Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Poziom hałasu w Alfa Romeo 159 1.9JTDM

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    Passat B5 Fl 1.9tdi
    Postów
    7

    Domyślnie Poziom hałasu w Alfa Romeo 159 1.9JTDM

    witam,

    z cztery lata temu posiadałem Alfę 156 2.0TS, przez ten czas miałem po niej passat b5 fl 1.8t (150&197KM) i teraz 1.9tdi (131 & 165KM). Hałas we wnętrzu passata jest przeszkadzający (opływ wiatru samochodu oraz opony, nawet rozmiar 195/65 "15). Auto ogólnie jest ciche, ale chce cichsze. Myślałem o passacie b6, ale po perypetiach mojego brata z tym autem po prostu sobie je odpuszcze. Pakowanie 6-7tys. zł w pół roku to katastrofa. Za to wyciszenie i komfort to bajka, lecz silnik...dajmy spokój.

    I tu oto nasuwa mi się pytanie o Alfę 159. Jak jest z zawieszeniem i wyciszeniem w tym aucie. Chciałbym, aby ktoś relatywnie powiedział w porównaniu do jakiejś avensis, audi a6 c5 czy passata b6 jak jest właśnie w Belli. Chodzi mi przese wszystkim o wyciszenie, czyli szum opon i opływ powietrza oraz resorowanie zawieszenia. Passat b6 na kostkach brukowych jest po prostu komfortowy i nie docierają drgania i wstrząsy do środka, prócz delikatnego stukotu. W passacie b5 to już jest porażka.

    O silnikach już wiem, że to w sumie vectra i trzeba po uwagę wziąć kolektor oraz egr. Aha - jeszcze jedno - jak jest tu z tym dpf, chyba w każdej jest tak? (1.9jtdm 16v) i czy jeżdżąc 30/70% miasto/trasa szybko się nie zapcha, czy jest to raczej problematyczne. Chciałbym na pewno robi chip, jak w każdym aucie do tej pory z turbo.

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar 3voQ
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    LDZ
    Auto
    156, A8L, Voyager, Peżo
    Postów
    201

    Domyślnie

    porównując auta, warto skupić się na modelach tego samego segmentu. Audi A6 to już klasa wyższa średnia czyli z definicji musi być ciszej:-)

    wg mnie 159 należy do ponadprzeciętnie wyciszonych aut - moja żona, która spokojnie jeździ - raczej - ostatnio nie zauważyła jak miała 180 na zegarze (oczywiście na niemieckiej autostradzie:-))

    co do paska B6 - subiektywne wrażenia są na plus alfy, w silniku 1.9JTDM 16v przy autostradowych 140KM/h masz 2400 obrotów i w środku panuje przyjemna cisza. Kwestia opon gra tutaj niebagatelną rolę - "walce" o lepszej przyczepności zawsze będzie słychać - nawet w "eSce".
    Fabryczny zawias jest przyjemnie sprężysty, w accordzie jest nieco głośniej (wczoraj jechałem taxą, bo alfa odmówiła posłuszeństwa:-)), w avensisie ciszej i bardziej miękko - charakterystyka bardziej emerycka. Ale ogólnie poziom komfortu oceniam na wysokie 7/10.

    co do dpfu/egr masz sporo wątków na forum - krótko: pozbyć się i można śmigać. Silniki w dobrej kondycji dobrze znoszą chipowanie także zgłosisz się do Cinka z Cinsoftu i będziesz miał temat ogarnięty jak należy.
    Ostatnio edytowane przez 3voQ ; 29-04-2014 o 12:06

  3. #3
    Użytkownik Embrion Avatar diabeu
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 180km/380Nm, 69 w skali Pearla
    Postów
    14

    Domyślnie

    Akurat mam taką Alfę, akurat chipowaną u Cinka i akurat robie w zasadzie takie trasy.

    co do hałasu (wyciszenia dzwięku toczenia opon, oporu powietrza), jak pisze kolega wyżej, 140-160 jest niezauważalne, przy 180 do mózgownicy dociera, że jedzie się trochę szybciej, przy 200 troche szeląta (mówie o polskiej drodze*, czego nie polecam, wahacze wykazują tendencję do kapitulowania, po autobahnie jeszcze jej nie przegoniłem), profil opony 225/50 - michelin/continental, co do zawieszenia - w mieście i na trasie na nierównościach słychać dobicie, auto ma względnie twarde zawieszenie, aczkolwiek nie tak twarde, żebyś odczuł chrupnięcie kości tego, po czym przejechałeś.

    DPF - moja ma przelatane 198kkm, u mnie filtr wypala sie co 600km (średnia z ostatnich 5), wypalanie trwa ~600 sekund, do pracy mam 35km w jedna stronę, poprzedni właściciel przelot miał o ponad połowę krótszy i u niego wypalał się co 480km, chciałem go wycinać, ale słuchając rozsądku a nie obaw, wywnioskowałem, że nie ma sensu usuwać czegoś co działa.

    CHIP - osobiście polecam, z założeniem, że jest to zrobione dobrze (vide u Cinka), brat ma niechipowana 159 (ten sam silnik) różnica (380nm vs 320nm) nie jest dramatyczna, ale jest odczuwalna, spalanie też wychodzi mi mniejsze.

    *naturalnie hipotetycznie, autor w żadnym wypadku nie przyznaje się do jazdy niezgodnie z obowiązującymi przepisami :p

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    267

    Domyślnie

    U mnie przy 140 absolutnie nie panuje przyjemna cisza. Nie jest to koncert, nawet najprzyjemniej mi się jeździ taka prędkością, ale powietrze i opony ewidentnie dają o sobie znać. Jeśli to nie jest norma to jakieś pomysły dlaczego?

    Co do zawiasu w 159 nie sądzę, że będzie przyjemniejszy niż B6, dam sobie uciąć głowę, że 159 ma znacznie twardszą charakterystykę. Kanapowa zawiecha, a pewnie o taką ci chodzi absolutnie nie jest.

    Jak chcesz coś cichego i komfortowego polecam coś z nad Loary. Mam porównanie z 508 i C5. Pierwsza świetna, pasażerowie nie będą wiedzieli, że masz nawet diesla pod maską, a druga jest lata świetlne od passata b5 pod względem komfortu i prawdopodobnie większości dostępnych dla mas aut.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar SmreQ
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    STELVIO 2.0 280 AWD
    Postów
    22

    Domyślnie

    Ja miałem ostatnio okazję przejechać trasę autostradową Passatem B6 i przy prędkości rzędu 140 km/h jest zdecydowanie ciszej niż w AR...

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    Passat B5 Fl 1.9tdi
    Postów
    7

    Domyślnie

    Na pewno passata nie zamierzam b6 kupić z powodu braku jakichkolwiek dostępnych normalnych silników. 1.9tdi 105km to jakiś kiepski żart, a za tsi podziekuję. Kolega już miał remont po zerwaniu łańcucha (niewymienialnego).

    Ktoś wyżej napisał, że avensis jest ciut cichsza...hmm. Jechałem 2.2d4d i jest tak jakoś dziwnie, zresztą chciałem kupić taką, ale ostrasza mnie piezloelektryczny wtryskiwacz. Accord? Golasy, brak silników, benzyna słabiutkie, nawet te 190 KM ledwo jedzie, nie ma mocy jak nie pokręcisz. A diesel i do tego wyposażony kosztuje naprawdę spore pieniądze. Nie warto tyle dawać.

    Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że jechałem wczoraj bmw 530i z 2000r. było w środku bajecznie cicho, prócz momentów przyspieszania, a tak przy 160-180 da się normalnie rozmawiać.

    I jeszcze jedno: czy alfa 159 jest tak nisko zawieszona, że przez progi ma problem przejechać? Jechała przede mną dziś taka i ewidentnie przywaliła czymś u dołu przy prędkości 20km, próg był taki wyższy z polbruku.

    Czy ktoś mógłby (na pewno macie smartfony ) wgrać jakąś aplikację i przy okazji, gdy będzie jechał zmierzyć poziom dB przy 100 i 140kmh? Dzięki z góry

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar 3voQ
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    LDZ
    Auto
    156, A8L, Voyager, Peżo
    Postów
    201

    Domyślnie Poziom hałasu w Alfa Romeo 159 1.9JTDM

    nie zmierzę Ci hałasu obecnie, bo mam zząbkowanie gumy, jak przyjadą nowe to moge taki pomiar wykonać.
    Mam jednak wrażenie, ze szukasz innego auta niz "dziewiatka". To jest auto z kategorii dynamiczne ale klasy średniej. Beemka "piątka" to zupełnie inne auto mimo podobnego charakteru, i przy okazji rozmiar większe. Ma napęd na tył , jest przedstawicielem segmentu premium pęlną gębą. Sam napęd na tył jest tutaj nie mała przewaga, chociaż zdziwiłbyś sie jaki margines bezpieczeństwa moze prezentować przednionapedowka na fabrycznym zawieszeńiu. Jesli szukasz auta, ktore przeleci przez progi , połykając je bezszelestnie, to eweidentnie nie wstrzeliles sie z marka..


    Wysłane za pomocą Poczty Polskiej poleconym priorytetem..
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    mało piszę, więcej robię a to moje pociechy
    156 3.0

    Dawne kochanki:
    GT 3.2 (kochała najbardziej a teraz kocha ZjadaczKanapkow)
    159 (zdradziła i poszła)
    GTV (w trakcie renowacji w dobrych rękach GrzesieKW)

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    AR 159 120KM
    Postów
    79

    Domyślnie

    Przy standardowym, nieobniżanym zawieszeniu, jest nisko jeśli jeździsz na homologowanych oponach na felgach 16. Ja miałem opony 215/55/16 i dla mnie było za nisko - walisz w progi, każdy krawężnik (czasem musisz jednak wjechać) stanowi zagrożenie. Zmieniłem na niehomologowane 205/60/16 - i jest dużo lepiej (bo wyżej). Z tym, że wygląda to gorzej. Coś za coś. Natomiast jeśli masz felgi 17 i standardowe opony do nich (225/50/17) to wysokość, przypuszczam, jest całkiem ok. Wnioskuję z tego, że są kilka mm. wyższe od tych moich 206/60. Zatem felgi 17 to chyba najlepszy wybór i kompromis w kontekście wygląd/komfort (choć wiem, że mnóstwo osób będzie preferować większą felgę ze względu na lepszy wygląd).

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    267

    Domyślnie

    Cytat Napisał ideally Zobacz post
    Na pewno passata nie zamierzam b6 kupić z powodu braku jakichkolwiek dostępnych normalnych silników. 1.9tdi 105km to jakiś kiepski żart, a za tsi podziekuję. Kolega już miał remont po zerwaniu łańcucha (niewymienialnego).

    Ktoś wyżej napisał, że avensis jest ciut cichsza...hmm. Jechałem 2.2d4d i jest tak jakoś dziwnie, zresztą chciałem kupić taką, ale ostrasza mnie piezloelektryczny wtryskiwacz. Accord? Golasy, brak silników, benzyna słabiutkie, nawet te 190 KM ledwo jedzie, nie ma mocy jak nie pokręcisz. A diesel i do tego wyposażony kosztuje naprawdę spore pieniądze. Nie warto tyle dawać.

    Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że jechałem wczoraj bmw 530i z 2000r. było w środku bajecznie cicho, prócz momentów przyspieszania, a tak przy 160-180 da się normalnie rozmawiać.

    I jeszcze jedno: czy alfa 159 jest tak nisko zawieszona, że przez progi ma problem przejechać? Jechała przede mną dziś taka i ewidentnie przywaliła czymś u dołu przy prędkości 20km, próg był taki wyższy z polbruku.

    Czy ktoś mógłby (na pewno macie smartfony ) wgrać jakąś aplikację i przy okazji, gdy będzie jechał zmierzyć poziom dB przy 100 i 140kmh? Dzięki z góry
    Ja osobiście zwalniam każdym autem przed progami. Ale faktycznie przy 16" trzeba szczególnie uważać, ale tragedii nie ma.

    Mierzenie telefonem za pomocą aplikacji poziomu hałasu jest g***o warte. Wyniki mogę się różnić o ponad 10dB a to bardzo dużo.

    Jak kolega wspomniał, jeśli chcesz spokoju i komfortu faktycznie wybierz coś z segmentu E.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Jesli chcemy cos komfortowego i cichego to najlepszym wyborem będzie citroen C5 (roczniki od 2008).Bardzo komfortowe auto i dobrze wyciszone,powiedział bym na poziomie co najmniej klasy wyższej.Oczywiście również kwestia opon. W 159 cicho jest do około 160, potem jest coraz głośniej, przy 200 tragedii nie ma,ale jechać tak kilkadziesiat kilometrów to już bym nie chciał.

    Co do passata B6: jeżdże takim służbowo, według mnie komfort jest gorszy niż w 159 na seryjnym zawieszeniu. Na pewno słabiej wyciszony jest VW.Ma w środku wiecej miejsca z tyłu,wykończenie na poziomie kompaktów.
    Ostatnio edytowane przez rybakmj ; 30-04-2014 o 08:59

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 159 1.9JTDm Olkusz
    Utworzone przez wjtk w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-11-2014, 22:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory