Strona 63 z 65 PierwszyPierwszy ... 1353545556575859606162636465 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 621 do 630 z 643

Temat: Termostat - wymiana JTD 1.9 16V

  1. #621
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroz Zobacz post
    Z tego co ja się doczytałem i z moich własnych doświadczeń, nowoczesne siniki diesla takie jak JTDM, praktycznie poniżej 2000obr nie oddają ciepła i ogólnie mają "niska" jego nadprodukcję. Dlatego przy niskich temperaturach (np-10*) i w zasadzie poniżej tych 2000obr silniki JTD "stygną" i nowy termostat tu nic nie pomoże, bo na małym obiegu i tak zaczyna się schładzać. Powód to brak wystarczającej ilości generowanego ciepłą (te silniki po porostu mają wysoką sprawność), stąd też długi czas nagrzewania do temperatury roboczej. Doświadczyłem tego na postoju przy kilkunastu stopniach mrozu silnik nie był w stanie na jałowych utrzymać zadanej temperatury (termostat sprawny), a był rozgrzany po trasie.
    no i to niestety denerwuje, do pracy mam powiedzmy 17km, a mi sie nagrzewa dopiero po 10-12km. wiedzialem, że diesle sie nagrzewają gorzej, ale nie sądzilem, że z tą Alfą będzie az tak. niestety, trzeba sie przemęczyć jakos przez te zimy. jak jade do pracy to samochod stoi w garazu, gorzej jest po pracy.

    dzisiaj przy tych -18 wiekszosc czasu jechałem na 3 biegu przez miasto, żeby trzymac go w granicach 2-2,5 tys obrotów cały czas, a potem w trasie jechalem na 4 i 5, szóstego biegu chyba nawet nie wbiłem.

    w nowszych dieslach fajne sa ta przeslony chłodnicy skladne/rozkladane automatycznie. oczywiscie, nie po to, zeby szybciej bylo cieplej pasazerom, ale zeby jak najszybciej auto bylo "eko" planowałem cos takiego byc moze i wmontować u siebie (takie chlodnice z focusa bodajże mk3 by mniej więcej pasowały rozmiarem na wysokosc i szerokosc chłodnicy - nawet mogłbym to zrobic przez osobny przekaznik i włącznikiem z kabiny - ciezko by bylo to jakos zrobic automatycznie), ale tutaj niestety przed chłodnica jest od razu praktycznie pas przedni i to chyba by sie nie zmiescilo. pozostaje wiec zostawić to tak, jak jest.

  2. #622
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Te 10-15km nagrzewania do temperatury roboczej przy kilkunastu stopniach mrozu to niestety wada diesla i trudno to zaakceptować. Tu pomogło by może webasto, ale to już chyba przesada w stosunku do ceny samochodu. Faktycznie przesłona chłodnicy pewnie by mogła pomóc, ale tzw. tekturki raczej nie wciśniemy, trzeba z tym żyć i czekać na koniec mrozów.

  3. #623
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Czarny_28
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Dębica RDE - podkarpackie
    Auto
    AR 159 SW, Progression, Nero Oceano, 1.9 JTDm 16V, 2006r.
    Postów
    6,824

    Domyślnie

    Ja przede wszystkim czekam aż złapie te 90* na wskaźniku i wtedy staram się dopiero włączać nawiew ale czasami, a nawet zawsze szyby parują i weź tu jedz bez nawiewu. To włączę na chwilkę i zaraz znów wyłączę niby już mam te 90 i wjadę do miasta a tu falowanie i spadanie jak w piosence Manamu. Masakra. Ja nawet nie daje na full tylko zazwyczaj 2 kreski albo nawet jedna ale i tak lipa przy tych temperaturach. Lubię jeździć dieslem ale zima to jest mordega. Ciągle zastanawianie odpali czy nie. Mam nowy Aku, zregenerowany rozrusznik, altek też był nowy kilka lat temu włożony, wlewam dodatki do paliwa przy każdym tankowaniu zimowym, a i tak ciągła niepewność. Kupiłem Aku w czerwcu, a już niby stracił 100A bo przy okazji kupna znajomej Aku gość mi pomierzył. Wszędzie szajs. To już 3 Aku u mnie od 2011 r. Baner pożył chyba 6 lat później AutoPart coś niecałe 5 lat i teraz kupiłem Voltmaster bo kolega załatwił dobrą cenę, a stwierdziłem nie będę dokładał bo wszystko mi pada po ok.4-5 latach ale takich akcji to jeszcze nie miałem. Nie wiem czy go nie będę reklamował bo już wywala błędy przy rozruchu. Niby kręci ale no bez jaj i niby stracił te 100A z 680A na 580 A.

  4. #624
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    159 8v
    Postów
    136

    Domyślnie

    Nie zarzucam nikomu kłamstwa ale nie wiem co sądzić, że tutaj czy na grupie FB przy mrozach silnik osiąga 90 stopni już po przejechaniu mniej niż 10 kilometrów i to z włączonym ogrzewaniem. U siebie wymieniałem niedawno termostat bo chyba puszczał płyn przed obudowę i otwierał się przy 81 stopniach, dodatkowo wydawało mi się za długo silnik osiąga optymalną temperaturę. Często jeździłem właśnie bez ogrzewania by szybciej się zagrzał. Nowy otwiera się przy 92 ale skuteczność osiągania temperatury roboczej poprawiła się nieznacznie. Więc jeśli mam krótki odcinek 10 km do przejechania to jadę bez ogrzewania (parują oczywiście szyby) a i tak często nadkładam kilometr czy dwa bo nie chcę gasić samochodu jeśli na wskaźniku nie ma 90 stopni.

    Ogólnie zauważyłem, że włączenie nawiewu nawet na jedną kreskę znacząco odbiera ciepło z silnika. Załóżmy, że mam na wskaźniku 80 stopni dłuższą chwilę bo jadę bardzo powoli za kimś bo ślisko to osiągnięcie tych 90 stopni będzie trwało i trwało ale wyłączenie nawiewu sprawia, że wskazówka podnosi się momentalnie.

  5. #625
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Dziś sprawdzone. - 8 stopni.
    Od razu po włączeniu silnika uruchomione ogrzewanie szyb przód i tył. Wentylatory na Hi po około 3km (leci zimne powietrze) po około 10km zaczyna podnosić się temperatura i około 15 km 90 stopni stabilne. W międzyczasie wyłączony automatycznie tryb Hi.

  6. #626
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    A bo wy byście chcieli w dieslu mieć ciepło po 3km. No niestety. Ja przy większych mrozach czekam aż mam ok.15st. płyn chłodniczy i dopiero ruszam. Te 50st. idzie po ok.5-6km. A ciepłe powietrze leci już po kilku km. Temperature obserwuję sobie na wyświetlaczu chińskiego radia na apce Torque.
    Jak ktoś ma garażowane auto(nawet zimny garaż) to bardzo ułatwia sprawę. Aczkolwiek w pracy wystawione na mróz i wtedy właśnie wolę odczekać te 3 minuty.

  7. #627
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfi Zobacz post
    A bo wy byście chcieli w dieslu mieć ciepło po 3km. No niestety. Ja przy większych mrozach czekam aż mam ok.15st. płyn chłodniczy i dopiero ruszam. Te 50st. idzie po ok.5-6km. A ciepłe powietrze leci już po kilku km. Temperature obserwuję sobie na wyświetlaczu chińskiego radia na apce Torque.
    Jak ktoś ma garażowane auto(nawet zimny garaż) to bardzo ułatwia sprawę. Aczkolwiek w pracy wystawione na mróz i wtedy właśnie wolę odczekać te 3 minuty.
    jakos przed alfa i volvo mialem audi a4 b5 1.9tdi afn. przy temp 0 st na zewnatrz bylo 90st po 4-5km. a tutaj po 3km ledwo wskazowka sie podnosi na 50.

  8. #628
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Czarny_28
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Dębica RDE - podkarpackie
    Auto
    AR 159 SW, Progression, Nero Oceano, 1.9 JTDm 16V, 2006r.
    Postów
    6,824

    Domyślnie

    Cytat Napisał nkaroluky Zobacz post
    jakos przed alfa i volvo mialem audi a4 b5 1.9tdi afn. przy temp 0 st na zewnatrz bylo 90st po 4-5km. a tutaj po 3km ledwo wskazowka sie podnosi na 50.
    Nie wiem ja wcześniej miałem peugeota 307 2.0HDi z 2002r i z tego co pamiętam też potrzebował z 10 km przy niskich temp. Diesel to diesel i potrzebuje km i czasu żeby się zagrzac

    - - - Updated - - -

    0, a - 15/-20 to jest znaczna różnica. Przy ok.0* to mi zagrzeje się o wiele szybciej

  9. #629
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny_28 Zobacz post
    Nie wiem ja wcześniej miałem peugeota 307 2.0HDi z 2002r i z tego co pamiętam też potrzebował z 10 km przy niskich temp. Diesel to diesel i potrzebuje km i czasu żeby się zagrzac

    - - - Updated - - -

    0, a - 15/-20 to jest znaczna różnica. Przy ok.0* to mi zagrzeje się o wiele szybciej
    nie no to wiadomo, ale mam wrazenie, ze roznica 10, a nawet i 15st na dworzu (czy jest -5 a +10 na plusie, jak juz pisałem) nie wplywa znacznie na czas nagrzania silnika - przynajmniej u mnie (roznica do kiedy dojdzie 90st marginalna)

    co do tego afn, teraz mi sie przypomnialo, że w sumie on mial grzanie plynu (zaraz za silnikiem) na 3 swiece zarowe (co ciekawe, inne niz w silniku, w tym module byly bodajze jak z golfa 2 1.6d) ale na ile byl ten modul sprawny i czy działał - nie wiem

  10. #630
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Czarny_28
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Dębica RDE - podkarpackie
    Auto
    AR 159 SW, Progression, Nero Oceano, 1.9 JTDm 16V, 2006r.
    Postów
    6,824

    Domyślnie

    Cytat Napisał nkaroluky Zobacz post
    nie no to wiadomo, ale mam wrazenie, ze roznica 10, a nawet i 15st na dworzu (czy jest -5 a +10 na plusie, jak juz pisałem) nie wplywa znacznie na czas nagrzania silnika - przynajmniej u mnie (roznica do kiedy dojdzie 90st marginalna)

    co do tego afn, teraz mi sie przypomnialo, że w sumie on mial grzanie plynu (zaraz za silnikiem) na 3 swiece zarowe (co ciekawe, inne niz w silniku, w tym module byly bodajze jak z golfa 2 1.6d) ale na ile byl ten modul sprawny i czy działał - nie wiem
    A nie opowiadaj, że nie ma różnicy między -5, a +10 bo jest radykalna. U mnie wpływa i to bardzo znacznie. AFN?

Podobne wątki

  1. [159] Termostat wymiana 2.4 JTDM 20v
    Utworzone przez jasio79 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 13-11-2016, 14:47
  2. Termostat
    Utworzone przez czanket w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2012, 10:57
  3. [164] Termostat wymiana
    Utworzone przez kociniak08 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2012, 16:46
  4. Wymiana rozrządu i termostat
    Utworzone przez wojti w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-03-2011, 18:03
  5. Termostat,naprawa czy wymiana na nowy
    Utworzone przez szyby1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-02-2011, 09:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory