Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: 2,4 210 km skrzynia problem

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kozi_Lukasz
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Auto
    Było AR 146 1.4TS, 166 2.4 JTD 2000r. Jest AR 159 2.4JTDm 2008, Giulietta Sprint 2015 170 TCT
    Postów
    338

    Domyślnie 2,4 210 km skrzynia problem

    Cześć,

    pomóżcie poradą,

    Od pewnego czasu słyszę dziwne odgłosy na biegu jałowym cykliczne pojedyncze chrobotania.
    Ostatnio okazało się że wyciszają się po wciśnięciu sprzęgła, co mogłoby sugerować układ napędowy a zwłaszcza łożysko wyciskowe sprzęgła.
    Nie pasuję tylko to że dzieje się to po dobrym nagrzaniu silnika.
    Udało mi się dziś dobrać do kanału i obsłuchać sprawę stetoskopem. Okazuję się że odgłosy dochodzą bardziej od strony skrzyni niż sprzęgła (lepiej słyszalne w połowie skrzyni niż w okolicach koła dwumasowego i sprzęgła).
    Wytarganie skrzyni i wymianę sprzęgła i dwumasy na chwilę obecną nie wchodzi w rachubę porównując ilość roboty związaną ze zrzuceniem sanek, czekaniem na graty itp. do ilości czasu jaki mam na kanale. Postanowiłem więc że jutro wymienię olej w skrzynce i zobaczę jaki to przyniesie efekt. jeśli żaden to będę kombinował dalej.
    I teraz pojawia się kilka pytań:
    1. Pytanie ogólne - Czy ktoś miał podobne objawy i może podzielić się doświadczeniami?
    2. Jaki olej i ile? - doczytałem że w F40 jakieś zalecenie od GM poszło aby zmniejszyć do 2,4 litra z 3,2 fabrycznie (doczytane na forach opla). Jaki ? podobno 75W80 tylko jakiej firmy?
    3. W nawiązaniu do pytania nr 1 - F40 było montowane w wielu modelach i wersjach silnikowych opla (silniki najróżniejsze). Czy to zawsze taka sama skrzynia ? Pytam zwłaszcza o możliwość ewentualnej podmiance z opla, gdyby okazało się że to skrzynia (pasowanie, rozmieszczenie łap, przyłącza półosi itp.).
    4. Czy jeżeli byłoby to efektem kończącego się łożyska, miałoby znaczenie wygrzanie skrzyni?
    5. Czy lepiej ewentualnie szukać używki skrzyni czy jakiś zestawów naprawczych ? - dosyć wyprzedzające pytanie..

    Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Mam podobnie od jakiegoś czasu i w międzyczasie profilaktycznie zmieniałem olej ale bynajmniej nie po to aby zlikwidować chrobotanie bo od początku i tak obstawiałem wysprzeglik centralny z łożyskiem ale sama zmiana nic w chrobotaniu nie zmieniła. Dlaczego po nagrzaniu? Po prostu może wynikać ze zwykłego rozszerzania się materiałów i łożysko zaczyna delikatnie trzeć o docisk powodując dziwne dzięki. Po wciśnięciu sprzęgła łożysko mocno wciska się w docisk i dźwięk ustępuje. Chociaż u mnie po wciśnięciu z przerywanego chrobotania robi się na początku ciągłe i po chwili cichnie.

    P.S oleju zlałem 3.2 litra i wlałem jakieś 2,8

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kozi_Lukasz
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Auto
    Było AR 146 1.4TS, 166 2.4 JTD 2000r. Jest AR 159 2.4JTDm 2008, Giulietta Sprint 2015 170 TCT
    Postów
    338

    Domyślnie

    Do dziś byłem przekonany że właśnie to to łożysko. Do zastanowienia dało mi obsłuchanie stetoskopem ..
    Ale może powodem "głośniejszego" chrobotania w dalszej części skrzyni jest to że niesie się po wałku a w tym miejscu bliżej jest wałek obudowy niż w okolicy sprzęgła.
    A jaki olej wlałeś ? Doczytywałem się na forum opla że ktoś lał FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80. Dobre to to czy szukać z jakiś mobili, lotosów itp. ? Nawet jeżeli to nie to jest przyczyną to jednak olej jest olejem i po 210 tyś zasłużył na wymianę

  4. #4
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Liqui Moly 75W90, u mnie po 170K km był w skrzyni całkiem czarny.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kozi_Lukasz
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Auto
    Było AR 146 1.4TS, 166 2.4 JTD 2000r. Jest AR 159 2.4JTDm 2008, Giulietta Sprint 2015 170 TCT
    Postów
    338

    Domyślnie

    Oliwa podmieniona, zlałem 2,8l i wlałem 2,8l Ravenolu MTF-2 75W80. Jeszcze nie miałem okazji dobrze wygrzać aby posłuchać, ale oliwa wyglądała na bardzo czystą (ciemny bordowy kolor ale bez śladów opiłków). Podejrzewam więc że przyjdzie sprzęgło robić jednak. Będzie UP jak coś więcej stwierdzę.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Nagrajcie to chrobotanie, ciekaw jestem. Też to mam (M32) i podejrzewam skrzynię, bo wysprzęgnik włożyłem nowy, ale nigdy nic nie wiadomo...

    - - - Updated - - -

    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...maska_jts.html
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Dźwięk, który cichnie przy wciśnięciu sprzęgła to dźwięk łożyska na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. Tylko ten wałek kręci sie razem z silnikiem w czasie zasprzęglenia.
    Wymiana, wysprzęglików, sprzęgieł, olejów itd. nie da nic.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar MISSIEKS
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    ZEBRZYDOWICE, WADOWICE
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4 JTDM Q4 - jest, ALFA 156 SW FL 1.9 JTD 115 - była
    Postów
    109

    Domyślnie

    Miałem podobne objawy po wymianie kompletnego sprzęgła z dwumasem. Na biegu jałowym chrobotanie - po wciśnięciu sprzęgła cisza. Zjawisko bardziej słyszalne po nagrzaniu.
    Po demontażu skrzyni - zapadnięte i zablokowane koło dwumasowe - oryginał OE Fiat prod. Luka. Założony cały nowy komplet - cisza na ok. 500km. Znowu demontaż - i znowu zapadnięte i zablokowane koło dwumasowe. Obecnie założony nowy komplet ściągnięty bezpośrednio z Włoch. Na razie 8tyś i (odpukać) cisza.
    A też obstawiałem skrzynie i nawet chciałem ją dać do do naprawy i wymiany łożysk.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBA Zobacz post
    Dźwięk, który cichnie przy wciśnięciu sprzęgła to dźwięk łożyska na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. Tylko ten wałek kręci sie razem z silnikiem w czasie zasprzęglenia.
    Wymiana, wysprzęglików, sprzęgieł, olejów itd. nie da nic.
    Czy to jest groźna usterka? Mam na myśli czy nie obciąża zbytnio wału czy koła dwumasowego. W czasie jazdy tego nie słychać.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał QBA Zobacz post
    Dźwięk, który cichnie przy wciśnięciu sprzęgła to dźwięk łożyska na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. Tylko ten wałek kręci sie razem z silnikiem w czasie zasprzęglenia.
    Wymiana, wysprzęglików, sprzęgieł, olejów itd. nie da nic.
    Czy to jest groźna usterka? Mam na myśli czy nie obciąża zbytnio wału czy koła dwumasowego. W czasie jazdy tego nie słychać.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. problem ze skrzynia
    Utworzone przez drafter w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-12-2015, 10:25
  2. [Giulietta] Problem ze skrzynia biegów
    Utworzone przez J_R w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-10-2015, 17:01
  3. Problem skrzynia GT
    Utworzone przez LukeMazur w dziale GT
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-09-2014, 12:15
  4. Problem ze skrzynia w GT 1.8ts
    Utworzone przez Plemek4 w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-06-2013, 19:10
  5. [33] Problem ze skrzynia
    Utworzone przez _zagiel_ w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-06-2007, 15:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory