Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Dodatkowe zasilanie w 159 - USB. Micro projekt

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michuw81
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Manchester - Nysa
    Auto
    159 SW 2.0 170 Ti
    Postów
    264

    Cool Dodatkowe zasilanie w 159 - USB. Micro projekt

    Jako że coraz więcej korzystamy z elektroniki w aucie i 1 gniazdko zapalniczki to zdecydowanie za mało a tym bardziej, ze w 159 / Brera jest ono delikatnie mówiąc nie ergonomicznie umieszczone powodując walkę miedzy kawa / puszka znanego napoju w cup holder a podłączeniem nawigacji itp.
    I z tej racji że tąwalkę miałem niemal codziennie postanowiłem to zmienić. Ciężko jednak było znaleźć jakieś zadowalające rozwiązanie.Przeglądając zarówno to forum jak i zagraniczne nie tylko Alfy,zrobiłem to co prezentuje poniżej.


    Moje założenia były 4:
    * tanio jak tylko się da
    * minimum oczojebnych i dyndających kabli
    * minimum wysiłku maximum mojego zadowolenia
    * nie demontować polowy auta


    Dylemat powstał czy zastosować gniazdo USB czy gniazdo zapalniczki. Jako że robiłem to pod siebie i do urządzeń które mają być cały czas zasilane: kamerka oraz nawigacja; to zdecydowałem się na gniazdo USB


    http://www.ebay.co.uk/itm/Twin-Dual-...item58ca0adbd1


    + małe
    + podwójne
    - prędkość ładowania dyskusyjna – niby 2.1 A (może to być wina kabla USB który użyłem– przy włączonej nawigacji bateria nie jest w stanie sięnaładować w 100%. Teraz podłączyłem oryginalny od Nawigacji. We see czy będzie lepiej)




    Pisze że do Toyoty... ale do Alfy też pasuje.


    Gniazdko podłączyłem pod F44 (przednie gniazdko zapalniczki) Uwaga. Oznaczenia bezpieczników mogą się różnic w innych wersjach silnikowych. Umnie to co w instrukcji mija się z tym co jest w kokpicie.


    Do rozdzielenia napięcia pozytywnego użyłem taki o to wynalazek:


    http://www.ebay.co.uk/itm/Add-A-Circ...2c8ec612f9(xyz - przepłaciłem o 0.30p :/ )




    Gniazdko USB zabezpieczyłem (stykło by 3A, ale nie miałem) bezpiecznikiem 5A wystarczy aż nadto, w końcu nie podłączamy tam farelki.


    Negatywny przewód dośruby mocującej od masy





    Gniazdko położone jestna module bezpieczników. Jest tam na tyle miejsca, ze wchodzi bez marudzenia wraz z kablami





    Kable USB poukrywałem za plastikowa zaślepką tapicerki. Trochę bawienia, ale sprawne palce dadzą rade. Po zastosowaniu kontrolowanej siły boczek schodzi lekko.





    Może lekko odstawać przy uszczelce ale trzyma się solidnie (w końcu jeździmy z zamkniętymi drzwiami wiec odpaść nie odpadnie)


    Efekt całej "instalacji"przedstawia się tak:




    widoczna kosteczka obok zegarów i biały kabel to moduł od komunikatów drogowych. Ci co maja nawigacje (jak moja obecna) ze zintegrowana antena w kablu zasilania maja problem. Na szczęście mi został moduł i kabel ze starej nawigacji tej samej firmy wiec udało mi się to obejśćwłaśnie w ten sposób.
    Gdy nie jeżdżę z Nawigacja, kabel układam w szczelinę pomiędzy kierownica a klapka tapicerki. Może nie rzuca to na kolana, ale działa.


    Dla tych co już chcą mnie pobić pytając a gdzie telefon... Ja podłączam go pod Blu&Me poprzez taka kombinacje przejściówek (znów eBay się kłania)ciesząc się nadal MP3 z USB




    Ale ma to też wadę. Kable zajmują miejsce w i tak małym schowku. A i też Blu&Me potrafi się zwiesić. Dlatego rzadko korzystam z tego pomysłu.
    Stad zawsze jeździ ze mną ten adaptatorek:
    http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-Dual-...item51c577427d

    + sprężynowy kabelek USB

    Docelowo będzie 2 gniazdko właśnie pod telefon i tablet w tylnej wnęce pod nawiewem. USB już w drodze.


    Mam nadzieje, ze komuśdałem jakaś idee z dodatkowym zasilaniem. Otwarty jestem tez na sugestie, bo zdaje sobie sprawę, że nie jest to idealne rozwiązanie.


    Pozdrawiam Michał
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1857.jpg
Wyświetleń:	482
Rozmiar:	72.0 KB
ID:	177163   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1858.jpg
Wyświetleń:	464
Rozmiar:	59.2 KB
ID:	177164   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1855.jpg
Wyświetleń:	466
Rozmiar:	49.7 KB
ID:	177165   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1856.jpg
Wyświetleń:	474
Rozmiar:	47.7 KB
ID:	177166   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1852.jpg
Wyświetleń:	450
Rozmiar:	50.9 KB
ID:	177167  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1853.jpg
Wyświetleń:	463
Rozmiar:	71.4 KB
ID:	177168   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1854.jpg
Wyświetleń:	468
Rozmiar:	53.0 KB
ID:	177169   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG1859.jpg
Wyświetleń:	462
Rozmiar:	127.7 KB
ID:	177170  
    Ostatnio edytowane przez michuw81 ; 02-09-2015 o 21:13 Powód: poprawki stylistyczne
    Always Loking For A drive

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Ja mam zamiar wykonać podobną instalację ale oparła ją o przemysłowa przetwornicę 12/5 firmy meanwell. Jestem inż. Automatyki przemysłowej i nigdy mnie sprzęt tej firmy nie zawiódł.

    Dodatkowo można dobrać prąd wyjściowy tak by zasilić wszystko na właściwym poziomie prądowym.

    Teraz piszę z telefonu ale jak wrócę do domu to opiszę kwestie szerzej.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michuw81
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Manchester - Nysa
    Auto
    159 SW 2.0 170 Ti
    Postów
    264

    Domyślnie

    Brzmi to interesujaco. Chetnie sie wglebie w Twoje rozwiazanie i czekam na opis. (szczegulnie gdzie przewidujesz umiescic modol - zucilem okiem na katalog ale za duzo tego a ja w pracy; jakie gniazda USB zastosowac)
    Zakladam ze opieralo by sie to na calkowicie osobnym obwodzie z akumulatora?
    Always Loking For A drive

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Okey, mam wreszcie dostęp do komputera, więc trochę szerzej.

    Sprzęt który kupiłem to Przetwornica DC-DC firmy MeanWell. W moim przypadku wybrałem model SD-15A-05, który na wyjściu daje 5V i 3A. To wystarcza do zasilania dowolnego współczesnego smartfona (one potrzebują około 1,5A) oczywiście poza ajfonem, ale nie jestem zbyt fajny by mieć taki telefon więc nie jest to dla mnie problem. Nie potrzebuję większej ilości punktów zasilania niż dwa, bo mam osobiście gdzieś okazyjnych pasażerów i ich telefony/tablety. Dwa punkty czyli telefon + np rejestrator wideo.

    Sama przetwornica wygląda tak:



    Wymiary to 90x50x30mm Oczywiście są wersje z większą ilością amperów na wyjściu i wtedy wymiar może się różnić. Osobiście kupiłem to w TME.
    Zamierzam podłączyć to pod zapalniczkę 'od tyłu'. Zdjąć oryginalne złączki, zacisnąć nowe z odgałęzieniem i schować całe ustrojstwo pod tunelem środkowym - miejsca wystarczy.

    Docelowo przewody mają trafić do schowka w podłokietniku, który upatrzyłem sobie na trzymanie telefonu. Jeśli zakupię rejestrator - w co wątpię - przeciągnę przewód również w okolice lusterka.
    Jedyne o czym trzeba wiedzieć albo pamiętać, to fakt że przewód, przewodowi nie równy. Jeśli ktoś kupi sobie przewodzik czysto sygnałowy, to może zapomnieć o amperażu potrzebnym do ładowania telefonu. To trochę jak z kablami rozruchowymi z marketu... kabel gruby... a żyła ledwo 1mm2 i się później ludzie dziwią, że nadal nie kręci.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0001.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	46.1 KB
ID:	177183   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0002.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	51.9 KB
ID:	177184  
    Ostatnio edytowane przez hideto ; 03-09-2015 o 06:45

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2014
    Auto
    AR 159 1.9 JDTm 16V
    Postów
    57

    Domyślnie

    Ja kupiłem coś takiego.
    http://m.ebay.co.uk/itm/281756345859
    Też ma dawać 3 A. W pracy mam dostęp do oscyloskopu i miernikow to sobie posprawdzam przy obciazeniu. Jak będzie powyżej 2 Amp to już dobrze jak na taką cenę. Przelutuje gniazdo na 2 USB równolegle i efekt końcowy jak powyżej.

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Alfa Romeo
    Postów
    2

    Domyślnie

    Wow niezła robota
    Okna Gdynia - mycie szyb i ram - Sprawdź nas i zaufaj

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michuw81
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Manchester - Nysa
    Auto
    159 SW 2.0 170 Ti
    Postów
    264

    Domyślnie

    Ciekawa koncepca. Tylko bedzie chyba troche bawienia aby przewody podciagnac z zapalniczki tylniej az do schowka?

    Ja niestety kozystam czesto z chlodzonego schowka, na napoje znanej czerwonej marki. I momo, ze moj telefon sie tam miesci to tam niestety nie zagosci. Myslalem tez aby dodatkowe USB zamontowac w przednim schowku. Typowo po telefon (tam mi najabardziej on pasuje)

    Jedyne o czym trzeba wiedzieć albo pamiętać, to fakt że przewód, przewodowi nie równy. Jeśli ktoś kupi sobie przewodzik czysto sygnałowy, to może zapomnieć o amperażu potrzebnym do ładowania telefonu. To trochę jak z kablami rozruchowymi z marketu... kabel gruby... a żyła ledwo 1mm2 i się później ludzie dziwią, że nadal nie kręci.
    To wlasnie bylo z kablem ktory uzylem na poczatku do podlaczenia nawigacji. Teraz jest uzyty oryginalny od Navi i nawigacja w koncu jest w stanie sie naladowac podczas jej uzywania (poprzedni kabel ja ladowal wylacznie gdy byla wylaczona)

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał hjuba Zobacz post
    Ja kupiłem coś takiego.
    http://m.ebay.co.uk/itm/281756345859
    Też ma dawać 3 A. W pracy mam dostęp do oscyloskopu i miernikow to sobie posprawdzam przy obciazeniu. Jak będzie powyżej 2 Amp to już dobrze jak na taką cenę. Przelutuje gniazdo na 2 USB równolegle i efekt końcowy jak powyżej.
    Idac za Twoim linkiem takie cos znalazlem:

    http://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-24V...3D321188942340

    Chyba sie na to skusze...
    Always Loking For A drive

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    To chyba kjuż lepsze takie coś:
    http://www.ebay.co.uk/itm/gib-Dual-D...item2a50bb50cc

    W ogóle to ciekawa koncepcja

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar michuw81
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Manchester - Nysa
    Auto
    159 SW 2.0 170 Ti
    Postów
    264

    Domyślnie

    Cytat Napisał variatore Zobacz post
    To chyba kjuż lepsze takie coś:
    http://www.ebay.co.uk/itm/gib-Dual-D...item2a50bb50cc

    W ogóle to ciekawa koncepcja
    O fakt, w sumie tez ciekawe. Mi sie ten podoba: http://www.ebay.co.uk/itm/12V-24V-Ca...id=p5731.m3795 Tylko ze z czerwonym podswietleniem. Wtedy ladnie sie wkomponuje w kokpit. Mam taki zamowiony wlasnie do tylniej wneki.

    Aczkolwiek mysle tez, czy aby zamiast z tylu umiescic w przednim schowku. Puki co bede tam dawal jako podswietlenie czewony LED. (biale swiatlo juz mnie sie znudzilo tam )
    Always Loking For A drive

Podobne wątki

  1. Wyrobił sie napinacz paska micro 2,4 JTD
    Utworzone przez Alfista w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-02-2013, 22:08
  2. Praca napinacze paska micro.
    Utworzone przez trojo w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-09-2012, 21:19
  3. Napinacz paska micro
    Utworzone przez peep20 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-12-2009, 13:37
  4. problem z paskiem micro
    Utworzone przez gruby164 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-09-2009, 06:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory