Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 38

Temat: Jaki olej do TBi?

  1. #21
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wlali olej na ślepo po danych z instrukcji, nie weryfikując jego ilości na bagnecie.

    - - - Updated - - -

    Co do dźwięku, z tego co pamiętam to w wyższych partiach obrotów silnik nadal pozostawał bezpłciowy, jeśli chodzi o sferę akustyczną. Na pewno dźwięk nie był drażniący, wręcz przeciwnie
    Znam przypadek, gdzie za hałas przy wyższych prędkościach obrotowych odpowiadały powycierane szklanki popychaczy. Znana wada konstrukcyjna silników Peugeot. Dodatkowo przez chwilę po uruchomieniu silnika, pracował on wyczuwalnie nierówno.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #22
    Użytkownik Świeżak Avatar Dzz
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159 TBI / 156 1.9 JTD
    Postów
    44

    Domyślnie

    W tych instrukcjach wygląda to na taki błąd, jakby ktoś zamienił Kg na litry w tłumaczeniu..

    Podejrzewam, że z tym olejem właśnie tak było. Choć jako serwis, wstydziłbym się chwalić jak to znamy i lubimy te silniki, nie wiedząc ile rzeczywiście powinno wejść tam oleju, lejąc na ślepo i oddając auto.

    Dźwięk nie mogę określić jako drażniący.. jest raczej dość niepokojący. Auto na wyższych obrotach potrafi być ciche, ale przekroczeniu pewnego zakresu na pedale gazu robi się głośne dość nagle i nie jest to liniowy przyrost głośności.. a może już wychodzi ze mnie jakiś hipohondryk? ; )

  3. #23
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Auto
    Teraz Lancia Delta 1.8 Tbi 2009r/Alfa Romeo 147 1,9 jtd 16 v 2005 rok
    Postów
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzz Zobacz post
    W tych instrukcjach wygląda to na taki błąd, jakby ktoś zamienił Kg na litry w tłumaczeniu..

    Podejrzewam, że z tym olejem właśnie tak było. Choć jako serwis, wstydziłbym się chwalić jak to znamy i lubimy te silniki, nie wiedząc ile rzeczywiście powinno wejść tam oleju, lejąc na ślepo i oddając auto.

    Dźwięk nie mogę określić jako drażniący.. jest raczej dość niepokojący. Auto na wyższych obrotach potrafi być ciche, ale przekroczeniu pewnego zakresu na pedale gazu robi się głośne dość nagle i nie jest to liniowy przyrost głośności.. a może już wychodzi ze mnie jakiś hipohondryk? ; )
    Co do braku 1L oleju bym się nie martwił mi uciekło 3l oleju na trasie 1260 km aż wyskoczył mi błąd wariatora fazy rozrządu, silnik nadal ma się dobrze, ale na twoim miejscu sprawdziłbym ten ubytek oleju czy faktycznie to wina warsztatu czy separatora oleju, u mnie podczas jazdy po mieście oleju nie ubywało, dopiero na autostradzie, no i winy był separator oleju, poszukaj mojego tematu na tym forum. Dwa lata minęło od tego zdarzania i silnik nadal zdrowy i już po drugim programie na K04 jest

  4. #24
    Użytkownik Świeżak Avatar Dzz
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159 TBI / 156 1.9 JTD
    Postów
    44

    Domyślnie

    [MENTION=64301]jacpab[/MENTION], [MENTION=25095]magil[/MENTION] Dzięki za nakierowanie. Czytałem też wątek o czyszczeniu membrany.

    Zrobiłem wczoraj trasę 350km autostradą. Sprawdzając, co prawda kilka minut po zatrzymaniu, ale poziom oleju był zdecydowanie za mały. Dziś sprawdzę po nocy stania.

    Z bagnetu nie dmucha, dymić z wydechu nie dymi, z korka oleju też nie dmucha. Żadnych wycieków/zapoceń nie widać.
    Jedynie wymieniałem ostatnio zawór sterowania turbiną, poprzedni był cały w oleju. Myślałem, że to wina luzów na wirniku turbiny i puszczania oleju, która była też niedawno regenerowana. (Może ten dźwięk który zwraca moją uwagę to powietrze z olejem pchane po przewodach?)

    Macie jakieś pomysły gdzie może znikać taka ilość oleju bez żadnego śladu? Zamówiłbym i wymienił ten separator, ale chciałbym się upewnić, że to jest dobry kierunek. Spróbuję też otworzyć obudowę odmy i sprawdzić jak wygląda membrana i ten zawór kierunkowy przy odmie.

    EDIT:
    Przy włączonym nawiewie da się wyczuć zapach spalin w kabinie. Czyżby zatkana odma powodowała wypychanie gdzieś oleju wraz ze spalinami spod jakiejś uszczelki?
    Ostatnio edytowane przez Dzz ; 14-09-2020 o 09:18

  5. #25
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Auto
    Teraz Lancia Delta 1.8 Tbi 2009r/Alfa Romeo 147 1,9 jtd 16 v 2005 rok
    Postów
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzz Zobacz post
    [MENTION=64301]jacpab[/MENTION], [MENTION=25095]magil[/MENTION] Dzięki za nakierowanie. Czytałem też wątek o czyszczeniu membrany.

    Zrobiłem wczoraj trasę 350km autostradą. Sprawdzając, co prawda kilka minut po zatrzymaniu, ale poziom oleju był zdecydowanie za mały. Dziś sprawdzę po nocy stania.

    Z bagnetu nie dmucha, dymić z wydechu nie dymi, z korka oleju też nie dmucha. Żadnych wycieków/zapoceń nie widać.
    Jedynie wymieniałem ostatnio zawór sterowania turbiną, poprzedni był cały w oleju. Myślałem, że to wina luzów na wirniku turbiny i puszczania oleju, która była też niedawno regenerowana. (Może ten dźwięk który zwraca moją uwagę to powietrze z olejem pchane po przewodach?)

    Macie jakieś pomysły gdzie może znikać taka ilość oleju bez żadnego śladu? Zamówiłbym i wymienił ten separator, ale chciałbym się upewnić, że to jest dobry kierunek. Spróbuję też otworzyć obudowę odmy i sprawdzić jak wygląda membrana i ten zawór kierunkowy przy odmie.

    EDIT:
    Przy włączonym nawiewie da się wyczuć zapach spalin w kabinie. Czyżby zatkana odma powodowała wypychanie gdzieś oleju wraz ze spalinami spod jakiejś uszczelki?
    Dziurawa membrana odmy spowoduje że kiedy turbina zacznie pompować, to turbina zaczyna ten olej z silnika wysysać, dlatego dzieje się to na autostradzie gdzieś turbina cały czas doładowuje. Moim zdaniem na 100 procent odma, druga sprawa jeśli nawet membrana nie jest dziurawa a odma jest przytkana to nawet nie ma co jej czyścić to nie pomoże, kanały w tym separatorze są wąskie i skomplikowane zakręty są, jedynie wymiana ma nową rozwiąże problem, szukaj separatora z alfy 4C o połowę jest tańszy a pasuje ja taki mam

  6. #26
    Użytkownik Świeżak Avatar Dzz
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159 TBI / 156 1.9 JTD
    Postów
    44

    Domyślnie

    Ostatnio miałem wymieniane uszczelniacze wałków rozrządu i wału korbowego - były wycieki.

    Jeśli dobrze to rozumiem, niedrożność odmy powoduje wzrost ciśnienia po stronie skrzyni korbowej i olej może być wypychany przez te uszczelniacze? Intryguje mnie ta kwestia znikającego oleju. Nie czuć/nie widać aby był spalany, wycieków gołym okiem też nie widać, a jeśli pchany jest w dolot to albo zostaje jakoś przepalony, albo dolot zalany jest 2L oleju, co raczej niemożliwe.

    Zastanawiam się, czy byłaby to przyczyna do ewentualnej reklamacji w warsztacie, jeśli warsztat umie usunąć usterkę ale nie potrafi dojść do przyczyny takiego stanu rzeczy.

    Sprawdziłem dokładnie, dmucha z korka oleju. Z otworu na bagnet nie było to tak odczuwalne, ale nad korkiem oleju papier się unosi.
    Ostatnio edytowane przez Dzz ; 14-09-2020 o 17:45

  7. #27
    Użytkownik Świeżak Avatar Dzz
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159 TBI / 156 1.9 JTD
    Postów
    44

    Domyślnie

    Nagrałem film z dmuchaniem z wlewu. Zdaję sobie sprawę, że ruchy powietrza napewno wystąpią, ale wydaje mi się, że jednak coś za bardzo dmucha?

    https://youtu.be/BM93srdmGw8

  8. #28
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Special Veloce
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Hollandia
    Auto
    159 SW TBi TI Rosso Competizione
    Postów
    17

    Domyślnie

    Co się dzieje jak tylko położysz korek ?
    Resonujie czy jest odpychana ? Bo powinno resonowac

    Bo z szmata masz odwagę. Ale tak wygląda całkiem w porządku
    Ostatnio edytowane przez Special Veloce ; 16-09-2020 o 16:15

  9. #29
    Użytkownik Świeżak Avatar Dzz
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159 TBI / 156 1.9 JTD
    Postów
    44

    Domyślnie

    Korek delikatnie podskakuje, ale utrzymuje się na miejscu, nie trzeba go trzymać.
    Napewno nie da się go zdmuchnąć.

  10. #30
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Special Veloce
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Hollandia
    Auto
    159 SW TBi TI Rosso Competizione
    Postów
    17

    Domyślnie

    To jest całkiem normalnie

Podobne wątki

  1. Jaki olej do 2,5 v6?
    Utworzone przez r-sokol w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-07-2017, 23:04
  2. Jaki olej 156 GTA
    Utworzone przez ArtiGTA w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-07-2014, 23:05
  3. Jaki olej do V6?
    Utworzone przez satal w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-06-2014, 21:05
  4. Jaki olej do 156 1.9 16V
    Utworzone przez Cobra w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-04-2012, 21:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory