Strona 46 z 46 PierwszyPierwszy ... 3637383940414243444546
Pokaż wyniki od 451 do 460 z 460

Temat: Jaki akumulator ???

  1. #451
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Często dementowany, mimo to cały czas ktoś wyraża obawy przed zbyt dużym.
    Jednak można mieć na uwadze także cenę. Mniejsze są zwykle tańsze i przecież lżejsze, a będą wystarczające.
    Najważniejsze, to żeby nie miał zbyt małej pojemności
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #452
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny_28 Zobacz post
    Na jakiej podstawie takie stwierdzenie? Jesteś chyba pierwszą osobą tutaj która tak twierdzi
    Fizyka się kłania

    Cytat Napisał leod Zobacz post
    Istnieje też kwestia ładowania akumulatora o zbyt dużej pojemności. Układ elektryczny silnika, cały osprzęt i alternator wraz z regulatorem napięcia jest przygotowany do akumulatora o odpowiedniej pojemności w danym aucie z konkretnym silnikiem. Jeżeli będzie zbyt duży to nigdy nie naładuje się do pełna a to skutkuje skróceniem jego żywotności. Pozdrawiam
    Pierdzielenie, zobacz sobie w eperze, prawie zawsze siedzi ten sam alternator (zwłaszcza po lifcie), niezależnie od tego jaki masz akumulator i ile masz "gdżetów" elektrycznych na wyposażeniu fabrycznym. Wyjątkami są rynki "zimne" gdzie dokładano zawsze PTC i czasem webasto, wtedy montowali mocniejszy alternator (zwłaszcza przed 1 liftem).

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Żaden akumulator kwasowy nie zostanie naładowany przez alternator do 100% swojej pojemności. Po to ładuje się prostownikami co jakiś czas aby to zrobić i przy okazji odsiarczyć akumulator.
    Dlatego twierdzenie, że pojemność aku może być za duża to mit.
    Nie prawda, bez problemu naładujesz akumulator na 100% nawet przy napięciu poniżej 14V, pozostaje kwestia ile czasu to zajmie.
    Odsiarczanie to można robić elektroniczną ładowarką z ładowaniem pulsacyjnym, samo podnoszenie napięcia do 16V tylko będzie "gotować" elektrolit.

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Często dementowany, mimo to cały czas ktoś wyraża obawy przed zbyt dużym.
    Jednak można mieć na uwadze także cenę. Mniejsze są zwykle tańsze i przecież lżejsze, a będą wystarczające.
    Najważniejsze, to żeby nie miał zbyt małej pojemności
    Przy obecnej jakości raczej będą za słabe, z resztą się zgadzam.

  3. #453
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    Nie prawda, bez problemu naładujesz akumulator na 100% nawet przy napięciu poniżej 14V, pozostaje kwestia ile czasu to zajmie.
    Odsiarczanie to można robić elektroniczną ładowarką z ładowaniem pulsacyjnym, samo podnoszenie napięcia do 16V tylko będzie "gotować" elektrolit.
    Fakt że może to być kwestia czasu ale na bank nikt nie będzie ładował 60 godzin akumulatora.
    Co do odsiarczanie to musisz zgłębić temat. Polecam poszperać na YouTube. Zobaczysz wtedy jakie prostowniki (ładowarki) są w stanie to zrobić.

  4. #454
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Fakt że może to być kwestia czasu ale na bank nikt nie będzie ładował 60 godzin akumulatora.
    Co do odsiarczanie to musisz zgłębić temat. Polecam poszperać na YouTube. Zobaczysz wtedy jakie prostowniki (ładowarki) są w stanie to zrobić.
    Nie muszę zgłębiać, bo go znam (w poprzednim poście zastosowałem sporo skrótów myślowych).

    Na YT niestety jest dużo teoretyków oraz naganiaczy sprzedających produkty (np. mrakumulator).
    Nikt normalny nie będzie kupował polecanych przez niego super hiper ładowarek za 500 zł gdy za akumulator 85Ah robiony przez autopart dla IC zapłacę ok 300.

    Jak się okaże, że zaniedbałem akumulator i się rozładował tak, że nie mogę odpalić auta to zadzwonię po taxi i za 30 zł odpalą mnie z kabli a resztę ogarnie alternator (który zazwyczaj ma wydajność ponad 100A).
    Jak robiłem pomiary to zupełnie rozładowany akumulator wciąga ok 20-30A przez pierwsze 10 minut a później leci sobie na ~5A więc po takim czymś godzinka pracy i aku "żyje".
    Owszem warto go wtedy doładować do pełna prostownikiem w wygodnym dla nas momencie.

    Naprawdę dla przeciętnego użytkownika wystarczy prostownik za 50-100 zł, który zazwyczaj skończy ładowanie na ok 15V a nawet ładowareczka z lidla/biedry da radę.

  5. #455
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Mam właśnie z biedry(stary prostownik się spalił na zwartym aku). I ten (kupiony w necie za 70pln) ma tryb recond który właśnie potrafi doładować ponad 15v i gęstość elektrolitu doprowadzić do prawidłowego stanu. Testy zrobione na YouTube uważasz za spreparowane? To przecież łatwo sprawdzić kupując zwykły miernik gęstości . 20 A? Taki prostownik nie może kosztować 100pln

  6. #456
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    A ja się obraziłem na prostownik z biedry. Ten duży za 200 zł. Jak mocno rozładowany aku to ten prostownik chyba udaje że ładuje. Tak jak często udaje że naładował. Ojciec ma identyczny i podobne wrażenia. A te tryby,"naprawy" to też jakiś żart.
    Za to niezawodnie i wiele lat działa stary analogowy Absaar. Tylko dla bezpieczeństwa odłączam aku bo on uparcie ładuje napięciem 15.5V.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #457
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Na mocno rozładowany jest myk. Podłączasz na jakiś czas w szeregu żarówkę 12v. Te ładowarki a'la Lidl są bezpieczniejsze dla instalacji samochodowej.

  8. #458
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Testy zrobione na YouTube uważasz za spreparowane?
    Nie, ale to zabawa w laboratorium i straszne "spuszczanie się" nad całym procesem.

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    20 A? Taki prostownik nie może kosztować 100pln
    Nie zrozumiałeś mnie, pomiary robione na aucie, mierzony jaki prąd "ciągnie" akumulator z alternatora.
    Co do prostownika, to zazwyczaj transformatorowe 6A kończą ładowanie ok 15V

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Na mocno rozładowany jest myk. Podłączasz na jakiś czas w szeregu żarówkę 12v. Te ładowarki a'la Lidl są bezpieczniejsze dla instalacji samochodowej.
    I dla 99% ludzi w zupełności wystarczające. Naładujesz na tyle aby odpalić auto a gęstość powoli zrobi alternator

    A tak dla mało używających samochód i mający garaż/wiatę , polecam kupić sobie zasilacz 13V 2A i podłączyć go pod akumulator. Napięciem nie uszkodzi instalacji auta a utrzyma akumulator w stanie 100% naładowania.

  9. #459
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Oczywiście to o 20 A to taki mój skrót myślowy
    Nadal uważam że alternator przy normalnym użytkowaniu nie naładuje akumulatora do 100%( razem z odsiarczaniem)
    Testy wg mnie są jednak miarodajne właśnie przez tą "zabawę w laboratorium"
    Pozdrawiam
    PS. Czy akumulator który podlinkowałeś ma dostęp do cel (odkręcane korki)?
    Ostatnio edytowane przez Darrr ; 15-01-2022 o 05:10

  10. #460
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Oczywiście to o 20 A to taki mój skrót myślowy
    Raczej niedopowiedzenie, mój błąd.

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Nadal uważam że alternator przy normalnym użytkowaniu nie naładuje akumulatora do 100%( razem z odsiarczaniem)
    Np. alternator w moim obecnym aucie spokojnie napompuje aku do pełna ("inteligentny" alternator potrafi podać ponad 15,5V)

    Odsiarczanie to dość specyficzny proces, samo napięcie nie wystarczy

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Czy akumulator który podlinkowałeś ma dostęp do cel (odkręcane korki)?
    Tak, wystarczy zdjąć naklejkę, tylko na stronie IC jest błąd, akumulator waży chyba 19kg (jak dobrze pamiętam) a nie 20,5 jak jest napisane na stronie IC

Podobne wątki

  1. Jaki akumulator do 1.9 JTD?
    Utworzone przez dzidekdz18 w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 20:50
  2. Jaki akumulator JTD?
    Utworzone przez em.zet w dziale GT
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 05-02-2012, 11:12
  3. Jaki Akumulator do 1.6
    Utworzone przez zieluch111 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 07:39
  4. [145] Jaki akumulator ?
    Utworzone przez Milano_155 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-04-2009, 20:46
  5. jaki akumulator ??
    Utworzone przez watra24 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-11-2007, 20:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory