Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Wysokie spalanie po mieście - 1,9jtdm qtronic 136 egr off

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1.9 jtdm q-tronic
    Postów
    30

    Angry Wysokie spalanie po mieście - 1,9jtdm qtronic 136 egr off

    Cześć,

    Chciałbym dowiedzieć się czy apetyt mojej belli mieści się w normie czy też coś trzeba poprawić.
    Scenariusz - zimny silnik po całej nocy i wyjazd prosto na warszawskie korki (temp na zewnątrz) -1,5C
    Termostaty wymienione 2 już w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wcześniej vernet teraz mahle - obecnie po rozgrzaniu
    trzyma 85-86C wg alfa obd i nabiera temp znacznie szybciej niż vernet.

    Przy włączonym ogrzewaniu i obiegu zewn. nie można zagrzać silnika nawet przez 20min powolnej jazdy/stania w korkach.
    Zimny silnik - przy średniej na poziomie 15km/h korki-miasto (6,5km przejechane przez 26 minut od uruchomienia zimnego silnika po nocnym postoju)
    spalanie wykazane to 16,6l/100km.
    Rozgrzany do temperatury robiczej, następnie schłodzony po postoju 3h na dworze - przy średniej 30km/h (11,7km przejechane w 23 minuty) spalanie wykazane to 9,9l / 100km.
    Dodam że przy rozgrzanym silniku i spokojnej jeździe bez zatrzymywania i korków przy średniej 53km/h spalanie to 6,8l (obwodnica - spacerowo)
    (Screeny dla zobrazowania przejazdów dodane jako załączniki)
    Marznę w tym samochodzie pomimo podrzewanych siedzeń.
    Zamontowałem też grzałki na przewodzie do nagrzewnicy, lecz przy 3 świecach pobór prądu jest znaczny ale samochód nagrzewa się szybciej do tych 50C.
    Jednak zabija to akumulator, pomimo odcięcia układu poniżej 12v.

    Zastanawiam się czy nie wrócić do EGR bo obecnie jest off i przez chłodnicę wody egr nie ma przepływu ciepła
    Może jakiś doping przy okazji zmiany map wykonać. Ktoś poleci gdzie w Warszawie ?

    Średnie spalanie z ostatniej połówki baku po mieście to 12,2l / 100km ( po 300km z hakiem)
    Trasa - czy krajowa czy autostrada - all ok 6-8L / 100km

    Proszę o info/sugestie co z tym spalaniem w mieście i brakiem ciepła zrobić.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-8 o 23.23.57.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	35.2 KB
ID:	286099   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-8 o 23.23.29.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	38.7 KB
ID:	286100   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-8 o 23.22.43.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	41.4 KB
ID:	286101  

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Jak nie uruchomisz EGR to niestety wiele więcej nie zrobisz. Nie ma opcji by silnik nagrzał się stojąc w korkach z ogrzewaniem na maksa. Polecam niższą siłę nawiewu, obieg wewnętrzny dopóki nie złapie choćby tych 50-60 stopni i powinno się jakoś kulać. Dopiero jak wnętrze się rozgrzeje i klimatronik zacznie obniżać siłę ogrzewania silnik dogrzeje się do 80-90 stopni, zakładając jazdę w korkach. Tyle że nie nagrzeje wnętrza jeśli nie będzie miał pomocy w postaci EGR, ogrzewanie będzie cały czas iść na maksimum, w kabinie i tak będzie zimno i błędne koło się zamyka. Sam odpaliłem u siebie EGR na zimowe miesiące, zamieniłem pełną zaślepkę na taką z dziurkami. Spalanie wg. komputera 6,5 litra jeśli da się jechać, natomiast gdy jest to głównie stanie w korkach to potrafi dojść do 10 litrów.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    co do spalania to musiałby się wypowiedzieć ktoś z automatem, ale z tego co pamiętam ze swojej 159 1,9 150KM MT6, to miałem średnio litr mniej. (na krajówce na za tir-ami potrafiła zejść poniżej 5, autostrada 140 ok. 7, ale w korkach we Wrocławiu z włączoną klimą potrafiła latem 14 wessać)
    Rano dość dokładnie obserwowałem ogrzewanie w drodze do pracy. Ustawione na 20st i dwie kreski wentylatora. Nawiew ustawiony na szybę i nogi. Ciepłe zaczynam czuć ręką po 500m (sprawdzałem przy nawiewie bocznym na lusterko), po 1,2km automatyka włącza obroty wentylatorów na full i tak dojechałem do pracy (3km). z reguły ręcznie odpuszczam wentylator na maxa, bo mnie wkurza, ale w momencie, kiedy startują wentylatory, temperatura w kabinie podnosi się szybko i odczuwalnie. Pod pracą powietrze już leci bardzo ciepłe z nawiewów, a temperatura płynu nawet nie ruszyła o milimetr do góry na wskaźniku.
    ps. u mnie jest EGR off
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 09-02-2023 o 09:44

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Jak wyżej, pomóc może uruchomienie EGR. Wtedy może też deczko spalanie spaść. Takie wartości miałem jeżdżąc nawet nie po Warszawie. W zimie ten diesel po zatłoczonym mieście dychę spokojnie weźmie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał iBart Zobacz post
    Marznę w tym samochodzie pomimo podrzewanych siedzeń.
    Mi się szybciej auto nagrzeje niż poczuję przez spodnie i kurtkę, że siedzenia grzeją.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1.9 jtdm q-tronic
    Postów
    30

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Czy ktoś może polecić warsztat w Wawa lub okolicach gdzie można ponownie wgrać egr w mapy + delikatny mod
    Jeśli będzie trzeba to cześć mechaniczna mogę wykonać samodzielnie bo egr jest zamontowany fizycznie w samochodzie
    lecz nie znam jego stanu więc zapewne poleci nowy + zaślepka z dziurkami dla ochrony kolektora
    którego kiedyś pół dnia czyściłem z sadzy i resztek klapek...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2021
    Auto
    AR159 1.9 JTDm
    Postów
    26

    Domyślnie

    To może ja się wypowiem: Mam qtronic 1.9 150km i w mieście średnio spalanie wskakuje nawet do 11, ale to pewnie z uwagi na moje dynamiczne startowanie ze świateł. Klima zawsze włączona na start aż do rozgrzania, gdzie ją wtedy wyłączam, bo nie lubię jak chłodnica chodzi mi na najwyższych obrotach co robi zawsze przy odpalonej klimie.

    Jazda poza miastem ostatnio miałem dobry test w nocy bez ruchu 7 litrów na 100 przy prędkości 120-130km/h

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1.9 jtdm q-tronic
    Postów
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    …Ciepłe zaczynam czuć ręką po 500m (sprawdzałem przy nawiewie bocznym na lusterko), po 1,2km
    ps. u mnie jest EGR off
    Obstawiam nagrzewnice z grzałką fabryczną.
    U mnie takiego udogodnienia brak, wiec dogrzewam płyn dodatkowym układem z 3 świecami żarowymi.

    - - - Updated - - -

    Dzięki za info z podobnej konfiguracji.
    4 zimę mam zimno wiec decyzja o uruchomieniu egr zapadła.
    Pytanie tylko gdzie w Wawa i okolicach wykonać tą czynność.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Myślę że każdy tuner będzie w stanie wgrać ponownie obsługę EGR. A tak w ogóle to całkowite wyłączanie EGR programowo jest bez sensu, lepiej poprosić tylko o wyłączenie pokazywania błędu, a samą obsługę zaworka zostawić. Wtedy jak potrzebujesz to wrzucasz zaślepkę pełną i EGR jest nieczynny (np. na lato), a check się nie pali.

    Można też po prostu odpinać wtyczkę, wtedy zamyka się w 100%, więc masz efekt zaślepienia bez brudzenia rąk. Ale z doświadczenia powiem że lepiej jednak mieć zaślepkę i zawór podłączony, bo nawet jak jest zaślepiony i złapie już błąd to komputer co parę minut i tak otwiera go i zamyka, co powoduje że tłoczek w środku się nie zastoi. Zaślepkę pełną (na lato) oczywiście wkładamy przed EGR (od strony rurki idącej z chłodniczki spalin), żeby żaden syf z wydechu tam nie dolatywał.

    U mnie w JTD 115KM jeszcze fabrycznie nie wywala checka przy błędzie EGR, co powoduje że mogę sobie zaślepiać kiedy chcę. Dlatego też wiosną, latem i jesienią mam zaślepiony całkowicie żeby nie syfił mi kolektora (też już wymieniałem bo zarósł niesamowicie), a na zimę wkładam zaślepkę z dziurkami żeby mieć lepsze ogrzewanie i mniejsze spalanie. Często przekładanie zaślepek zgrywam z wymianami opon na zimówki/letnie

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dale Zobacz post
    A tak w ogóle to całkowite wyłączanie EGR programowo jest bez sensu, lepiej poprosić tylko o wyłączenie pokazywania błędu
    A wtedy w przypadku awarii będziemy gdybać
    Najlepsze rozwiązanie to zrobić backup mapy samemu i w razie potrzeby sobie wgrywać.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [159] Wysokie spalanie po mieście alfa 159 sw 1.9jtdm 150 km
    Utworzone przez longdz w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-09-2020, 11:39
  2. [159] wysokie spalanie 159 1.9JTDM po miescie
    Utworzone przez koondi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 222
    Ostatni post / autor: 16-08-2018, 11:40
  3. [159] 2,2 JTS spalanie w mieście
    Utworzone przez Pawelek_S w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-01-2017, 20:28
  4. [159] Wysokie spalanie oraz kontrolka silnika ALFA ROMEO 159 1.9jtdm 150km DPF
    Utworzone przez CYGANHIO1992 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 06-12-2016, 19:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory