówno gniazda, w którym montowane są klapy, jak i samej plastikowej części ruchomej klapy, dochodzi do:
    - wydmuchania uszczelki - każda z 4 klap uszczelniona jest małą gumową uszczeleczką
    - zrzucenia listwy sterującej pracą klap.

    Z racji tego, iż nastawnik położenia klap podłączony jest bezpośrednio do 3-go cylindra w kolektorze dolotowym - w takiej sytuacji z 4 klap zostaje działająca jedna.

    Co ciekawe - centralka nie wyrzuci żadnego błędu (nastawnik pracuje wg komputera prawidłowo) - tak więc można z tym defektem jeździć zupełnie nieświadomym tego, że coś jest nie tak.



    Na rysunku widać nieszczęsną metalowo-plastikową listwę, która łączy 4 klapy. Po zdjęciu pokrywy silnika można zerknąć w okolicę kolektora (jest on montowany od tyłu silnika) - jeśli listwa jest zrzucona i leży sobie swobodnie na kolektorze - to klapy nie pracują.

    Skutkiem tego wszystkiego jest zmniejszona dynamika samochodu oraz lekko podwyższone spalanie (do 1 litra / 100 km).

    Dobra wiadomość - można z tym jeździć. Auto nie wybuchnie, silnik się nie zatrze, klapy nie wpadną do kolektora - są bardzo solidnie przymocowane. Druga dobra wiadomość - o ile kolektory w autach do rocznika 2007 wytrzymywały maks 100.000 km, o tyle te nowszego typu (Alfy po 2007 roku) wytrzymują nawet do 200 tysięcy.

    Zła wiadomość - rozwiązanie serwisowe, nakazujące wymianę całego kolektora, jest dość kosztowne - chociaż już i tak nie jest źle, porównując sytuację obecną do tej, która miała miejsce 2 lata temu. Kolektor do aut z roczników przed 2007 to koszt poza ASO - około 900 PLN. Kolektor do aut z roczników 2007 i nowszych - dostępność tylko w ASO i koszt ok. 1200 PLN. Wymiana trwa około 5 godzin, wymaga demontażu rozrządu oraz pompy wtryskowej i ogólnie rzecz biorąc jest upierdliwa i wymagająca, jeśli chodzi o umiejętności mechanika.

    Z racji tego, iż nie wierzę w to, że nie da się w wielu podobnych sytuacjach poprawić fabryki (gdzie stawia się obecnie na oszczędność, a nie na trwałość) - wziąłem "na tapetę" jeden z uszkodzonych kolektorów. Po rozebraniu go na części pierwsze (warunek - MUSI być to kolektor starego typu, czyli do aut z roczników do 2007) okazuje się, że można sobie z nim całkiem sprytnie poradzić. Wystarczy odpowiednio obrobić 4 elementy mocujące klapy wirowe, zamontować uszczelnione łożyska i poskładać wszystko spowrotem.

    Po takiej naprawie mamy do dyspozycji kolektor, który jest dobrze uszczelniony, łożyskowany na łożyskach kulkowych (a nie jak do tej pory - opierający się o "łożysko ślizgowe", jeśli można to tak w ogóle nazwać), którego koszt naprawy zamyka się w 400 PLN.

    I teraz kolejna ciekawostka - firma Pierburg, producent oryginalnych kolektorów do AR 159 - nadal ma w ofercie nowe kolektory tego typu. Obejrzałem taki jeden nowy i muszę powiedzieć, że firma nie poszła po rozum do głowy i dalej stosuje wybrane przez siebie rozwiązanie, w sytuacji, w której wyeliminowanie problemu kosztowałoby w procesie produkcyjnym maksymalnie 100 PLN.

    Szokującym doświadczeniem może być dla niektórych widok rozebranego na części pierwsze kolektora, który potrafi zgromadzić tyle nagaru, że jego mycie zajmuje pół dnia - przyczyna takiego stanu rzeczy jest jedna - wszechobecna we współczesnych samochodach recyrkulacja spalin. Czyli kłania się EGR i problematyka z nim związana. Dlatego polecam albo montowanie specjalistycznych zaślepek EGR-u (są takie blaszki do nabycia w każdym ASO Alfa Romeo - ich zadaniem jest ograniczenie przepływu spalin przez EGR), albo po prostu wycięcie tego zaworu (programowo + zupełne zaślepienie przewodu EGR).
    skoro tak opisujesz ten temat to po prosze abys podpowiedział troszkę wiecej info:
    - jak naprawic listwę która napedza wszystkie cztery klapy w przypadku kiedy jest wyrobiona (jest to normą przy tych kolektorach)
    - jakich części użyć do łozyskowania klap wirowych (podaj jakis namiary na czesci itd.)
    te informacje pomogą załatwić temat kompleksowo a przy okazji przyczynisz sie do tego że niektórzy zdolni koledzy zregeneruja sobie sami kolektor nie oddając go do jedynej jak narazie osoby w polsce zajmującej sie tym tematem http://www.kolektorycdti.zafriko.pl/kat/1____wstEp

    Jakoś dziwnie ten post przytacza najważniejsze informacje z oferty tej firmy http://www.kolektorycdti.zafriko.pl/kat/1____wstEp gdzie opisywałem to w tym poście http://www.forum.alfaholicy.org/159_...mpleksowo.html

    Jesli twoje rozwiązanie jest zupełnie inne i niezależne podaj proszę wiecej konkretów a najlepiej opisz to jak robic krok po kroku ze szczegółami - wiele osób będzie ci wdzięcznych

    Pozdr
    ___________________________
    (_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)
    JESTEŚ SERCA BICIEM

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Ducrider
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Brema
    Auto
    159 1.9 16V ;156 2.4 20V sold,159 Tbi,GT QV 170 HP
    Postów
    464

    Domyślnie

    Tomekk-KRK,
    widzę ze nie zrozumiałeś mnie do końca lub ja się źle wyraziłem,ja ta zaślepkę mam i z nią auto przechodzi emisje bez problemów,chodziło mi o całkowite usuniecie EGR z softu,natomiast przy tych klapach nie mam jeszcze zamiaru nic robić auto ma jeszcze pierwszy kolektor wynika to bynajmniej z daty na tej plastikowej łapce trzymającą listwę,auto ma 205 tys przebiegu i jak do tej pory nie zauważyłem żadnych niepokojeń,a czyszczenie kolektora chciałem dokonać jeżeli będe robił rozrząd ewentualnie nowe łożyskowanie jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
    jako ze przy nich mechanikujesz chciałbym się ciebie zapytać czy blokady do rozrządy są te same co np do 156 z tym samym silnikiem.pozdr
    156 2.4 175 HP byla,159 Jtdm byla, 159 Tbi ,GT QV 170 HP Blackline ,Gulia Veloce 2.2 Q4

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel40 Zobacz post
    skoro tak opisujesz ten temat to po prosze abys podpowiedział troszkę wiecej info:
    - jak naprawic listwę która napedza wszystkie cztery klapy w przypadku kiedy jest wyrobiona (jest to normą przy tych kolektorach)
    - jakich części użyć do łozyskowania klap wirowych (podaj jakis namiary na czesci itd.)
    te informacje pomogą załatwić temat kompleksowo a przy okazji przyczynisz sie do tego że niektórzy zdolni koledzy zregeneruja sobie sami kolektor nie oddając go do jedynej jak narazie osoby w polsce zajmującej sie tym tematem http://www.kolektorycdti.zafriko.pl/kat/1____wstEp
    Widzisz - ja wiem, że zapewne masę osób chciałoby uzyskać informacje, co dokładnie trzeba kupić i co zmienić, żeby kolektor sobie naprawić - chociażby osoby prowadzące serwisy Alfy lub Opla. Mnie taka wiedza kosztowała 2 dni babrania się w syfie, który wyjmuje się z kolektora przy jego czyszczeniu i do tego dwa eksperymenty (na szczęście udane, ale nie darmowe). I teraz Ty chcesz, żebym ot tak sobie wszystko opublikował - stary, to nie kartkówka w szkole, gdzie kolega da Ci odpisać odpowiedzi na pytania. Ponieważ prowadzę serwis, który zajmuje się m.in. serwisowaniem Alfy Romeo, to nie podłożę sobie sam nogi, żeby potem wysłuchiwać od klientów "Panie, ale na internecie pisali, że to można zrobić 3x taniej".

    Co więcej - sądzę, że chłopak, który założył stronę kolektoryzafriko, stosuje podobne rozwiązanie - dlatego też nie chciałbym mu robić niedźwiedziej przysługi...

    Natomiast naprawa nie jest to jakoś szczególnie skomplikowana - jak ktoś ma odrobinę umiejętności mechanicznych i chęć, żeby problem rozwiązać - to z informacji, które podałem, spokojnie wywnioskuje, co trzeba zrobić. Istotną informacją jest to, że DA SIĘ to naprawić za pomocą ogólnie dostępnych części (łożyska). Wymagana jest umiejętność posługiwania się suwmiarką.
    Ostatnio edytowane przez Tomek_KRK ; 26-06-2011 o 17:37
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  8. #8
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    XJ
    Postów
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    I teraz Ty chcesz, żebym ot tak sobie wszystko opublikował - stary, to nie kartkówka w szkole, gdzie kolega da Ci odpisać odpowiedzi na pytania
    To należy tylko żałować, iż jest to tylko reklama pewnego rozwiązania i sprzedaży usługi, które już jest znane na tym i innym forum.
    pozdr.
    Ostatnio edytowane przez axel40 ; 26-06-2011 o 20:15
    ___________________________
    (_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)
    JESTEŚ SERCA BICIEM

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    Ducrider- mylisz słowo bynajmniej z przynajmniej, a to nie to samo

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel40 Zobacz post
    To należy tylko żałować, iż jest to tylko reklama pewnego rozwiązania i sprzedaży usługi, które już jest znane na tym i innym forum.
    pozdr.
    Możesz to traktować jak tam chcesz - ja wiem, że Ci co będą chcieli sobie sami ten kolektor naprawić - z pewnością łatwo dojdą do rozwiązania problemu. Zwłaszcza, że sama naprawa kolektora to jest pikuś w porównaniu z tym, co trzeba wyczyniać, żeby go zdemontować. A to jest drugi powód, który odsuwa ode mnie chęć dzielenia się konkretami - bo za chwilę pojawią się posty pt. "coś mi strzeliło w silniku i auto nie odpala - czy to mógł pęknąć pasek rozrządu", albo "moje auto nierówno pracuje, POMOCY". Wiesz - domorosła mechanika w tym przypadku nie jest wskazana.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 16-11-2013, 19:26
  2. telefony 17 do 156, podejdą bez problemu?
    Utworzone przez kapalek w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-10-2012, 15:58
  3. Problemu z temperatura cieczy
    Utworzone przez navc21 w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-09-2012, 22:16
  4. [159] Rozwiązanie problemu hałasujacego słupka
    Utworzone przez Yorgu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-12-2011, 09:47
  5. [145] Problem ze znalezieniem przyczyny problemu - pomóżcie!
    Utworzone przez qb41side w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 02-04-2009, 03:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory