• Hej Alfaholicy!

    Na forum pojawił się świeżutki motyw kolorystyczny Alfa Red Luna, zaprojektowany przez marqo specjalnie z myślą o naszych Alfowych klimatach i czytelności na różnych urządzeniach.

    Zachęcamy do:

    • włączenia nowego stylu w ustawieniach profilu i potestowania go na co dzień
    • zgłaszania uwag dotyczących kolorów, kontrastów, czytelności i wygody przeglądania dłuższych wątkich
    • dzielenia się propozycjami drobnych poprawek, które mogą jeszcze lepiej dopasować motyw do charakteru naszej społeczności Alfaholików

    Każda opinia pomoże dopieścić wygląd forum tak, aby „Alfa Red Luna” była tak przyjemna w odbiorze, jak dobrze utrzymana Alfa na ulubionej trasie.

    Wbijaj do tematu i napisz, co myślisz!

usterka SELESPEED - kilka pytań

kris9219

Nowy
Rejestracja
Sie 16, 2017
Postów
3
Lokalizacja
Ostrów Wielkopolski
Auto
Alfa Romeo GT 2.0 JTS SELESPEED
Witajcie. Od jakiegoś czasu wieczory poświęcam na czytanie tego forum, głównie pod kątem skrzyni biegów SELESPEED, ponieważ kupiłem Alfę GT z tą właśnie skrzynią. Bardzo fajne autko, żałuję, że wcześniej nie zwracałem uwagi na tą markę... ale przejdźmy do sedna:

Od czasu do czasu skrzynia blokuje się na biegu na którym akurat się jedzie, wyskakuje komunikat "selespeed system failure" i dopóki jadę to tylko nie mogę zmienić biegu, ale jeśli zwolnię to wyrzuca na "N" i koniec motoryzacji... jeśli mam możliwość kontynuowania jazdy, bez zwalniania, po kilku kilometrach błąd znika i skrzynia znów działa poprawnie.

Po kilkunastu takich przypadkach zauważyłem, że w momencie kiedy wyskoczy błąd, wystarczy się zatrzymać, uderzyć kilka razy w pompę elektryczno-hydrauliczną skrzyni biegów (nawet zdemontowałem nadkole żeby mieć lepszy dostęp :P ), która po wstrząsach zaczyna pracować i można kontynuować jazdę bez większych przeszkód.

Po wielu godzinach spędzonych na forum dorobiłem się też MultiEcuSkanera i co zauważyłem:

- ciśnienie w układzie waha się między 40-50bar
- po napompowaniu do 50 bar pompa wyłącza się, a ciśnienie samoczynnie spada do 40bar w ciągu 2minut i 20 sekund
- po komputerowym wysterowaniu pompy ciśnienie osiąga wartość 70 bar, ale pod koniec testu pompa wydaje dziwne dźwięki i test zostaje automatycznie przerwany
- odległość sprzęgła 32.900mm, mimo to auto jeździ raczej normalnie, bez kangurów, szarpania czy ślizgania, choć wiem, że wartość ta powinna wynosić ok 28.5mm
- w pamięci był też błąd P1770 (opisany jako potencjometr pedału przyspieszenia), ale dało się go wykasować.

I teraz pytania:
1) czy ciśnienie w układzie samoistnie nie spada zbyt szybko? i czy u was też na biegu jałowym pompa załącza się co ok 2 minuty?
2) czy przy tak dużej odległości sprzęgła konieczna jest już jego wymiana, czy wystarczy adaptacja?
3) czy błąd P1770 może powodować blokowanie się skrzyni na danym biegu?

Napisałem sporo, ale mam nadzieję, że ktoś pomoże mi rozwiać wątpliwości i nie będę nie potrzebnie wywalał pieniędzy na coś co jest sprawne, a jedynie na to co szwankuje :)


Właśnie wróciłem z przejażdżki i wydaje mi się, że od tego podłączenia pod komputer, biegi zmieniają się mniej płynnie z wyczuwalnym szarpnięciem, a także zdarzyło mi się kilka razy, że auto samo zaczęło ruszać na 1 biegu jak w tradycyjnym automacie. Co mogłem zepsuć podłączając się pod OBD Multiecuscanem w wersji "demo"??
 
Ostatnia edycja:
Skoro stukasz w pompę to zawieszajá Ci się szczotki .
Rozebrać wyczyść i jak trzeba dobrać szczotki i wymienić.
Sprzęgło wyregulować do prawidłowych wartości. Przy okazji przeczyść wszystkie kostki od SS
Po tej operacji skalibrować skrzynię.
Sprawdź stan i jakość oleju w układzie ,jak podejrzenie wygláda wymienić


Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
 
Poczyściłem wtyczki, sprawdziłem olej selespeed-a poziom i stan jest prawidłowy. Umówiłem się w ASO na regulacje sprzęgła, ale dopiero na 12 września (przeszkolony w tym zakresie mechanik jest na urlopie). Po wizycie w serwisie zobaczymy co się będzie działo dalej... od ładnych paru dni problem z zawieszającą się pompą nie występuje, czy jest możliwe żeby była zastana, a teraz kiedy więcej jeżdżę się rozruszała, czy to raczej przypadek?
 
Sam nie wyregulujesz?
To 30 min roboty /lekkiej/

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
 
nie mam pełnej wersji programu FES... da się to zrobić "mechanicznie"??

chyba nie do końca rozumiałem o co chodzi w tej kalibracji sprzęgła... miałem dzisiaj trochę czasu, wymontowałem aku i jego podstawę, podłączyłem auto pod komputer i udało mi się zmniejszyć "odległość sprzęgła" do wymaganego poziomu ok 28mm :)
biegi zmieniają się wyraźnie płynniej, bez szarpnięć. Zrobiłem dziś 100km bez komunikatu "selespeed system failure", więc jakieś postępy są, oby tak dalej :)

PS bardzo pomocny okazał się wątek kolegi Piotriix pt."Kalibracja sprzęgła selespeed 147 i 156"
 
Ostatnia edycja:
Amortyzatory
Powrót
Góra