Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 56

Temat: 1.8 MPI termostat

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie

    Źle się wyraziłem, pytanie dotyczyło w zasadzie tylko tego jednego przypadku na potrzeby filmu, przeważnie to wygląda tak że wsiadam i jadę.

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    698

    Domyślnie

    W kwestii zużycia paliwa - jeśli jest to odcinek około 7 km, to po czasie otwarcia dużego obiegu, możesz wywnioskować, że praktycznie cały dystans przejeżdżasz na miedogrzanym silniku, kiedy to spalanie jest zdecydowanie wyższe - nie rozumiem, dlaczego uparłeś się, żeby wymieniać termostat, skoro wygląda na to, że działa on tak, jak powinien.

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Yanik ale 7km w obecnych warunkach przy benzynowym silniku to chyba jednak ciut za duży dystans jak na niedogrzanie. Wydaje mi się, że już dawno powinien pracować w temperaturze roboczej.

    Teraz to nie zwracam na to uwagi ale w pełni zimy z dużymi mrozami, ciepły nawiew leciał mi po 2.5km od startu po nocy. Wiem, że to nie była temperatura robocza ale jednak różnica między -15C wtedy, a +15C teraz to jest 30C mniej do nagrzewania...
    Nic nie wypadnie lepiej niż test organoleptyczny, po prostu sprawdzę w tygodniu dla dobra ludzkości. Termostat mam zmieniony na nowy markowy jakiś rok temu więc zakładam, że sprawny.

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    698

    Domyślnie

    Nawiew masz z małego obiegu, a optymalna temperatura pracy silnika jest wówczas, kiedy panuje ona w dużym obiegu.

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Może źle się wyraziłem lub źle mnie zrozumiałeś.
    Nie chodziło mi o mały obieg jako taki tylko o sam fakt, że silnik grzeje się znacznie szybciej niż to co kolega napisał nawet w zimie. Dodatkowo w zimie da się to "zauważyć" właśnie tym kiedy zaczyna lecieć ciepłe.
    Też nie mógłbym się do końca zgodzić z Twoim twierdzeniem. Wszystko zależy od warunków zewnętrznych obciążenia silnika itp.
    Czy możliwa była by sytuacja, gdzie termostat jest cały czas zamknięty, a temperatura silnika będzie "optymalna"? Moim skromnym zdaniem tak.

    Kwestię samego pośredniego pomiaru temperatury silnika przez temperaturę płynu chłodzącego pomijam. Dużo lepiej w tej kwestii sprawdza się temperatura oleju.

    Teraz testy organoleptyczne, które obiecałem.
    AR147 1.6TS - od "zimnego" dziś zrobione 1.6km po mieście (1 światła reszta jazda drogą z pierwszeństwem) i na wskaźniku 86C...
    Ja jestem jak najbardziej za wymianą termostatu u kolegi. Widać bardzo dużą różnicę.

  6. #16
    ZBANOWANY Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    A.R 159 Ti 2.0 16V 2010r
    Postów
    1,046

    Domyślnie

    Tylko wez pod uwagę że olej będzie się dłużej rozgrzewał niż płyn.

    Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    698

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Czy możliwa była by sytuacja, gdzie termostat jest cały czas zamknięty, a temperatura silnika będzie "optymalna"? Moim skromnym zdaniem tak.
    Nie, nie i jeszcze raz - nie - mały obieg nie ma zewnętrzego chłodzenia, a więc nie ma szans, żyby nawet przy niskich temperaturach nie zagotować silnika, poza tym kolega wyraźnie napisał, że przewód za termostatem najpierw jest zimny i rozgrzewa się dopiero przy około 80 stopniach, a to znaczy, ni mniej ni więcej, tylko to, że termostat się otworzył - nie ma ani jednego symptomu niesprawnego termostatu.

  8. #18
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Jeśli w czasie jazdy wskazówka na zegarze temperatury płynu chłodzącego opada i faluje, zwyczajnie masz do wymiany termostat. Nie ma co się doktoryzować
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #19
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Nie, nie i jeszcze raz - nie - mały obieg nie ma zewnętrzego chłodzenia, a więc nie ma szans, żyby nawet przy niskich temperaturach nie zagotować silnika, poza tym kolega wyraźnie napisał, że przewód za termostatem najpierw jest zimny i rozgrzewa się dopiero przy około 80 stopniach, a to znaczy, ni mniej ni więcej, tylko to, że termostat się otworzył - nie ma ani jednego symptomu niesprawnego termostatu.
    O panie jak nie ma. Ma, ciepełko w kabinie.

    Edit:
    Jeśli na 7km benzynowy silnik w lato nie dogrzewa się to wybacz ale ja twierdzę że coś jest mocno nie tak.

    P. S.
    Kiedyś za czasów studenckich w bmw e30 termostat stanął mi dęba w Gliwicach. Dałem radę bez problemu wrócić do domu (ca 35km) z nawiewem w środku na full ciepło... W lato. Silnika nie ugotowałem.
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 18-06-2023 o 18:32

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    698

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Jeśli w czasie jazdy wskazówka na zegarze temperatury płynu chłodzącego opada i faluje, zwyczajnie masz do wymiany termostat. Nie ma co się doktoryzować
    Mógłbyś to jakoś uzasadnić - co musiałoby się stać z termostatem, żeby opadła wskazówka, albo nawet falowała?


    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    O panie jak nie ma. Ma, ciepełko w kabinie.

    Edit:
    Jeśli na 7km benzynowy silnik w lato nie dogrzewa się to wybacz ale ja twierdzę że coś jest mocno nie tak.
    Jeszcze raz - "ciepełko w kabinie" jest z małego obiegu chłodzącego, a optymalną temperaturę eksploatacyjną osiąga silnik po dogrzaniu cieczy chłodzącej w całym układzie chłodzącym oraz, co nie mniej ważne, a na co zwrócił uwagę kolega - oleju.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 19-06-2023 o 07:45

Podobne wątki

  1. [Giulietta] termostat
    Utworzone przez maxit1 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 24-06-2023, 15:23
  2. [164] Termostat 3.0 12V
    Utworzone przez kolos75 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-02-2016, 21:54
  3. Termostat 3.2 v6
    Utworzone przez matezoma w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-11-2015, 16:18
  4. Termostat
    Utworzone przez Maydrax w dziale 147
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 25-10-2015, 20:42
  5. [156] Termostat
    Utworzone przez mar_1981 w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 18:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory