Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: Wymiana kolektora z plastikowego na aluminiowy - temat klapek + moja historia...

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar whitefunk
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 1.7 8v
    Postów
    90

    Domyślnie Wymiana kolektora z plastikowego na aluminiowy - temat klapek + moja historia...

    Cześć,

    Chcialłbym opisać moją sytuację dotyczącą klapek w kolektorze dolotowym, pacjent 159 rocznik 2007, przebieg 130kkm (oryginalny).

    Jako, że zachęcony tematem o wymianie kolektora na taki z alfy 156 bez klapek, zanabyłem taki na allegro w zabójczej cenie 120 zł z wysyłką. Przyszedł, aluminiowy, brudny i paskudny Rozkręciłem go (aluminiowy da radę...), w środku nagaru na około 0,5 cm miejscami, ale udało mi się go wymyć i doprowadzić do stanu prawie idealnego kosztem rąk, które domywałem później przez 3 dni Złożony na silikonie i skręcony porządnie czekał na wymianę.

    Umówiłem się do mechanika, wyjęcie i założenie kolektora (robił to pierwszy raz w życiu!) zajęło mu 4 godziny bez rozpinania rozrządu - przykręcił koło do głowicy.

    I tutaj największe zaskoczenie, nie wiem czy ja miałem farta, czy poprzedni właściciel ale jedna klapka była urwana!! Aż mi się nogi ugięły... Mechanik czym prędzej zanurkował z latarką i znalazł klapkę w kanale dolotowym, zablokowała się w nim na nagarze, w poprzek, tak, że trzeba była użyć długich wąskich kombinerek aby ją wydostać- nie muszę Was chyba informować jak się ucieszyłem. Bawiąc się mechanizmem zauważyłem, że trzpień, z którego urwała się klapka prawie się nie kręci, za to inna przez nagar również zaczynała być dość luźna (nie mogła się swobodnie kręcić).

    Kolektor miałem plastikowy, pozmianowy, niby ten dobryyy... Wymiana na aluminiowy bez klapek przebieg w zasadzie P&P, jedyne różnice to przewód wodny nie trzyma się na trzech śrubach, tylko na dwóch (został oryginalny, podłączenie przebiegło bez problemów) oraz podstawa odmy trzyma się również na jednej śrubie mniej. Reszta w zasadzie pasuje. Mechanizm klapek, do którego podłączamy kostkę podwiesiliśmy na przygotowanej do tego celu blaszce pod kolektorem, żeby sobie mielił w powietrzu. Samochód odpalił, jeździ - nie wiem czy to efekt placebo, ale wydaje mi się, że lepiej, równomierniej pracuje, równomierniej również rozwija moc. Dodatkowo rano przy odpaleniu nie telepie się już tak dziwnie...

    Podsumowując:

    1. Kolektor plastikowy można spokojnie bez większych przeróbek wymienić na metalowy z Alfy 156, wszystko pasuje, nie wymaga to żadnych przeróbek prócz znalezienia miejsca na silnik klapek...

    2. Uważajcie jednak na te cholerne klapki - już przy 130kkm potrafi się jedna urwać, a druga być w średnim stanie, nie sądziłem, że ten problem może dotknąć tak młode i niewyesksploatowane auto jak moje.

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez whitefunk ; 05-10-2013 o 21:06
    Alfa Romeo 155 1.7 8v czerwona

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    jasny gwint... ja mam 250kkm i do kolektora jeszcze nie zaglądane
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar GoNiuS
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Piekary Śl.
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 TCT
    Postów
    646

    Domyślnie

    Nie rozumiem po co kupywac aluminiowy kolektor... Plastikowemu nic nie dolega przeciez a z czesci aluminiowej (tam gdzie klapki), wylamujesz je kleszczami skladasz i masz oryginal i nie ma bledu sterowania klapami bo wtyczka jest wpieta, dziala ale klap nie ma. Tyle na ten temat. U mnie nie zauwazylem by bylo cos z lozyskowaniami klap, przebieg mialem ponad 150tys.

    - - - Updated - - -

    Poszukaj tematu. "demontaż kolektora ssącego 1.9 jtdm po lifcie" poczytaj i poogladaj zdjecia Pozdrawiam.
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 TCT <- Jest
    Alfa Romeo 147 1.6 T.S <- Jest
    Alfa Romeo Mito 1.6 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 147 Selespeed <- Byla
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S <- Byla
    Alfa Romeo 159 SW Ti 2.4 JTDm Q-tronic <- Byla
    Alfa Romeo GT 1.9 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 145 1.8 T.S <- Byla
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 156 Selespeed <- Byla
    Alfa Romeo 145 1.8 T.S <- Byla

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał GoNiuS Zobacz post
    Nie rozumiem po co kupywac aluminiowy kolektor... Plastikowemu nic nie dolega przeciez a z czesci aluminiowej (tam gdzie klapki), wylamujesz je kleszczami skladasz i masz oryginal i nie ma bledu sterowania klapami bo wtyczka jest wpieta, dziala ale klap nie ma. Tyle na ten temat. U mnie nie zauwazylem by bylo cos z lozyskowaniami klap, przebieg mialem ponad 150tys.
    Z czasem łożyskowanie się rozszczelni, dlatego oprócz usunięcia klap wypada też zaspawać otwory.
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał whitefunk Zobacz post
    znalazł klapkę w kanale dolotowym, zablokowała się w nim na nagarze, w poprzek, tak, że trzeba była użyć długich wąskich kombinerek aby ją wydostać- nie muszę Was chyba informować jak się ucieszyłem. Bawiąc się mechanizmem zauważyłem, że trzpień, z którego urwała się klapka prawie się nie kręci, za to inna przez nagar również zaczynała być dość luźna (nie mogła się swobodnie kręcić)
    U mnie była identyczna sytuacja. I przebieg podobny - 125 kkm (chociaż pewności nie ma).
    Aluminiowy kolektor wygląda lepiej i na pewno jest bardziej solidny. Dobre rozwiązanie! Osobiście prędzej zdecydowałbym się na swap kolektora alu ze 159, oczywiście w pełni uszczelnionego. Chociażby po to, żeby wyglądało to bardziej profesjonalnie. "Heniowanie" na własnym sprzęcie nie w moim guście
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Cytat Napisał GoNiuS Zobacz post
    Nie rozumiem po co kupywac aluminiowy kolektor... Plastikowemu nic nie dolega przeciez
    No wlasnie Kolega wyraznie napisal ze w plasikowym mial urwana klape i siedziala w kanale dolotowym...

    Wysłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar whitefunk
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 1.7 8v
    Postów
    90

    Domyślnie Wymiana kolektora z plastikowego na aluminiowy - temat klapek + moja historia...

    Ale kolektor od 156 jest identyczny jak ten ze 159, tyle ze nie ma klap w standardzie i niczego nie trzeba spawac i drutowac. Jedynie podwiesic silniczek klap, który i tak z plastikowego nie podwiesisz pod aluminiowy oryginalny - inne mocowania. Cała reszta, przetłoczenia, mocowania, kształt są praktycznie identyczne.

    A dodatkowa jak dla mnie gigantyczna przezwaga akumuniowego to możliwość rozebrania i wyczyszczenia mechanicznego, wkładam prawie nowy kolektor bez grama nagaru...
    Ostatnio edytowane przez whitefunk ; 06-10-2013 o 08:53
    Alfa Romeo 155 1.7 8v czerwona

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Cytat Napisał GoNiuS Zobacz post
    Nie rozumiem po co kupywac aluminiowy kolektor... Plastikowemu nic nie dolega przeciez a z czesci aluminiowej (tam gdzie klapki), wylamujesz je kleszczami skladasz i masz oryginal i nie ma bledu sterowania klapami bo wtyczka jest wpieta, dziala ale klap nie ma. Tyle na ten temat. U mnie nie zauwazylem by bylo cos z lozyskowaniami klap, przebieg mialem ponad 150tys.



    - - - Updated - - -

    Poszukaj tematu. "demontaż kolektora ssącego 1.9 jtdm po lifcie" poczytaj i poogladaj zdjecia Pozdrawiam.
    Też nie rozumiem po co kupowałeś nowy kolektor. Czytałem, że jak się ma plastikowy kolektor to usuwamy tylko klapki i nic nie trzeba spawać ani drutować jak w aluminiowym z klapkami do 159. Kupują kolektory tylko Ci co mają aluminiowe z klapkami i nie chcą na własną rękę spawać.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar whitefunk
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 1.7 8v
    Postów
    90

    Domyślnie

    Czy ja nie napisałem wyżej, czemu wolałem aluminiowy? Bo można go rozebrać, wyczyścić, złożyć na spokojnie, z plastikowym nie ma takiej możliwości. Dodatkowo plastikowy to 3 elementy oddzielne, które w aluminiowym są jednym, całym. A większym drutem jest dla mnie usuwanie klapek i uszczelnianie otworów niż założenie jednolitego elementu, przy którym jedyny drut to potrzeba podwieszenia gdziekolwiek silnika sterowania klapkami...

    Poza tym miałem taka ochotę, bardziej ufam częściom aluminiowym niż plastikowym
    Ostatnio edytowane przez whitefunk ; 06-10-2013 o 09:26
    Alfa Romeo 155 1.7 8v czerwona

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar GoNiuS
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Piekary Śl.
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 TCT
    Postów
    646

    Domyślnie

    Ja tam nie narzekam na plastikowy kolektor, oczywiscie klapy z czesci aluminiowej zostaly usuniete i teraz nic sie nie urwie i nie wpadnie jak koledze. Szczelny jest jak najbardziej jedyny minus to czyszczenie. Aluminiowy da sie rozebrac i pieknie wyczyscic.
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 TCT <- Jest
    Alfa Romeo 147 1.6 T.S <- Jest
    Alfa Romeo Mito 1.6 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 147 Selespeed <- Byla
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S <- Byla
    Alfa Romeo 159 SW Ti 2.4 JTDm Q-tronic <- Byla
    Alfa Romeo GT 1.9 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 145 1.8 T.S <- Byla
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm <- Byla
    Alfa Romeo 156 Selespeed <- Byla
    Alfa Romeo 145 1.8 T.S <- Byla

Podobne wątki

  1. Usunięcie klapek z kolektora
    Utworzone przez Fryta118 w dziale Wielkopolskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-02-2016, 21:22
  2. [159] usunięcie klapek kolektora - brak poprawy
    Utworzone przez puceek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 21-08-2015, 23:21
  3. [159] Usunięcie klapek z kolektora
    Utworzone przez Fryta118 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-06-2015, 10:49
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-01-2013, 14:29
  5. Wymiana plastikowego korpusu dźwigni zmiany biegów
    Utworzone przez gelu1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-04-2009, 20:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory